Café Damen, Tramstation Bergen op Zoom. Gemengd Nieuws. OESTERS. V1SSCHEK1J. OiNÜER WiJS. Burgerlijke Stauü. Kerknieuws. Markt berichte u. Ingezonden Mededeelingen. Aan de onrustige ouders. Hoek Stationstraat Café restaurant, L. P. A. OOMS—Janssens. waarnaar bij eventueele latere rampen te werk zou worden gegaan. Daarbij is aangenomen, dat het geld niet slechts aangewend zal worden ter tegemoetkoming in den eersten nood, maar ook ter voorziening iu de meest dringende behoefte aan pootaardappelen, zaaikoren en veevoeder,ter wijl voorts vergoeding kan gegeven worden voor schade aan huizen, schuren, en andere getim merten, vruchten, hooi, huisraad, enz. en voor schade aan te veld slaande gewassen en aan land. En al is bij het vergoeden van schade het beginsel vooropgesteld dat daarvoor alleen in aanmerking kotnen zij die tot volslagen armoede zouden vervalleii, de uitwerking van dit begin sel toont aan, dat dit niet streng wordt opgevat. Immers personen met een vermoedelijk inkomen van f 400 komen voor het volle bedrag der geleden scuade in aanmerking van f 400 tot f 600 voor twee derden, van f 600 tot 800 voor één derde, terwijl als regel geldt dat aan niemand met meer dan f 800 vermoedelijk inkomen eeuige vergoeding wordt uitgekeerd. Van dezen laatsten regel is de commissie, wegens den bizouderen aard der gevallen, enkele malen atgeweken. De commissie hoopt en vertrouwt, dat door gemeenschappelijke samenwerking met het pro vinciaal en de plaatselijke couiité's, het doel be reikt worde, n.1. dat tegemoetkoming ia de gele- deu schade overal geschiede naar één en den zelfden maatstaf. In aansluiting hiermede kunnen wij meedee- len dat door den burgemeester van Oud-V'osse- nieer aan alle hoofden van gezinnen vragenlijsten ter invulling (uaar waarheid) zullen worden uitgereikt, zoowel wat betreft overstroomd land, als geleden schade aau boerderijen huizen, meubelen, huisraad, koopwaren, enz. Het provinciaal watersnoodcomité iu Zeeland doet in het Hbld. de volgende bekendmaking Tegenover de meerendeels scherpe en dikwijls zeer onaangename en onredelijke entiekeu, die allerwege in de laatste weken worden geuit, over de houding der algemeene vereeuigde commissie tot leniging van rampen door waters nood te Amsterdam, stelt het provinciaal waters nood-comité iu Zeeland er prijs op, aan allen openlijk mede te deelen, dat van den beginne af de Amsterdamsche commissie met de meeste bereidwilligheid van de onder haar berustende gelden ter beschikkiug van het comité heeft gesteld al hetgeeu ter voorziening iu den on- middelhjken nood vereischt zou worden, en dat noch van eeuigeu wil tol tegenwerking, noch van stilzitten van de zijde van die commissie bij deze ramp te eeniger tijd sprake is geweest. THOLEN. Woensdagmiddag vertrokken van hier de laatste bewoners van Oud-Vosseiueer weder naar hunne haardsteden. De oudjes, zwakken en ziekelijkeu werdeu in omnibussen vervoerd. Alleen de beide roodvonk-patientjes werden met hunne moeder van ^JS'on bemper" naar de barak overgebracht, waar zij door zuster Hondius worden verpleegd. De tweede barak is niet in gebruik geweest. De bewaarschool en »Non Semper" zijn nu geheel ontruimd en zullen, na een degelijke schoonmaak en ontsmetting spoedig weer aan hun vorige bestemming kunnen voldoen. Ook zuster Zuidema, die allen lof verdient voor de liefderijke wijze waarop zij de zieken verpleegde, is heden naar Amsterdam teruggekeerd. Wat een verschil lusschen aankomst en vertrek Den 13en Maart een grauwe, grijze lucht, scherpe doordringende koude, juist iu overeen stemming met de gemoedsgesteldheid