mttlai, pijl au It tolaip m lesterteelt, I11II111 mi No. 1101. Zaterdag 14 Juli 1906. Vier en twintigste jaargang. EN J. H. C. POT, Eerste Blad. 15, Publicatie n. Kali-Honger. BINNENLAND. Van onze berichtgevers, Gemengd Nieuws. M. iM he 50 len IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco jer post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht >an hel bureau te T h o I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG hij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tiohh. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke edvertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt aleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. De Burgemeester der gemeente THOLEN maakt lekend, dat eene OPENBARE VERGADERING tan den Gemeenteraad is belegd tegen Vrijdag den !0 Juli 1906, des namiddags ten 2 ure. Tb o len, den 14 Juli 1906. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. De onderzoekingen der planten-physiologen lebben ons geleerd, dat zonder kali geen plant lich normaal kan ontwikkelen, dat kali vooral de vorming en verplaatsing der koolhydraten suiker, zetmeel, enz.) bevordert en dan ook de ;rootste rol speelt bij aardappelen, suikerbieten q andere wortelgewassen. Eveuwel, ook bij graan gewassen en alle andere cultuurplanten is kali ieu voorname voedingsstof. Hieruit volgt, dat het atbreken van kali in den bodem, geheel of gedeeltelijk, zich spoedig zal wreken. Proetne- oingen o.a. van Prof. Dr. H. Wilfarth, hebben doen zien, dat kali-gebrek dikwijls aan de ont wikkeling en het uiterlijk der plant is waar te nemen. Het is zoowel voor den land- als voor den tuinbouwer van groot belang, dat hij de igenaardige veranderingen, welke door den :&li-honger der plant in de vegetatieve deelen iptreden, leere kennen en onderscheiden, opdat door het aanwenden eener kali-bemesting ich voor schade kan vrijwaren. Prof. Wilfarth merkte dan op, dat de bladeren van aardappelen, abak, boekweit en suikerbieten, bij bet ontbreken an kali, eigenaardige vlekken vertoonen. Scherp- legrensde gedeelten, vooral aan de randen der iladeren, worden geelachtig wit en sterven af, erwijl de overige deelen bun oorspronkelijk literlijk blijven behouden. Dikwijls komen deze ifwijkingen overeen met die, welke veroorzaakt worden door zwammen of insecten, maar bij een enigszins nauwkeuriger onderzoek, is spoedig ast te stellen, dat deze invloeden hier niet in iet spel kunnen zijn. Overeenkomstige verschijnselen werden waar nomen door den Directeur vau het Proefstation e Jonköpiug, Dr. Hjalmer von Feilitzen, Deze onstateerde bij perceelen, bezaaid met een klaver- rasmengsel, bestaande uit roode klaver, bastaard- laver, witte klaver en thymotbeegras, reeds spoe- iig na de eerste groeiperiode, daar, waar geen ;aii was uitgestrooid, dat het thymotbeegras er wak uitzag, de bladeren waren slap, kromden ich naar den bodem en vertoonden een bleek- ;roene kleurbier en daar kwamen voorts op bladeren witte tot gele vlekken voor, waar iet bladgroen te gronde was gegaan. Op de vrceelcn echterdie bemest waren met choorkali vertoonde zich het gras als een krachtigrechtop- taajid, donkergroen gekleurd gewas. Herbaalde malen werd de ontwikkeling der erceelen nauwkeurig nagegaan en steeds was iet onderscheid duidelijkerop de niet met kali lemeste perceelen waren de bladeren voor 't ;rootste deel met gele vlekken bedekt, of geheel igestorven, later zag bet gewas er „verbrand" tit, zooals zulks op boogen zandgrond na lange roogte het geval kan zijn. Ook de klaver vertoonde zich als ziekelijk ;ewas, droeg witte tot gele vlekken en stierf angzaam af. Een gedeelte der Tbymotbeeplanten rerd ten laatste ook aangetast door een zwam, an welke ziekte de andere perceelen, waarop ;ras en klaver zich beide normaal hadden ont wikkeld, niet bet minste te lijden