lt lilapi ui oesterteell, Mimi, iil np k\ Eiland T No. 1084. Zaterdag 24 Maart 1906. Drie en twintigste jaargang. EN J. B. C. POT,' Eerste Blad. es DRINGENDE BEDE!! Landgenooten P u b 1 i c a ti n. BIOENLAND. LIW, Von ihuu itvo THOOL HE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco ir post fl,10. Voor het buitenland 90 cents. Ing.z.në.n stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het hureau te T h o I a n ot v66r DONDERDAGMIDDAG bi onzen medewerker te leraeke. UITGEVEE TaoLis. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 o ,,ts; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke 'Advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. bij Namens het Comité tot leniging van den nood er slachtoffers van de ramp, die het dorp OUD- OSSEMEER op den 13 Maart heeft getroffen, [oen ondergeteekenden nogmaals een beroep op Jw weldadigheidszin. Gaarne zagen we ons nog toegezonden werk- deeren en werkschoenen, waarvan we nog steeds ilecht voorzien zijn, terwijl andere goederen ons n ruime mate toegezonden werden. Namens liet Comité il. G. VAN STAPELE, Burgemeester, Eere-Voorzitter, kir. J. PLET, Jz., Kantonr., Voorzitter. V. MOELKER, Vice-Voorzitter. T. VERRLJ, Gerei, predikant, Secretaris. A. J. CLAR1JS, R. K. pastoor, Penningm. J. DE GRAAEF, Az., Burgemeester. W. H. VAN GORSEL, Voorz. v. h. Weezen-Armbestuur. J. S. VAN BUCHEM, R. K. pastoor. 1. A. DE BRU1JN, Gerei. pred. P. DE LOOZE, Herv. pred. Vaststelling der Kiezerslijst. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholeu (maken bekenddat de op heden door hen vastge- itelde kiezerslijst voor hot jaar 1906-1907, benevens alphabetische lijsten der namen en voornamen van i, die met betrekking tot eene of meer der ver liezingen van de kiezerslijst zijn afgevoerd en daarop zijn gebracht, van den 23sten Maart tot en met ".en 21sten April a.s. op do Secretarie der Gemeente oor een ieder ter inzage worden nedergelegd en, (tegen betaling der kosten, in afschrift of afdruk verkrijgbaar worden gesteld. Tot en met den 15den April a.s. is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur verbetering van de bovengenoemde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier wor den gesteld. Tholen, den 22sten Maart 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, P. LABAN. M. G. VAN STAPELE. Voor het ia Zeeland af te nemen exameD, ter verkrijging van de akte van bekwaamheid alt onderwijzer hebben zich aangemeld64 mannelijke en 35 vrouwelijke candidaten. Als deskundigen bij voormeld examen zullen fungeeren de volgende dames en heeren voor Ned. taal en lezen: M. M. Blankert te Middelburg, A. R. Breetvelt te Goes, W. H. Hasselbach te Middelburg en P. Landsman te Vlissingen voor rekenen D. H C. lttmann te Goes en li. van der Welle te Grijpskerke voor teekenen en schrijvenJ. Zwart te 's-Gravenpolder en G. den Toom te Sluis voor aardrijkskundeJ. de Hoogh te Goes en A. Luijendijk te Tholen voor geschiedenis A. Kok te Zaamslag en G. W. van Milaan te Middelburg; voor kennis der natuurE. Mays te Wil- helminadorp, J. de Meier te Cadzand, B. van Ruyven te Axel en A. de Smid te Middelburg voor paedagogiekG. L. P. van Ham te Oostburg en P. van der Have te Zierikzee voor zangA. Lijsen te Middelburg en A. F. Wisse te Breskens voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnas tiek mejuffrouw A. S. Beugel, Middelburg en J. Meijerink, Zierikzee voor de nuttige handwerken voor meisjes mejuffrouw M. J. de Haan te Middelburg en mevrouw G. van der Have —Visser te Zierikzee. De inspecteur van het loodswezen te Vlissingen heeft aan den waterwaarnemer aan het Goesche Sas bericht gezondeu, dat ter spoedige kennis- geviug van het plaatsen der stormballen, de telefoonlijn naar het Sas zal worden doorgelegd. Het installatiehuisje zal aan den hoek van den Oost-Bevelandpolder geplaatst en de waterwaar- nemer