msUlal, pijji aai ilt Itlaim ra oestertetlt, luihii, tn. No. 1088. Zaterdag 28 April 1906. Drie en twintigste jaargang. EN j. a. c. pot, Eerste Blad. „H O li L A i\ D. Publicatie n. Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLiOEN WULDEN. BIN ajsa LAND. Van ouzo berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blail Tersohijnt elkeu Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco «r post fl,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezondtn stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan hst hureau te T h o I o n ot vódr OONPERPAGMIPPAG bl) onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tnoti». .Vdvertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cotsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt sleohts 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aaninerKelijke prijsvermindering. De bargemeester der gemeente Tholen brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat bij hem ont vangen en aan den ontvanger der directe belastingen er invordering is verzonden, het Kohier der Peraoneele jelasting No. 2 voor het dienstjaar 1906, met uit- üoodigiDg aan een iegelijk wien zulks aangaat, om na bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten ipoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dien aangaande mochten bestaan, binnen drie maanden ia heden behooren te worden ingediend. Tholen, den 23 April 1906. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAM STAPELE. Burgemeester en Wethouders van Tholen zullen op Zaterdag 5 Mei a.s. des middags te 12 uur, ten Raadhnize aldaar publiek verknopen TWEE HOUPEN STRAATMEST, (met beer veimengd.; De voorwaarden van den verkoop liggen van hedenaf ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des voormiddags van 912 uur. Tholen, den 2S April 1906. Beschrijving voor de Belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Tholen: brengen hiermede ter algemeene kennis, dat door den beer Commissaris der Koningin in deze Provincie is bepaald, dat met de uitreiking van de beschrijvings- biljetten voor de belasting op bedrijts- en andere inkomsten, over het dienstjaar 1906-1907, een aan vang zal worden gemaakt op Dinsdag, den lsten Mei a.s., en dat de aauslagsregeling voor dit jaar den 26 Sept. 1906 moet zijn ten eiude gebrachtterwijl de regeling van aanslagen, welke niet uit de beschrij ving voortvloeien, ol die om eene andere reden zijn aangehouden moeten worden, moei zijn afgeloopen binnen één maand, nadat de commissie van aanslag ot het college van zetters door den voorzitter daartoe zal zijn opgeroepen. Voorts wordt bijzonder gewezen op de in art. 12, 2, 2e lid, 1°. d, aan de ingezetenen van het Rijk verleende bevoegdheid, om zich, bij de aanstaande beschrijving, de uitreiking van een beschryviugsbiljet B te verzekeren, door vóór ol op 13 Mei a.s. het verzoek daartoe schriftelijk te richten tot den ontvan ger der directe belastingen over hunne woonplaats. Tholen, 20 April 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPELE, Burgemeester. W. J. Wolff, w. n. Secretaris. KANTONGERECHT TE THOLEN. 23 April 1906. Door den heer Kantonrech ter alhier zijn heden veroordeeld, wegens Jagen zonder akte en zonder vergunning, F. J. d. B. 23 jaar te St. Philipsland tot 2 boeten ieder van f 10, of 3 dagen hechtenis voor iedere boete met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering daarvan, te betalen f 5, of 3 dagen hechtenis. M. G. 21 jaar te St. Philipsland tot 2 boeten ieder van f 10. of 3 dagen hechtenis voor iedere boete met verbeurdverklaring van het niet in beslaggenomen geweer, bevel tot uit levering daarvan, te betalen f 10, of 3 dagen hechtenis. J. D. 54 jaar te Scherpenisse tot 2 boeten ieder van f 15, of 4 dagen hechtenis voor iedere boete, met verbeurdverklaring van het niet inbeslaggenomen geweer, bevel tot uit levering