ratblal [iijji aai ili btlaapi m oesterteelt, luihiT, eiz. No. 1099. Zaterdag 30 Juni 1906. Drie en twintigste jaargang. EN J. M. C. POT, Eerste Blad. Bemesting der Stikstofvermeerders. BINNENLAND. ONDERWIJS. Van onze berichtgevers. Hem eugd Nieuws. ERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco post f 1,10. Voor bet buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n ot v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tiolih. Adrertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. fWat zal er toch moeten gebeuren, als er zijn leven eens geen cbilisalpeter meer is, ot die lagen in Chili raken toch ééns zoo begon weer één uit het gezelschap bet oit eindigende vak praatje. Nu zoo erg zou dat niet zijn, (was het ant- ord) nu het goedje zoo duur wordt, zou het wchien wei eens goed wezen, als er verande- g kwam. We hebben onze Kalkstikstof nog niet te vergeten, onze groenbemesting. „Ja, onze groenbemesting, daarmede wou ik wat beter op de hoogte zijnik geloof ;er, dat we daaraan te weinig doen. Het is ter, dat bij de tegenwoordige prijzen van de kstof, we heel wat zouden kunnen uitwinnen." tuurlijk kunnen we dat, en het is een groote aasheid, dat we niet wat meer lupine of radella zaaien op het zand, en op de klei leken en erwten. Eigenlijk doen we alles wel nigazins aan de stikstofvermeerdering door nderbloemigen, doordat we allen klaver zaaien, lar je bedoeling is natuurlijk het groen onder egen. En dat is dan ook het ware. We zouden dit jaar uog mede kuunen beginnen. Op de anstoppels moet het gebeuren. Zoodra de rer, de rogge, de tarwe of de gerst van het d is, of ook na het koolzaad, schillen we het d licht af of ploegen het dunnetjes. Op het ld zaaien we lupine ot serradella ongeveer 300 r. lupine, ongeveer 50 KG. serradella per A. Hoe dichter de planten staan, hoe beter, hoe hooger de vlinderbloemigen groeien, des meer stikstof verzamelen we. En daarom is noodig, dat de lupine of de serradella bemest irden. We strooien daaromalvorens de gr aan reis om te ploegen, 600 a 800 KG. Kaïniet Hectare uit. Deze kalibemesting is absoluut odig, willen we een fatsoenlijk beschot hebben daardoor het doel der groenbemesting bereiken, w. z. den grond verrijken met een groote treelheid humus eu stikstof. Het is zeer goed (gelijk lupine te verbouwen, vruchten op de ppels, maar het zou dwaasheid ziju, niet alle (gelijke moeite te doen, om den oogst te ver raten, vooral ook, omdat de kali, die we aan lupine of de serradella geven, toch weer de Igende vrucht ten goede komt. Het kan ook o nut hebben, eenig superphosphaat op de ppels te zaaien. „Maar, zouden we ook op zwaardere gronden stoppel vrucht kunnen verbouwen Wel, waarom niet? Mef eeuig overleg zijn altijd wel eenige blokken, die toch tot het orjaar braak zouden liggen. Ik zal niet zeggen, het soms moeilijk gaat. De peeën zijn te weg, het land voor het wintergraan moet tuurlijk gereed liggen, enz., maar het land voor dappels is er toch nog en het peeënland voor volgend jaar, enz. Met een beetje goeden kunnen we ook op zavel- en kleigrond wel nderbloemigen verbouwen om onder te ploegen, oals ik zei, is een mengsel van erwten en kken voor deze gronden zeer geschikt en de ïaudeling is dezelfde als die der lupine. Het ook hierbij wenschelijk, dat een bemesting en maal van phosphorzuur en kali, voorafga, n paar zak super eu de bovengenoemde hoe- elheid kaïniet is voldoende. Daarenboven nken we er aan, dat we voor de groen bemes- g de kalkrijkste bodems uitzoeken, want alle nderbloemigen houden veel van kalk. Bij Kon. Beslvan 22 dezer zijn benoemd: gezworene van het Waterschap Poortvliet: heer J. E. van der Slikke te Poortvliet; tot Bworene van het Waterschap St. Maartensdijk, heer J. Hage I.Czn te St. Maartensdijktot