der arme vluchtelingen, op wier gelaat wanhoop en angst te lezen stond. We zien ze nog aankomen in de bewaarschool, op allerlei soort van voertuigen en te voet, schreieude en verkleumd. Voor de ouden en zieken moest terstond een ander onderkomen gezocht wordeu en dit werd ge vonden iu »i\on üewper", het eeuige daaivoor geschikt lokaal. Dank aau de bestuursleden Uezer sociëteit, die direct bereid bevonden werden, dit lokaal af te staan. En bij het vertrek een heerlijke, koesterende voorjaarszon, een helderblauwe hemel en van vreugde stralende gezichten 1 Vóór de afreis moesten zelts de oudjes nog even hier en daar goeden dag zeggen, handdrukken werden gewisseld en tranen vau dankbaarheid geschreid want allen waren met iuuigen dank vervuld voor alles wat »de Tiiolenaars" voor hen hadden gedaan. Na hun vertrek ontvingen wij van Baronesse Van Hardeubroek te JNoordwijk, die zich van den beginne af zoozeer voor de ongelukkigen interesseerde, een rnaud met allerlei versnape ringen voor de zwakken en ouden vau dagen, bestaande uit bussen groenten, cacao, zakken gort en rijst, benevens een groote doos nieuwe kleedingstukkeu, die nog als het meest uoodige door ons, op HEds. verzoek, waren opgegeven. Een en ander is hedeu naar Uud-Vossemeer doorgezonden en zal voorzeker een welkome Baaschgave zijn. De volledige opgaaf der ingekomen gelden zal iu het volgend nummer van dit blad ver meld en een exemplaar daarvan aan de gevers toegezonden worden. H. M. de Konigiu—Moeder heeft aan de Algemeen Vereeuigde Commissie tot leuiging van rampen voor watersnood, te Amsterdam ge vestigd, f 2000 doen toekomen voor de nood lijdenden in Zeelaud. OU D-VOSSEMEER. Alle bewoners, een hoogst enkele nog uitgezonderd, zijn thans naar hunne haardsteden teruggekeerd en de vraag bij terug keer is niet geweest, wat moet er gedaan wor den het is te begrijpen hoe na zoo'n vier weken alles er is uit gaan zien. Voor sommigen vooral was het een droeve tehuiskomst, omdat alles was beschadigd; bij anderen weer viel de schade door het water aangebracht nog al medehet is ook hier als op het oude bekende ganzenbord: gansjes die terug en ook die vooruittei- len. De pontonniers hebben trouw geholpen bij het opruimen van water uit regenbakken, kel ders enz., maar sedert Dinsdag 1.1. worden zij daarbij trouw bijgestaan, door een stoomzuig- pomp der gemeente Rotterdam, welke daarvoor beschikbaar werd gesteld en die nog verscheiden dagen diensten zal kunnen presteeren, omdat o.in. ook de pulten zullen geledigd moeten wor den, welke dienen voor het drenken van vee, daar bij den terugkeer daarvan een eerste eisch isvoorziening van drinkwater. Er is maar één woord van lof over de bereidwilligheid, waar mede de landbouwers, buiten Vossemeer en die welke woonachtig zijn in de vrijgebleveu pol ders, het vee hebben opgenomen en verzorgd, gedurende den langen tijd, dat het door den watersnood niet op eigen stallen kon geborgen worden. Zooveel mogelijk wordt het thans we der teruggehaald, maar vele landbouwers zijn verplicht van hun paarden te verkoopen, omdat zij er gedurende deu ganschen zomer en het najaar geen werk voor zullen hebben, en van hun rundvee, omdat het hun aan voedsel zal ontbreken. Vrijdag houdt de heer Kake beek e, Rij ksland- bouwleetaar te Goes, eene voordracht voor de belanghebbende landbouwers, over het in cultuur brengen van de thans verdronken gronden. Naar men ons mededeelde zal de Regeering op ruime schaal beschikbaar stellen, een werkje over ver dronken gronden, zoodat het onder ieders bereik zal kunnen komen. In den loop dezer week zijn in deze gemeente