fiiniil pp aai it Maioi ra oesterteelt, tuttin, ai No. 1091. Zaterdag 19 Mei 1906. Drie en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. n, J. ffi. C. POT, Publicatiën. De ramp te San Francisco. llliNAEALAiM). Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco per post f1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezondan stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan hot bureau te T h o I n ol vóór DONDERDAGMIDDAG hl onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Thoiin. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. 01 n »tti Aankondiging. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te be ginnen op Dinsdag 29 Mei a.s. van wege de gemeente een opneming zal worden gehouden van de wegen en voetpaden met de kunstwerken, lbolen, den 19 Mei 1906. Kiezerslijst. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen maken bekend, dat de op den 22sten Maart 11. vast gestelde kiezerslijst voor het jaar 1906/1907, zooals deze thans luidt, van heden tot den 15den Mei van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens wijzi gingen ten gevolge van rechterlijke uitspraak en aanteekeningen omtrent schorsing. De genoemde lijst blijft voor een ieder op de Secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd en is in afschrift of afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Tholen, den 15den Mei 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPELK, Burgemeester. W. J. WOLFF, w. n. Secretaris. (Particuliere correspondentie.) De heer J. Croïn, onze vroegere stadgenoot, die sedert korten tijd te San Francisco was gevestigd, vdór de groote ramp, aardbeving en brand, aldaar plaats had, en die zich met zijn vriend nog intijds wist te redden, schrijft o.a. het volgende Op den morgen van den 18en April werd geheel San Francisco opgeschrikt door een vreeselijke schok of aardbeving. Nog nooit heb ik zoo'n gewaarwording gevoeld, en ik geloof, dat meuschen, die het niet hebben medegemaakt, er zich ook geen voorstelling van kunnen vormen. Eerst begon het te beven, en volgens zeggen van de menschen heeft dit circa vijf minuten geduurd, maar in onze gedachten geleek het wel vijf uren. Ik had van uit mijn bed uitzicht op de straat en daarom eenig be grip van het gevaar, dat ons stond te wachten. Mijn vriend Schagen had zijn kamer juist beneden mij. De reuzen-gebouwen, die ik voor mijn oogen zag, gingen als speelgoed op en neer, zoo ook ons huis, hetgeen gepaard ging met gekraak en gerommel, alsof het verschrikke lijk donderde. Naast mij was eene kamer, waar eene Franfaise woonde met twee dochters, en deze drie begonnen zoo te huilen en te jammeren, dat ik er bang van begon te worden. Mijn gedachten waren op dat oogenblik zoo vreemd, dat ik meende het best zou ziju om in bed te blijven en zoo met de geheele zaak mede te storten; ik veronderstelde en hoopte bij het vallen misschien gelukkig te zijn en beschermd te blijven door de zoldering. Na vijf minuten was echter alles voorbij en kwam Schagen boven om te zien, hoe ik mij gevoelde. Ons huis had hoegenaamd geen schade geleden en wij waren met den schrik vrij gekomen. We kleedden ons spoedig en begaven ous naar het centrum der stad, waar duizenden meuschen in nachtgewaad op de straat stonden, niemand durfde in huis blijven, en toch was het binnen nog het veiligst. De waterleiding was door het schudden ge barsten, zoodat niemand zich kon wasschen. Wij begaven ons door de puinhoopen van groote hotels, waar honderden menschen onder bedolven lagen, naar de plaats, waar Schagen werkte, om te zien hoe of het er daar uitzag. Het was het voornaamste magazijn van dames-goederen uit de stad. Al spoedig zagen we, dat ook daar de halve winkel was ingestort, iedereen was te verschrikt om veel te spreken, en niemand gevoelde zich veilig, daar er steeds weer kleine bevingen voorkwamen. Na