TKttlai, BUI aai li Man ra oisturtolt, laidMnw, ai No. 1090. Zaterdag 12 Mei 1906. Drie en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Het ei van Columbus. J. M. C. POT, Publicatie n. „H 0 L L A N D." EEN MILLIOEN GULOEN. liiiN.NENLAm Van ouzo berichtgevers. ERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco er post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingtzondan stukkan, enz. worden niterlljk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I e n ot v66r DONDERDAGMIDDAG bi onzen medewerker te lerseke. UITGEVEfi Tboli». Advertentienvan 1 tot 4 regels 40 ceutsieder* regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elk* advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt aleohta- 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijk* prijsvermindering Nationale Militie. Inspectie van verlofgangers. De Burgemeester en Wethouders van de gemeente [holen roepen bij deze op al de in deze gemeente ich bevindende verlofgangers der militie te land, met Uitzondering van de hieronder genoemden, om op frydag 1 Juni a. 8.. dos voormiddag» te 10 uren lóór het gemeentehuis te Tholen tegenwoordig te zijn eueinde overeenkomstig art. 125 der Militiewet ,901 door den Militie-commissaris te worden onder- ochtmaken bekend dat aan de inspectie niet wordt deelgenomen door hen die i. dit jaar om andere redenen dan voor straf onder de wapens zijn geweest i. dit jaar voor herhalingsoefeningen moeten opkomen 3o. van den werkelijken dienst ontheven ot ïu het jenot zijn van uitstel van eerste oefening van de lichting van 1808 in dit jaar naar de Landweer overgaan een verbintenis hebben aangegaan als adspirant niiiitie-ufficier ot by de spoorwegafdeeling van de genietroepen 6o. met tydelijk verlof gezonden zyn zonder zak boekje en dus niet in de registers van verlofgangers zyn ingeschreven Tholen den 12 Mei 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPELE, Burgemeester. W. J. WOLFF, w. n. Secretaris. Men kent het verhaal. Toen 't is lang geleden niemand de kunst machtig bleek, om een ei op zijn punt te zetten, zonder dat hel omviel, volbracht Colum bus het kunststukje door het ei eenvoudig zoo hard neer te zetten, dat er een deukje in kwam waardoor het bleef staan. Ontegenzeggelijk is dit een afdoende wijze om moeilijkheden op te lossen. Of laat ons lie ver zeggen een radicale manier om bezwaren uit den weg te ruimen, waut afdoende is er het woord niet voor. Wat Columbus deed getuigt eenerzijds meer van ongeduld en anderzijds meer van een schijn bare handigheid, dan van ernstigen wil, om een gewichtig vraagstuk op te lossen, in den geest als inderdaad was bedoeld. Redelijkerwijze kan dus een dergelijke manier, om zich door eenige moeilijkheid heen te slaan, geen aanspraak maken op de sympathie van ernstige menscben. En toch hooreu we ons een dergelijke methode zoo dikwijls aanbevelen. Hoe vaak wordt niet de raad gegeven als we voor eenige moeilijkheid in ons leven staan Kom, hak den Gordiaanschen knoop maar door, tob er niet langer over, maak u er af. 't Is zeker wel het gemakkelijkste. Adexander van Macedonië gaf slechts een houw met zijn zwaard en de knooptros was door, de wagen was los. Maar ook was het touw stuk. Was hij er in geslaagd den knoop te ontwar ren, een werk te verrichten, dat vóór hem nie mand had tot stand kunnen brengen, dau had hij iets belangrijks gedaan. Nu deed hij eigen lijk niets. Het menschenleven is rijk aan Gordiaansche knoopen, rijk aan ingewikkelde vraagstukken, die zoo maar niet ineens zijn te ontwarren, rijk aan moeielijkhedeu, die vaak niet zonder groote inspanning en veel geduld zijn op te lossen. Onverschillig welk gebied men betreedt, dat