met de bediening, alleen voor rijksdienst belast worden. Tweede Kamer. De behandeling van het arbeidscontract vordert maar matigjes, leder artikel wordt van alle kanten tegen het licht bekeken ot er ook dunne plekken in zijn, wat, als er honderd bekijkers zijn die allen hun bril opzetten, allicht het geval is. Dan moeten naar het oordeel der vinders op die dunne plekken lapjes gezet worden, maar dat vindt de regeering meestal niet aangenaam en andere Kamerleden vinden het niet noodig. Gewoonlijk neemt ten slotte de heer Drucker de lap nog eens ter hand en die scheurt er niet zelden al die opnaaiseltjes weer af, en zuo vindt de Kamer het dan goed. Het geheele ontwerp, hoe allerbelangrijkst ook, lijkt ons voor de meeste courantenlezers een saai onderwerp. Alleen een politicus (hoewel de politiek er eigenlijk buiten staat) een socialist of socioloog, kan belang in de behandeling stellen en gelukkig zijn er dezulken in de Kamer. De laatste dagen is druk en lang gesproken over 'tcollectie! arbeidscontract, over de uitbetaling van het loon en de loonvormen. De regeering wilde bepaald zien, dat .indien 'l loon geheel ol gedeeltelijk in nature (d.w.z. niet in geld;, wordt uitbetaald, de arbeidsovereenkomst schriftelijk moet worden aangegaan. Verschillende leden hadden daar aanmerking op, zoo de heer Ter Laan die in het genoemde geval alleen een schiftelijke overeenkomst wenschie, als zy voor langer dan 6 weken werd aangegaan. De regeering nam de verplichte schriltelyke overeenkomst geheel weg, waarna het artikel zonder het amendement Ter Laan, werd goedgekeurd. Alleen een lapje van den heer Pjerson vond zijn collega Drucker en de Kamer genade. üp 't oogenölik is men bezig met een artikel dat inhoudtals by overeenkomst ot reglement geen bepaald loon is vastgesteld, dan heelt de arbeider recht op een loon naar plaatselijk gebruik.. Is er voor zyn arbeid geen plaatselijk gebruik, dan wordt het loon naar omstandigheden en billijkheid bepaald. Erg rekbaar zoo'n plaatselijk gebruik en die billijkheid! Afschaffing der tienden. Een wetsontwerp in de Tweede Kamer is ingediend tot afschaffing der tienden. Blijaens de Memorie van Toelichting is tot dezen maatregel overgegaan, dank zy het Nederlandsche Landbouw-comité, dat hiertoe, door de oprichting van een commissie „Tiendrecht" het initiatief nam en aan de Regeering aanbood, het door deze commissie opgemaakte verslag met bylagen, waaronder een door de commissie bewerkt ontwerp van wet met toelichtende memorie, waarvan, uitvoe rig en volledig, de ingewikkelde en moeilijke materie was geregeld. De regeering brengt hiervoor hulde aan het comité. Zy vereenigt zich geheel met de hoofd beginselen, waarvan de commissie is uitgegaan, hierop neerkomendgelijktijdige afschaffing van alle tiend- plichtigheid, toekenning door den staat van een schade loosstelling aan de heffers en vestiging ten behoeve van den staat van een tiendrente op de van tiend- plicht ontlaste gronden. Mitsdien is èn de door de commissie voor gestelde regeling èn de door haar ge geven toelichting in hootdzaak overgenomen, doch met wyziging van de bepalingen omtrent de schadeloos stelling en de tiendrente. Wat de artikelen van het wetsontwerp betreft, be toogt dé regeering, dat de tiendrechten niet overgaan op den Staat, maar vervallen, opgeheven worden. Zy stelt zich daarby echter aansprakelijk voor de door de tiendhert'ers te lyden geldel yke schade. Het ontwerp draagt de onderteekening van de minis ters van landbouw, nyverheid en handel, van finan ciën en van justitie Het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik aan Oud-Vossemeer en Tholen. Dinsdagmorgen klonk voor het eerst na de van spanning en ontsteltenis de gedempte juicht- kreet door Tholen's stille straten: „De Koningin en de Prins komen, zij zijn al te Bergen op Zoom 1" Het verschijnen van een