eenige oogenblikken hoorden we, dat tengevolge der electrische draden brand was ontstaan, en dat er geen water was om te blu8schen. Wij naar den brand en toen wij er kwamen stond reeds een gedeelte van San Francisco in lichter laaie. Het was ver schrikkelijk om aan te zien; ook op andere plaatsen van de stad begon het reeds te branden. De menschen uit die buurt trachtten nog te redden, wat ze konden, en zoodoende ontstond er een hevige paniek. Ieder verhuisde koffers, kisten, piano's, in één woord van alles. De brand woedde steeds voort, en wij begaven ons weer naar de City of Paris, den winkel van Schagen en hebben daar geholpen tot 's avonds zes uur; we zijn den geheelen dag op het dak geweest, om te zien hoever de brand zich uit breidde. Om zes uur 's avonds gingen we naar beneden en konden den eigenaar mededeelen, dat naar onze berekening circa negen a tien uur ook hunne zaak in asch zou veranderen. We zaten nog even te praten en vertelden dat we nu naar huis wilden gaan, om voor onze eigen goederen te zorgen, toen wij een vreeselijken schok gevoelden en ieder een goed heenkomen zocht. Wij gingen naar huis, waar de lui in een vreeselijken toestand warende dames zaten in wanhoop bij de pakken neer. We moesten spoedig een besluit nemen, licht was er niet, we konden alleen gebruik maken van kaarsen, ook hadden we toen nog niets gegeten, dan een stuk droog brood. Al wat ik bezat moest ik achterlaten omdat er geen plaats was, waar heen we gaan konden, want voor een wagen vraagde men 60 dollars per straat. Veel mee te nemen was dus geen denkeu aan. We pakten onzen koffer en namen 't allernoodigste. We bonden touwen aan de handsvaten, en zoo gingen we met vijf mannen, vier vrouwen en een jongetje op weg. We liepen van straat tot straat en kwamen 's nachts om één uur op een veilige plaats, waar we eenige dekens voor de dames hadden uitgespreid op het trottoir en zoo legden we ons te rusten. Wij lagen afgemat van ver moeienis op straat neer en vielen iu slaap tot 's morgens vijf uur. Het werd licht en nu waren we ook op die plaats niet meer veilig. Ons woonhuis was iu dien tijd met dynamiet in de lucht gesprongen, waarbij ook de waarde, die ik aan geld en goederen bezat in de lucht vloog. We giugeu verder en kwamen circa 8 uur aan een open plaats, een soort bleekveld, waar we onze tenten opsloegen. We hadden in dien tijd ergens een kop koffie gehad en een ei, ze vraagden 21/2 dollar voor een brood en 5 dollar voor twaalf eieren. Na in dat bleek veld ongeveer lJ/2 uur geslapen te hebben, moes ten we een besluit nemen wat te doen, want het vuur zat ons weer op de hielen. We besloten, dat Schagen en ik zouden gaan zien of we de boot nog konden halen naar Oakland. Eenige andere lui gingen terug om te zien hoe ver het vuur was, om te zoeken naar een andere schuilplaats. Wij kwamen aan de boot, waar duizenden personeu ieder oogenblik werden ver voerd en wanneer we spoedig mee konden gaan, zouden we het vuur nog misloopen. We haasten ons terug om rapport uit te breugen van onzen tocht, we moesten de hoogste heuvels over, waarop San Francisco gebouwd is en kwamen circa één uur bij onze kennissen terug. De straten waren bezaaid met politie, soldaten, dieven en moordenaars. Kijken en armen, ieder trachtte te redden wat men nog kon. Wij vertelden aan onze kennissen, dat zoo we ons haastten, wij de boot nog konden halen, vóór de brand ons den weg daartoe versperde, maar dan moesten we al ons goed achterlaten. De dames konden niet van hunne laatste souvenirs scheiden en besloten met hunne mannen nog verderop te gaan. Schagen en ik openden onze koffers en namen daaruit nog een pak kleeren, we hadden beiden een valies en pakten dat vol, namen afscheid van onze lotgenooten, lieten onze koffers achter en ondernamen voor de 2e maal den tocht naar de boot, waar honderden heen stroomden. De afschuwelijke