Morene van het Waterschap de Vrije Polders der Tholen de heer A. M. Geluk te Tholen gezworene van het waterschap Oud-Vossemeer heer L. M. Friderichs te Oud-Vossemeer. Boor deu Commissaris der Koningin in Zee- ud is benoemd tot Secretaris der Gezondbeids- awissie, zetel Tholen, de heer A, Av^Haa** De Staatscourant No. 148 bevat o. m. de statuten van het muziekgezelschap //Concordia" te Tholen. Door het Provinciale Watersnood-comité te Middelburg zijn aan bewoners van verschillende polders in Tholen, voor zoover daaraan behoefte bestond, voorschotten verstrekt tot het aankoopen van veevoeder. De heer A. Schrijver, rijksschatter te Goes, is door genoemd comité uitgenoodigd de schade te taxeeren, die te Oud-Vossemeer geleden is aan de roerende goederen, voornamelijk huisraad. Spoedige uitbetaling door het Rijk. Men meldt aan het Hdbl: De minister van justitie beeft, in overleg met zijn ambtgeuooten, wijziging gebracht in de uit betaling vaa de rekeningen ten laste van het Rijk, nadat deze door de Algemeene Rekenkamer zijn -geverifieerd. Tot dusverre werden de rekeningen, de- claratiën, enz. door de provinciale besturen uit gereikt. Thans is bepaald, dat de uitreiking rechtstreeks zal plaats hebben door de posterijen, een minis- terieele bepaling, die tengevolge zal hebben, dat een veel spoediger uitbetaling dan vroeger zal worden verkregen. Door het bestuur van het Waterschap „De Vrije polders onder Tholen" is benoemd tot tijdelijk waterbouwkundig ambtenaar, de heer Z. van de Velde, W.Az., van Poortvliet, thans tijdelijk opzichter bij den Provincialen water staat te Assen, zulks in de plaats van den heer K. G. Bal, die ontslag heeft aangevraagd en genoemde betrekking 51 jaren bekleedde. Tweede Kamer. De behandeling van het arbeidscontract is na tien weken van zwaren arbeid klaargekomen. De tweede lezing en de eindstemming moeten nog plaats hebben. De heer Van Wijnbergen kreeg daarna gelegen heid om de regeering te interpelleeren over !t Kon. beslait bevattende de voorwaarden voor de toekenning eener rijksbijdrage voor gemeentelijke en bijzondere kweekscholen. De interpellant opperde verschillende bezwaren, o.a. karige subsidie en te lage leeftijdsgrens voor de toelating van kweekelingen, waardoor de toegang van geestelijke zusters als 't ware was af gesneden. De minister voerde aan, dat het Kon. besluit in hoofdzaak hetzellde was als dat door de vorige regeering was voorbereid. De heer Lohman meende, dat de Roomsche kweek scholen eigenlek te veel krggen, omdat daar de bezoldiging van 't personeel weinig of niets bedraagt, een bewering, die door den interpellant sterk werd weersproken. De minister handhaafde zyn standpunt, doch be loofde enkele wijzigingen te zullen overwegen. De Tweede Bathpolder. Bij het afdeelingsonderzoek in de Eerste Kamer is, naar de llaagsche correspondent van het Hdbl. hoorde, ernstige tegenstand tegen het Bathpolder ontwerp geoleken. Ln twee secties was meu er algemeen tegen, terwijl in de andere secties de meeningen verdeeld waren, doch eer ten ongunste dan ten gunste van het ontwerp neigend. #Het Volk" gewaagt van een gerucht volgens hetwelk in het koopcontract tusschen de Engelsche eigenaars van den tweeden Bathpolder en het Zeeuwsche consortium, de geheime clausule zou voorkomen dat de koopsom met f75.000 zou worden verhoogd als het consortium het Regeeringssubsidie zou krijgen. Dit zou neer komen, naar het blad opmerkt, op een gift aan de Engelsche eigenaars uit de Nederlandsche schatkist. Ook ons, zegt het „Hdbl.," is dit gerucht ter oore gekomen en wij voegen ons dus bij genoemd blad in zijn aandrang op de Eerste Kamer om ten aanzien van dit punt geheele klaarheid te brengen. Voor de arr. rechtbank te Zierikzee is door den heer D. van de