hadden. Op 28 Mei en op 9 Juli werden de perceelen efotografeerd de afbeeldingen liggen vóór ons. techts zien we krachtige planten, friscbgroen an kleur, links een ziekelijk wegkwijnend gewas, treurig beeld van den kali-honger. Aan den iractiscben landbouwer geeft de illustratie deze Vergeet bij de bemesting van uw grasland laast het phosphorzuur ook de kali niet! C. B. commissaris der Koningin in Zeeland, verleend een pensioen ad. f 3000. Bij Kon. besluit is aan Mr. A. J. Koest IERSEKE. Vrijdag is het huis en erf van den heer J. Schipper alhier bij publieke veiling gekocht door den beer P. O. Pols te lerseke voor f3450, Benoemd tot surnumerair bij de Staats spoorwegen de heer R. Cupéry te lerseke stand plaats Ravesteijn. De duiker van den Molenpolder eiscbt, zooals nn is gebleken, heel wat reparatie en mag dus nog niet geopend worden. T. Cupéry te lerseke, leerling der R. H. B. S. te Bergen op Zoom is overgegaan van de 4e naar de 5e kl., J. Sinke leerling der R. H. B.S. te Goes van de 3e naar de 4e klasse. ST. PHJLIPSLAND. Gedurende de laatste twee jaren werd de bevolking dezer gemeente gevleid met de mededeeling, dat de schorren, gelegen ten noorden van den Slaakdam, zouden worden ingedijkt. Thans twijfelt men niet meer aan deze indijking, want bet bestek met teeke- ningen, enz. liggen ter inzage en kunnen even tueele bezwaren worden ingebracht. In 1907 zal de lang gewenschte indijking dier schorren geschieden en wordt door dit werk een oppervlakte van pl.m. 350 H.A. a de golven ontnomen. Ofschoon niet geheel deze oppervlakte bij het grondgebied van onze gemeente behoort, kan men toch rekenen, dat zij, met bet oog op de gunstige ligging, het meest met die indijking gebaat zal zijn. Voor de bescherming tegen bet zilte nat van die oppervlakte moet een zeedijk opgeworpen worden ter lengte van 4736 M., waarvan de kosten met bij behoorende werken, bet maken van een uitwateringssluis en aanleg van polder wegen zijn geraamd op f283300. Een algemeeue bedrijvigheid wacht men in bet volgende jaar niet ongegrond. Terwijl Dinsdagnacht de bewoners in diepen rust waren, ontstond brand in de woning van J. K. staande in het Karreveld. De orand werd opgemerkt door een der buren, die huiswaarts keerde van het visschen en kon met eenige emmers water gebluscbt worden. STAVENISSE. In de 1.1. Woensdag alhier gehouden gemeenteraadszittting werd op verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan Mej. C. A. Hartog wegens bare benoeming te Scberpenisse. Voorloopig werd vastgesteld een wijziging van den ligger der voetpaden en wegen in deze ge meente, met bet oog op den aanleg van ver schillende grintwegen. THOLEN. Op initiatief der besturen van bet muziekgezelschap yCoucordia" en de gym- nastiekyereeniging //Olympia" alhier, werd dezer dagen in een gecombineerde vergadering besloten tot viering van den jaardag van H. M. ouze Koningin op 31 Augustus a.s. Een eere comité werd benoemd en bet eere-voorzitterschap opgedragen aan onzen burgemeester, die deze functie welwillend aanvaardde en zich tevens bereid verklaarde, de leiding als voorzitter der feestcommissie op zich te nemen, waaraan nog een drietal beeren is toegevoegd. Een voorloopig program is opgemaakt en in de gemeente verspreidbet zal nu maar van den geldelijk en steun der ingezetenen afbangen, of aan dit program uitvoering zal kunnen gegeven worden, en biertoe bestaat, naar wij vernemen, alle hoop, want bijna overal vindt bet plan tot feestviering instemming. We hopen, dat de pogingen der Commissie met volkomen succes mogen bekroond worden en den 31sten Augustus een gezellige feestdag ook voor onze gemeente moge zijn. Donderdagavond gaf bet fanfaregezelschap „Concordia" in den tuin van »Non Semper" zijn jaarlijksche zomeruitvoering, helaas ook thans weder voor een niet talrijk publiek. Toch was het weer goed geworden, wel wat friscb om den gebeelen avond buiten te zitten, maar binnen was ook plaats, waarvan enkelen gebruik maakten. De nummers, op bet programma vermeld, werden fliuk gespeeld en getuigden van ijverige studie, waarvoor directeur en werkende leden alle lof toekomt. De lijkeu van de te Breskens thuis be hoorende verdronken visschers zijn te Hevst en Blankenbergbe aangespoeld. Ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der verdronken visschers zullen eenige meisjes gedurende de kermisdagen aldaar rondgaan niet bussen om giften in te zamelen. Een Haagsche dienstbode ging dezer dagen naar den zolder om vuurmakers uit een kist te balen. Toen zij bet deksel oplichtte kwam uit de kist plotseling een man te voorschijn. Het dienstmeisje vluchtte, hevig verschrikt, en de man bad daardoor gelegenheid over de daken te vluchten. Hij nam nog een gouden horloge en een kistje met 1100 mede. Een heer te Bussum nam eiken morgen een bad, en om zich daarna goed te laten drogen ging bij geheel naakt op bet balkon van zijn villa staan en liet zich door het zonnetje koes teren. De buren vonden dit echter al te; u« politie kwam er bij te pas en tegen den vereerder van Adam's costuum werd proces verbaal Op een schuur le Giethoorn is sedert jaren een ooievaarsnest waar een ooievaarspaar geregeld gebruik van maakt en er toeft tot de jongen kunnen uitvliegen. Dit jaar beeft de eigeuaar van de schuur de jongen voor f 2 per stuk verkocht en nu ziet men dagelijks de ouden schuw heen en weer loopen. De buren zijn zeer verontwaardigd over dit feit, en vreezen dat de ooievaars niet terug zullen komen. Dinsdagnacht ontstond een begin van brand ten huize van den landbouwer Van Heusden, wonende aan bet benedeneind van bet dorp Brakel (bij Gorinchem.) De vlammen gre pen ontzettend snel om zich been en tastten de belendende panden aan, met bet gevolg dat wel dra 10 buizen en 6 hooibergen in vuur en vlam stonden. Aan redding was geen denken en toen circa uur na het ontstaan van den brand de gemeentespuit ten tooneele verscheen, lagen reeds 2 buizen in puin en kon deze zelfs de naburige panden niet tegen bet vuur behoeden. Doch niet alleen materieele schade is veroor zaakt; terwijl 18 huishoudens dakloos zijn en zware verliezeu leden, valt nog een dieper ver lies te betreuren. Een 22 jarig meisje, dat zich bevond in bet buis, waar de brand uitbrak, is bet slachtoffer geworden. Reeds had zij een tweetal kinderen gered, toen zij nog eens het brandende gebouw binnenvloog, om bet geld en bare kleeren te reddeD bet arme meisje zou gaan trouwen en daarvan was niets ver zekerd. Helaas deze daad was haar noodlottig. Op den zolder zijnde, kon zij niet meernog even werd hulpgeroep geboord, toen stortte het huis in en werd later bet verkoolde lijk der onge lukkige reeds onder de puinhoopen weggehaald. De meeste laudbouwers hadden hun hooi reeds binneugehaald. Een zestal hooibergen gingen iu de vlammen op. Een groot aantal geiten en varkens, kippen, konijnen en eenige kalveren verbrandden mede. De menscben zijn totaal ver slagen. De oorzaak van deu brand is onbekend. Zoo goed als niets wordt door assurantie gedekt. Een interessante tucbtquaestie zal de eerst volgende vergadering van een classis van Ger. Kerken in ons land hebben te behandelen. Een lid eener plaatselijke kerk is een paar maanden geleden gecensureerd wegens het orgauiseeren van concerten en het bezoeken van soortgelijke. Bedoelde concerten werden gegeven door eerste musici en de nummers van de programma's zijn bijna uitsluitend classiek, m. a. w. wat gegeven werd is „booge muzikale kunst". Tegen die kerkelijke censuur is bet betrokken lid bij de laatste vergadering der classis in verzet gekomen. Genoemde vergadering beeft een commissie van onderzoek benoemd, die op de volgende ver gadering