van staatkunde, van wetenschap, van godsdienstleer, van handel, van sociale verhoudingen, of dat van 't eigen innerlijke leven, er zijn duizenden knoopen, wier ontwarring de menschheid een heel eind verder zou brengen tot haar geluk, doch waarvan de ont knooping soms zoo ontzettend moeielijk te vinden is. Daar zijn op eik gebied duizenden banden die den mensch meer binden dan hem lief is, en waarvan hij zich dikwijls afvraagt, waarom dat juist zoo zijn moet, en toch zou hij er vaak niet beter aan toe zijn wanneer die maar met één slag werden doorgehakt. Belangrijke zaken komen maar niet zoo ineens tot stand, ontwarring van ingewikkelde kwesties eii oplossing van moeielijke vraagstukken in 't leven, is niet het werk van een enkel oogen- blik, van een plotseling ingrijpende daad. Toen de Gordiaansche knoop was doorgehakt, bestond het touwwerk als zoodanig niet meer, het was niet meer van nut of beteekenis. Dezelfde ervaring zouden we opdoen in menig levensvraagstuk, wanneer we banden die ons knellen, omdat we ze van lieverlede ontwassen zijn, ineens trachten te vernietigen, instede van te beproeven den knoop los te maken en den band te verruimen. Zonder banden is geen vrijheid denkbaar. Zeker, er ziju tegenwoordig velen die meenen, dat met de vernietiging van de bestaande banden, waarvan vele knellen, een toestand van vrijheid en blijheid zou geboren worden. Toch zou dit geenszins het geval zijn. Om den Gordiaanschen knoop te ontwarren, die ons aan het verleden bindt, en nieuwe banden te leggen, waarin de nieuwe maatschappij zich kan ontwikkelen, naar den geest des tijda, is veel geduld en veel verstand noodig. Niet doorhakken wat knelt, noch in 't parti culiere leven, noch in 't kerkelijke leven, noch in 't maatschappelijk samenzijn, wanneer de mogelijkheid bestaat, dat door ontwarring van den knoop een nieuwe baud kau worden gelegd, die allen opnieuw eendrachtig kan samenvatten, want eendracht maakt macht. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ. Hoofdkantoor te AmsterdamKeizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 5U-jarigen leeftijd 7,5%, op 55-jarigen leeftijd 3,5 op 65-jarigen leeftijd 11,0 en op 70 jarigen leeftijd 13,5% rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij 11.H. Agenten de H:H. 0. M. VaN R1JSSEL, te TholenP. M. v. d. EN DE, te Oud-Vossetneer J. GELUER- BLUM te Poortvliet«1. W. RENSEN en notaris H. J. VAiN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. ÜELE te Goes. Bij Kon. besluit is benoemd, met ingang van 10 Mei 1906, tot notaris binnen het arrondisse ment Zierikzee, ter standplaats de gemeente St. Maartensdijk, de heer J. Meulenberg, cand. notaris te Middelburg. Benoemd tot ontvanger der belastingen te Vlissingen, de heer H. J. Tichelman, thans te Hansweert. Op de lijst van hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastingen in de provincie Zeeland in 1906, komen o.a. voor de heerenJhr. Mr. E. A. de Casembroot te Middelburg, A. J. Geluk te St. Maartensdijk, P. Hage, Cz. te St. Maartensdijk, J. A. van Heel te Goes, P. Daane van Stapele te Poortvliet, J. van de Velde te lerseke, C. A. H. Wagtho te Tholen, Iz. Willemse te lerseke. Het laagste gezamenlijk bedrag van aanslagen, dat tot plaatsing op de lijst heelt geleid, is 1422,70. Te Scherpenisse is Dinsdag door dendijkraad van het calamiteuze waterschap Scherpenisse be sloten, behalve de gewone en vernieuwings- werkeu, welke reeds zijn aanbesteed, en een zinkwerk met steenbestorting aan de zoogenaamde Westnol, waarvoor de besteding nog moet ge schieden, ook over te gaan tot dijksverhooging. Dit jaar zal de uitvoering der werken alzoo een zeer hoog bedrag eischen. De Tweede Kamer