geweest de heeren Van Ledden Hulsebosch, inspec- tenr der Volksgezondheid, en dr. Ruisch, hoofd inspecteur, die o.m. een onderzoek instelden naar den toestand der scholen. Ouder Landsmeer viel eeD 6-jarig knaapje al spelende in het water, doch werd gered. Een paar uren later opnieuw zich vermakende op modderbakkeu in de Twiske, geraakte hij wederom te water en verdronk. Uit Arnhem schrijft men, dat een 23-jarig meisje aldaar, die 15 jaar bedlegerig was en onherstelbaar verklaard door verscheidene doc toren, plotseling is opgestaan en hoewel een geraamte gelijk, door 'thuis liep en met smaak het voedsel nuttigde, van de huisgenooten. Aan den toegesneldeu geneesheer verzekerde zij»Ik heb een stem gehoord en weet nu, dat de hemelsche medicijnmeester mij zal genezen.'' Zij schijnt werkelijk in beterschap toe te nemen, hoe ongeloofelijk het ook schijne. Herinnerd wordt, dat voor enkele jaren te Kampen een genezing onder bijna gelijke om standigheden plaats vond. Te IJ muiden reden eenige dames over het Kopje te Bloemendaal, waarbij een van 't gezelschap haar fiets niet machtig kon blijven en tegen een boom viel. Zij werd bewusteloos opgenomen en overleed nog denzelfden dag. Nabij Winterswijk heeft iemaud, die leven- moede was, zich op de rails gelegd toen de trein iu aantocht washij werd nog intijds gered. De bewoners van Sliedrecht weiden gisteren morgen door een vreesehjken knal gewekt. Spoedig bleek dat de stoomketel van een sleepboot was gesprongen. De dekknecht werd door hevige luchtverplaatsing naar voren gesmeten, doch bekwam geen letsel. Vier personen zijn van een wissen dood gered, terwijl de kapitein twee stokers en een stuurman zijn gedood. Hunne lijkeu zijn nog met gevonden. Een vreeselijke uitbarsting van den vuur- spuweuden berg »Vesuvius" heeft groote ver woestingen aangericht.Huizen en andere gebouwen zijn ingestort en ouder asch, zand en steenen bedolven. Er zijn groote getallen doodeu en gewonden. Tusscben Ottajano en San Giuseppe o.a. moeten 500 menschen om het leven zijn gekomen, terwijl de eerstgenoemde plaats totaal vernield is. Bij hei instorten van de groote markthal op deu Monte-Olivete te Napels zijn 12 menschen gedood, 26 zwaar gewond en 100 minder ge kwetst. Te Castellamare en Napels wemelt het van vluchteliugeo, de kerken zijn vol biddende, schreiende en jammerende menschen. Kermende vrouwen zoeken hare mannen, wanhopige mannen hunue vrouwen en kindereu. De Erausche Regeeriug heeft een atdeeling der Middellaudsche Zeevloot naarNapels gezonden, om vluchteliugen aan boord te nemen en anders- zius hulp te verleenen. In de verlaten plaatsen houden troepen wacht, om dieven te weren uit de ontvluchte woningen. Op verschillende plaatsen is een zware zwavelregen gevallen en o. a. te Napels een dichte regen van roodachtig zand. De Vesuvius heeft een geheel ander aanzien gekregen, de voornaamste krater is 250 meter lager geworden. Te San Giuseppe deelde de pastoor zijnen toehoorders mede, dat 's morgens een mis zou worden gevierd, om uitkomst ai te smeeken. Toen de godsdienst-oefening begon waren honderden aanwezig maar niemand had gelet op den zwaren hoop asch, die op het dak der kerk lag opgestapeld. Toen de priester aan de geloovigeu het beeld van den Heiligen Antho- nius toonde, stortte plotseling de nok van de kerk met donderend geraas naar omlaag. De kerk had slechts twee uitgangen, zoodat er een onbeschrijfelijke verwarring ontstond. De priester vluchtte in de sacristie, de geloovigen drongen naar de hoofddeur. Honderden ongeveer bereikten de open luchttweehonderd werden bedolven onder de