weetblad, nip au la ttlaipa ra oesterteelt, liiilin, ni. ■Di Pip op liet èéTIéil bede om hulp! No. 1083. Zaterdag 17 Maart 1906. Drie en twintigste jaargang. EN j. a. c. pot, Tweede Blad. 19 In den Bagijnentoren. „HOLLAN D." y Publicatiën. DRINGENDE Landgenooten PEÜILLETOH. OESTERS. Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLIOEN GULDEN. ONDERWIJS. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco per post fl,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bi onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tiotm. Adrertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; grooto letters naar plaatsruimte. Elke ^advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt sleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. 5 De 12e Maart was voor de gemeente OUD- VOSSEM.EER een noodlottige dag. Door vijf doorbraken in de zeedijken be zweken ook de binnenzeedijken en werd deze teei gemeente met pl.m. 1000 HA. land overstroomd. :n j Velen konden zich redden op zolders en lilaken, maar hun toestand was daar onhoudbaar. Met roeibooten moesten de ongelukkigeD, waar- an velen van alles berootd waren, naar den ijk en van daar naar Tholen worden vervoerd, 'aar een 500-tal opgenomen werd in de gemeente- ewaarschool en de oudsten en zieken in de ociëteit „Non Semper". Eenige ingezetenen van Tholen vormden oogen- likkelijk met het bestuur der plaatselijke af- ueeling van het Groene Kruis een voorloopig j comité, waarin later eenige autoriteiten van Oud-Vossemeer zitting namen. ''jjjl In de eerste behoeften werd voorzien, maar i'_|er is veel noodig, want, hoewel gelukkig tot j'_ heden geen menscheulevens te betreuren zijn, 'oj is de materiëele schade van velen, die weinig l'gjjot niets kunnen missen, enorm groot. Daarom doen ondergeteekenden een beroep -(J op Uw lietdadigbeidszin. Giften worden gaarne ontvangen door oudergeleekeuden en zullen in - de bladen worden verantwoord. Namens het Comité: M. G. VAN SÏAPELE, Burgemeester, Eere-Voorzitter. Mr. J. PLET, Jz., KaDtonr., Voorzitter. W. MOELKER, Vice-Voorzitter. G. VERRIJ, Gerei, predikant, Secretaris. A. J. CLAR1JS, R. K. pastoor, Penningm. G. J. DE GRAAFF, Az., Burgemeester. W. H. VAN GORSEL, Voorz. v. h. Weezeu-Armbestuur. 50 75 J. S. VAN BUCHEM, R. K. pastoor. J. A. DE BRU1JN, Geret. pred. P. DE LOOZE, Herv. pred. 50 Naar het Duilsch 36) Eenige dagen lang sprak men weder over het geluk, dat Buhlau ten deel was gevallen. Graaf Soden had er voor gezorgd, dat de groote voor- deelen die deze zending voor zijn gunsteling medebracht, bekend werden en de sluwe menschen- kenner had terecht ingezien, dat zij door het gerucht zouden worden vertiendubbeld. Verder dacht hij aan Buhlau niet meerhij verheugde zich, dat hij van hem af waszijn gemoeds stemming werd opgeruimder, en hij trachtte het gerucht, dat hij Challier zou vergiftigd hebben, te onderdrukken. Zijn ouden trotsch en overmoed keerden terug, vooral nu de berichten omtrent den hertog steeds gunstiger werden. Daarbij kwam nog het gerucht, dat de commissie, die de beschuldigingen van Challier tegen den Burgemeester en Weihouders der gemeente Tholen, gezien de circulaire van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie van den 27 Februari 1906, A no. 125, 1ste afdeeling berinneren bij deze de belanghebbenden aan de bepalingen, vervat in de wet van den Sisten November 1815 (Stbl. no. 51), art. 125 der proviciale- en art. 228 der gemeente wet, volgens welke alle Schuld vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, binnen zes maanden, volgende op het jaar waarover dezelve loopen, zullen moeten worden ingediend bij de zoodanige administratiën of ambtenaren, welke de orders tot het doen van leverantiën ot anderszins gegeven hebben, op pcene van te worden gehouden voor verjaard en vernietigdwordende mitsdien een ieder uitgenoudigd, om de Schuld vorderingen, welke hij ten laste van het Rijk, de Provincie of de Gemeente, over 1905 mocht hebben, zoo spoedig mogelijk in te dienen, en daartoe den uitersten termijn, bij de wet vastgesteld, zijnde den laatsten Juni aanstaande, niet af te wachten. Gedaan te Tholen, den 13 Maart 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. G. VAN STAPELE, Burgemeester. P. LABAN, Secretaris. Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50 jarigen leeftijd 7,5°/0> op 55-jarigen leeftijd 8,5 °/0, op 65-jarigen leeftijd 11.3 °/0 en op 70-jarigen leeftijd 13,5 °/0 rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan liet Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. VAN RIJSSEL, te 1 holenP. M. v. D. ENDE, te Oud- VosmeerJ. GELDER- BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. OELE te Goes. Benoemd tot onderwijzer aan de openbaar lagere school te Rotterdam de heer B. J. Kerpe- stein te Maassluis. LANDBOUW-VEETEELT. Op heden, Vrijdag 16 Maart heeft te Goes de jaarlijksche openbare vergadering plaats van de afd. „Zeeland" der Vereeniging. „Het Nederlandsche Rundvee-Stamboek. minister onderzocht had, tot de overtuiging was gekomen, dat Challier in hoofdzaak ongelijk had. Men was hierover zeer verbaasd. Sommigen ge loofden dit gerucht, anderen weder niet. De algemeene verkiezing was echter op handen en ieders belangstelling werd daarvoor geheel in beslag genomen. In Februari kwam de landdag bijeen. De eerste zaak, die behandeld werd, was de beschuldiging van Challier tegen het beleid der regeering, en een week later besteeg graaf Soden de tribune, trotscher en hoogmoediger dan ooit en weder- legde punt voor punt in hoofdzaak de beschul digingen van Challier, ontkende de bijzaken, en zwaaide den van toorn doodsbleek geworden Challier, die in plaats van Dietzich tot afge vaardigde gekozen was, grooten lof toe voor zijn vaderlandsliefde. Uit ieder woord, dat de minister sprak, proefde men echter den triomf over den verslagen tegenstander. „En evenals ik de beschuldigingen omtrent het slecht beheer der rijksgelden van mij afwerp, zoo zullen te zijner tijd allen ons weten te rechtvaardigen, wanneer ons jongste medelid van den geëerden landdag zijn andere aanklachten Tholen. Gedurende de laatste dagen was de verzending van hier vrij beduidend. De storm van Maandag, waardoor alle putten overstroomd zijn, heeft veel werk veroorzaakt, om deze weer van het overtollige ebbeslik te zuiveren. Vooral aan de put der Tholensche Oester cultuur-Maatschappij is ontzettend veel werk, door de dijkbreuken en het verwijderen van ingevallen grond. Het herstellingswerk vordert goedde schade is echter zeer groot, vooral ook door het herstellen en wederopbouwen van de vernielde loods en binnensluis. Aan de andere putten is ook min of meer materiëele schade. De oester-industrie heeft door een en ander wederom een gevoeligen knak gekregen. STAVENISSE. Dat vele kleintjes een groote maken, werd ook alhier weer bewaarheid door de schoolspaarbank, in zake de Rijkspostspaar bank. In het afgeloopen schooljaar werd alhier door de sparende leerlingen niet minder dan f 145 voor genoemd doel bijeengebracht. THOLEN. In de Maandagavond gehouden vergadering van bestuur eu commissarissen der begrafenisbus, opgericht door het departement ))Tholeu" der Maatschappij tot nut van 't alge meen, werd de rekening over het dienstjaar 1905 goedgekeurd iu ontvang op f 1381,52, uitgaaf f 540. goed slot alzoo f 841.52. Voor bestuursleden werden de volgende voor drachten opgemaaktVacature P. Laban. de hh. P. Laban en Ph. M. Sakkovacature Ph. M. Engelvaart, de hh. Ph. M. Engelvaart en Ph. Sakko. Voor commissarissen, de hh. C. J. Greep, C. J. Lindhout, A. de Korte, allen aftredend, benevens de heer A. Avé (vacature-Vermeulen)' als lste candidaten en de hh, W. Moelker, J. B. Somers, H. G. Deurloo en Jac. Meerman als dubbeltallen. De rekening zal ingevolge het reglement ter goedkeuring van het departement voornoemd worden gezonden met de voordrachten om daar uit een benoeming te doen. Uit het jaarverslag blijkt dat het aantal leden der begrafenisbus, op 1 Januari 1905 977 be dragende, verminderde door overlijden met 6 en door bedanken met 5, terwijl 43 personen als lid werden ingeschreven zoodat het totaal aantal leden op 31 December bedroeg 1009, een derde gedeelte van de bevolking van Tholen. Aan het verslag der Insulaire Hypotheek- indient" waren de woorden, waarmede Soden zijne rede eindigde. //Verslagen, volkomen verslagen I"zeide Challier tot Suzanna, toen hij bleek als een doode bij haar kwam. Soden had eene schitterende over- winDiug behaald, waaraaD