mlM, pii]fl aai de Ifilaipi Tan aesterleell, lattin, w. No. 1094. Zaterdag 9 Juni 1906. Drie en twintigste jaargang. EN J. M. C. POT, Eerste Blad. De Beteekenis van het Kunstmatige Broeden voor den Landbouw. „H 0 L L A N D." EEN MILLI0EN GULDEN. MMEJiLAm Van onze berichtgevers. SEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco Ler post fl,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n ot vóór DONDERDAGMIDDAG hij onzen medewerker te lerseke. UITGEVEK ÏHOHN. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 c-utsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt eleohte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Beveelt men den landbouwers het kunstmatige broeden aan als de eenige juiste oplossing, om de hoenders naar believen te kunnen produceeren en gezonde waar naar eigen keuze te krijgeu, dau ontmoet men bij de meesten tegenstand. Gewoonlijk heeft niemand lust om zich met zoo'n gecompliceerd ding als een broedmachine af te geven, of als er zich in de familie nog iemand bevindt, die het zou durven wagen, dau ontbreekt de tijd er toe, zelden komt het uit, en zoo is de wensch, den landbouwers aanleiding te geven, zelf, zoo mogelijk, hun inkomsten te vermeerderen, tot lieden toe een vrome wensch gebleven. Niet alleen echter behoort er lust en tijd toe, een broedmachine behoorlijk te doen functio- neeren doch ook een geschikt lokaal. Toch ineen ik ondanks alles te mogen beweren, dat er een oplossing is voor deze vraag en dat het kunstmatig broeden en de landbouw sauieu kunneu gaan, en dat dit doei is te bereiken laugs twee wegenof door individueel, of door gemeen schappelijk bedrijf. In beide gevallen is het eveuwel een eerste vereischte, dat de lust er toe aanwezig is, dat de machine op de goede plaats staat en uitstekend bediend wordt. a. Het individueel bedrijf. Er zijn onder de landbouwers werkelijk wel hier en daar enkelen, die ingelicht door landbouwkundigen eu door vakliteratuur, het houden van pluimvee tot een werkelijke tak bij de landbouwkundige veehQuderij willen aautrekken en daardoor ook voor de kunstmatige teelt zijn te vinden. Koopt een zoodanig geschikt persoon nu een goed werkende machine, dan rijst natuurlijk de vraag, hoe groot hij deze moet nemen. Al naar hij een besluit neemt, zal hij later ook opereereu. Op grond vau een werkelijke ondersteuning vau de gezonde teelt zou ik hem willen raden, altijd een grootere machine te koopendit stelt hem in staat, niet alleen voor zichzelf doch ook voor anderen eieren uit te broeden, wijl het dan hem niet aan plaats ontbreekt. Hier en daar in Zwitserland vindt men reeds dergelijke inrichtingen, waar met verschillende machines voor rekening van anderen eieren worden uitgebroed. De leverancier betaalt een inleggeld van pl.m. 5 cent per ei en voor ieder gezoud kuikeu op den 2en dag na de geboorte pl.m. 5 cent voor 50 stuks ot meer, pl.m. V/2 cent voor 20- 49 en pl.m. 10 cent voor 1-ly stuks. Voor eieren vau dwerglioenders euz. be draagt het iuleggeld pl.m. Sï1/^ ceut per stuk. De op den 5en dag als onbevrucht bevonden eieren zijn voor den kweeker. Een vermindering in den prijs voor het uitbroeden is gerechtigd, daar op veel eenvoudiger wijze één groote hoe veelheid dan meerdere kleine bediend kan worden. b Het gemeenschappelijk bedrijf. Meermalen is reeds elders door ornithologische vereeuigingen in gemeeaschap een broedmachine aangekocht, om haar leden gelegenheid te geven, onafhan kelijk van den lust tot broeden bij de hoenders, zoo vroeg mogelijk broedsel te hebben. Het is hier meer een tegemoetkoming vau de vereeni- ging aan haar leden, om hun iets nieuws te bieden, dan wel handel. En toch zou dit in.i. de eenvoudigste en tevens goedkoopste manier zijn, om de teelt met voortdurend succes te ondersteunen, want niet alleen