Velde, candidaat-no- taris te Tholen^.bij beschikking van den voor zitter der Kamer van Toezicht op de notarissen en candidaat-notarissen te Middelburg, benoemd tot plaatsvervangend notaris, ter vervanging van den heer N. van Steenbergen, notaris te Tholen, den eed afgelegd als candidaat-notaris-plaatsver- vaDger, De heeren M. A. Naerebout, te Breda, B. J. Kerpestein te Rotterdam en J. van der Vliet, van lerseke, ziju bestemd voor den Indischen dienst, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs in Nederlandsch Indië. De heer J. Hage, hoofd der christelijke school te lerseke, is als zoodanig benoemd te Middel burg (Gravenstraat). Benoemd tot onderwijzer a/d openbare lagere school te Bruinisse de heer (J. L. van Nieuwen- huijze te St. Maartensdijk. IERSEKE. Zaterdagavond 11. hield hier de heer L. H. Schetfers, onderwijzer te Hulst, een propaganda-lezing voor den Bond voor staats- pensionneering. De spreker ontwikkelde het doel van den Bond (gelijk staatspensioen voor ieder een) en trachtte te bewijzen dat dit denkbeeld voor verwezenlijking vatbaar is. De heer Ossewaarde, die met den spreker in debat kwam, trachtte integendeel te betoogen, dat de arbeidende bevolking zich niet bij deze beweging moest aansluiten, maar wel bij de sociaal democratie, die spoediger en alzijdiger verbetering kan aanbrengen. Er waren naar schatting ruim 50 hoorders, waarvan slechts 8 zich voor het lidmaatschap van den Bond aangavea. Later zijn daar nog enkelen bijgekomen, zoodat een afdeeliug zal worden geconstitueerd. Het volgende zal wel niet dikwijls voorko men. De spreker had ouder de belastingen, waaruit de middelen voor de bedoelde pensiou- ueering moeten gevonden worden, ook een be lasting op tabak en sigaren genoemd (niet aan bevolen). Daarmee kou een polderwerker onder het publiek zich maar in het geheel niet ver- eenigeudat kou er bij de arme polderjongens niet op overschieten, 't Was een vroolijke snuiter, die er zelf schik iu scheen te hebben, dai hij den moed had, om zoo in 't publiek te spreken, en hij bracht het er kalm eu netjes af. De heeren I. G. J. Kakebeeke en J. A. Wagtho zijn woensdag en Donderdag hier ge weest om de landbouwers, die bij de ramp van 12 en 13 Maart schade geleden hebben, m de gelegenheid te stellen tot het geven van inlich tingen. Een vrouw uit lerseke, die Woensdag met haar man den velddag van het Leger des Heils te Beverwijk meemaakte, is daar door hartkramp, waaraan zij wel meer leed, aange grepen, zoodat zij na een uur een lijk was. Heden namiddag kwam dit bericht pas bij de betrokken famihëu. De verhoogiug en verbreeding van den dijk tusschen den Olzeude- eu den Molenpolder is op eenige meters kramwerk na klaar gekomen. Men is begonnen om den duiker, waardoor laatstgenoemde polder in de Breede Watering loost, te onderzoeken en zoo noodig te herstel len. Men schijnt er aan te gaan deuken om den Olzendepolder van het overiollig water te ver lossen, en dit kan niet geschieden, zoolang be doelde duiker niet geopend eu hersteld is. Het mosterdzaad, dat in den Molenpolder gezaaid is, staat thans in bloei. Meu schrijft uit Oud-Vossemeer Zooals vorige week werd gemeld beeft meu aan deu zeedijk vau deu polder Siabbecoorn eeu kleine teleurstelling ondervonden, doordat eeue verzakking plaats had vau de verzwaring en dichting van de grootste opening, die op 12 Maart in den zeedijk ontstondgelukkig dat kans bestaat, dat dit geen ernstige gevolgen zal hebben. Met spoed wordt voortdurend aan de dijken gewerkt en een eigenaardig gezicht levert die gedeeltelijk afgewerkte verhoogiug op, waar door het op sommige plaatsen lijkt, ot men tegen eeu heuvel van aarde opziet, in plaats vau tegen een dijk. Flink is ook aangepakt bet scheidngs- dijkje bij de hoeve De Kamemelkspot