TOttlüi, lEfflö au it belaipi vai tssltrlitlt, laidbiiw, ai PASCHEN. No. 1086. Zaterdag 14 April 1906. Drie en twintigste jaargang. EN j. a. c. pot, Eerste Blad. BDLNENLAINi). Van onze berichtgevers. IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco ^per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezendan stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bl onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Tiolih, Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Heerlijk voorjaar: Liefelijke lente, hoe blijde en licht maakt ge alles om ons heen. Hoe ver bant gij duisternis en droefheid, en doet 't hart kloppen van reine warme liefde. Een wonderzoet gevoel doorstroomt onze aderen, bij 't aanschouwen van de heerlijke lentezon, die alles zoo schoon kleurt en zoo innig verwarmt. Zij daalt in weelderigen rijkdom neer over de gansche aarde en dringt overal door, zoowel in het weelderig paleis als in de armste hut. Hoe ongelukkig en vergeten iemand ook zij, die blijde lentezon tracht ieder op te vroolijken en nieuw leven te brengen. Het ware genot in het leven vloeit voort uit de regelmatige herhaling van gewone dingen. De wisseling van dag en nacht, van de jaar getijden, van bloesem en vrucht, van al datgene, wat beurtelings ons voor oogen treedt, opdat wij het zouden kunnen genieten, dat alles vormt ons eigenlijke leven. Hoe vatbaarder wij zijn voor dit genot, des te gelukkiger gevoelen wij ons; gaat echter de wisseling der dingen voor ons voorbij, zonder dat wij er deel aan nemen, zijn wij niet vatbaar voor die eenvoudige ge nietingen, dan wordt ons het leven vaak, door allerlei misplaatste illusiën, een droeve last. Altijd zon" is nog nooit van toepassing ge weest op 's menschen leven; we hebben dat in den laatsten tijd wel anders ondervonden, maar toch moest het wel kunnen gelden van 's menschen hart, dan zou voorzeker elke alledaagschheid die vaak als een wolk beschouwd wordt, nooit kunnen beletten, dat er altijd weer een lichtstraal zichtbaar werd. Hoeveel kan men genieten van de schoone lente daarbuiten, die aan de aarde het leven weergeeft. Langs veld en woud, op bergen en in dalen, overal zien we alles mooier wordeu door de lentezon en wij verblijden ons over het oude, telkens weer nieuwe wonder der herleving in de natuur. De zachte zoele lentelucht streelt de stramme leden van den grijsaard, versterkt den zwakke ea verzoent den levensmoede weder met het leven. Paschen is het feest der hoop, verkondigend de overwinning van het leven op den dood En die hoop komt tot ons, gehuld als een engel in zacht groen gewaad, want groen is immers de kleur der hope, van stil verwachten van wederzien? Geniet van den hoopvollen tijd, van de lente QW8 levens, want uw voorjaar keert nimmer weer. Laat u niet meesleepen door den stroom van levensmoeden, wien hun bestaan tot een last is geworden en die enkel uit zwakheid en egoïsme twijfelen aan het betere in den meusch. Hoevelen beklagen zich over het leven, maai zijn zij zelf niet de schuldigen, omdat zij van het leven 't onmogelijke wenschten en verwachtten? Arme menschen, wier hart niet opengaat bij 't ontwaken der natuur, die u leert wel te doen en lief te hebben, wat is voor u de lente Gij treedt haar in, gij loopt door haar heen, gij leeft in de lente, maar de lente leeft niet in u. Kom mee naar buiten, zie rondom u en luister, want de bloemen, de boomen, de bloe sems, de zangers van 't woud zijn predikers der liefde, die u leeren te leven voor anderen, voor uw naasten te doen wat uw haud vindt om te doen, waardoor gij vrede zult vinden in uw hart eu niet alleen anderen, maar ook uzelven gelukkig maakt. Er heerscht in onzen tijd iets dat van nieuw leven getuigt en dat zich in de dagen van smart en ellende zoo schoon heeft geopenbaard, n.1. de heerlijke machtige drang om ongelukkigen te helpen, zwakken te steunen, zieken en beproefden te sterken en te troosten. Wij mogen ons ge lukkig achten te leven in dien tijd en er van te genieten. 