aschlaag en het houtwerk van het dak. De asch lag weldra drie meter hoog in de kerk, zoodat de ongelukkigen staande, iu een oogwenk den verstikkingsdood stierven. Soldaten togen weldra aan het reddiugswerk. De toestand in de dorpen is verschrikkelijk. Er is broodgebrek, zelfs gebrek aan water. Van regeeringswege wordt alle hulp verleend, terwijl de Koning en de Koningin 100.OOü lire hebben geschonken. Ook Sarno een stad van 20000 inwoners is zwaar geteisterd, men vreest voor het ergste aangezien van daar evenals van San Gennoro en Poggio-Marinio geen berichten komen. De schade is niet te schatten, doch bij be nadering stelt men die op 400 millioen lire. De Vesuvius heeft, behalve ongelooflijke massa's asch, zooveel steenen uitgebraakt, vaak van de grootte van sinaasappelen, dat men de stoffen op 40 millioen ton schat. Voorts is veel slijk, „roode aarde," zont water en zwavel losge komen het laatst kwam een uitbarsting van zout. Veel menschen hebben van de fijne asch een ernstige oogziekte gekregen. De oestercampague loopt op haar eind. Na Pascheu duurt deze waarschijnlijk nog wat voort doch het vroege zomerweer zal voor nog langer duur niet guuslig zijn. Over 't algemeen is de verzending dit jaar drukker geweest dan het vorige jaar, doch de prijzen waren uiterst laag, bij zware sorteering. De volgende soorten werden verhandeld iinpe- naleu, 88—96 Kg., 85—86 Kg., 82—83 Kg., 7778 Kg., 6876 Kg., 6465 Kg., 58 66 Kg., 5455 Kg., 4748 Kg. Het zou werkelijk de moeite waard zijn, om een put te zien, waarin ai deze soorten netjes gesorteerd liggen, om dan nog niet eens van de vakkeu" zaaloesters te spreken. Is het wonder dat men soms spreekt van 16de soort. Van 5-12 April zijn van lerseke verzonden 640.000 leverbare oester» tegen de volgende prijzen 100 K.G. Ir. 00—1O0 80 K.G. Ir. 70—80 70 50—55 66 30—40 60 30—35 50 20—22 40 10—12. Naar ons van weli. gelichte zijde wordt medegedeeld is de opgegeven schade, welke aau een zestal visschers is berokkend bij de iuvloeiiug van Slabbe- coorn, aan hunne perceelen ui de Eendracht I 5375, terwijl er dan nog een iweetal zijn, die tot heden geene mededeel ing deden van het bedrag hunner schade. De scholen te üud- Vossemeer zullen waarschynlyfc weer geopend worden op 23 April a.s. Natuurlijk moei vooral voor behoorlyke reinigiug eu ontsmetting gezorgd worden. Iu de gemeente zal natuurlijk tijdig kennis gegeven woiden, op welken dag ue school werkelijk weer begint. Geineenie lerseke vau 612 April. Ondertrouwd: Jau Cornelis Floiiil jm. 37j. en Üantiiid van Oeveren, jd. 31 j. Geboren: Jannetje d.v. Jozias van Stee en Janna Mol; Judocus Cornelis z.v. Audries Heydens en Prudenüa KuoleJan Diugcnis z.v. Marinus van Ütee eu Johanua Wisse; Cornelis z.v. Jacubus Kole eu Jacumiua de Ryder. De Ned. Herv. gemeente te üud-Vossemeer be schikt thans over een bedrag van ongeveer 1 71ÜÜ.- voor het bouwen vau een nieuwe kerk de waters nood heelt ook hier waarochyiilijk geen voordeel gedaan, daar moet verwacht worden dat van de zyden der leden in de eerstvolgende jaren heel weinig zal kuuuen bygedragen worden. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. lerseke. Voorin. 