ornithologische, doch speciaal landbouwkundige vereenigiugeu zouden in gemeenschap kunnen handelen en door aankoop van een goed werkende broed machine (of zelfs meerdere als de ruimte er zich toe leent) haar behoefte aan jonge hoenders aldus zelf kunnen produceeren. Iedereen is juist niet geschikt om een machiae goed te bedienen, niet ieder kan ook over den noodigen tijd beschikken, doch onder een groot aantal personen is er allicht één, die er tijd, lust en geschiktheid voor heeft. De schadeloosstelling voor het broeden is groot genoeg, om den kweeker met zijn rekening te doen uitkomen, terwijl het voor de leveran ciers van belang is, eieren van echten stam en goed bevrucht af te staan. Want hoe beter de bevruchting, des te meer jongen er komen, des te goedkooper de kuikens zullen zijn. Voorden enkelen landbouwer is het echter zeer gemakkelijk, want hij geniet daardoor de voordeelen eeuer machine, zonder er een te moeten koopeu, krijgt kuikens naar eigen keuze en op een tijd, dat het werk hem niet toelaat zich met de teelt bezig te houden. Evenals het vereenigeu van de landbouwers aan den enkelen landbouwer steeds grootere voordeelen biedt en de algemeene belangstelling opwekt en onderhoudt, evenzoo wordt ook hier door het gemeenschappelijk aankoopen van een goede broedmachine en door een zaakkundige bediening op deze soort van teelt, alsmede op het houden van pluimvee meer de aandacht ge vestigd, zoowel in het belang vau den een als van deu ander. Op deze wijze ingericht en georganiseerd zal, dunkt ons, het kunstmatig broeden een voort- durenden, heilzamen en zelfs belangrijken invloed kunnen uitoefenen op het houden van pluimvee. „Polyhyinnia" van Kolijnsplaat, directeur de heer Q. van As, zong voortreffelijk. Ook het fanfaregezelschap onder denzelfden directeur werd zeer geroemd. Van de vier uitgeloofde geldprijzen lootte „Wilhelmina" te Kolijnsplaat f 30, ^Eendracht maakt macht" te Kortgene f20, „Wolferts Eanfare" te Wolfertsdijk f 15 en «Zang en Vriendschap" te Wissekerke (N.B.) f 10. Ieder gezelschap kreeg een herinnerings- medaille en „Oefening na deu Arbeid" te Vlissingen, als het verstkomend, bovendien een verguld bronzen medaille, geschenk van den heer Baetens alhier. De heer C. A. E. Sauer opende eu sloot, als eere-voorzitter, het feest met een hartelijke toe- LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ. Hoofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70-jarigen leeftijd 13,5% rente vai\ zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor eu bij 11.H. Agenten de H:H. C. M. VAN RIJöSEL, te Tholen P. M. y. d. EN DE, te Oud- FossemeerJ. GELDER- BLUM te Poortvliet; J. W. li EN S EN en notaris H. J. VAN NODHUYS te Zierikzee Mr. 11. OELE te Goes. Den pachters van het kroondomein te Honte- nisse is in geld uitgekeerd, walH. M. had beschik baar gesteld ter vergoeding van een deel der door de overstrooming geleden schade. De Tweede Kamer zet stapje voor siapje, heel voorzichtig, als een plattelander, die zich driemaal bedenkt voor hy over een greppel stapt, de behandeling van het arbeids contract voort. Verleden week, toen men het over staangeld en den opzeggingstermyu had, trad de heer Troelstra weer eens in volle wapenrusting in het gevecht en maakte zich zoo warm, dat hij, de parlementaire wel voeglijkheid vergetend, bij een interruptie den heer Van Nispen leugens en valschheid verweet. Hij was evenwel Woensdag eerlijk genoeg, om die woorden in te trekken en amende honorable te doen. De behandeling van den opzeggingstermyn werd dien dag voortgezet. Er werden verschillende amen dementen voorgesteld, waarvan één werd aangenomen, hetwelk behelsde, dat alleen tegenover don arbeider de opzeggingstermyn op niet langer dan zes weken raag gesteld worden. LERSEKE. Maandag 1.1. had onder begunsti ging