i» it ktluicB ra intertuit, laidboiv, mi. No. 1098. Zaterdag 23 Juni 1906. Drie en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. r.| J. M. C. POT, djsh| K U Nüüi Publicatie n. K, «_eJ MOESLAND. eet uur IERSEKSCHE THOOLSGHE reut hbtzijl UI Üif UiCCi I COURANT, ""è>- igevw «au uiom sa tsu .oma ;eveu e lijj W 2Uc sou. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco sr post fl,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezoad.n «tukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het kureau te Tholen ot vóór DONDERDAGMIDDAG hij onzen medewerker te lerseke. Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen r kennis van belanghebbenden, dat ingevolge art. 13 der leerplichtwet ten behoeve van werkzaamheden ot voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw [veehouderij, aan den Arrondissements-scboolopziener erlof kan worden aangevraagd voor het tijdvak van tot 23 Juli 1906. Formulieren voor deze aanvraag zijn kosteloos erkrygbaar ter gemeente-secretarie en bij het Hooid der school. Tholen. den 23 Juni 1906. Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen ir kennis, dat het Primitief Kohier van den Hoofde- Ijjken Omslag in deze gemeente, voor 1906, in ilichrift gedurende vijf maanden, op de secretarie Ier gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Tholen, den 21 Juni 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPELE, Burgemeester, H. J. LABAN, Secretaris. leuiii Hat KANTONGERECHT TE THOLEN. [19 Juni 1906. Door den heer Kantonrechter alhier zijn heden veroordeeld wegens: 'Jagen in gesloten jachttijd zonder akte en zonder vergunning. N. N, 36 j. te Sint Maartensdijk tot f10, [boete of 3 dagen hechtenis met verbeurtverkla- ,ng van het niet in beslag genomen geweer, he el tot uitlevering daarvan te betalen f 5,of 3 dagen hechtenis. J, D. 54 jaar te Scherpe- 1. Bojnisse tot f 10,boete of 3 dagen hechtenis, lisjes! Visschen zonder akte bij herhaling ■U7| P. G. 51 j. te Sint Maartensdijk tot f 3, boete of 2 dagen hechtenis met verbeurdverkla- □g van het niet in beslaggenomen krnisnet, bevel tot uitlevering daarvan te betalen f 0,50 of 1 dag hechtenis. Vervoeren van een haas in gesloten jachttijd. A. H. 31 j. te Stavenisse tot f 8,boete of 3 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van den in beslaggenomen haas. Een geweer tot het dooden van zeehonden bij zich hebben zonder de vereischte vergunning. A. G. 29. j. te Bergen op Zoom tot f 10, boete of 3 dagen hechtenis, met verbeurdver klaring van het niet inbeslaggenomen geweer, bevel tot uitlevering daarvan te betalen f 20, of 5 dagen hechtenis. 1. Het aanleggen van eene loterij zonder vergunning. 2. Het verkoopen van aandeelen in eene loterij zonder vergunning. P. v. D. 27 j. te St. Annaland tot 2 boeten ieder van f 2,of l dag hechtenis voor iedere boete, met verbeurdverklaring van de inbeslag genomen trommel met loten en het houten bord, 6Q bevel tot vernieling daarvan. Loopen op gronddie bezaaid is, zander vergunning C. H. Jz., 40 j. te Stavenisse tot f 1, boete of 1 dag hechtenis. braven in een in gebruik afgegeven vischplaats in de Schelde eu Zeeuwsche Stroomen, zonder .201 ichrifteljke vergunning van het Bestuur op die Stroomen. W. A. S. 56 j. te Tholen tot 50 cent boete of 1 dag hechtenis. Visschen zonder consent. G. L. 42 j. te Yerseke tot f3,boete of 2 dagen hechtenis. L. L. 27 j. te Bergen op Zoom en A. K. huisvrouw van A. H. 30 j. te St. Maartensdijk ieder tot fl,boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Op den openbaren weg een trekdier laten staan zonder de noodige voorzorgsmaatregelen te hebben yenomen tegen het aanrichten van schade. G. P. 35 j. te St. Maartensdijk tot f 2,boete of 1 dag hechtenis. Varen zonder licht. M. J. D. Izu. 19 j. te lerseke tot f 2, boete of 1 dag hechtenis. Zonder daartoe gerechtigd te zijn, vee laten loopen ap weiland. D. G. 22 jaar te Scherpenisse tot f 3,boete of 2 dagen hechtenis. J. Y. 26 j. te St. Anna land tot f 2,boete of l dag hechtenis. Rijden met een rijwiel zonder licht. J. v. H. 24 j. te Scherpenisse tot fl, boete of 1 dag