De gemeente SJJ Annaland 5 Aan de haven van den Z. Kraaiert, onder Nieuwdorp, is het tjalkschip De jonge Cornelis, sjhipper E. Ponne, van Kampen, geladen met hooi, met bestemming naar Utrecht, losgeslagen, waardoor het schip gedeeltelijk werd stukgeslagen. De opvarenden wisten zich te redden. De treinenloop op het traject Bergen op Zoom-Ylissingen is weer geheel normaal, ook de goederentreinen loopen weer. Wel is de aan komst der treinen niet precies op tijd, hetgeen mede in verband staat met het enkele spoor te llilland-Bath. Men heeft te Bergen op Zoom een hulplijn gelegd, zoodat overstappen daar niet meer noodig is. Donderdag is weder een tender ontspoord, door het vallen van een ijzeren haak van de machine op de rails. De overstrooming in België. Antwerpen is 24 uren zonder leidingwater geweest. Heel de provincie staat onder water. Bij laag tij is het gelukt, drie breuken in den dijk te stoppen, zoodat de terreinen van de wa terleiding voor een nieuwe overstrooming be schermd bleven. De dijk te Lillo, waarover men zich erg on gerust maakte, heeft stand gehouden, nadat met alle macht gisteren een hulpdijk gelegd was. In den omtrek van Hamme is de verwoesting buitengewoon erg. Door de overstroomiug der Durne stond in een oogenblik de geheele ge meente onder water, gansche dijken zijn wegge slagen, huisjes verdwenen onder den stroom, langs alle kanten vluchtten de boeren met hun vee, vele beesten zijn omgekomen en vele klei ne pachters zijn geruïneerd. 300 personen hebben de wijk genomen in het gemeentehuis, een vrouw is verdronken. Uit Rupelmonde meldt men dat de dijken van de Rupel doorgebroken zijn, ook die van de Schelde. Een vreeselijke paniek ontstond onder de bevolking, het water klom tot aan de daken der huizen. Voor Ostende zijn vele sloepen vergaan. De angst der schippersbevolking is groot. In de ge meente is voor 40000 francs koopwaar bedorven, de palissade van de wandelgalerij langs het Koninklijk chalet is bijna geheel weggeslagen. Ook in Engeland hebben storm en hoog water geducht huisgehouden. Aan de nieuwe haven werken te Dunbar is veel schade toegebracht. In Essex, in het noorden van Wales ligt de sneeuw een voet hoog. Telegrammen uit Schot land maken ook melding van boos weer. Op den spoorweg in de hooglanden wordt de sneeuw ploeg gebruikt. De zeerampen zijn talrijk. Storm berichten komen ook van de Duitsche kusten. De kust en de eilanden van Oost-Friesland hebben onmetelijke schade opgeloopen. De dijken zijn op vele plaatsen gebroken, het spoorweg verkeer staat gedeeltelijk stil. De strandmuur van Borkum is over een lengte van 300 M. weggeslagen. In Bremershaven, Geestemunde, Hamburg en Altoua is het hoog water geweest. Er is veel vee verdronken en ook daar in de buurt zijn dijken en zomerkaden gebroken of zwaar ge havend. Koninklijke gift. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Konin gin onmiddellijk na het bekend worden van de rampen, die een gedeelte van het land door overstroomingen en dijkbreuken tengevolge van den jongsteu storm hebben getroffen, aan de te Amsterdam gevestigde algemeene commissie tot leniging van rampen door watersnood, een be drag van f 15.000 doen toekomen, teneinde ten spoedigste te worden aaugeweud tot leniging van den eersten nood der slachtoffers van dezen wa tervloed. De administrateur van het kroondomein, Jhr. Repelaar van Driel, is naar Zeeland ver trokken in verband met de overstrooming van verschillende goederen, behoorende tot de rent ambten in die provincie. Men meldt