dingen, gezien op die tochten, zijn niet te beschrijven. Kijke dames met diamanten ringen aan de vingers lagen dood op straat, door roovers de vingers en handen afgesneden. Er zijn honderden dieven en moordenaars doodgeschoten op straat, 't was een vreeselijke toestand. Toen we dan eindelijk aan de boot kwamen vielen we van vermoeienis bijna neer; in 36 uren hadden we niets gegeten dan een stuk droog brood. Aan boord gekomen kregen we wat water te drinken. Vele zieken werden er vervoerd, en zoo kwamen we om vijf uui in Oakland, waar kerken enz. voor de menschen uit Sau Francisco waren ingericht. We kregen een goed maal en gevoelden ons opgeknapt. Ik ging direct naar het telegraaf kantoor, doch duizenden menschen waren daar voor hetzelfde doel telegrafeeren naar familie. Wij besloten daarom te wachten met telegrafeeren, en te trachten eerst naar Portland te komen, en het weinige geld dat we over hadden zoo lang mogelijk te bewaren. We telegrafeerden dus eukel naar Mr. Perk te Portlaud om geld, en schreven ook een briefkaart. Maar we wachtten tevergeefs op geld, daar het zoo druk was, dat er geen geld kon worden verzonden van andere plaatsen. Alle banken m San Fran cisco wareu afgebrand en in Oakland alle ge sloten wegens de schade door de aardbeving. Zoo konden we in San Francisco ons geld niet van de bank krijgen en de consul of the Nether- lauds in Oakland had ook zijn geld in de San Francisco bank. We moesten dus afwachten. We sliepen in de kerk eu kregen goed eten. Den volgenden dag werden er groote papieren aangeplakt in elke straat, dat ieder die familie buiten de stad had, voor niets de stad kon verlaten. Duizenden menschen er op af, ook wij. Drie uren stonden we iu rij, voor we aan de beurt kwamen, en juist toen we zouden binnen gaan, werd ons door de politie gezegd, dat er geen tickets naar Portland meer werden gegeven, aileeo lui, die niet verder dan 100 miles reisden, mochten gaan. Ik wist echter toch nog binnen te komen en met goed praten kreeg ik het ge daan voor 12 dollars twee tickets te krijgen voor Schagen en mij. Toen hadden we nog vier dollars over, dus genoeg tot Portland. Zoo giogen we dan 's avonds elf uur van het station te Oakland, en eerst toen de trein voortging, gevoelden we ons veilig. We moesten 36 uren sporen en de meesten waren zonder voedsel en geld, doch iu iedere stad werden we ontvangen als prinsen; duizenden nieuwsgierigen waren aan eik station, en we kregeu daar zooveel te eten, dat we op een dag tien maal voedsel kregen. Maandagmiddag om drie uur kwamen we te Portland en waren blij, dat wij cr zonder eenig ongeluk waren afgekomen. Zoovelen ziju verbrand en in de puinhoopen omgekomen, honderden zijn doodgeschoten door de soldaten. Een betrekking zullen we wel spoedig hebben, daar iedereen belangstellend is en alles doet om de meuschen te helpen. We ziju op 't oogenblik bij de tamilie Perk en blijven hier op nadere berichten wachten. Eén ding staat vasthet San Francisco van de eerste toekomst zal minder inwoners hebben dan dat van het verleden. Bij tienduizenden gaan de ougelukkigen heen, vast besloten nooit meer de stad aan den Gouden Hoorn terug te willen zien. Veleu gaan naar hun vroeger land terug, anderen trekken de wijde wereld in, maar daarvoor is geld noodig en de banken betalen mets uit en zullen dat in geen weken nog doen. Misschien wel nooit.... men vreest een aardbeving ook bij hen.... Euz. Een visscher is dezer dagen gevonden in een ijskelder, waarin hij acht dagen opgesloten was, want tengevolge van de aardbeving was de deur gesloten. Hy was als een geraamte uitgeteerd en stierf zonder een enkel woord gesproken te hebben. De Tweede Kamer zet haar werk aan het arbeidscontract met yver, maar men kan niet zeggen met bekwamen spoed voort. Zij had het tot Dinsdag van deze week nog steeds over het loon van zieke arbeiders en de