daarvan, te betalen f 15, of 5 dagen hechtenis. L. O. 18 jaar te Tholen tot 2 boeien ieder van f 10, ot 3 dagen hechtenis voor iedere boete met verbeurdverklaring van de inbeslag genomen patroon en het niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering daarvan, te betalen 1' 10, of 4 dagen hechtenis. Jagen zonder akte en zonder vergunning in gesloten jachttijd bij herhating. P. G. 51 jaar te St. Maartensdijk tot 2 boeten ieder van f 30, of 7 dagen hechtenis voor iedere boete met verbeurdverklaring van het niet inbe- slag genomen geweer, bevel tot uitlevering daar van te betalen f 15, of 5 dagen hechtenis. Niet belettendat zijn hond wild grijpt. M. K. 18 jaar te St. Puilipslaud tot f 10 boete, of 3 dagen hechtenis. D. G. 21 jaar te Scher- yenisse tot f 5, boete of 2 dagen hechtenis. Sterke drank schenken en toedienen zonder vergunning A. P. 65 jaar te St. Philipsland tot f 5, boete of 2 dagen hechtenis. M. N. 62 jaar te St. Philipsland tot f 10, boete of 4 dagen hechtenis. Rijden met een rijwiel zonder licht d. K. 20 jaar te Tholen M. G. 34 jaar te Poortvliet. L. J. C. 23 jaar te Tholen. A. L. 23 jaar te Poortvliet. D. S. 26 jaar te Scher penisse ieder tot een boete van f 2, of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Varen zonder licht. A. v. T. 46 jaar te Oud-Vossemeer en A. v. d. Z. 29 jaar te St. Philipsland ieder tot f 2, boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Zijn trekdier onbeheerd laten op den openbar en weg. M. H. 18 jaar te Rucphen eü M. S. 31 jaar te Tholen, ieder tot f 1. boete of 1 dag hech tenis voor ieder hunner. Op zijn vaartuig niet voeren letterteeken en nummer. J. B. R. 33 jaar te Philippine tot f 3. boete of 2 dagen hechtenis. In zijn vaartuig bot voorhanden hebben beneden de wettelijke maat. F. C. F. Fz. 45 jaar te Cliuge tot f 3. boete of 2 dagen hechtenis. Rijden met een mallejanwaarvan de velgen der wielen minder dan 0/12 Al. breed zijn. C. W. li. 21 jaar te St. Maartensdijk tot f 3, boete of 2 dagen hechtenis. Zijn honden niet doen stilstaan bij het tegenkomen van paarden T. v. B. 34 jaar te Tholen tot f 1, boete of 1 dag hechtenis. Rapen van kreukels. C. M. B. 58 jaar te Tholen tot f 2, boete of 1 dag hechtenis. Op de openbare straat het bedrijf van muzikant uitoefenen zonder vergunning van burgemeester en Wethouders. P. S. 19 jaar te Bergen op Zoom tot f 2, boete ol 1 dag hechtenis. Wateren buiten de bakken. J. V. Az. 20 jaar te Tholen tot f 1, boete of 1 dag hechtenis. Het doen van pogingen om wild te bemachtigen door middel van wildstrikken. J. J. D. Jz. 16 jaar te Staveuisse tot f 3, boete of een week tuchtschool met verbeurdverklaring van de in beslag genomen wildstrik en bevel tot vernieling daarvan. Rijden met een rijwiel zonder licht. G. H. 16 jaar te Bergen op Zoom tot 1Jboete of een week tuchtschool. Hoofdkautoor te Amsterdam, Keizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal: Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50 jarigen leeftijd 7,5°/0, op 55-jarigen leeftijd 8,5 °/0, op 65-jarigen leeftijd 11,3 °/0 en op 70-jarigen leeftijd 13,5 °/0 rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.ü. Agenten de H.H. C. M. VAN R1JSSEL, te 1holenP. M. v. D. ËNDË, te Oud-Vosmeer; J. GELDËR- BLOM te Poortvliet; J. W. RENSËN en notaris H. J. VAN NÜUHUYS te Zierikzee Mr. H. ÜëLë te Goes. van het meerdere of mindere voordeel, dat ieder perceel zal genieten van een stoomgemaal. Als men te dien opzichte tot overeenstemming ge komen is, zal niets meer in den weg staan om tot stichting ervan over te gaan. Wij kunnen niet anders dan dit besluit van harte toejuichen, en wenschen den ingelanden bij deze eerste maatregelen, heldere hoofden en warme harten toe. De Gemeenteraad te Bergen op Zoom heeft met algemeene stemmen besloten aan de ver- eeniging „Ambachtsschool" aldaar den grond voor het op te richten