uit Vlissingen De ramp, die onze gemeente getroffen heeft, is nog veel grooter dan aanvankelijk werd ge- omvang van hare daad. Arme SuzanuaClara, die Challier zoo vurig had bemind, koos partij tegen haar, die de oorzaak van zijn nederlaag was. In plaats van te troosten, werd ook zij boos. »Wat moet hij gevoelen, die ongelukkige, die ter wille van het recht den strijd aanvaardde, zich zelf, zijn positie, zijn rust opofferde, wat moet hij heden gevoelen Als een Dou-Quichole staat hij daar en Sodeu triomfeert. O, Suzauna, Suzanua l Gij hebt veel goed te maken 1" En in Clara's hart sprak een stem „hoe innig lief moet hij haar hebben, dat hij haar dat alles vergeeft Deze gadachte stemde haar weder beter. Arme Suzanna, zij heeft het immers zoo goed gemeend 1 Zij troostte haar nu en vroeg vergiffenis voor hare drift. Spoedig zag zij echter, dat hare woorden geen uitwerking op Suzanna hadden. Uiterlijk scheen zij weder kalm maar er ging in haar iets om I Misschien was het beter haar alleen te laten. Daar Challier 's avonds niet kon komen, hij had een bijeenkomst met zijne partijgenoten, bleef Suzanna alleen. Barones Widdolf kwam 's avonds nog eens bij haar en vond haar op- gewondeu in de kamer heen en weer loopen. Zij liet thee brengen nadat zij meende haar ge troost te hebben. Met zachte stem bedankte dacht. Men moet de verwoestingen hebben ge zien, om zich er een flauw denkbeeld van te kunnen vormen. Tal van ingezetenen hebben letterlijk alles verloren. Juist de overstroomde gedeelten lagen in het centrum der stad, waar tal van winkeliers waren. Het water heeft inde meeste huizen, die door de ramp bezocht wer den, een hoogte bereikt van 40 cM. tot 125 cM. En meer dau 12 uur bleef het staan. Dinsdag kwamen honderden, vooral uit Mid delburg, de verwoestingen in oogenschouw ueuieu. Meer dan treurig is de schade, die allerwege in onze provincie door het zeewater is aauge- richt. Voor de waterkeeringeu beloopt die reeds tonuen. Op school E., in de Wagenaarstraat te Vlis singen, werd in een der klassen door den ouder wijzer aardrijkskundige les gegeven, waarbij hij het juist had over de overstrooming van de Bommelerwaard. Op hetzelfde oogenblik, de onderwijzer was zich nog van geen hoogen wa tervloed bewust, werd de school als het ware overstroomd en moesten de kinderen zoo spoe dig mogelijk in veiligheid worden gebracht. In Domburg zijn de duinen vrij sterk achteruit gegaan. Van den rijweg voor het fStrandhotel is een groot stuk afgeslagen, en ook het voet pad voor de villa's is tot een smalle strook ingekort. Ook in den z. g. Engelschen polder is de schade, door den stormvloed veroorzaakt enorm. Groote stukken dijk zijn weggevaagd en een drietal hoeven staan in het water, dat tot aan de dakgoten reikt. De hoeve van den land bouwer Baas is gedeeltelijk ingestort en eeuige stuks vee verdronken. Nog grooter is de slag voor de talrijke ar beidersgezinnen, die een reeks van huisjes langs den z. g. Separatiedijk bewoonden. Die huisjes zijn ten deele ingestort of vernield en van de meubelen kon slechts weinig worden gered. Uit Rilland-Bath wordt gemeld, dat de minister van Waterstaat, de Commissaris der Koningiu en de hoofdingenieur van Zeeland de ramp in oogenschouw hebben genomen. De toestand van den spoordam wordt steeds kritieker, men vreest het ergste. Meer dan 30U menschen zijn broode loos en van alles beroofd. Men zegt dat te Rilland geniesoldaten zijn aangekomen om hulp te verleenen aan de dijk werken. Men meldt uit Zierikzee De hooge vloed van