hervatte na haar vacantie de behandeling van het arbeidscontract, zij was blijven steken by de gedwon gen winkelnering en vatte dus hier den draad weer op. Het was weer de gewone loop, veel critiek op het regeeringsartikel (ook nadat dit door den minister gewyzigd was) en verscheiden pogingen om het door amendementen en sub-amendementen te verbeteren, doch ten slotte ongewijzigde aanneming met byna algemeene stemming. By overtreding van het artikel door den werk gever, krygt de arbeider vergoeding voor geleden schade. De beer Troelstra wilde doch tevergeefs teveiis voor den patroon-winkelier een flinke straf. Aan ieder onderwerp uit deze wet heelt de Kamer een heelen pluk en besteed zij soms een heeleweek. Zoo ook by het volgende Het wetsvoorstel schrylt \uur, dat de arbeidei bij ziekte zijn loon blijlt genie ten, zoo lang als de opzeggingstermijn duurt (b weken) en dat de werkgever verplicht is te zynen koste ge durende hoogstens vier weken te zorgen voor de verpleging van zieke inwonende arbeiders en vrou- welyke dienstboden. Deze regelingen vonden veel en sommige zoo ern stige bezwaren, dat meer dan één lid verklaarde er tegen te zullen stemmen. Hier volgen enkele van die bezwaren Deze vourschrilten behooren by de ziekte-verzeke ring Zy verplaatsen ons midden in de verwachte ziekteverzekeringswet en loopen daar dus op vooruit. Er zal botsing ontstaan met de ongevallenwet. Er zal voorwending van ziekte voorkomen, vooral omdat de arbeider by ziekte meer geniet, dan als hy gezond is. De militieplichtigen komen er door in nog slech ter conditie. De patroon is niet verplicht tot de ver pleging oi tot de uilbetaling van loon van den zieken arbeider. De regeling mist een rechtsbasis. Enz. Maar er waren ook warme voorstanders, de warmste bleek misschien wel de heer Taluia, voor wien het geheele ontwerp zyne aantrekkelijkheid zou verliezen, als deze artikelen er uit werden genomen. De heer De Klerck vond het volstrekt niet erg, dat de regeling vooruitliep op de ziekte-verzekering. Komt de ver wachte wetsvoordracht, welnu, dan kunnen de nu te maken voorschriften gewyzigd worden, als zal gebleken zyn, dat zy verkeerd werken. De heer Schaper, die altyd gauw warmioopt, vroeg den heer Van Dedem of deze by de 2'/a maand vacantie zyn schadeloos stelling als kamerlid zou weigeren. Dat zou ik doen, was het antwoord als ik per uur of per dag betaald werd. De heer Schaper noemde dit een uitvlucht en een onoprecht argument. De ministers verdedigden de artikelen en verzekerden dat zy niet een vooruitloopen op de ziekteverzekering zouden zyn. IERSEKE. Voor het festival, op 4 Juni alhier te houden, heeft zich nog één muziek gezelschap aangemeld. Er zijn nu 13 muziek- en 4 zanggezelschappen. Daaronder ziju begrepen 1 fanfare- en 2 zanggezelschappen uit lerseke zelf. In April zijn op het telegraafkantoor alhier behandeld 1139 telegrammen waarvan 191 verzouden en 943 ontvangen. Er ziju 52 uitgaande en 22 iukomende telephonische gesprekken gevoerd. Op de postspaarbank is ingelegd f 5260.35 en terugbetaald 1 6356.05. ST. MAARTENSDIJK. In de Woensdag alhier gehouden vergadering van ingelanden van den polder Muije werd door het bestuur ter talel gebracht een door den waterbouwkundige ontworpen plan van verbetering van het dijkvak langs de üoster Schelde. Dit lau droeg de goed keuring der vergadering weg, doch gaf aanlei- niug tot een uitvoerige bespreking der fiuar.ci- eele gevolgen, daar tiet volgens een globale berekening eene uitgave zou vordereu van ougev. f 40000. Waar deze polder reeds gedrukt wordt door eeu dijkgeachot van t 24 per H.A en de oppervlakte slechts 77 Hectaren bedraagt, zou de uitvoering van het bedoelde aardewerk