verpleging van inwonende zieke dienstboden. Wat wy verleden week daarvan meedeelden waren enkel algemeene beschouwingen. Bij de behandeling der artikelen kwamen weer enkele amendementen los, waarvan de minister er een paar overnam of goedkeurde. Meer dan eens kwamen teere zaken bij de beraad slaging aan de orde. Bijv, een der sprekers achtte de gedwongen verpleging drukkend voor de kleine luijden, die daarom meer dagmeisjes zullen gaan huren, wat niet in 't belang der zedelijkheid kan wezen. Een ander bracht de mogelijkheid ter sprake, dat meisjes door onzedelijkheid ziek worden, waar tegenover een ander weer aanvoerde, dat een meisje dat bevallen moet nog niet ziek is. En mocht zich zulk een onaangenaamheid voordoen, dan kan er, merkte de minister op, tijdig opzegging van dienst baarheid met schadeloosstelling plaatshebben. Een amendement om het dwingend recht te schrappen werd verworpen en de artikelen zonder veel wijziging aangenomen. De Kamer is nu aan een nieuw artikel toe, be palende, dat de arbeider aanspraak op loon behoudt, wanneer hy bereid was te werken, doch de werk gever daarvan geen gebruik heeft gemaakt. De alphabetische voordracht voor waterbouw kundig ambtenaar bij het vrijverklaarde water schap Ellewoutsdijk bestaat uit de heeren F. C. Hollestelle te Tholen, H. Koole te Ellewoutsdijk en P. J. Visser te Walsoorden. Financieele Berichten. De 4 pets. Pandbrieven der Insulaire Hypo theekbank te Zierikzee zijn opgenomen in de officieele Amsterdamsche beursnoteeringde aan vraag om opname is geschied door do zes vol gende Amsterdamsche bankierskantoren de Incasso-BankJ. Fred. Bangert Co.; Boele van Hensbroek Gerdes Cramerus Theijse Leembruggen, Griepin Muijsken en J. A. Matthes Co. Wij vernemen, dat op 12 dezer reeds voor een bedrag van f 536400. aan pandbrieven in omloop was en op dien datum f601525. aan Hypotheken uitstond. Wel een bewijs dat deze jonge instelling zich in ongeveer een jaar tijds flink heeft ontwikkeld. De pandbrieven der Insulaire zijn groot f 1000. f 500. f 100. - en f 50. - en tot den koers van 100 verkrijgbaar. De Bank is hier ter stede vertegenwoordigd door de Thoolsche Bank. Wij ontvingen een exemplaar van de Duitsche en Engelsche uitgaaf van den reisgids der Stoomvaart-Maatschappij Zeeland, waarvan ook een beknopte uitgaaf in de Nederlandsche taal op aanvraag kosteloos wordt verstrekt. De booten van deze Maatschappij zijn voor zien van een toestel voor draadlooze telegraphie, ook ten dienste der passagiers. Deze reisgids is tevens een geriefelijke hand leiding voor aansluitingen met het vasteland. Met de opbrengst der rijksmiddelen blijft het dit jaar tot heden steeds botertje tot den boom. De 4 eerste maanden hebben reeds 16 ton meer opgebracht dan verleden jaar, van welk avance de maand April 53A ton leverde. ST. MAARTENSDIJK. Zooals reeds vroe ger gemeld, was de burgemeester hier oitgenoo- digd enkele meisjes te verzoeken, of zij zich beschikbaar wildeu stellen tot het houden eener collecte te Velzen, Thans zijn door de commis sie te Velzen daarvoor aangewezen de dames H. J. Groenewege, T. L. v. d. Hoek, beiden alhier, en mej. C. G. Tuinman te Stavenisse, welke zich in de volgende week daartoe naar Velzen zullen begeven. Iu de Woensdag j.1. gehouden vergade ring van ingelanden van het Waterschap St. Maartensdijk werd de rekening over het alge- loopen dienstjaar goedgekeurd., alsook de begroo ting voor het dienstjaar 1906/7 en het Dijkge- schot voor de verschillende polders per hectare vastgesteld als volgt: Oodeland f 12,50; Mid delland 1 7,50 Noord f 9,50; Uiterst-Nieuwland f 7,5()Ravensoord f 6.Groote en kleine Landekens f 4,50 Slabbecoori^f 12,50 Molen f 12 Pluimpot t 4,50. Ter vc-rzientng in de vacature van gezworen wegeos pe't.jdieke aftre ding van den beer J. Hage I.Cz. werd de vol-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1