mtllii, [[fijl ui It hiliioi ra ncstcrtedt, Min», tu !en| ffid 1L de No. 1100. Zaterdag 7 Juli 1906. Drie eu twintigste jaargang. EN j. a. c. pot, Eerste Blad. 10 id lel ere iveiL Publicatie n. !m. BINiSEiNLAAl). „H 0 L L A N D." EEN MILLI0EN GULDEN. Vau onze berichtgevers. Oi\l)EKWlJS. RECHTSZAKEN. e t LEK S, B 115 seer 10( IN. erfl, i fl IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco post fl,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te Tholon ot vóór DONDERDAGMIDDAG bi onzen medewerker te lerseke. UITGEVEB Tiolis, Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. ole ,50 1,20. 1,70, ter 113 De Burgemeester der gemeente Tholen, brengt bij ter kennis van de ingezetenen, dat bij hem ivangen en aan den ontvanger der directe belas- igen ter invordering is verzonden, het kohier der asting op de bedrijfs- en andere inkomsten no. 1 or het dienstjaar 1906/7, met uitnoodiging aan een 'elyk wien zulks aangaat, om na bekomen kennis- ving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door m verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, de bezwaren, welke dienaangaande mochten itaan, binnen drie maanden na heden behooren te orden ingediend. Tholen, den 30 Juni 1906. De Burgemeester voornoemd, M. CHRISTIAANSE, 1. B. 20 lem met 79 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de socialisten en de heer v. Idsinga. Daarna interpelleerde de heer Troelstra de regeering over de zwendelarijen bij naamloo/.e vennootschappen. Wie zich herinnert, wat de spreker vóór 2 jaar gelegenheid had over hetzelide onderwerp te zeggen, zal begrijpen hoe hij uitvoer tegen zooveel kwade praktijken, die de laatste jaren bij herhaling voor kwamen. Hij werd meer dan eens tot de orde ge roepen, niettemin toonde de Kamer met hem in te stemmen, want zij nam zonder stemming zijn motie aan, waarbij aan de regeering gevraagd wordt maat regelen te nemen, om dergelyke zwendelarijen te voorkomen. Na nog een interpellatie over onzeewaardigheid van visschersvaartuigen en minder belangrijke zaken ging de Kamer tot wederbyeenroeping uiteen. KANTONGERECHT TE THOLEN. 30 Juni 1906. Door den beer Kantonrechter lliier zijn heden f eroordeeld wegens Jagen zonder akte en zonder vergunning. J. R. 23 jaar te St. Philipsland tot 2 boeten der van f 10. of 3 dagen hechtenis voor iedere pete met verbeurdverklaring van het niet in- eslag genomen geweer, bevel tot uitlevering larvan te betalen f 10 of 3 dagen hechtenis. F. 37 j. te Scherpenisse tot 2 boeten ieder lm f 10. of 3 dagen hechtenis voor iedere oete met verbeurdverklaring van het niet in- eslag genomen geweer, bevel tot uitlevering aarvan te betalen f 10 of 3 dagen hechtenis. Het ter verspreiding in voorraad hebben van tikwerken in een vorm, die ze op bankpapier doen gelijken. I. L. v. B. 39 jaar te St. Maartensdijk tot J boete of 1 dag hechtenis met verbeurd- erklaring der inbeslag genomen drukwerken n bevel tot vernieling daarvan. )p den openbaren weg een trekdier laten staan, onder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen. L. v. D. 34 j. te Oud-Vossemeer tot 2 oeten ieder van f2 of 1 dag hechtenis voor edere boete. Rijden met een voertuig zonder licht. M. L. S. 29 j. te Stavenisse tot f 2 boete ol dag hechtenis. Rapen van kreukels C. S. 39 jaar te Scherpenisse tot f 1 boete 1 dag hechtenis. Overtreding der Leerplichtwet. J. K. 36 jaar te St. Philipsland, A. H. 35 aar, M. v. d. ti. 34 jaar, D. v. d. R. 43jaar. 11. G. 48 jaar, P. C. V. 43 jaar allen te St. laartensdijk. J. D. 40 jaar, en M. K. 39 jaar leiden te Tholen, ieder tot eene boete van f 3 Bf 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding der Leerplichtwet bij le herhaling. J. V. 52 jaar, M. G. 47 