'Slechts de enge zelfzuchtigen missen dat ge not. Zij zijn als de dwaleuden in het mooie woud, welks heerlijkheid zij niet kunnen be wonderen, daar ze enkel oog hebben voor de stoffelijke waarde der boomstammen. O, mochten wij allen iets iu ons opnemen van den geest, die den grooten Meester bezielde, dan zal er zielskracht van ons uitgaan, die ons geestesleven krachtig zal maken en wij zullen anderen ten zegen zijn. vergadering van den gemeenteraad van IERSEKE op Maandag 9 April 1906 des avonds 6 uur. Tegenwoordig 10 leden, afwezig de heer Polder man, voorz. de burgemeester. Als ingekomen inededeelingen worden vermeld, le. de goedkeuring der gemeenterekening, zooals zij door den laad voorloopig is vastgesteld. 2de de goed keuring der straatbelasting, en 3e het verslag der gezondheidscommissie. Geiezen wordt proces-verbaal van kasopneming op 3 April. In kas was en moest zijn f 1156,98*. De voorz. deelt mee, dat door B. en W. onder handelingen zijn aangeknoopt met het Burg. Armb. tot het in erfpacht nemen voor 10 jaar van een terrein groot 265 cA. tegen een canon van 2ljt c., voor een nieuwe brand- en bergplaats. Het Armbest. is bereids tot het in erfpacht nemen gemachtigd. B. en W. worden gemachtigd deze zaak verder af te wikkelen. Aan 6 adressanten wordt afschryving van school geld verleend, samen f 6,525. Ingekomen is een verzoek \an de vereeniging „Zeeland" tot verpleging van verwaarloosde kinderen om een jaariyksch subsidie. Besloten wordt jaarlijks f 10.te schenken. De voorz. stelt nu aan de orde de bestrating met keien van de lage kade bij de haven, waartoe reeds in beginsel is besloten. Het te bestraten terrein is groot 350 M1. totaal der kosten 1 1435. Van een verkocht woonhuis is nog beschikbaar f 2030 van een begrootingspost van verleden jaar is over f 430. sainen 12460; hieivan afgenomen het tekort op de stratenleening ad i 1195,65. blijft een rest ad f 1625,55 zoodat na betaling der lage kade nog f 190 overblijft. B. en W. stellen voor de beschikbare gelden voor het genoemde doel te besteden. De heer Muller vraagt of er niet beter klinkers dan keien gebruikt kunnen worden die zijn wel minder duurzaam maar ook veel goedkooper. De raad deelt die raeening niet en besluit met alg. stemmen tot de uitvoering van het werk. Komt ten slotte aan de orde de herziening der politie-verordening. De heer Sauer heeft weinig tijd gehad om zich beboorlyk voor te bereiden, de andere leden eveueens. Hij geelt in overweging de behandeling aan te houden. Niemand steunt dit denkbeeld, dus wordt tot de behandeling terstond overgegaan. De wyzigingen zyn veel te tairyk. om ze alle te vermelden. Enkele artikelen of gedeeltelijke artikelen worden geschrapt, omdat zy zaken betreffen, die by de nieuwe bouwverordening zyn geregeld. Integendeel worden nieuwe artikelen en hoofdttukken ingevoerd. Als maximum-snelheid voor rijwielen, motorrywie- len en motorrijtuigen wordt bepaald 10 K.M. per uur, nam. voor binnen de gemeente, De h. Sauer bepleit een algeheel verbod dier ver voermiddelen in de hooldstraten, met het oog op mogelyke ongelukken, en omdat de snelheid toch niet te constateeren is. Zyn voorstel wordt evenwel met 7 tegen 3 st. verworpen. Voorgeschreven wordt, dat van rij- of voertuigen, die de gemeente binnenkomen, eerst de slyk van de wielen moet verwyderd worden. Ter bevordering dor reinheid op de binnenterreinen der oesterputten worden uitvoerige voorschriften gege ven. Zoo zullen privaten moeten worden aangebracht, afval of vuil zal er niet mogen neergeworpen worden, er zal geen vee, ook geen honden of katten, mogen gehouden worden, en de terreinen zullen behooriyk moeten afgesloten worden, opdat er geen dieren kunnen doordringen. Voortaan zullen ook onderbrandmeesters de bevoegd heid erlangeu om procesverbaal op te maken. len slotte worden de