gebouw te verstrekken, benevens een subsidie van f 2400 en voorts te leenen 1 36000. a 4 pet. voor het stichten van deze school Post en Telegrafie. De Post- en telegraafkantoren te Bruinisse en te Zierikzee zijn voor den rijkstelefoondienst opengesteld. Bij Kon. besluit is, ouder toekenning van eervol ontslag als havenmeester aan het kanaal door Zuid-Beveland, benoemd tot havenmeester aan het èNoord-Hollandsch kanaal te Nieuwen- diep, de heer J. A. G. R/obijn. Benoemd 1 Mei a. s, tot kommies te water, te Zierikzee, W. J. Vercouteren, thans knecht eerste klasse bij de visschenjpolitie. In eene Dinsdag 1.1. te Poortvliet gehouden algemeene vergadering van ingelaudeu van het Waterschap Poortvliet werd met 97 tegen 5 stemmeu besloten, het waterschap te laten water passen, om uit die gegevens te kunnen opmaken een klasse-verdeeling der gronden ten opzichte IERSEKE. In den Molenpolder is van het vóór den watervloed gezaaide nog een weinig in 't leven gebleven en de vruchtboomen staan er in vollen bloei. Toch vreest men dat een en auder niets zal opbrengen. Den 2den Mei a. s. zal in de Prins van Oranje te Goes een bijeenkomst plaatshebben van een paar leden vau het Provinciaal Waters noodcomité en vau afgevaardigden der verschil lende plaatselijke comité's, teueinde tot over eenkomst te komen over de regelen waarnaar de gecollecteerde gelden zullen verdeeld worden. We achten dit een alleszins prijzenswaardig denkbeeld, daar de plaatselijke comité's uit den aard der zaak veel beter dan 't Prov. Comité de nooden en behoeften der getroffenen kennen. Zaterdag werd in het openbaar aanbesteed het dichten en herstellen van den zeedijk van den St. Pieter- en dien van den Olzendepolder. De uitslag was als volgt: St. Pieterspolder. H. de Kluit te Sliedrecht 1 168.000, W. H. en A. Swerts te Hardinxv. f 159.950, C. de Jonge te Hardinxv. f 156.640, W. Volkersz te Sliedrecht f 151.500, J. van der Plasse, te Hardinxv. f 144.900, J. Lindenberg te Wemel- dinge f 139.450, Joh. de Jonge te Middelburg f98.950, J. Hack te Oud-Gastel f98.000, J. D. Koch te Hausweerd f 97.880. Gegund aan den iaagsten inschrijver. Olzendepolder. Bestek a. J. van de Velde te lerseke f 39.990. Bestek b. (teveus verhoogen en verzwaren van den dijk.) W. H. en A. Swerts, te Hardinxv. f 124.800, T. van Haaften te Zalt*Bommel- f 118.300, C. de Wilde te Kattendijke f 89.994, J. van de Velde te lerseke f71.130. Bestek B gegund aan den Iaagsten inschrijver. ST. MAARTENSDIJK. In de deze week gehouden vergadering van den gemeenteraad werd door den voorzitter medegedeeld, dat eerlang door hem een voorstel zal worden gedaan tot herbestrating van de Molenstraat, voortzettende tot zoover noodig langs de huizenrij op de haven. In verband met een gebleken noodzakelijke verbetering zullen door de gemeente zeilen worden aangeschaft, te gebruiken bij het plaatsen der vloedplauken en ter plaatse, waar de vloedplanken gezet worden ijzeren gleuven in de bestrating gebracht worden. Met het oog op de a.s. uitgifte van grond in ertpaebt of in koop zal krachtens art. 5 der pachtvoorwaarden den pachters van dien grond opzegging vau huur wordeu gedaan, ingaande met liet rooven der vruchten ia 19U6. OUD-VOSSEMEER. Maandag 11. werd alhier eene vergadering gehouden van ingelanden der polders, waarin als voornaamste punt werd be handeld de verhooging der zeedijken en daarmede verband houdende werken en het dekken der kosten, aan al deze werkzaamheden verbonden. Er is besloten een leeuing aan te gaan tot het noodige bedrag iuet de Maatschappij voor gemeente- crediet te Amsterdam een vaste som kan daarvoor voorloopig nog niet genoemd worden, omdat naar behoefte der werkzaamheden meer ot minder zal moeten geleend wordenhet bedrag is geraamd op circa 2Vjj ton. Deze leening zal geschieden met zoogenaamde annui- teitsaflossingen, de eerste twee jaren zal rente