Maandag heeft ook aau de dijken van het waterschap Schouwen belangrijke schade toegebracht. In het district Zuidhoek ont stonden op drie plaatsen binnendijksche afschui- viugen van het binnenbeloop, tengevolge van het stroomeu van het zeewater over den Zeedijk. Bij Brouwershaven werden op dezelfde wijze drie plaatsen aangetast, terwijl bij den Oase een zeer belangrijke en dreigende afschuiving ont stond. Dank zij dadelijke voorzieningen aan den Osse is door 50 man tot laat in den nacht gewerkt bleef het waterschap voor iuloopen beschermd. Aan de duinen is een enorm zandverlies en hier en daar nog al andere schade. In het geheel zal dit hoogwater wel meer dan f 5000 voor de Waterschap kosten. Het gewa pend beton heeft zich uitstekend gehouden. Naar wij vernemen worden te Middelburg pogingen aangewend, om een provinciaal comité tot hulpverleeuing te vormen. Blijkens de verschillende ingekomen berichten is de stand van het water in geen eeuw zoo hoog geweest als op den rampvollen Maandag. werd ook zwaar geteisterd en iinantieele bulp zal ook daar dringend noodig zyn. Men schrijft uit deze gemeente Maandagmiddag tusschen 4 en 5 uur is te St. Annaland de zeedijk langs de Mosselkreek door gebroken, waardoor de Suzannapolder is overstroomd. Het treurigste bg deze overstrooming is dat in dien polder een gedeelte van het dorp gebouwd ia on geveer dertig woningen staan thans bij eiken vloed- in de golven. Het water stond een paar uren na de doorbraak tot de bovendorpels der ramen, Lenige Suzauna. Er lag diepe droefheid op haar schoon gelaat. Innig medelijden had barones Widdolf met hare gast en zeide dat ook later aau hare dochter, die Suzauna raadde rust te nemen. Tot het aanbreken van deu morgen hadden de mannen bij Philip Meier gezeten. Allen waren het hierover eens, dat Soden eigenlijk geen ware overwinning behaald had. Ieder hunner was er diep van doordrongen, dat Challier de waarheid had gesproken. Ergerlijk bleef het echter, dat het onmogelijk was den lachenden overwinnaar het masker af te rukken. Toen baron Widdolf te huis gekomen de voordeur wilde openen, verwonderde hij er zich over, dat zij niet gesloten was. „Ik zal de huisknecht eens geducht onder handen moeten nemen" bromde hij en inderdaad was deze het ook, dien hij 's morgens reeds vroeg belde. „Je bent slordig, Hendrik, ik vond, toen ik thuis kwam, de huisdenr open, dat mag uiet weder gebeuren. z/Neem mij niet kwalijk, mynheer." »Nu je weet, ik verlang geen verontschuldiging!" z/Ja, maar mijnheer!" *Zw ijg 1" Hendrik zweeg, maar hij had het voorkomen yan de gekreukte onschuld. [Wordt vervolgd). honderden menschen zijn dus dakloos en van have en goed voor een groot deel beroofd, omdat 't zee water het i»f heeft weggespoeld bf bederft. Voor het ineerendeel zijn de bewoners in den ondergeloopen polder veldarbeiders en dus behoeftige lieden. De ramp is zeer groot, ook al zijn er geen menschen- levens verloren gegaan. De doorbraak ia op zeer onverwachte wijze ont staan. In de laatste maanden ontstonden aan den zeedijk herhaaldelijk oeverafschuivingen, gepaard gaande met eenigen dijkval. Toch zijn deze niet de oorzaak der ramp geworden. Daar de wind Maandag namiddag bijna volkomen Noord was, kwam er in de Mosselkreek een buitengewoon hooge vloed. Nu zou de zeedijk wel hoog genoeg zijn geweest om evenveel rustig water tegen te houden, maar niet om zulk een woelige zee te keeren. Bij eiken wind stoot gingen de golven op tal van plaatsen over de kruin van den dijk heen. Tegen deze aanhoudende