hechtenis. UITGEVBB: Tholïn. Rijden met een voertuig zonder licht. Th. A. A. 35 j. te Tholen en M. v. A. 25 j. te Oud-Vossemeer ieder tot f 2,boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Zijn trekhonden niet voorzien hebben van muilkorven. F. V. 54 j. te Tholen tot f2,boete of 1 dag hechtenis. Openbare dronkenschap. J. B. 30 j. te St. Maartensdijk tot f 15, boete of 3 dagen hechtenis. Visschen zonder consent. J. A. V. 15 j. te St. Maartensdijk tot f 1, boete of een week tuchtschool A. P. de W. 15 j. W. B. 12 j. A. P. G. 12 j. allen te St. Maar tensdijk ieder tot eene berisping. Een voor de eerbaarheid aanstootelijke toespraak houden. P^C. v. d. B. 15 j. te St. Philipsland tot eene berisping. f rijg esproken. J. A. V. 12 jaar en P. C. v. d. B. 15 j. beiden te St. Philipsland. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 c-uts; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. H. M. de Koningin zal de Romeinsche wagenrennen te Utrecht niet bijwonen. Naar men meldt wordt in October de blijde gebeurtenis ten paleize verwacht. Bij Koninklijk Besluit is aan den heer J. Zaaijer Pzu te 's-Gravenhage op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1906, eervol ontslag verleend als lid van het Bestaar der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen. Met ingang van 1 Juli a.s. zijn verplaatst de kommiezen bij 's rijks belastingenG. L. Versluis. Ie kl., van Tholen naar Vlissingen en F. Rijstenbil, 3e kl., van Hontenisse naar Tholen. De Minister van oorlog heeft zijn groote tevredenheid betuigd aan alle militairen, behoo- rende tot de detachementen genietroepen, pon- touuiers en maréchaussee, die door hun flinke en inspannende hulpverleeuiog, dikwerf onder moeitevolle omstandigheden, krachtdadig hebben medegewerkt tot leniging van de watersnoodramp in Zeeland en door hun goed en ordelijk gedrag de beste verstandhouding met de ingezetenen wisten te bewaren. Als de rijksmiddelen zoo mild blijven vloeien als tot heden in dit jaar, zullen we den tijd nog beleven, dat de regeering met het geld geen raad weetIn Mei is weer bijna 7 ton en in de nu verloopen 4 maanden bijna 2 mill. en 3 ton meer ontvangen dan verleden jaar in die maanden. De provincie Zeeland telde op 1 Jan. j.1. 227.252 inwoners, dat is 1730 meer dan een jaar te voren. Naar aanleiding van een bericht, dat dr. Brants zijn Kamerzetel zou inruimen, om dr. Kuyper gelegenheid te geven weder in de Kamer te komen, wordt van vertrouwbare zijde medegedeeld, dat daarvan bij den persoon, die dit het allereerst zou moeten weten, niets bekend is. Tweede Kamer. 4 De behaudeling van het arbeidscontract werd onderbroken door die van een voorstel tot het ver- leenen van een subsidie \an 2l'x ton voor de her- bedyking van den Eersten Bathpolder. De waarnemende minister van waterstaat, de heer Veegens, heelt met dit voorstel voor een heet vuur gestaan, want hy vond veel en geduchte bestryders, o.a. niemand minder dan de oud-minister Lely, die streed met het wapen de subsidie is in stryd met ons waterstaatsrecht. Doch deze minister is niet voor één gat gevangen, en hoe volhardend de tegen standers ook aanvielen, de minister overwon ze en kreeg zijn wet er door. Maar het moet gezegd worden t was maar juist aan, 5 stemmen meerderheid. Van de Zeeuwsche afgevaardigden behoorden de heeren Hennequin en Patijn tot de bestrijders en tegenstemmers, tot de voorstemmers de heeren Lohman, Fruijtier en Lucasse, van welke de beide eerste den minister krachtig ter zyde stonden. Als Zeeuwen meenen wij ons over de aanneming te mogen verheagen, al was 't maar alleen omdat er veel tijd door gewonnen wordt. Na bedoeld ontwerp werd het arbeidscontract hervat, doch zeer belangryke artikelen volgden niet. De behandeling loopt op haar eind. Ingelanden van den Nieuwen polder (annex- Sta?eni88e) hebben op de aanbeveling ter be noeming van een Dijkgraaf geplaatst de heeren 1, J. C. Luyk, te Stavenisse2. A. C. van Zorge, te Stavenisseen 3. L. Groenewege Cz., te Sint-Maartensdijk. Provinciale Staten van Zeeland. Op de agenda voor de zomervergadering komen o.a. voor: Voorstellen van Gedep. Staten tot toekenning van subsidie aan de gemeente Zieriksee voor hare avond school voor vakonderwijstot toekenning van een subsidie aan de vereeniging „de Ambachtsschool" te Middelburgtot aanhouding van een adres van het bestuur der vereeniging „de Ambachtsschool voor Ter Neuzen en Omstreken" om een subsidie uit de provinciale kas tot nadere regeling van de jaar wedden van sommige ambtenaren van den prov. wa terstaat tot afwyzing van het aangehouden adres van het bestuur van het waterschap „de breede watering bewesten lerseke"' om ontheffing van het verbod in art. 88 van het reglement op de wegen en voetpa den en om toe te staan, dat met rijwielen over een voetpad in de gemeente Schore mag worden gereden tot wijziging van het reglement van de calami- teuze polders of waterschappentot verwijzing naar han college van adressen van A. Kouijzer en J. F. Tieleman, pachters van tollen op den weg van Hulst naar Walsoorden, om vermindering van pacht som. Voorts omtrent het verzoek van het bestuor van den polder „Westeren ban van Schouwen" om een renteloos voorschot voor wegsterbeteringtot vaststelling van algemeene bepalingen voor het ver- leenen van provinciale hulp voor den aanleg en de exploitatie van stoomtramwegen in deu vorm van renteloos voorschotomtrent het verzoek van het comité voor den aanleg van een stoomtramweg van Brouwersharen naar Burch, om wijziging van de voorwaarden van het besluit der Staten tot verleenen van subsidie tot toekenniug van een subsidie aan L. G. Overbeeke voor zyn wagendienst tusschen het Wolfaartsdijksche veer en Goestot toekenning van een subsidie aan W. Moelker c. s. voor hun wagendienst tusschen Tholen en St. Maartensdijk tot vaststelling van een reglement op de beschermiog van trekhonden in Zeeland tot toekenning van een crediet van f 3550 aan de Maatschappij tot be vordering van landbouw en veeteelt in Zeeland voor de bevorderirg van de paardenlokkery tot toe kenning van een crediet van t 3000 aan de afdee- ling Zeeland van het Nederlandsch rundveestaraboek voor de bevordering van de veefokkery tot atwyzing van een aanvraag om subsidie van de aldeeling Zee land der vereeniging tot bevordering van de pluim veehouderij en tamme konijnenteelt in Nederland (V. P. Njtot opening van een crediet van 1100 voor een tentoonstelling door de Maatschappy voor ooft- en tuinbouw in hel voormalig vierde district tot aiwyzing van een verzoek van voorzitter en secretaris der vereeniging van gemeente-veldwachters in Zeeland, om bijdragen nit de provinciale fondsen aan gewesten ten behoeve van pensioen tot heffing van opcenten op de grond- en op de personeele be lasting over 1907. Naar aanleiding van het bericht in ons vorig nummer betreffende het vinden van ge raamten bij het uitgraven van grond onder Botshoofd, in verband met een vonnis, gewezen door de justitie te 's-Hage in 1597, ontleenen wij het volgende aan een artikel van den heer A. Hollestelle, voorkomende iu„Taxandria" van 1905. Nadat bet lot der onoverwinnelijke vloot was beslist, besloot de Hertog van Parma zijne troepen, die hij, naar sommige beweren, zoo gaarne op Engelauds bodem had overgebracht, tegen de Staatschen met verdubbelden ijver aan te voeren. Een gedeelte zond hij, onder bevel van Van Mansfeldt naar Gelderlandeen ander gedeelte kreeg bestemming naar Bonn, en het overschot moest dienen tot belegering van Bergen op Zoom, welks bezetting hem door hare uitvallen en strooptochten sinds lang had mishaagd. Teneinde den toevoer naar die stad ook van de zeezijde af te sluiten, kwam het hem uood- zakelijk voor, eerst een aanval op Tholen te beproeven. Door 2U0 scherpschutters gedekt, poogden 800 man, onder aanvoering van Mon- tigny, markies van Renti, en den joügen graaf Octaaf van Mansfeldt, de rivier „de Eendracht" te doorwaden. Graaf George Everhard van Solins bood hun met 150 man dapperen tegenstand; hij hield hen staande en gaf in allerijl bericht van het geen er gaande was aan de bezetting van Tholen. Kapitein de Groot kwam met de zijnen te hulp; de Spaujaarden beproefden bij het zakken van het