u fuitlui iwijt ui it hiliipo v» oistcrtcelL lailtu», nu. a No. 1091. Zaterdag 19 Mei 1906. Drie en twintigste jaargang. EN Tweede Blad. In den Bagijnentoren. C. LABAN, Tholen, stemmen van planos en het geven van orgelles. De invloed van het slechte voorbeeld. - FEUILLETQH. Gemengd Nieuws. ;d t Th, IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, 0( Wat ik n ga vertellei, is geen verdichtsel, het is pure, zuivere waarheid ik heb alles zeil bijgewoond, beter kan het toch niet. Het is jaren geleden, toen de eenige kunstmest, die de boer kende, nog Peru-Guano was. Wel begon hier en daar het gebruik van Chilisalpeter door te dringen, maar het was er toch nog verre van, dat dit zout algemeen gebruikt werd. Wij kunnen dus zeggen, dat wij nog in de periode van overgang verkeerden. Mijn buurman, een landbouwer, die gaarne vooruit wil, niet te oud is om nog wat te leeren en van al het nieuwe zoo nog al kennisnam, bracht op een goeden keer van de Maandagsche markt vier zak Chili salpeter mede. Hij had die gekocht van een handelaar in meststoffen, die hem de nieuwe kunstmest ten zeerste had aanbevolen. Ongelukkig was mijn buurman de gebruikswijze totaal onbe kend. Trouwens, aan de mogelijkheid, om het zout op een verkeerde manier te gebruiken, dacht hij niet eens. Zonder dan ook met iemand over de zaak te spreken, ging hij den volgenden morgen het was in de maand Mei of Juli naar zijn tuin, waarin voor zijn eigen gerief verschillende groenten groeiden, o. a. ook vroege aardappelen, die dat jaar zeer slecht vooruit wildenlate aardappelen, die ook niet gingen en achter welken tuin hij ook een hoekje grond had, waarop hij mangels had staan. Gewoon om met Peru-Guano en stalmest om te gaan, niet er aan denkende, dat te veel soms schaadt, en puttende uit een grooten voorraad,,begon hij met gulle hand het Chilisalpeter te strooien. Op zijn sla, op zijn boonen, op zijn erwten, evengoed als op zijn aardappelen. Daarna op zijn mangels. In minder dan geen tijd had hij de 400 KG. Chilisalpeter uitgestrooid op een stuk grond van nog geen half gemet, waarvan zeker de helft in zijn tuin. Het leek wel ol het Chilisalpeter ge sneeuwd had. Natuurlijk was er ook veel op de bladeren der planten gevallen. Nu wou het on geluk, dat het nog dienzelfden dag begon te regenen. Wat was het gevolg? Ten eerste, dat na eenige dagen de bladereu der planten vol plekken en gaten waren, ten tweede, dat de stengels na korten tijd, niettegenstaande de ge havende bladeren vreeselijk in de hoogte schoten 6Q ten derdennu ja, laat ik het maar zeggen, dat er op 't laatst van het geheele ge was niets terecht kwam. Mijn buurman was woedend. Op zichzelf? Neen, dat had hij eigenlijk moeten zijn. Doch hij gaf de schuld aan het Chilisalpeter en aan den man, die het hem aanbevolen had. En wilt ge nu welgelooven, lezer, dat er vele jaren over heen gegaan zijn, eer men bij ons op het dorp Chilisalpeter wilde gebruiken. De invloed van dat ééne voorbeeld werkte zoo lang na, dat er heel wat tijd ver liep, eer men zijn dwaasheid inzag. En mijn buurman zelf was de eerste. Op het laatst be hielden zijn gezond verstand en zijn vooruitstre vende geest de overhand. Toch ken ik nog een tuinman, die bij hoog en laag beweert, dat Chi lisalpeter niet deugt, dat alles verbrandt. Zoo z^ef gij» dat een verkeerd genomen proef een grooten invloed ten kwade kan uitoefenen. Ik wil daarom nog eens, zeer in 't kort, de gebruiks aanwijzing van Chilisalpeter geven. Men kan niet te goed op de hoogte zijn van deze kost bare en tegenwoordig onmisbare meststof. Vooral ook omdat Chilisalpeter op alle gewassen ge bruikt kan worden, voor de meeste noodzakelijk is. lo. Daar men met Chilisalpeter de planten en niet den grond bemest, geve men het op zijn vroegst kort voor het zaaien of planten. 