werking van het water was zij op den duur niet bestand, want elke zeedijk is wel aan den voet maar nimmer aan de kruin versterkt. Om half vijf zag men aan de binnenzijde, de landzijde dus, op twee verschillende plaatsen groote 9trooken grond van den top van den dijk naar beneden schuiven, maar daar door wa9 hij niet verlaagd, omdat de halve breedte bleef zitten. Niet lang daarna evenwel zag men, dat het bovenvlak een golvende lijn werd en tegen vijf uur stroomde het water met groot geweld door het open vak in den dijkkruin, dat van minuut tot minuut dieper en broeder werd. Een uur later was een vruchtbare polder van omstreeks 180 gemeten met bijna dertig woningen in een ontstuimige zee ver anderd, wier golven een binnendijk bestoken, die lang niet hoog en sterk genoeg is ora stormvloeden als die van Maandag 11. te trotseeren. Met den mee9ten spoed is men begonnen de rijopeningen in dezen landdijk dicht te maken en de laagste punten met kistingen te verhoogen. Gelukkig, dat de door braak bij dag heeft plaat9 gehad daardoor toch kon men op een afstand van een kwartier gaans, staande op den binnendijk, die nu de waterkeering vormt, het gevaar geleidelijk zien aankomen. Door het 9trooinend water zijn, naar men nader bericht, verscheidene huisjes ingestort, vóór de ramp bewoond door behoeftige arbeidersgezinnen, die voor geruiineu tyd elders undergebracht zullen moeten worden. Te St. Maartensdijk drong het water de huizen binnen van de bewoners der kleine Kaai. Aan den zeedijk van den Muijepolder is belangrijke schade ontstaan vooral aan de binnenzijde. Te Scherpenisse heeft de vloed van Maandag ook onheilen teweeg gebracht. Het zeewater sloeg over de dyken heen en stroomde zoo het dorp binnen. Beide marktpleinen en verschillende straten stonden deels gedeeltelijk, deels geheel onder water, In vele wo ningen drong het water binnen, enkele bewoners moesten naar den zolder vluchten. De spuidatn, waar- het water overheen sloeg, is aan één zijde wegge spoeld. De Geertruida-polder-dijk beeft veel geleden evenzoo de ïeedyk. De overstroeuiing had zoo'n vaart dat zij alles medesleepie, zooals heiningen, ijzeren fornuizen, straatsteenen, enz, SCHERPENISSE. In deze gemeente bevinden zich ook verscheidene vrouwen en kinderen uit Oud-Vosseuieer. Vermoedelijk zijn er ook wel ouder, waarvan de mannen, die thansbijna allen aan de dijken te Oud-Vossetneer en Thoien werken, niet eens weten waar vrouw en kinderen thans zijn. De namen van hen die hier op het gemeente huis, in de consistoriekamer, bij particulieren of bij familieleden opgenomen werden, zijn de volgende F. van Driel echtg. van M. Jeroer.se met 1 kind. J. de Wijze echtg. van P. Jeroense met 2 kinderen. B. van Driel echtg. van J. v. d. Boogaard Az. met 9 kinderen. Wed. L. van Driel. B. Jobse echtg. van J. van Houten met 5 kinderen. P. Jeroense. S. Jeroense. D. de Wijze. J. van Dijke echtg. van A. Guiljam met 2 kinderen. J. Geuze echtg. van G. Plantsoen met 4 rkinderen. M. Plantsoen echtg. van J. Vader met l kind. L. van Bevereu echtg. van J. van Poortvliet. C. J. Rijstenbil. J. C. Rysten- bil. M. Gunst. J. Beaufort en vrouw. M. Kunst en vrouw. L. Gunst. J. de Graaf. K. de Graaf. H. Romein echtg. van G. de Graaf. P. J. de Graaf. A. Kieviet. C. Kieviet. C. Timmers en vrouw. P. Rijsteubil en vrouw. P. Gunst. A. Gunst. J. Kievit. C. Kievit. M. Kievit. P. Jansen. De ramp op het eiland Thoien. Als vervolg op het iu het le blad medegedeelde, kuunen wy thans nog melden Aangezien het slapen op los stroo ia