Piii in lt ksliipi ia ntirlitlt 1 No. 1081. Zaterdag 3 Maart 1906. Drie en twintigste jaargang. EN J. M. G. POT, Eerste Blad. „HOLLAND." Bemesting van Aardappelen. Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLIOEN GULDEN. BINNENLAND. Vau onze berichtgevers. Gemeiigd Nieuws. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o i e n of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER T H O L E N. Adyertentiënvan 1 tot 4 regels 40 ciits; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Krijn Zeker Thijs, stalmest is een volledige meststof, d.w.z. hij bevat vau alle voedingsstoffen, waarvoor de bemesting moet zorgen, maar daarom niet steeds van alles vol doende. Voor aardappelen bvVdie veel kali opnemen, zal stalmest op vele gronden niet voldoen, omdat hij naar verhouding te weinig kali bevat. Thijs. Dan zou het nuttig zijn, om bij stal mest nog kali te geven Krijn. Ja Thijs, dit kan de opbrengst aan merkelijk vergrooten. Zoo gaf op een rijksproef veld te Zoelten stalmest alleen 189 KG. kali in knollen en loof, stalmest met kali 239 kilo. Thijs. Maar met uitsluitend stalmest krijgt men toch ook dikwijls mooie opbrengsten. Krijn. Dat kan niet tegengesproken worden, Dit zal men zien op akkers, die van nature liog heel wat kali bezitten, en overigens, wanneer men rijk, zeer rijk bemest. Maar je voelt toch wel; dat is dau eigenlijk verkwisting? Thijs. Jawel, je wilt zeggen er wordt dan een overcompleet van andere stoffen gegeven. Krijn. Begrepen. Maar daarom is, bij de ^goedkoopte der kunstmeststoffen, het gebruik daarvan ook hét rationeelste en voordeeligste. Thijs. Dat laat zich hooren. Evenwel, als de landbouwers voor de fabrieken verbouwen, dan kan dit wel eens niet meevallen. Of is het niet waar, dat een rijke kalibemesting het zetmeel- gehalte vermindert Krijn. Dat is niet te ontkennen. Maar- let wel - als nu de opbrengst der knollen aan merkelijk grooter wordt, zoodat dë totaal-opbrengst van- het zetmeel ook nog grooter wordt, dan heeft de landbouwer er toch geen scha van. Thijs. Ja, als dat zoo is!? Krijn. Prof. Schneidewind nam dienaangaande proeveiï gedurende 5 jaar, door al of niet" kali toe te voegen. Zonder kali kreeg hij een zet- meelgehalte van 19%, met kali van 18,6%, dus 0,4% minder. Maar de gemiddelde hooger- opbrengst aan knollen bedroeg 3710 KG., zoodat per slot van rekening per HA. nog 6.37 KG. zetmeel meer gewonnen werd. Thijs. Dat geeft me beter licht op de zaak, en 't is toch eenvoudig. Maar welke kalisoort is nu de 'beste Krijn.' Zie wordt voor de consumptie geteeld, d.w.z. is het om lekkere aardappelen te doen, dan geve men palentkali in t voorjaarzoo haüdcle men ook1 op zwaarder gronden, die de chloorverbindingen te veel vasthouden. Thijs. En anders Krijn. Bij den verbouw in 't groot, als men in de eerste plaats een rijke opbrengst beoogt, dan is kaïuiet in 't najaar aangewezen. Thijs. Nu raak ik op de hoogte. Nog één vraag moet ik ook kalk geven Krijn. Als je grond er behoefte -aan heeft, dan ja kalimest werkt ook ontkalkend. Maar voorzichtig met kalk bij aardappelen, want dik wijls geeft ze roestige knollen. Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50 jarigen leeftijd 7,5°/0, op 55-jarigen leeftijd 8,5 °/o, op 65-jarigen leeftijd 11.8 °/0 en op 70-jarigen leeftijd 13,5 °/0 rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. VAN RIJSSEL, te 1 holenP. M. v. d. ENDE, te Oud-Vosmeer J. GELDER BLOM te PoortvlietJ. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. OELE te Goes. Bij koninklijk besluit is aan den heer P. F. -k. van Seters, op verzoek, eervol ontslag ver leend als notaris te St. Maartensdijk. De Telegraaf meldt dat Mr. A. J. F. Fok ker, te Zierikzee, voorzitter van het Bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, benoemd zal worden tot buitengewoon lid van den Gezondheidsraad. De Tweede Kamer. Verleden week Donderdag beleefde de Regeering een onaangenamen dag, naar aanleiding der inter pellatie-Kolkman over het verlof van minister Kraus, De gestelde vragen waren eigenlijk vlagen naar den bekenden weg, maar de verbittering over den val van het vorig ministerie moest gelucht worden, en de interpellant spaarde de regeering geen hatelijkheden. Met einde was een motie, waarbij