van koud, doch overigens goed weder, het door ,/Mozart" uitgeschreven festival plaats, waaraan 16 gezelschappen deelnamen (2 bleven achterwege). Alzoo waren er 10 fanfare-, 1 har monie en 5 zauggezelschappen. Het feest, begon om Iz uur met de aan bieding van den eerewiju, waarbij een toepasselijk lied werd gezongen. De optocht door het dorp maakte een mooi effect. Op de paardenmarkt, jammer genoeg voor zooveel menschen te klein, werd gemeenschappelijk een muziek- en eeu zangstuk uitgevoerd. Ook de bovenzaal van het hotel Oesterbeurs, waar de zangvereeuigingen hunne liedereu zongen was veel te klein, daardoor ontstond er aan vankelijk wat rumoerigheid, doch deze ging ouder het zingen in de stilte van een belang stellend en aandachtig gehoor over. Vooral Kolijnsplaat had welwillend een tweede mu ziektent kosteloos in bruikleen gegeven. Op het telegraafkantoor te lerseke werden in Mei behandeld 561 telegrammen, waarvan 187 verzonden en 374 ontvangen. Het telefoon kantoor verzond 40 en ontving 14 gesprekken. Op het postkantoor werd op de spaarbank ingelegd (voor lerseke en Kruiningeu) f8976,815 en terugbetaald f5667,64. Ditgereikt 14 nieuwe boekjes. Met ingang van 1 Juli is benoemd tot brieven- en telegrambesteller te lerseke A. A. Veenhof, thans brievenbesteller te Botterdam. Er waren 50 sollicitanten. Mejuffr. Van Dijke-Kievit, onderwijzeres aan schooi l alhier, heeft tegen 15 Augustus eervol ontslag aangevraagd. ST. MAARTENSDIJK. In de Woensdag gehou den vergadering van Ingelanden van het water schap alhier werd besloten tot uitvoering vau de voorgestelde werken tot dijksverbetering aan de polders Noord, Oudeland en Slabbecoome. Als voorlooptge maatregel van samenwerking zullen de kosten dier werken, welke ougeveer f 19000,bedragen, omgeslagen over het totaal aantal hectaren, ten laste komen van het geheele waterschap. Verder komt een geregeld plan van samenwerking in ontwerp, op den grondslag van een te stellen maximum dijkge- schot voor eiken polder. Wordt dit maximum overschreden voor één polder, dan zal hij door de overige polders gesteund worden. In de ver gadering van Woensdag zijn reeds maximum- cijfers genoemd voor de verschillende polders, doch in een later te beleggen vergadering zullen die definitief vastgesteld worden. Een ontwerp gewijzigd reglement zal, opgesteld naast het oude, den ingelanden in druk worden toegezondeu. In eeu volgende vergadering hoopt men dan tot overeenstemming te komen. Mogelijk dat dan ook verder afgehandeld wordt het verzoek om subsidie van den Mnijepolder, 't welk reeds in behandeling kwam in de vergadering van 16 Mei j.l., doch toen niet afgehandeld werd, omdat men eerst samenwerking tusschen de verschillende polders van 't waterschap zelve wenschte tot stand te brengen. Zooveel mogelijk zullen de bovengenoemde werken tot dijksverbetering nog dit jaar wor den uitgevoerd. Bij de op 7 Juni gehouden paardenmarkt waren aangevoerd ruim 1U0 stuks paarden van verschillende soort en leeftijd. De handel was vrij levendig. Prijzen werden besteed voor jaarlingen van f 180 225, voor V)2 jarige tot j 255, voor 2-jarige van f 300 f 340, voor 3 jarige tot f 400, voor werkpaarden van 2U0 /'525. Veel vreemde kooplieden bezochten de markt. Aan eeu wedstrijd in het ringsteken, geor ganiseerd door de vereeniging „Eendracht maakt Macht", werd deelgenomen door 12 dames gezeten in tilbury. Twaalf prijzen warenj uitgeloofd. De uitslag was als volgtle pr. Een gouden dameshorloge, Mej. Joz. Hoek Gd. 2e pr. een étui met 12 zilveren lepeltjes, Mej. P. Hage ld. 3e pr. een reisdeken Mej. A. Groeuewege Pd. 4e. pr. een nikkel theeservies Mej. C. Nooin Cd. 5e. pr. een fietslantaarn, „solar" Mej. M. Stoutjes- dijk Ad. 6e. pr. zilveren bedelketting Mej. P. Goedegebuure. 