de bewaar school oin verschillende redenen zeer bezwaarlijk werd, besloot het comité telegrafisch tot Z. Ex. den Minister van Oorlog het verzoek te richten oa» toe zending van matrassen van het leger, te Bergen op Zoom in voorraad, met het gevolg dat Donderdag avond vandaar twee fouragewagens, geladen met ruim 300 matrassen, hier aankwamen en dadelyk dankbaar in gebruik werden genomen. Geregeld wordt nu 's morgens en 's avonds brood met koffie en 's middags warm voedsel, rijst-, erwten- of boonensoep, verstrekt. Doch behalve de voeding is ook nog ie voorzien in onder- en bovei.kleeding, schoenen, klompen, enz. voor oud en jong en in tal van ononibeerlyke zaken fer bevordering van de zindelijkheid. Ook de oproeping om toezending van kleeren is niet tevergeefsch geweest, reeds zijn verscheidene stuks ontvangen en zooeven kwam een telegrafisch bericht van de Middelburgsche courant, dat ook zy bereid is, in haar blad het verzoek om toezending van kleeren te steunen. Ken oude zieke man was hedenmorgen in zoover hersteld, dat by, voorzien van een warme jas en reis geld, naar zyne familie te Breda kon worden ver voerd. Zyne plaats in „Non Semper" werd direct ingenomen door een oude man en vrouw. Straks komt daar nog een teringlyder, wiens opname ook beslist noodzakeiyk is. Het comité berekent de dagelyksche uitgaven op ruim f 300,Daar het te vootzien is, dat het nog wel eenige dagen kan duren eer de huizen te Oud- Vossemeer vry van water en bewoonbaar zullen zijn, behoeft het geen betoog, dat enorm veel noodig is, om in de behoeften van honderden ongelukki 'i te voorzien. Van de „Algemeene Commissie tot leniging rampen door watersnood, te Arasterdam gevest waaraan blijkens vorenstaand bericht H. M. Koningin f 15000 deed toekomen, is telegral bericht ontvangen, dat op ondersteuning kan wor gerekend. Van de schoolgaande kinderen ontvangen een tal leerlingen der le klasse, onder eigen ond wijzeres, onderwijs in een der lokalen der o.l. set alhier, de overigen, ongeveer 40 jongens en mei» zyn verdeeld in de verschillende klassen van die set Omtrent het reddingswerk Dinsdagmorgen le 0 Vossemeer, verhaalde ons iemand, die met ioeiboi krachtdadig hulp heeft verleend, dat teroggevaren w om een varken, door een opening in het dak gemaakt halen. De gevluchte bewoner van een ander huisje, 2 op den zolder een emmer regenwater en een zak gra om te trachten zijn kippen, die op de balken zaten, in leven te behouden Het weer is heden allerongunstigstdoor den str 1, menden regen kan niet aan de dijken worden j werkt en komen de arbeiders in grooten getale ni Tbolen, waar allen opgehoopt zijn in de bewaarscho waar hun warm voedsel en verwarming wordt v slrekt. Vele mannen gaan naar de gasfabriek om di hun doorweekte kleeren te drogen. dt De verdediging van den dijk van den polder Bro en Rooland is zoo goed als gereed de Schenkeld bij Thoien verzwaard en opgehoogd. De binnendijk tusschen de „Zwaantjes" en d Vogelsang-polder, welke op twee plaatsen was doo gebroken en waardoor de kom der gemeente Ou Vossemeer geheel onder water kwam, is het eerste g weest waarvoor hot dijkbestuur gezorgd heeft, omd daar zooveel van afhangt en hedenmorgen, na hot water, mochten we de verblijdende tijding verneme dat de afsluitiug gelukt is. Natuurlijk, behoude onvoorziene omstandigheden. Laten we daarbij i aanmerking nemen de storm die heden woedt en h werken belemmert. Deze afsluiting raag gezegd woi den het eerste lichtpunt te zijn in al het droevigi dat sedert Maandag van de