hofrijtuig aan deze zijde van het veer en een telegram aan onzen burgemeester, dea heer M. G. van Stapele, be vestigde deze tijding, die allen van weemoed en diep gevoel deed trillen. Hare Majesteit en de Prins arriveerden met klein gevolg per mailtrein te Bergen op Zoom en reden van daar diiect in open landauer naar Tholen. Aan het veer stond de burgemeester, die H. M. welkom heette. De ongelukkige toestand, zoo zeide hij, waarin de gemeente verkeert, de groote nood, waarin het eiland Tholen zicii be vindt, stemman ons treurig. Toch meent spreker namens alle ingezeteneu hartelijk erkentelijkheid te moeten betuigen voor het zoo plotselinge be zoek, dat H. M. wel heeft willen brengen aan de geteisterde streek, waardoor Zij met eigen oogen zal kunnen aanschouwen de vreeselijke ramp, welke het eiland thans treft. H. M., zichtbaar getroffen door deze met wee moed uitgesproken woorden, dankte den burge meester recht hartelijk voor ziju welkom en noemde het Harerzijds een plicht zich naar hier te be geven, teneinde zich een eigen oordeel te kunnen vormen en de bevolking van bare deelneming te doen blijken. Daarna reden de hoogc bezoekers oudauks het gure weer, in een open rijtuig langs de over stroomde polders naar Oud-Vossemeer, waar zij ontvangen werden door jhr. mr.E. A. O. de Casem- brout, lid van Gedeputeerde Staten, die daar vertoefde tot bijwoning eener vergadering van polderbesturen en door den heer J. M. de Graaft', Ontv.-Griffier van het Waterschap Oud-Vosse- meer. Na eenige oogenblikken op het in orde bren gen der roeiboot gewacht te hebben in het huisje vau de wed. v. d. Klooster, thans ingericht tot wachthuis voor de politie, werd door het dorp gevaren. Op het raadhuis, waar. nog een kamer droog staat, werd H. M. begroet door den Bur gemeester den heer G. J. de Graatf en door jhr. J. van Vredeuburch. Herhaalde malen gaf H. M. tijdens dien tocht door de straten hare innige deernis te keuneu met de zwaar geteis terde bevolking. Langs deuzelfden weg werd naar Tholen terug gereden en afgestapt aau de bewaarschool, waar ongeveer een 30üial slachtoffers een onderkomen hebben. Juist werd door de dames, die zich daar voor beschikbaar hebbeu gesteld, het middagmaal rondgedieud. De burgemeester stelde de leden van het comité aan H. M. en den Prins voor. De heer mr. J. Plet, voorzitter, sprak H. M. toe, waarna zij hem eenige vragen deed en dank betuigde aan het comité voor de wijze waarop zij het liefdewerk aanvaard had en onvermoeid voortzette. Geruimen tijd vertoefde het Konink lijk Echtpaar in het achterlokaal, waar zij de menschen moed inspraken en woorden van troost tot hen richtten. Meuige traan blonk in de oogen dier onge» lukkigen, die zich, hoewel verlegen, blijkbaar innig dankbaar gevoelden, nu hun Koningin zich zoo vriendelijk met hen onderhield. Begeleid door den burgemeester en jhr. de Casembroot begaf men zich naar »Non Seinper', waar de zieken en ouden van dagen worden verpleegd. Daar heerschte een droeve stemming: de oudste der patiënten, de 90-jarige weduwe Den Engelsman, was stervende. Toch moest op het plotseling bericht, dat de Koningin zou komen, de zaal in orde worden gebracht, doch, met flinke hulp was alles op tijd gereed de oudjes om de kachel geschaard en de zieken in hunne ledikanten. „Mevrouw, een woordje asjeblieft," vroeg een der mannen. //Zou het nu werkelijk waar zijn dat de Koningin komt dat is nu toch wel 'n wonderik heb Koning Willem 1L1 ook geziendat was d' er vader, weet je. As die nog leefde zou hij zeker ook komen, want ik heb hem zelf gezien oij de overstrooming van den Bommelerwaard, hoe hij in de bootjes stapte en meehielp om menschen te redden." »Dau moet je dat eens aan de Koningin ver tellen," zeide hem daarop mevrouw Pot, die de leidiug in „Non Semper" heeft. /,Als u bij me blijft staan", antwoordde hij, „zal ik het doen." Upeeus