jaar beiden te St. Philipsland, A. d. R. 38 j. te Stavenisse, P. ?an 't H. 43 jaar, A. K. 47 jaar, N. H. 35 aar, J. d. E. 36 jaar allen te St. Annaland. d. f. A. 38 jaar te Poortvliet, G. F. 37 jaar, A. B. 44 jaar beiden te Scherpenisse, A. P. 15 j. te St. Maartensdijk, en J. J. 38 jaar te 1'holen ieder tot eene boete van f 5 of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding der Leerplichtwet bij 2e herhaling. G. P. 35 jaar te Stavenisse en J. S. 40 jaar St. Maartensdijk ieder tot eene boete van of 4 dagen hechtenis voor ieder hunner. W. 34 j. en W. V. 62 jaar beiden te Stavenisse ieder tot eene boete van f 8 of 4 ^en hechtenis voor ieder hunner. Loopen over bezaaiden grond zonder vergunning J. A. V. 15 jaar, A. V. 13 jaar C. F. 13 jaar allen te St. Philipsland ieder tot eene berisping. ótraalschen de rij. C. V. 13 jaar te St. Pinlipsland tot eene berisping, C. H. P. 17 jaar te St. Annaland tot f 2 boete of 1 dag hechtenis. Vrijgesproken. M. v. G. 14 jaar en A. G. 15 jaar beiden te St. Maartensdijk. De Tweede Kamer p*u in de vorige week de arbeidsovereenkomst aan LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ. Hoofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70 jarigeD leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H:H. C. M. VAN KIJSSEL, te TholenP. M. v. d. EN DE, te Oud-Vossemeer J. GELDER- BLUM te Poortvliet; J. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. OELE te Goes. Provinciale Staten van Zeeland. De zomervergadering van de Prov. Staten werd Dinsdagavond te haltacht door den Coin- missaiis der Koningin, in naam der Koningin, geopeud. Tegenwoordig waren alle leden, behalve de heer De Sinidt. Door den griffier werd voorlezing gedaan van de Kon. besluiten, betreffende het eervol ont slag van mr. A. J. Roest en de benoeming van mr. 11. J. Dijckmeester als Commissaris der 1 Koningin. Hierop richtte de Commissaris der Koningin zich van zijn zetel op en hield een toespraak tot de leden, waarbij hij als eerste ambtenaar, op de medewerking en steun van die leden ver trouwde. Met groote deelneming sprak hij over de geteisterde streken, door den stormvloed van 12 Maart, met eerbiedige dank voor het bezoek van H. M. de Koningin en den Prins en ook dankbaar werden door hem herdacht groote gaven bijeengebracht daar heel Nederland, om de ongelukkige slachtoffers te steunen. Hij be sloot met de bede, dat het den Almachtige be hagen mocht Zeeland te sparen en een tijdvak van welvaart, kan het zijn van meerderen voor spoed, voor deze provincie te laten volgen. »Hiermede verklaarde hij het voorzitterschap te hebben aanvaard/' (Langdurig applaus volgde op deze toespraak.) De Heer lleijse, als het langst zitting heb bende aanwezig lid der Blaten, beantwoordde deze rede en riep den nieuwen Commissaris der Koningin namens de leden een hartelijk welkom in deze provincie toe (Luid applaus). De heeren Den Bouwmeester en Van de Putte werden daarop door den griffier binnengeleid eu legden de bij de wet voorgeschreven eeden af, waarna zij door den voorzitter werden gecom plimenteerd met den wensch dat zij tot tevre denheid van zichzelven en tot welzijn der pro vincie werkzaam mogen zijn. Vervolgens werden verscliilleude mededeelingen gedaan, die allen voor kennisgeving werden aan genomen, terwijl de voorstellen vau Ged. Staten naar de atdeelmgen werden verzonden. Daarna werden de aldeelingen getrokken en zullen zitting hebben in de eerste aldeeling de heeren Dumoleijn, Van Dam, De Bats, Haui- macher, Hennequin, Houterman, Maas, De Smidt, Bolle, Hollesteiie, Mulder, Den Bouwmeester, en als leden van Ged. Staten de heeren De Jonge en De Casembroot tweede afdeeling de heeren Van Waesberghe Jaasens, Maes, iJsebaert, Noordijke, Gitjam Elenbaas, Lucasse, Vau de Putte, Vader van 's-Gravenpolder, Van Tejlingen, Ue Veer en Hocke Hoogenboom en als leden van Ged. Staten de heeren Dieleman en Siegers derde afdeeling de heeren Erasmus, Den Boer, Merckens, Hombach, Oggel, Tichelman, Fokker, Moerdijk, Blum, Moolenburgh, Loois en Heijse en als leden van Ged. Staten de heeren Fruijuer en Van Rompu. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de volgende bijeenkomst te houden op Vrijdag 13 Juli, des voormiddags 10 uur, en werd daarna deze vergadering gesloten. ST. ANNALAND. Een arbeidersvrouw, gister voormiddag de kachel willende aanmaken, had de onvoorzichtigheid daarvoor een flinke hoeveel heid petroleum te gebruiken. Bij het aansteken daarvan had een ontploffing plaats, waardoor de kleeren der vrouw vlamvatten en zij deerlijk aan armen eu gelaat gebrand werd. Gedurende het algeloopen half jaar werd op het hulpkantoor in de rijkspostspaarbank gebracht fl978U,67 en terugbetaald f 27163,61. Uitgegeven werden 17 boekjes. Up het telefoonkantoor werden behandeld 1343 telegrammen, t.w. verzonden 679 en ont vangen 664 stuks. 1ERSEKE. Het stoffelijk overschot van de vrudw uit lerseke, van wier plotseling overlij den te Beverwijk wij verleden week melding maakten, is naar lerseke overgebracht, en daar Zaterdag door het hier gestationneerde korps van het heilsleger begraven. De lijkkist werd door vrouwelijke heilsoldaten gedragen. Bij de groeve werden toespraken gehouden en liederen gezon gen. De vrouw was 27 j. en kinderloos. Vrijdag deden 28 leerlingen van school 2 met 2 onderwijzers een reisje naar Vlissiugeu, Domburg eu Middelburg, daarbij gebruikma kende van den VValcherschen tram. Ue kinderen amuseerden zich bijzonder en^ kwamen even gezellig thuis als zij waren afgereisd. De reis kosten beliepen 1 1,125 per kind, zoodat de ingelegde penningen, 3 cent per week, meer dan voldoende waren, ook na aftrek van andere uit gaven, als fooien voor het bezoeken van beziens waardigheden, ververschingeu, enz. Op het Post en Telegraafkantoor alhier zijn behandeld 430 telegrammen, waarvan 166 verzonden en 264 ontvangen. Er zijn 54 telefonische gesprekken vervoerd, waarvan 39 verzonden en 13 ontvangen. Up de spaarbank is iugelegd f 10536,01 (114 inlagen) en terugbetaald f 5156,08 (41 posten). Uitgegeven 15 nieuwe boekjes. Vrijdag 11. is door de ringrijderij „Wil- helmina" naar den ring gereden, dus een wedstrijd gehouden. De prijzen werden als volgt gewonnen le prijs, barometei door W. Polev, 2e pr. wekker, door C. van Velzen, 3e pr. tietslaniareu door W. C. van Oeveren, 4e pr. paardekleedje A. Frederikse eu 5e pr. zilveren sigarenpijpje door J. Schipper. Up liet dien dag gehouden boogschutters- concours te 's-Heereuüoek, werd de hoofdvogel geschoten door J. v. d. Buomgaardt, lid van „Claudius Civiiis" alhier. De heer L. van Loo, op 1 Juli gepen sioneerd brievenbesteller alhier, geniet een pensioen van f473, SI'. MAARTENSDIJK, 5 Juli. Op voorstel van B. en W. is ter meerdere beveiliging van de bewoners der kom van de gemeente besloten, de zeewerende kade langs de haven te vervangen door een stevigen muur over de geheele lengte tot een hoogte van 3.30 M -J- H.W. Op een daartoe gedaan verzoek van de erfgenamen der Wed. Jobs. de Graaf om afkoop tegen den penning XXV van een recht van opstal ad 1 2,185 werd gunstig beschikt, alkooppnjs 25 X f2,185. Besloten werd verder voor het bedrag van den verkoop van rechten op eenige kleine perceeleu grond, aan te koopeu eene in schrijving op het grootboek van 1 100 nominaal. N. W. S. In deze vergadering werd tevens de rekening der gemeente over 19U5 den raad aan geboden. De ontvangsten bedroegeu t 22855J655; de