tusschen de polders Siabbecoorn en Oud-Kijkuit j dit is maar goed ook, want wij vonden vermeld, dat Oud-Kijkuit vóór dezen vloed reeds driemaal was overstroomd, tengevolge van het doorbreken van dezen binnendijkal die rampen waren ge makkelijk te voorkomen geweest, door een vol doende verbetering vau dezen binnendijk. Hier aan schijnt men evenwel nooit ernstig te hebben gedacht en voor dit verzuim hebben ingelanden dan ook herhaaldelijk zwaar geboet. Laten wij voor de toekomst hopen, dat al de verbeteringen, die nu ten koste van zware liuancieele offers van de zijde der grondeigenaren tot stand worden gebracht, verzekering zullen geven, dat een on heil als dit jaar nimmer meer aan Vossemeer overkome. Nog steeds is de stoomzuigpomp van de firma Wilson uit den Haag bezig met het ledigen vau veeputten was bedoelde machine de eerste dagen voortdurend stuk, zoodat geen water kou verzet worden, sedert zij door eeu monteur der firaia onder hauden werd genomen, is zij uitstekead gaan werken, totdat er Woensdag weder eeu malheur aan kwam, dat noopte de pomp voor her stel naar Bergen op Zoom te transporteeren deze week zal zij evenwei nog wel diensten bewijzen, daar gerekend wordt, dat zij in één dag weer gereed zal zijn. In den polder Eendracht, aan de overzijde van het Veer, die op 12 Maart 1.1. ook bevloeide, is in de Visscherij „Pas op een zalm gevangen; deze moet natuurlijk bij bedoelden vloed uit de rivier de Eendracht iu deu polder ziju gekomen; ook, zoo deelde men ons mede, kwamen er haringen en schardijn in de waterleidingen voor. De vruchten, hoewel ook sterk lijdende van het zilte nat, staan beter dan in de bevloeide polders van Vossemeer. ST PHILIPSLAND. Bij de Dinsdag j.1. ge houden verkiezing voor twee leden van den Ge meenteraad zijn bij candaatstelliug gekozen ver klaard de altredende leden J. Mol en W. C. van Nieuwenhuizen. SCHERPEN ISSE. Op de gehouden veemarkt alhier zijn slechts li stuks hoornvee aangevoerd. Er was weinig kooplust, zoodat de handel zeer gering was. STAVENISSE. De gewone jaarlijksche kermis is hier ook weder aangevangen. Slechts één caroussel eu een viertal kramen zijn komen op dagen, dus niet veel. De vele gelegenheden tot uitgaan, die er tegenwoordig bestaan, doen de kermissen een kwijnend bestaan lijden. Het nut er vau is evenwel, dat bijna alle huizen weer eens een kwastje verf krijgen én vele kinderen een nieuw hoedje of nieuwe jurk verwerven. Voor de binnenkort alhier te vaceeren betrekking van onderwijzeres hebben zich 7 sollicitanten aangemeld. Bij de aanbesteding van de dij ks ver hooging aan het Waterschap Stavenisse was ingeschreven door de hh.L. v. d. Velde, Scharendijke f 11998 C. L. v. Dalen, Stavenisse 1 11990 en P. v. Bezuijeu, Scharendijke f 11928. De gnnuing is door het Bestuur aangehouden. De werkzaamheden aan de bedijking van den Tweeden Bathpolder zijn zachtkens aan in vollen gang. Het is verbazend zooveel materiaal er voornamelijk met scheepsgelegenheid aangevoerd wordt. Behalve het aanvoeren van grond met kruiwagens, zoogenaamd vschuieren", wordt ook veel grond aangevoerd met kipkarren, waartoe een dertigtal paarden, verdeeld over de verschil lende voskaaieu, dienst doen. Ook is men be gonnen om met een baggermachine minder deugdzame grond te baggeren uit eeu der door braken, om daar later betere voor aan te voeren. Ook is een spoormachine gearriveerd om weldra dienst te doen tot het trekken van bakken grond over de rails. Aan den spoordam heerscht over- groote drukte en weldra zal ook daar eene ma chine dienst doen. Midd. Crt. Bij gebrek aau een paard zette een boer in de gemeente Schoterland een motorfiets voor een wagen met hooi en reed zoo het vrachtje naar de schuur.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1