2o. Men geve het Chilisalpeter niet in eens, doch in twee h drie maal. 3o. Men zaaie slechts bij droog weder. Het Chilisalpeter lost gemakkelijk op, trekt water aan en zal dus ook bij groote droogte spoedig in den grond doordringen. In bijna alle geval len verdient het aanbeveling door schoffelen, hakken of eggen het Chilisalpeter met den grond te vermengen. 4o. Vooral bij Chilisalpeter is het noodig fijn te verdeelen en regelmatig te verspreiden, zoo dat er overal wat komt. 5o. Vooral in tuinen en bij proeven in het klein zorge men er voor niet te veel te geven. Dit gebeurt allicht, daar de grootste hoeveel heid, die men geven moei 5 h 6 KG. per Are is, welke hoeveelheid slechts bij enkele gewas sen (asperges, meloenen, rhabarber enz.) tot 8 KG. stijgt. De gewone hoeveelheid is 3 a 4 KG., welke men dan nog in 2 of 3 keer moet uit strooien. Het kan dus gebeuren, dat men slechts 1 KG. op de Are moet uitzaaien. boeten ieder van f 2 of 1 dag hechtenis voor iedere boete met verbeurdverklaring van de niet iubeslag genomen geweren, bevelen de uit levering daarvan te betalen f 3 of 2 1 hechtenis voor ieder geweer. Naar het Duitsch. 45) Toen Buhlau weder thuis kwam, zag hij Challier en Bruggen juist in een druk ge sprek gewikkeld met ernstige gezichten het huis van baron van Widdolf binnengaan. „Nu, hoe is het?" vroeg baron van Widdolf hen tegemoet tredende. Ook zijn gelaat stond zeer ernstig. „Het is een feitsprak Bruggen. De commissie, belast met het onderzoek van Challier's proces, is op een slimme wijze op een dwaalspoor ge bracht Wat Challier indertijd beweerde, is vol komen waar en voor een groot deel nog heden waar. De magzijnen zijn vol onbruikbare zaken. Niets wat ingekocht is, van het soldatenlaken tot het kroit toe, beantwoordt aan de voor- KANTONGERECHT TE THOLEN. 14 Mei 1906. Door den heer Kantonrechter zijn heden veroordeeld wegens i e. het aanleggen van een loterij zonder vergunning. ~e. het verkoopen van aandeden in een loterij zonder vergunning J. E. Cz. 27 jaar te ;s-Gravenhage tot 2 boeten ieder van flü of 3 dagen hechtenis voor iedere boete. Jagen zonder acte en zonder vergunning. D. v. D. 29 jaar te 8l. Philipsland tot 2 boeten ieder van f 8 of 3 dagen hechtenis voor iedere boete, met verbeurdverklaring van het niet inbeslag genomen geweer, bevel tot uit levering daarvan, te betalen f3 of 2 dagen hechtenis. Jagen in gesloten jachttijd zonder vergunning. D. G. 21 jaar te Bcherpeuisse tot 2 boeten ieder van f15. of 4 dagen hechtenis voor iedere boete, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering daarvan te betalen f 10 of 4 dagen hechtenis. Op den openbaren weg een wapen bj zich hebben D. v. D. 29 jaar te St. Phihpslaod tot 2 schriften, 't Is alles slechte waar, nauwelijks een vierde van den prijs waard." „De commissie is oppervlakkig aan het werk gegaan. Natuurlijk heeft meD haar goede monsters voorgelegd. De heeren der commissie moeten maar zien hoe zij zich kunnen verantwoorden 1" NEn de hertog?" ^Hg heeft bevolen, dat er nog een grondig onderzoek moet ingesteld worden en dat de schuldigen streng gestraft zullen worden." De mannen bleven in druk gesprek. Intusschen kwam Suzanna te huis en vertelde Clara, die naar het gesprek der heeren in het aangrenzend