wyzigingen met alg. at. aan genomen en daarna de vergadering gesloten. De Visscherijwet. Het voorloopig verslag is verschenen over liet wetsontwerp tot regeling der visscherijen. Met de hoofdstrekking, in de eerste plaats verbetering in de wettelijke bescherming der zoetwater- visscherij, verklaarde men zich algemeen inge nomen. Sommigen vroegen, of de minister van landbouw instemt met hetgeen in de toelichting tot het vorige wetsontwerp over de wettelijke Voorzieniug tegen hinderlijke of schadelijke waterverontreiniging wordt gezegd. Dat tot het opbeuren der zoetwatervisscherij een einde wordt gemaakt aan de samenkoppeling van dat onder werp in óéne wet met de jacht, juichten zeer vele leden toe. Omtrent de wenschelijkheid om de zoetwater visscherij thans met de zeevisscherij in e'éne wettelijke regeling samen te vatten, liepen de gevoelens uiteen. Verscheiden leden stemden met dit denkbeeld niet in. Verschillende leden hadden tegen de samenvoeging bezwaar met het oog op de wijzigingen, in de regeling der zee visscherij voorgesteld, omdat daaraan een niet wenschelijk streven naar centralisatie ten grond slag ligt. Vele leden verklaarden zich vóór samenvoeging van de verschillende onderdeelen der visscherij- wetgeving. Eindelijk waren er leden, die een stelsel van drie afzonderlijke wetten verkieslijk noemden. Tegen de hoofdindeeliüg van het onderwerp in zee- en zoetwatervisscherij rezen enkele be denkingen. Sommige leden waren voor een drieledige indeeling in dien geest, dat naast de zee- en de zoetwatervisscherij als derde categorie de kust- en binnenvisscherij komt. Met voldoening keurden verschillende leden goed, dat afzonderlijke bepalingen betreffende de uitoefening der visscherij langs de kust, in de Zuiderzee en op de Schelde en Zeeuwsche strogmen b.v. omtrent de afgifte van consenten enz. werden vastgesteld. Van verschillende zijden was men tegen het denkbeeld, dat aan eén college de behartiging van de belangen van beide takken van het visschersbedrijf zouden worden toevertrouwd. Vele leden wenschten éóu college, onderverdeeld in meer dan eeue afdeeling, hetzij in twee af- deeliugen of kamers voor zee- en zoetwater visscherij, hetzij in drie. Door H. H. Gedeputeerde Staten dezer pro vincie is aan alle polder en waterschapsbesturen een schrijven gericht, waarin, met herinnering aan de noodlottige gevolgen van den stormvloed op 12 Maart, op de noodzakelijkheid gewezen wordt, de binnendijken, welke het eerst volgen op zeedijken, en de daarin gelegeu kunstwerken te brengen en te houden in zoodanigen staat, dat bij het doorbreken van een zeedijk door den binnendijk het water kan worden gekeerd. Deze zouden op een peil van tenminste 2.5 M. boven hoogwater moeten gebracht en gehouden worden; Van de buiten- of zeedijken spreken Ged. Staten in dit schrijven niet. Naar het oordeel van deskundigen zijn er evenwel verscheiden waterkeerende dijken, die noodzakelijk nauw keurig onderzocht, verhoogd en verzwaard zouden moeteu worden. Men kan immers beter thans eenige duizenden daaraan besteden hetgeen toch nooit weg gegooid geld is, want het land vermeerdert er door in waarde dan na een doorbraak hon derdduizenden schade lijden. De opening van de stoomtram „Walcheren" lijnen Middelburg-Domburg en Koudekerke- V lissingen, zal Zaterdag zonder eenige feestelijk heid plaatshebben. ST. ANNALAND. Door het Bestuur van de Weezen-Armen is aanbesteed het bouwen van een woonhuis naast het terrein, waarop bet weeshuis is gesticht. Ingeschreven daarvoor werd door E. Burgers te St. Annaland voor f 4600, J. M. van der Welle te St. Annaland voor f4448, M. C. van Elsacker te St. Annaland voor f 4450, Gebr. Bax te Zierikzee voor f4430, A. Soeters te St. Annaland voor f 3890. Aan laatstgenoemde is het werk gegund. IERSEKE. Uit goeden bron vernamen wij dat door de familie Van der Burght alhier aan alle pachters, die grondeu in de geïnundeerde