7e. pr. een zilveren ceintuurgesp Mej. C. Westerweel J.Cd. 8e. pr. een voorsnijmes en vork, Mej J. Nooin, Jlisd., 9e. pr. een zilveren ceintuurgesp Mej. M. de Wilde, Jd. 10e pr. eeu zilveren oedelkettiug Mej. H. Polderman, Ld., 11e pr. twee zilveren hoed- speldeQ Mej. H. Kodde, Pd., 12e pr. twee zilveren hoedespelden Mej J. Kodde, Pd. STAVENISSE. Bij het laatstgehouden examen voor commies bij 's Rijksbelastingen slaagde de heer Jac. de Vos, Czn. uit deze gemeente. SCHERPENISSE. Donderdagmiddag had een molenaarsknecht zijn paard, dat bespannen was voor een kar, vastgebonden aan een heining voor een woning. Terwijl de knecht even binnen was, rukte het paard zich los en liep hollend de gemeente door. Een gegoten ijzeren hek en een ijzeren paaltje werden stuk gereden. Het dier kwam terecht voor een planken heining, die voor een dijk stond, waar het overheen sprong en toen tegen den grond viel. De kar lag gelieel omgekeerd voor de heining. Persooulijke ongelukken kwamen echter niet voor. In de maand Mei werden aan het hulp- postkantoor voor de rijkspostspaarbank met 25 ïulageu een bedrag vau f 2191,85 ingelegd, terwijl aan 20 inleggers een bedrag van f 1650,32 werd terugbetaald. Aau hetzelfde kantoor werden verhandeld 141 telegrammen, t.w. .73 ontvangen en 68- verzonden. Benoemd tot onderwijzeres Mej. C. A. Hartog, thaus te Stavenisse. THOLEN. Vrijdag 1 Juni hield de afdeeling Tholen der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde eene vergadering op „Buitenzorg." Na eene zeer aangename en tevens leerrijke wandeling door de verschillende tuinen, waarbij menige inlichting werd gevraagd en door den voorzitter, Jhr. J. Van Vredenburch, eu diens tuinbaas welwillend verstrekt, werden de overige puuien van de agenda, daar het weer wat te guur geworden was om verder in den tuin te vergaderen, biuneushuis voortgezet. Onder meer werd op deze vergaderiug besloten lo. Aan het hoofdbestuur te vragen, dat a. s. winter ODze afdeeling iu aanmerking moge komen voor een cursus in groenteteelt. 2o. Aan Z. Ex. üen Minister van Landbouw een adres te richten met verzoek tot het aan stellen vau eeuen afzonderlijken tuinbouwleeraar voor Zeeland en de verschillende zusterafdeelingeu te verzoeken adhaesie te willen beluigeo aan dit adres. 3o. Nu de tentoonstelling der Zeeuwsche landbouw maatschappij niet woidt gehouden, ver valt ook de tuinbouwtentoonstelling van onze afdeeling. 4o. Leden, die boeken en tijdschriften van ouze afdeeling wenschen le lezen, kunnen deze op aauvrage verkrijgeu voor een termijn van 7 dagen, welken termijn nog met 7 dagen kan verlengd worden, zoo geen nieuwe aanvragen voor hetzelfde werk ziju ïugekomeD. 5. Ue afdeeling steil haar lidmaatschap voor iederook buiten Tholen woonachtigopen. Nadat de Heer C. A. H. Wagtho namens de vergadering den voorzitter vriendelijk dank had gezegd voor zijn gulle en hartelijke ont vangst, werd de vergadering door den voorzitter met dauk aau de aanwezigen gesloteu, hierbij den wensch uitsprekende tot deze vergaderiug door meer dergelijke moge gevolgd worden. Blijkens achterstaande advertentie zal op Vrijdag J5 Juni a.s. mejuffr. Neeltje Lokerse alhier een lezing houdeu over het ook iu vele andere plaatsen door haar behandelde onderwerp: „Het onderzoek naar het vaderschap". Wij hopen, dat zij hier, evenals elders, een aandachtig gehoor eu succes moge hebbeu op de goede zaak waarvoor zij den strijd heeft aan gebonden. 8 Juni. De gewone jaarlijksche tentoon stelling vau teekeuingeu en schilderproeveu, vervaardigd door de leerlingen der „School voor liaud- eu bouwkuudig teekenen" alhier, zal morgen, Zaterdag, gehouden worden in het voorlokaal der bewaarschool, van 12 tot 2 eu van halt 7 tot S uur. De uitreiking der prijzen aan de leerlingen zal te 7 uren plaatshebbeu,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1