vertrek, waarvan de deur open stond, luisterde „lk ontmoette zooeven Graaf Soden en denk eenshij tuimelde plotseling en zou gevallen zijn, wanneer ik hem niet gesteund had 1 Hij herkende mij niet. Spreken de heeren daar over hem Clara gaf fluisterend een toestemmend antwoord. *Groote God I Arme Gisela sprak Suzan na. „Clara, Clara zou men de zaak niet kunnen ouderdrukkenHet is toch te laathet geld krijgen zij toch niet terug en wat hebben zij er aan Soden als een dief gevangen te nemen A. C. B. 25 jaar te Stavenisse tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Als schipper zijn bij zijn vaartuig behoorende roeiboot niet van een nummer voorzien S. B. Cz. 23 jaar te Tholen tot f 2 of 1 dag hechtenis. ie. schreeuwen langs de straat. 2e. openbare dronkenschap. C. d. H. 26 jaar te St. Maartensdijk tot 2 boeten ieder van f I of 1 dag hechtenis voor iedere boete. Zijn trekdier onbeheerd laten op den openbaren weg. D. v. G. 40 jaar te St. Maartensdijk tot f 1 boete of 1 dag üechteuis. Rijden met een rijwiel zonder licht. WD. 33 jaar te Botterdam tot f 2 boete of 1 dag hechtenis. C. v. Z. 24 jaar te Poort vliet tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding der Leerplichtwet M. S. P. 51 jaar te Staveuisse tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding der leerplichtwet bij ie. herhaling. K. P. 42 jaar te St. Philipsland tot f5 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding der leerplichtwet bij 3e. herhaling. L. F. 51 jaar te Oud-Vossemeer tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap 2 maal gepleegd J. B. 30 jaar te St. Maartensdijk tot 2 boeten ieder van f 10 of 3 dagen hechtenis voor iedere boete j H. M. v. B. 67 jaar te Scherpenisse tot 2 boeten ieder van f 5 of 3 dagen hechtenis voor iedere boete. Openbare dronkenschap. C. B. 19 jaar te St. Maartensdijk en T. v. B. 33 jaar te Tholen, ieder tot f 1 boete uf 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Visschen zonder consent. W. B. Kz. 15 jaar en J. A. S. Jzn. 15 jaar beiden te Tholen ieder tot eene berisping. A. E. H. B. 17 jaar en A. B. 17 jaar beiden te Tholen ieder tot f 1 boete of een week tucht school. In 't openbaar een voor de eerbaarheid J. G. 16 jaar te St. Philipsland tot f 2 boete of een week tuchtschool. W. S. 29 jaar te Oud-Vossemeer. 2deu Pinksterdag voorloopig uit te stellen, uit vrees dat verscheiden bekende rijders onder deze omstandigheden hun paarden toch niet zullen laten uitkomen. Waarschijnlij'k zal het concours nu gehouden worden in Augustus men zegt op den verjaardag van H. M. de Koningin. Xnplaats daarvan wordt ons van het sportterrein „De itaayberg" gemeld, dat het voornemen be staat, dit één jaar of hoogstens twee groote leesten te organiseeren, waaromtrent waarschijn lijk de volgende week nadere bizonderlieden zullen worden medegedeeld. De bruidstaart voor Ena van Battenberg, in Engeland vervaardigd, is naar Madrid ver zonden. Welk een verleiding voor de bemanning van het schip, dat de bruidstaart voeren zal, welk een bezoeking voor de beambten, die den spoortrein begeleiden, die de bruidstaart binnen Madrid zal brengen, welk een kwelling voor de hovelingen en de lakeien van het Spaausche hof I De bruidstaart voor prinses Ena is het lekkerste stuk gebak, dat ooit naar Spanje is overgebracht. Zelfs Karei V, die anders naar wij op school hebben geleerd, te gronde is gegaan aau lekker eten, heeft nooit zoo'n taart op zijn tafel gezien. Al wat de culinaire wetenschap in de laatste eeuwen heeft bijgedragen tot de beschaving