het Dijkgeschot opvoeren tot een bezwaarlijke hoogte. Overwegende, dat eene afdoende dij ks ver beter iug van den Muijepolder ook van het grootste belang i3 voor de achtergelegen polders van het water schap St. Maartensdijk, meende men hoop te mogen hebben, dat op de a. s. Woensdag te houden ingelanden vergadering van het water schap Sl. Maartensdijk het ingezonden request om subsidie een gunstig onthaal zal vinden. Hoewel de Muije administratief van de polders van het waterschap gescheiden is, zou het toch, meende men, van wijs beleid getuigen, met vereende krachten den gemeeuschappelijken vijand te bekampen, en alzoo alles in het werk te stellen, met terzijde plaatsing van egoïstische uitvluchten, om het land van St. Maartensdijk voor rampen als te Oud-Vossemeer voor zooveel slechts in onze hand is, te vrijwaren. Te betreu ren zou het daarom zijn als de ontvangen les niet drong tot gemeenschappelijk handelen eu men bleet volharden bij de oude bijzondere pol derreglementen, waarbij de een zich verschuilt achter deu ander, totdat een ramp dwingt tot een algemeenen omslag van zware lasten. Door den gemeenteraad is benoemd tot helpster in de bewaarschool Mej Kaatje Engelvaarl. Twee familiën werden hier deze week door een gelijk ongeval in rouw gedompeld. Beide moesten een kind missen door verdrinken. Schipper M. K. van hier trof te Brussel het ongeluk, dat zijn 5l/2 jarig dochtertje over boord viel en verdronkterwijl de landbouwer V. zijn iya jarig kind verloor, doordat het verdronk in een sloot bij de hoeve. Bij de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 11 stuks hoornvee en 17 biguen. Voor biggen werd besteed van f 13 tot fl5*/a. De handel in hoornvee beteekende weinig. De behoetten naar veemarkten schijnt niet groot meer te zijn. De aanvoer blijft in den laatsten tijd steeds gering. Als oorzaak hiervan kau beschouwd worden, het veelvuldig bezoek, dat de boeren van de veekoopers krijgen, en zoodoende al hun overtollig vee op de stallen kunnen verkoopen. OUD-VOSSEMEER. Het dichten van de dijk breuken is nu zoover gevorderd, dat de inge brachte vletgrond haast gelijk is met de kruin van den gewonen dykmet meer spoed zal nu voortgegaan kunnen worden met het verhoogen van de dijken en het aanleggeu van een berm* Het aanvoeren van vletgrond met hoogaartsen en hengsten zal nu weldra gedaan ziju, daar voor de verdere werkzaamheden voornamelijk grood zal gebezigd worden uit de binneupolders en de overige vette grood, die ooodig is, voor eeu groot deel per kruiwagen kan aangevoerd worden* Er werken circa 4UÜ persouen. De gemeentewerker is belast geweest met het zuiveren van de sloten in de nabijheid der kom van het dorpdat dit uit sanitair oogpunt hoogst noodig was, blijkt wel uit het feit, dat, behalve duode kippeu, hazeu, konijnen, stuk ken spek, hammen,enz. moesten verwijderd worden meer dan 30 verdronken katten. Ouder tnui- zenschrik is dus opruiming gekomen, maar gekx kig dat ook de muizen en rattenfamilie is gen: cimeerd. Voortdurend moet nog drinkwater aangevoerd wordendoor den langen duur wordt die aan voer een kostbaar zaakje, daar zoowel het scheeps- vervoer uit Bergen op Zoom naar de haven alhier dagelijks een aardig bedrag vordert, maar ook het wageuvervoer naar het dorp is kostbaar. Het is evenwel onmogelijk de ingezetenen geheel ot voor een groot deel zonder drinkwater te laten zitten. De gevallen regen is nog niet vol doende om in die behoefte te voorzien. SCHERPENISSE. Alhier is aangenomen het lossen van 1100 M3. grint uit de schepen voor 29 cent per M3. op de kade alhier en voor 37 cent aan den dijk voor den Westkerkschenweg

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1