getij het uiterstedoch moesten ten slotte hunne onderneming opgeven met achterlating van 400 man aan dooden en zwaar gewonden. De meesten der gesneuvelden waren aan het hoofd getroffen zij stoaden met de beenen diep in den grond eu zelfs de jonge Mansfeldt moest met hem toegestoken spietsen uit den weeken grond getrokken worden. Het was ook bij die gelegenheid, dat deu dapperen Marinus Hollare een oog werd uitgeschotenoverigens telden 's Prinsen troepen slechts enkele dooden en twee zwaar gekwetsten. Omtrent de plaats, waar de overtocht over de rivier yde Eendracht" beproefd werd, lichten de bescheiden ons niet in. Maar acht men daarom trent nadere aanduiding gewenscht, dan houde men inzonderheid rekening met de plaatselijke gesteldheid van de omstreken uit die dagen. Reeds vijf jaar te voren, in 1583, haddeu de Staten van Zeeland den Heer-Boudewijnspolder, tegenover Tholen, doen doorsteken, en in dat zelfde jaar hadden zij Mr. Roeland de Roovere ook gemachtigd tot doorgraving van den dijk van Nieuw-Vossemeer, tegenover de Botkenskreek. Het eenige punt, dat in niet bevloeiden staat nog nagenoeg tot aan de „Eendracht" reikte, lag aan de Halstersche hoogten, even boven den uitloop van het Lange-Water in de nabijheid van Botshoofd, en deze hoogten met den voor uitschietenden dwarsdijk tusschen de bevloeide polders werden aan de tegenovergestelde zijde, aan den Thoolschen kant, zorgvuldig bewaakt door eene afdeeliug der troepen van den graaf van Solms. Aan weerskanten van dit vooruitspringende punt lagen aan den overkant, dus diep landwaarts inschietende, overstroomde gronden, uitgebreide moerasseD, waarover elke troepenbeweging on mogelijk of hoogst bezwarend was. Vóór den droog gebleven dijk van Oud-Glimes liep te dien tijde ook juist het wantij, het meest geschikte punt, om buiten het Lange-water om, eene doorwading van de rivier te beproeven, en die dijk zelf vormde een vooruitstekenden datn die de Spanjaarden als ongemerkt bracht tot tegenover de troepen vaa den Prins, die zich aan den overkant achter de zeedijken bij de hofstede /,De Karnemeikspot" hielden verscholen. Zoodra men de vijandelijke soldaten de Hal stersche hoogten had zien afzakken, was van huune verschijning bericht gedaan aan de bezetting der stad, en geen wonder, dat, kapitein de Groot met de zijnen tijdig kon aankomen, om in het heetste van den strijd, nog gemeenschappelijk met de manschappen van den graaf van Solms den overtocht te betwisten. Wanneer men enkele posten uit de stadsre kening met aandacht nagaat, blijkt, dat de Spanjaarden het Lange-Water tegenover Bots hoofd toch hebben doorwaad, en zoo langs deu gebroken, doch toen nog niet geslecbten, zeedijk van den Heer-Boudewijnspolder nog gekomen zijn tot tegenover de stad. Daar viel destijds evenwel aan geene doorwading meer te denken. De rivier had daar door het uitvallende getij uit den Heer-Boudewijnspolder zoodanige diepte ver kregen, dat reeds in 1586 bezinkingen nood zakelijk waren geweest. Hoe lang de vijand in 1588 is bezig geweest, om de rivier over te komen, wordt niet bericht. Zooals het verhaal daar voor ons ligt, heeft het den schijn, alsof het slechts gedurende één enkel getij is beproefddoch afgaande op andere om standigheden, als op het verleenen van vergoeding voor het herhaaldelijk herstellen eu sluiten van den haveuboom en voor het sluiten der poorten, „bij die belegerde stadt", komt men allicht tot het vermoeden, dat de aanslag minstens eenige dagen zoo niet weken heeft geduurd. Weiuige jaren daarna bestond bij den vijand andermaal het voornemen, om door de ondiepten der Eendracht in het eiland te dringen. Gevaar lijk was weder die toeleg, inzonderheid wijl zij stond te worden volvoerd ouder leiding van personen, met de plaatselijke toestanden bekend. Dirk van Sypestein, gewezen baljuw van 's-Graveuhage, doch thans commies over de amunitie eu de vivres te Tholen, en Pieler Harinkmau, secretaris van Halsteren", zouden den vijand in zijn nieuwe ouderneming behulpzaam zijudoch de toeleg werd outdekt eu verijdeld.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1