uitgaven f20140,145; goed slot f2715,51. Bij den heer J. Rijnberg alhier deed zich het zeker zeer zeldzame geval voor, dat uit één kipei twee levende kuikens te voorschijn kwamen, waarvan een met 4 poolen. Beide kuikens groeien naar wensch. Men meldt ons uit OUD-VOSSEMEER Eigenaardig mag het genoemd worden, dat vele der boomen, die geheel kaal gestaan hebben, o.a. de lindeboomen in de Molenstraat, thans weder aan het uitloopen zijn en in meer of mindere mate een nieuwen bladerdos verkrijgen; dit neemt niet weg, dat deskundigen het er over eens zijn, dat er al heel weinig kans be staat, dat er veel boomen, welke met het zoute water in aanraking zijn geweest, zullen blijven leven en haast een menschenleeltijd zal moeten voorbijgaan voor alles weder bij het oude is. Hoewel er sprake was van het aanleggen van een proeftuin in een der tuinen aan de Molen straat is het tot heden gebleven bij het nemen van' een grondmonster voor onderzoek op zout gehalte. In enkele polders o.a. Slabbecoom, Leguit en Vogelsang staat in rijke mate de zeekraal te groeien, zoodat zulke polders niet veel langer hadden behoeven te bevloeien of de oude schortoestand zou weder ingetreden zijn op enkele plaatsen is ook veel zand opgehoopt en de betrokken eigenaars dier gedeelten zullen heel wat moeite moeten doen en kosten maken, om den grond het gewone aanzien te geven; in buitengewone mate is dat het geval in den polder Slabbecoorn tegenover de grootste dijk breuk. Uitvoerig is de vorige maal in dit blad bericht het geval van de overtocht der Spaanjaarden bij het gehncht Boschhoofdin hoeverre de gevonden lijken aldaar van Spanjaarden zijn, zal wel moeielijk uit te maken zijn, want ge noemde overblijfselen zijn direct begraven in den dijk, vooral ook omdat bij de werking vau de lucht, velen als stof ineen vieleneen professor uit Amsterdam, de directeur van het anatomisch laboratorium, wenschte de schedels te ontvangen voor een nader onderzoek, maar daar kon dus niet aan voldaan worden, anders zou het wel gebleken zijn of het Spanjaarden dan wel oude Nederlanders zijn geweest. Er schijnt ook een oude, gave waterkruik opgegraven te zijn, die aan een schipper uit Bergen op Zoom werd verkochtdeze kruik werd ongeveer op dezelfde plaats opgegraven. SCHERPENISSE. Thans is alhier het snijden van de zoogenaamde bund, dat is zaad van een zeker soort gras, in vollen gaug. Met alle ge legenheden, met omnibus, wagens, hondenkarren enz. tiekt men dagelijks de gemeente door naar het uaburig St. Maartensdijk, alwaar de opkoo- pers woonachtig zijn. Het geeft voor den werk- I man een flink loon, daar f 0,10 voor de K.G. wordt betaald. Voor den landbouwer is het ech ter minder aangenaam, daar het meestal in den nacht zonder vergunning der eigenaars wegge haald wordt eu niet zelden een plant ot struik het moet ontgelden. Aan het hulpkautoor is met 35 inlagen voor de rijkspostspaarbank ingelegd een bedrag van f 2298,25, terwijl aan 32 inleggers een bedrag vau f 3197,80 werd terugbetaald. Aan hetzelide kantoor werden verhandeld 124 telegrammen, t.w. 61 ontvangen, 63 verzonden. PUORTVLIEr, 3 Juli 1906. In de heden gehouden gemeenteraadsvergadering werd tot secretaris dezer gemeente met 6 vau de 7 stem men benoemd, de heer H.J.Laban, te Tholen. De schoolopziener in het arrondissement Tholen, de heer YV. F. J. VVagtho, is met de tijdelijke waarneming van hetzelfde ambt in het arrondissement Goes belast. De klerk der S. S. te Bergen op Zoom, door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot gevangenisstraf van 8 dagen, in verband met liet spoorwegongeluk aldaar iu Maart 1.1., heeft tegen dit voums cassatie aaiigeteekeud.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1