riep een der mannen„Daar komt de KoninginDoodsche stiltede stervende vrouw had den doodsnik gegeven en men had nog even tijd haar gelaat te bedekken. Door het openspringen van een raam zou de deur, waardoor H. M. binnentrad, dichtgeslagen zijn, indien niet de heer J. W. Wagtho, cent- meester van het kroondomein, de deur nog juist intijds gegrepen had. Dit was een angstig oogen blik. Nadat de burgemeester mevr. Pot aan H. M. had voorgesteld, geleidde deze H. M. langs de patiënten. Dit was een droeve gaDg, maar de vriendelijke woorden tot hen gesproken, deden allen goed. Bij eenige kinderen gekomen, die op een matras zaten te spelen, zeide een der kleinen: »Dag Koningiu." Glimlachend streelde H. M. het blozend gezichtje en vraagde wat het knaapje mankeerde, dat er zoo frisob eu gezond uitzag, waarop de geleidster vertelde dat z'n moeder hier was met twee zieke kindereu en het gezonde er bij gehouden werd, omdat bet zoo hard was, het aan de zwakke moeder te ontnemen. De onde vrouwtjes werden toegeknikt of even aangesproken. Meewarig zag H. M. naar een oude blinde met haar schoudermantelje om, die het hoofd ophief, in de tiuop nog iets van de vriendelijke vorstin te kunnen zien. In een hoek stond een ledikant, waarin een man in de kracht van zijn leven. Hij had, ver telde hij aan H. M., te veel van zijn krachten gevergd bij het redden van menschentot Vrijdag had hij geholpentoen kon hij niet meer en moest zelf gered wordenhij had sedert herhaalde malen bloed opgegeven. Met eenige bemoedigende woorden nam H. M. afscheid van hem en wendde zich toen tot Neeltje Beekman, die hem trouw verzorgt. H. M. sprak hare goedkeuring uit over de wijze waarop de zieken verpleegd en de ouden verzorgd worden. De oude man had den moed niet, zijn ver haal van den Bommelerwaard te doenlater zeide hij, dit niet te hebben gedaan, omdat hij begreep dat Josina gestorven was. Als versnapering werd nu de inhoud van een groote mand sinaasappelen, chocolaad en hopjes door H. M's hotdame, freule Rengers, op een tafel uitgespreid. Met een vriendelijken groet aan allen, na mevr. Pot met een handdruk dank te hebben gezegd voor het liefdewerk, dat zij op zich had genomen, verliet H. M., blijkbaar aangedaan, de zaal en begaf zich te voet naar de woning van den burgemeester, waar zij geruimen tijd vertoefde, de lunch gebruikte eu uitrustte van den vermoeienden tocht. Ongeveer halftwee wandelde het vorstelijk echtpaar naar het veer, uitgeleide gedaan door den burgemeester en jhr. de Casembroot. En hiermede behoort het bezoek van H. M. de Koningin en Prins Hendrik tot de ge schiedenis; maar deze gebeurtenis is onuitwisch- baar gegrift in de harten van alle Zeeuwen, van het geheele vaderland. Hulde en eerbied aan ons Vorstenpaar, dat door deze onverwachte komst in een zwaar ge teisterde landstreek op nieuw getoond heeft een hart voor het volk te hebben, een hart dat zich verblijdt in den voorspoed van het volk, maar ook meelijdt en deelt in zijn droefheid. En al wapperden er geen vlaggen, al werden geen bloemen gestrooid door lieve kleinen, de dankbaarheid der ougelukkigen en van Tholen's bevolking is daarom niet minder; bloemen mogen verwelkenmaar de herinnering aan dit Koninklijk bezoek zal nooit vergaan. Nog een Koninklijke daad. Donderdagmiddag te elf uren werd het lijk van het negentigjarige vrouwtje, dat overleed op het oogenbliK, dat Dinsdag H. M. de zaal van »Non Bernper" betrad, uit de consistorieka mer der Geref. Kerk in den Doelweg grafwaarts gedragen, gevolgd door de familieleden eu de heeren Mr. Plet, Ds. De Looze, Ds. Verrij en Wiskerke, leden van het comité. Na afloop der begrafenis kwam een beambte van het Hut van H.M. met een prachtigen kraus, bestaande uit witte seringen, theerozen en aronskelken, die de opdracht had dezen kraut

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1