9'/i u. en nam 2 u. Ds. Paauwe. Des voormiddags bevestiging van nieuwe lidmaten. Ger. Gein. Vm. 9»/i u. en nam. 2 u. Ds. Heida, nam. 5 u. Ouderl. Steketee. Chr.Ev. Gem. Vm. 9'/a u. nin. 2 u. de h. Vogel te naai. ö'/i u. een der bloeders, üud Gei» Gem. Vm. 9 u., nam. P/a en 5 u. lezing. en zwak. Om haar op te voeden heeft zy ons npei zorg gegeven. In den laatsten tijd was haar toeat zeer verergerd en wij meenden wel dat al onze mo die wij ons getroost hadden geheel en al tevergee! was geweest. Al de behandelingen die zij gevo heelt zijn zonder eenige uitwerking gebleven. te Juff. Bok. (Portret Bo8Ch.) te'° Het arme kind had hoegenaamd geen kracht en zij al niet uieer. In de dagbladen had ik de atttj 8Dë ten van genezingen gelezen van verscheiden persone 'nn die in hetzelfde geval verkeerd hadden als mijt en dochter. Ik besloot toen haar de Pink Pillen >en doen nemen. Van lieverlede is dank deze weldoend behandeling de eetlust bij haar teruggekomen, zij in kracht toegenomen en hare kleur is frisscher gt 011 worden. Mijne dochter is iu 't geheel niet mei treurig, integendeel zij verricht haar werk zingend» z< lk betreur slechts een ding en dat is, dat ik hui e niet eerder de behandeling met de Pink Pillen he doen volgen. Talrijk zyn de huisgezinnen waar een jongmenscl eene jonge dochter is, wier gezondheid onrustbarei is ol kinderen die niet sterk genoeg zijn. Als 2jj||e^ eene behandeling volgen die voldoening geett, staak) de behandeling niet, gaat voort. Indien daarentegi zij zonder succes de voorgeschreven behandelingei gevolgd hebben, wanhoopt niet, laat hen de behmi- deling met de Pink Pillen probeeren, die in talrykt gevallen genezen heett, daar waar andere geneesmid delen zich onmachtig getoond hebben. Üp 18 en 20 jarigen leeltijd zijn de jongelieden 1 de jonge meisjes op den leeltijd waarop hunne ge zondheid alle bevrediging moet geven. Het jongt meisje in 't bijzonder heelt weldra den ieellijd ou iu het huwelijk te treden. De slechte gezondheide- toestand kan haar een belangrijk nadeel berokkenen. De Puik Pillen zullen alle jongelieden, alle jonge meisjes ter hulpe komen die met zoo welvarend, niet zoo sterk zijn als zij wel moesten zijn. Zij geven bloed, geven krachten, versterken het zenuwgestel, herstelleu de verzwakking veroorzaakt door den over dreven arbeid. Zij gaan de zwakte tegen onder al hare vormen, versterken de werking van alle organen geven Irissche kleuren, wekken den eetlust op, be vorderen de spijsvertering, verzekeren de volmaakte opneming van het voedsel in het bloed. Prijs f 1.75 de doos f9.- per b doozen, ver krijgbaar bij Snabilié, 8teiger 27,Rotterdam hoold- dépöthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Tholen en omstreken bij J. Gruenewege, drogist Tholen. 4500 idi 14 April 1906. THOLEN. Boter fl),55 per '/j £-0. Eieren i 2,75. Rotterdam eiereu 1' 2,7 5 Coöperatieve Roomboterfabriek. „De Koe" te Stavemsse: t 1,39 per K.G. St. Maartensdijk, II April 1906. Nieuwe Tarwe WlNTERGERST Hater Paardenboonen Witte Boonen Bruine Boonen Kookerwten Ajuin Aardappelen t' a I 8,R h 8,— 4 8,50 n iR 7,70 13,a jr 14, u 8,50 a 9,50 h 7,50 4 u 9, h R h 1,90 p. 1.70 a 450, p, Oude Tarwe WlNTERGERST Zomer Hater Rogge Witte boonen Bruine THOLEN, 14 April. 7,per H.L. 8,50 p. 100 kilo. f t Kg. Kg. 80 60 70 f Als de gezondheid van uw kind u onrustig maakt, is het volgende voor u. De heer ih. Bok te Oriheir bij s-Hertogen busch Ploegbaas Staatsspoorweg k öl schrijft Mgne dochter is door Uwe Pirrk Pillen op ge lukkige wgze genezen geworden. Zij is ihans 16 jaar otd en vanal haar prilste jeugd was zij bleek 8,50 a 7,40 5 8,— 4 8,— 4 5,25 4 11,— 4 8,— 4 Kleine erwten» 8,4 Kroon 4 -f 9,75 per 100 kilo. 8,- 8,40 9,- 5,75 13,50 9,50 9,50 id. ld. id. per beet. id. id. id. id. Telefoon luter. no. 34. MET' BL1NKE STALLING 12001 Aanbevelend, TRAM-STATluN BEKGEN-OP-ZOUM. Ter voorkoming van vergissingen zullen voortaan alle in bewaring gegeven Rijwielen worden voorzien van een nummer.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 2