Molen- en Olzendepolders in pacht hadden, de pacht kwijtgescholden. Gelukkig hebben we dit ook van andere landeigenaars gehoord. Al spoedig zal de Molenpolder geheel drooggemalen zijn, De bewoners der in dien polder staande huizen beginnen aanstalten te maken hun woningen in orde te brengen. De Olzendepolder is nog altijd drijvende. Den lleu April is dit jaar de eerste kreeft gevangen aan den Breedschen dijk onder Wemel- dinge en den volgenden dag een tweede in een oesterput onder Kattendijke. Deze week is hier iemand vergiftigd, waar schijnlijk door kleurstof van speelkaarten, die met vochtige vinger aangegrepen zijn, welk kleur stof zoo in de maag is gekomen. Het geval liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien, maar thans is het gevaar geweken. In Maart zijn op het telegraafkantoor behan deld 1706 telegrammen waarvan 339 verzonden en 1367 ontvangen. Op het telefoonkantoor zijn gevoerd 69 uit gaande en 41 inkomende gesprekken. Op de postspaarbank is ingelegd f 5252.63 en terugbetaald f 6711.67. ST. MAARTENSDIJK. De inzameling van gelden voor de slachtoffers van den watersnood in Zeeland heeft in deze gemeente opgebracht totaal 12441, waaronder f 1451 gecollecteerd bij de burgerij f 500 van de Ned. Herv. kerk f200 van de corporatie .De Weezen-Armen", f 200 van de commissie tot wering van bedelarij f 10 van bet gezelschap »Tot Nut en Genoegen" f 80 aan giften in natura. OUD-VOSSEMEER. Een zonderlinge vondst deed alhier de molenaar D. G. de Wilde, die bij een varken uit den bek haalde een zilveren muntstuk met het opschriftBank loken. 8 shill 1811" aan de eene en öGeorgius III Dei Gratia Rex." aan de andere zijde. Men vermoedt, dat het geldstuk uit den bodem van de molenschuur gekomen is, waarin tijdens den watersnood een aantal varkens verblijf hielden. STAVEN1SSE. Gisterenavond vergaderden alhier de leden der commissie in zake de waters nood. Er bleek dat er totaal ingeschreven is voor f1075, welke gelden aan het Provinciaal üomité zullen worden atgedragen. Na dank* zegging, bij monde van den voorzitter, aan alle leden, die zich de moeite van inzamelen getroost hadden, werd de commissie ontbonden verklaard. Bij het dezer dagen gehouden examen slaagde de heer P. J. Droogendijk alhier als klerk bij de posterijen. Op de laatstgehou len tentoonstelling van de Holl. Maatschappij van Landbouw te Rotterdam werden 2 toornen varkens, gefokt door den heer A. Gaakeer alhier eu ingezonden door den heer W. Wesdorp van Sint-Annaland, bekroond met een tweeden en een derden prijs. Door de bewoners van den zoogenaamden ,/Kerkweg" alhier is een request gericht tot den heer Inspecteur der Posterijen te Middelburg, met verzoek meer bestellingen der post te ver krijgen. Zij wonen hoogstens 6 5 7 minuten van het postkantoor en krijgen slechts ééne bestelling per dag, terwijl andere ingezetenen deze driemaal per dag krijgen. Meermalen gebeurt het, dat brieven, voor hen bestemd, ruim 24 uren op het kantoor blijven liggen, eer zij besteld worden, waardoor genoemde bewoners dikwijls veel schade en last ondervinden. THOLEN. Vrijdagnamiddag 1.1. liepen eenige kinderen al spelende over het trottoir langs de Vest bij de Oudelandsche poort, toen plotseling een 3-jarig knaapje uitgleed en te water geraakte. De heer Noske, die op zijn kantoor hulpge roep hoorde, sprong uit het raam en snelde onmiddellijk toe. Door gekleed te water te gaan, smaakte hij het genoegen, met behulp van W. Blaas, die van den anderen kant ook spoedig ter plaatse was, het kind nog in tijds te redden. De Ramp te Oud-Vossemeer. Het uitvoerend Comité der Algemeen ver- eenigde commissie van het Watersnoodfonds, gevestigd te Amsterdam heelt, ter weerlegging van verkeerde opvattingen aangaande het doel en de werking van het fonds, o.m. het volgende ter kennis gebracht In het jaar 1877 werden regelen vastgesteld

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1