polders moest vermei worden. Tot geruststelling van alle ingezetenen van Oud Vossemeer kunnen wij, na betrouwbare inlichting* te hebben bekomen, meedeelen, tevens om allerl* geruchteu den kop in te drukken, dat trouwe poli tiezorg voortdurend waakt voor de bezittingen de afwezigen, zoodat in dit opzicht ieder de verzeke ring kan gegevon worden, dat alles veilig is. Ten slotte nog hot volgendeOi Alle inwoners van Thoien hebben slechts W doelte helpen in den nood. Verschil van standj&o van godsdienst, van politiek, daaraan wordt allerfl minst gedacht. (Mocht het altijd zoo zijn Hulp, alleen hulp, wordt verleend, maar ook verwacht van buiten. En ook daaraan zal he niet ontbreken N W H P2 W Bi K A. Hi Rc W Mi |£j IERSEKE. Van den watersnood van Maan dag heeft ook lerseke zijn deel gehad. De Olzende- en de St. Pieterspolder braken doo en over 't geheel ondergingen de dijken noga* schade. Het water steeg nog 41 cM. hooger dan in 1894, toen de Strijenpolder geïnundeerd werd. Hoewel na dien vloed de dijken van de Breede Watering verhoogd werden, sloeg het; water als toen door den storm over dedijkenjr^ zoodat het een eind weegs voortstroomde enl de menschen in Polen er voor moesteu wijkeu, Verscheiden (ongeveer een tiental) oester- loodsen werden weggevaagd, de andere onder- Yi gingen meer of minder schade of werden ruïnes,i Ook braken drie oesterpatten door. Vooral! in deze, maar ook in de andere, die het uit- hielden geraakten de opgeborgen oesters onder 't slijk, waaruit zij weer moesten opgehaald worden, wat natuurlijk aan sterfte en werkloon veel nadeel veroorzaakte. Bij dit alles voegde zich den volgenden morgen nog een ramp, die voorspeld werd en; Daar men zegt, voorkomen had kunnen worden. De Molenpolder en de ondergeloopen Olzende- polder zijn nam. door een lagen dijk gescheiden eu nu stroomde met den vloed, die ook Dinsdagmorgen zeer hoog was, het water uit den laatstgenoemden polder over dat dijkje iu den Molenpolder, die daardoor geheel gevuld werd. In een der dijken van dezen polder be vindt zich een sluisje, dat men niet dicht kon krijgen, wat moeite men o.a. met een soort bekisting van planken en aarde ook deed. Men heelt in zoover zijn doel bereikt, dat het sluisje geen water meer doorlaat, maar na sijpelt het daarnaast door den dijk heen. Tot heden heelt de dijk gelukkig zich goed gehouden. Onder- des tusschen zijn de bewoners van den polder uifc|W hun huizen gebannen, die nog gedeeltelijk onder water staan, al is dat al eenigszins gezakt. Het herstellen van den doorgebroken Olzende- polderdijk wordt op 40.0U0 gld. geschat. Ln dien polder zijn eeuige varkeus, op andere plaatsen enkele kippen verdronken. Verlies van menschen of groot vee is gelukkig niet te be treuren. Men is nu bezig door een planken schutting, waartegen aarde zal worden aangebracht, te zorgen dat de Molenpolder niet opnieuw volloopt. Dat de Homoeopathische geneeswijze in Zuid- Beveland, veld wint, blijkt daaruit, dat zich eer lang een hom. arts te Goes komt vestigen, die dan ook geregeld le lerseke een dag per week zitting zal houden. ln het geschriftje „Reinheid, Rust eu Regel maat" waarvan verleden week melding gemaakt werd, komen aau 't slot een paar merkwaardige cijfers voor. Vóór 25 jaar stierven in ous land van de 1000 kinderen, die geboren werden, 192 in het le levensjaar, 10 jaar later was dit gedaald tot 175 en thans is het slechts I5U. AU deze cijfers nauwkeurig zijn, is de verbele- te linj aai TJ

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 2