niemand voor vier weken had durven denken. Challier was geheel terneergeslagen, zijn vrienden, zijn geheele partij eveneens, leder, die kalm en bedaard dacht, zeide echter tot zich zelf»Soden liegt en be driegt ons 1" Ieder, die rekenen kon, vroeg zich af: „hoe is het hem toch gelukt alle te korten in de verschillende kassen te dekken Polzcek was, zijn gevoelige natuur in aan merking genomen, geheel buiten zichzelf. z/lk wil je zeggen," sprak hij driftig tot Suzanna, die schreide, toen Challier haar ver laten had, dat je hem teergevoelig maakt of woedend, want je hebt alleen de schuld 1 De aanteekeningen, die je Buhlau in handen ge speeld hebt, zijn de oorzaak van Challier's ne derlaag. Aan de hand dezer aanteekingen kon de sluwe Sodeu die maatregelen nemen, die noodig waren, om de schandelijke misbruiken bank te Zierikzee voor het eerste boekjaar 1 Mei-3L Dec 1905 wordt het volgende ontleend. Op 31 December 1905 waren de 250 aan- deelen van f 1000, waarop 10% gestort, ver deeld over 76 aandeelhouders. Gesloten werden 33 leeningen ten bedrage van f348.450, waarvan werd afgelost f16.500 Op 31 December 1905 was een bedrag van f 313.550 aan 4 pet pandbrieven in omloop. De bruto-winst bedraagt f 2393.4V/2, waarvan, na aftrek der onkosten f 14«. L7 J/2 overbleef. Welk bedrag aangewend wordt voor afschrijvingen. De Bank wordt o.a. vertegenwoordigd door de volgende firma's Bergen op Zoom, Luijkx van Hasselt, Tholen Thoolsche Bank. Een voorvader van Frans Rosier Aan de Leeuw. Crt. wordt geschreven Ruim een halve eeuw geleden liep er dage* lijks eeu postbode van Lemmer op Sueek v.-v. Hij was een handige kerel met flinke gestalte en hij liep als een haas. Ik meen te weten, dat hij luisterde naar den naam Frans Rosie r...; van zijn geslachtsnaam ben ik, dunkt me, zeker. In den lijd dat deze R. in dienst der poste rijen was, is er nabij een bruggetje in den rijks straatweg, ongeveer een paar duizend meter be noorden Spannenburg (Tjerkgaast) een manslag met doodelijken afloop gepleegd op een schip per (schippersknecht?) waarbij tevens een som metje geld van den verslagene is meegenomen. Langen tijd is de dader onbekend gebleven, maar later is gebleken dat deze postbode Rosier de misdadiger is geweest, en hij beeft, naar ik meen, ook zijn gerechte straf oudergaan. Is ook na te gaan, of ons tegenwoordig ver dorven en gewetenloos individu van gelijken naam een nazaat van dezen postbode is Men ziet het meer, dat dergelijke eigenschappen, vooral in het tweede geslacht, overerven. Dezer dagen heeft in het huis van be waring te Rotterdam de confrontatie plaats ge had van verschillende Delftsche winkeliers met Frans Rosier. Allen herkenden hem pertinent. De gevonden bovenkleeding is die van den bewaker te Medemblik, door Frans meegenomen. De te Gouda gestolen voorwerpen worden nog vermist. 1'e Utrecht heeft de kapper die de eerste oorzaak was van Frans arrestatie een dreigbrief ontvangen van Rosiers kameraden. De man beeft oogenblikkelijk hiervan aangifte gedaan bij de politie, die nu dag en nacht zijn huis bewaakt. Ook de heer Lamme outvangt dreigbrieven. waarvan Challier hem beschuldigde, uit den weg te ruimen. Dat hij deze aanteekeningen in handen heeft, is zonneklaar. Dat komt van je bemoeizucht, en dit is de oorzaak, dat Challier deze neder laag geleden heeft. Wauneer hij het je al niet zegt, denken doet hij het, even goed als ik, daar ben ik zeker. Als het nu nog alleen Challier betrof, maar liet geheele land ia er ongelukkig door. De sluwe vos gevoelt zich nu weer almachtigt Wanneer je een man waart zou hij je zeker ui. dankbaarheid eene ridderorde schenken 1" Daarna ging hij heen en sloeg de denr driftig achter zich dicht. Suzanna bleef alleen als ver steend achter, 't Was bij de familie van Widdolf den geheelen dag vol van de vrienden van Challier. Niemand had gedacht, dat Sodeu zulk een schitterende overwinning zon behaleu. Baron Widdoll was ia geen opgeaekte stemming. Hij vond, dat het voor hem als ambtenaar beter ware geweest onzijdig te blijven, 't Was nu echter te laat. Clara kaam tegen den avond bij Suzanna, die haar overvol hart bij hare vriendin uitstortte. Fierst heden gevoelde zij den volleg

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1