van den smaak, is aau deze taart aangewend. De taart wordt opgediend op een zilveren schotel en Ena zeil zal haar aansnijden met een gouden mes, als een zwaard zoo groot. Ena zal de taart niet alleen opeten, en dat is ook maar goed, want zij (u.1. de taart) weegt 3UU kilogram. Ja, het is een geweldige taart, 2 meter hoog en met een grondvlak van een meter middellijn. Het is een taart in 8 verdiepingen. Elke ver dieping is op zichzelf al zoo heerlijk, dat een heele kazerne er zich ziek aan zou kunnen eten. De hoogere verdiepingen van de bruidstaart worden door Corinthische zuilen geschoord. Daar hangen kransen van marsepijn, opgehouden door engeltjes van het kostelijke suikerwerk. Heerlijke bloemfestoenen, uit de zaligste lekkeruij gebakken, hangen van boven langs de acht verdiepingen af. De bloemfestoenen hangen neer uit een bloemen mand, gedragen door twee cupido's, die boven op de taart staan als symbool van de huwelijksmin. De stof, waaruit het kunstwerk is vervaardigd, wordt door de Engelsche bakkers genoemd „het koninklijk deeg". Het is een samenstelling van gesuikerde room, beschuitdeeg en allerlei heerlijke geurtjes en smaakjes. Jammer, dat de bruilofstfeesten pas 29 Mei beginnen. De taart zal dan wel oudbakken ziju. Daar er onder de paarden van de artillerie te Bergen op Zoom in den laatsten tijd meer malen gevallen van influenza zijn voorgekomen, heeft het bestuur van de West-Brabantsche Harddraverij en Concours Hippique-Vereeuiging besloten, het gewone concours hippique op den Ach, Gisela zag er zoo ongelukkig uit, toen zij verleden Zondag in de kerk was 1 Zij en Buhlau mogen elkaar niet bezitten 1 De geheele stad spreekt er over 1" »Nu 1 waarover spreekt de geheele stad en wat windt mijn Suzanna zoo op vroeg Challier, die op de beide dames was toegetreden. Hij had de stem zijner bruid gehoord en liet aan Bruggen de verdere bespreking over de nood lottige ontdekking over. „Challier 1 Wij hebben alles gehoord I Is het dan volstrekt onmogelijk den graaf te sparen ter wille van Gisela." Suzauna smeekte zoo dringend, terwijl hare lieve bruine oogen zich met tranen vulden. „Hoe zou dat mogelijk ziju, lieveling 1 Het recht moet zijn loop hebben 1" antwoordde Challier. Baron van Bruggen had zich intusschen ook bij hen gevoegd. «Bruggen 1" riep Clara uit, „is het volstrekt onmogelijk, dat deze geschiedenis dood gezwegen wurdt f Deuk aau die arme Gisela I" „Dwaze meisjes!" zeide Bruggen. „En gij smeekt voor Challier's hitteraten beveelt zich aan tot het vijand vroeg hij Suzanna. «Ja, ik smeek voor hem voor Gisela I En wanneer ik het doe, gij zult het mij niet euvel duiden, nietwaar Challier P" „Neen, lieveling, maar aan je wensch kan niet voldaan worden." „Ach God 1 Bruggen I Gij kunt den hertog berichten." „Clara 1 lieve Clara, eisch mijn hartebloed, maar niet, dat ik het recht verkracht 1" sprak Bruggen. Er heerschte een ademlooze stilte 1 Clara zat geheel bewegingloos op haren stoel, terwijl Bruggen hare handen in de zijne hield. Alles was zoo snel in ziju werk gegaan, de toon, waarop Bruggen sprak, verried nog veel meer dau zijn woorden I Geen van hen beiden kon in de eerste oogeublikken spreken. Eindelijk herstelde Bruggen zich. «Mijnheer van Widdolf I Wanneer het hart vol is 1 Ik heb niet den moed gehad 't is treurig genoeg maar nu is het er uitClara mag ik uw vader, om uwe hand vragen." Challier had zich met Suzanna reeds door de deur verwijderd. Zij zagen echter nog, dat Clara

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 5