betaald worden en vervolgens in 48 jat en kapitaal en rente afgelost zijn, waarvoor 4,72 °/Q totaal zal betaald moeten worden Er is verder nog besloten aan Gedeputeerde Sialeu voor alle grouden in het waterschap, die ver dronken of overgevloeid zijn, vermindering of kwijtschelding vau grondbelasting te verzoeken, zoodat dan niet elk iugelande afzonderlijk behoeft te requestreeren bij genoemd college, indien aan dit verzoek kan voldaan worden. De werkzaamheden aan den Slabuecoornepolder gaan goed vooruit; met volle kracht is men begonnen om de gaten te dichteu, niet alleen door het inlaten van ziukstukkeo, maar ook door het storten van zand, hetwelk met grooie zand bakken en een sleepboot dagelijks uit de zand platen der Ooster-Schelde wordt gehaald. Ook aan het scheidingslijkje tusschen Oud-Kijkuit eu Slabbecooru bij de hoeve van den landbouwer Van Dalen bemerkt men veel vooruitgang en het zal niet lang meer duren of div krijgt zijn hoogtereeds is men druk bezig met den aanleg van een berm aan de zijde van den polder Oud-Kijkuit. Het is te hopen dat ook weldra Siabbecoom van dagelijksche invloeiiug zal bevrijd zijn, daar natuurlijk zoo'n langdurige stand van het zeewater op die gronden zeer nadeelig werkt. in de gemeente krijgt alles meer en meer zijn gewoon aanzien, de pontonuiers, die in de gemeente veel diensten hebben bewezen, zijn Vrijdag grootendeels weder naar hun garnizoen teruggekeerd. Zaterdag vertrekt ook de stoom- zuigpomp, die vele kelders, regeawaterbakken, welpuiteu eu putten voor het drenken van vee van het zoute water heeft verlost. in een Dinsdagavond gehouden vergadering van het comité te dezer plaatse is besloten de aardappelen, die uit Drenthe gratis gezonden ^iju (ruim 100 HL.) naar verhouding der getal sterkte der kerkelijke gemeenten tusschen de diaconieën te verdeeleu, die dan zullen zorgen, dat zij, die het meest daarvoor in aanmerking komen, de bedoelde aardappelen krijgen, natuurlijk niet alleen de gewoon bedeelden, maar ook zij, die daartoe niet behooren. Een afzonderlijke commissie zal verder belast worden met de uit* deeling van de kleediugstukken, schoenen, enz., die nog in groote hoeveelheden voorhanden zijn en nog vermeerderd worden door een bijzonder groote zending uit Goes, waartoe o.ui. zouden behooren tafels, stoelen, ledikanten, kachels, enz. Voor velen o.a. de bewoners van het Veer en het Boschhoofd, die onmiddellijk moesten vluchten, zonder iets te kunnen bergen, zijn deze zendingen natuurlijk een uitkomst eu zij, die grootendeels hun goed konden redden, willen toch mede gaarne een en auder ontvangen; waar trouwens zooveel is gegeven, kan ook veel worden uitgereikt. STAVENLSSE. Door het Bestuur van het waterschap Stavenisse werd alhier aanbesteed de herstelling en de vernieuwing der aarde-, kram en steenglooiingwerkeu aan de waterkeering van genoemd waterschap. Begrooting was f 1620,38. inschrijvers waren de heeren F. Moerland, Stavenisse f 1586 (gegund), L. vau de Velde Bruinisse f1598, 0. Dorst, Az. te Stavenisse f' 1618,59, C. Boiier, Bruiuisse f 1640, F. Bezuijeu, Eikerzee, 1 1728 en J. Duijnhouwer, Scherpenisse 1 1786. Door het Bestuur van de stoomroomboter- labriek „de Koe" alhier is aanbesteed de levering van 50 kar machinekolen (de helft vet de helft vlam) inschrijvers waren de heeren J. C. de Wolff Co., Rotterdam ad f 15.81 per kar, F. H. Hoos Zoon, Rotterdam f 15.80, M. v. d. Est, Dz., Haamstede 115.50, firma C. Haasters Co., Utrecht f 14.875, De Graaff en Van der Stel, Uud-Vossemeer i'14.59, A. J. Verstraate Stavenisse, f 13.94. Deu iaagsten inschrijver ia de levering gegund. Als een bijzonderheid kan wel. gemeld worden, dat een 24-jarige merrie van deu landbouwer M. C. St. alhier dezer dagen een veulen geworpen heeft, terwijl het in geen 1^ jaar meer moeder was geweest.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1