praeadvies beeft uit te brengen. Wat we hiervan vernamen, is, dat concerten in een kerkgebouw wèl, in een zaal niet geoorloofd zijnaltijd van bet standpunt van genoemde commissie. Doch de classicale vergadering beeft de uitspraak. In de betrokken kerkelijke ge meente ziet men den afloop met belangstelling tegemoet. („Nederl.") - Te IJmuiden is het lijk gevonden van een heer, met een pistool in de band, een gouden horloge, portefeuille, een paar gouden ringen zijn door de politie in beslag genomen. Het lijk is berkend als dat van een bewoner van Amsterdam, die sinds een paar dagen ver mist werd. Het is gebleken, dat de geldelijke administratie vau ziju zaken, benevens van de instellingen en particuliere vereenigiugen, welke in zijn banden berustte, in de beste orde bevonden ziju. Nabij Groningen speelden eenige kinderen in een land waar koeien liepen. Een jongetje plaagde de dieren, joeg de koeien voor zich uit, totdat een van deze iu dolle vaart op hem toekwam en hem op de horens in de lucht wierp. Met gebroken rechterarm en polsen werd het knaapje thuisgebracht. Hij is daarbij zóó ge schrokken dat men voor zijn léven vreest. Dezer dagen zijn de laatste landweertroepeu naar hun haardsteden teruggekeerd, zoodat thans duizenden mannen in het bezit van een geweer of karabijn zijn. Wanneer men weet, dat er reeds nu patronen in den handel zijn en sommige landweermannen zich hebben uitgelaten, dat bet geweer zich uitstekend leent voor het schieten op ganzen, dan doet zich de vraag voor, of het geweer in de handen van alle gebruikers wei geheel betrouwbaar is. Deze vraag doet zich omtrent sommigen in nog meerdere mate gelden, als men beeft gezien, op boe onverantwoordelijke wijze er mee werd gehandeld en omgegaan bij het vertrek met groot verlof naar buis. Woensdagavond werd nog laat de hulp der politie te Katwijk-aan-Zee ingeroepen ter opsporing van een paar kinderen, die in de duiueu verdwaald waren geraakt. Twee mannen giugen te paard in verschillende richtingen de duiuen iu. Tegen middernacht had men het ge luk ze op bet strand aan te treffen. Ze hadden zich in de duinen te slapen gelegd en waren in bet donker ontwaakt en konden toen den weg niet meer vinden. Electriscb verwarmd weefsel. Electriscbe kooktoestellen, sigarenaanstekers, strijkijzers, bordeuwarmers, kachels, zelfs bedden warmers, zijn bij het electriscb verwende publiek reeds lang bekende zaken. Doch wie heeft wel eens geboord van electriscb verwarmde kleeren, beddedekens, tapijten, voeten warmers, enz. „Electncité"vermeldt een methode, uitgevonden door C. Herrgott, om goederen van hennep, katoen, wol of zijde te doorweven met eleetrisehen weerstandsdraad, waardoor de stof een warmte- gevend vermogen wordt verleend, niet op enkele plaatsen, doch over de geheele oppervlakte van üe stof, welke naar believen zwaar of licht kan wezen en zich uiterlijk weinig onderscheidt van de gewone stof zonder electrische draden. Het kleed, hetzij vloertapijt, deken of voering vau een cbamber-cloak, wordt aan de electrische huisleidiug aangesloten en verkrijgt een heerlijke, gelijkmatige warmte, die naar be'ieven kan w orden geregeld en zonder het minste gevaar is, ilaar het spanningsverschil tusschen naast liggende draden niet meer dan een half of één volt üraagt. Vau bijzonder nut kan de electriscbe stof wezen voor de behandeling van rheumatisme en andere gevallen, waar bet aanbrengen van een plaatselijke, zachte, droge warmte weldadig is. le Herpen waren eenige kinderen bezig een vuurtje te stoken, met bet treurig gevolg dat de kleertjes vlamvatten en zij verschrikt in buis vlogen. Hierdoor ontstond brand en werd de wouing een prooi der vlammen, waarbij een der kinderen levend verbrandde. Met groote moeite konden de andereu worden gered.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1