de Kamer zou uit spreken, dat het bedoelde verlot door geen enkel landsbelang werd gerechtvaardigd, De heer Lobman ontraadde een stemming over de motie, waarop de heer Kolkman haar introk, wat deze, naar hij zeide, gerust doen kon, omdat hij zijn doel had bereikt, nam. een zedelijke veroordeeling van deze daad der regeering, want niemand had het verlof verdedigd. Met deze stilzwijgende veroordeeling nam de re geering geen genoegen en zij dreigde met aftreden. De heer Liettinck wees een uitweg aan, om dit ge vaar te ontkomen, door een motie, uitdrukkende, dat in het verlof geen motief was gelegen om het kabinet het vertrouwen te ontzeggen. De heer Kolkman, die waarschijnlijk zelf geen catastropbe had willen uitlokken, legde een pleister op de wonde, door de verklaring, dat hy.geen ver oordeeling van het algemeen beleid der regeering, maar alleen van de daad van het verlof-verleenen bedoeld had, waar tegenover de heer Heemskerk stelde, dat hij de motieLieftïnck ook niet wilde beschouwd zien als een motie van vértrouwen. De uitslag van de stemming was nu te voorspellen zij weid met 47 legen 37 st. rechts tegen links, aangenomen. En d-aarmee was het spiegelgevecht geëindigd. 1ERSEKE. De heer P. de Veij alhier is bij enkele candidaatstelling herbenoemd als lid van het hoofdbestuur van den Ned. Bond van ge- meenteam btenaren. Onze karakter-komiek M. Reijngoudt al hier heeft bij een voordrachten wedstrijd te Rotter dam den derden prijs behaald. Een woonhuis en erf in de Oude Toren straat is Maandag bij openbare veiling gekocht voor f606 door den heer P. J. Poleij. Deze week overleed hier op ruim 67-jarigen leeftijd de hier algemeen bekende Izak van Boven, die bij al zijn eenvoud en bescheiden rang in de maatschappij een nuttig leven heeft geleid, door bijna 40 jaar lang als Zondagschool onderwijzer met zijn gansche hart werkzaam te zijn geweest in het belang der jeugd. Hij genoot daarvoor de algemeene achting en liefde, en als iemand dat ooit waard is geweest, dan was hij het. Hoewel hij nooit weelde heeft gekend, en in de laatste jaren zijns levens zelfs het tegen deel. daarvan, was hij steeds een oprecht, te vreden en blijmoedig christen, wars van alle godsdienst-twisten. Het is een genot zulke menschen in herinnering te houden. De heer P. Cupery alhier is toegelaten als volontair op de gemeente-secretarie. Woensdagavond werd hier de landbouw- wintercursus beëindigd met een openbare les onder toezicht van den heer I. G. J. Kakebeeke te Goes. De 7 leerlingen verkregen allen het einddiploma en betuigden hunne dankbaarheid behalve door woorden, door een gescheuk aan den heer De Graaff, van Wemeldinge, het hoofd van den cursus. Deze en de heer Kakebeeke hielden een toespraak. Het examen werd door enkele belangstellenden bijgewoond. OUD-VOSSEMEER. Woensdagavond trad in de Geret. Kerk op ds. Jongebreur, Ned. Herv. predikant te Veenendaal, met een rede over Christelijk ouderwijs. Kerkvoogden der Ned. Herv. hadden een verzoek om de samenkomst in dat gebouw te doen plaats hebben, gewezen van de hand. SCHERPENISSE. Benoemd tot onbezoldigd rijksveldwachter alhier de heer Johannis van Veen. Donderdagavond was in het logement tfConcordia" een vergadering belegd tot het -oprichten eener tweede weegbrug. De zaal was vol belangstellenden. Een lijst werd den land bouwers ter teekening aangeboden, waarop voor loop-g 65 handteekeniDgen kwamen. De aaudeelen zijn gesteld op slechts f 10, zoodat iedere land bouwer kan toetreden. STAVENISSE. Door den eigenaar der alhier bestaande bewaarschool is benoemd als hoofd dier inrichting Mejuftr. L. Ets. gediplomeerde der Leidsche kweekschool en thans te Rotterdam werkzaam. THOLEN. Maandagavond werd door Mej. C. P. van Rijssel een openbare les gegeven van hare leerlingen, die door de ouders der kleinen, alsmede door familieleden en kennissen werd bij gewoond, in de zaal van Non Seinper, die ge heel bezet was. Wat zag 't er gezellig uitDe mooie plan ten tusschen piano en orgel geplaatst, de lieve kleinen met glinsterende oogjes en blozende ge zichtjes, zich vrij en gemakkelijk bewegendde vingertjes zonder 'n zweem van angst over de toetsen glijdend, alsof er geen zenuwen in de wereld bestonden. Na een inleidend woord van Mej. v. R. werd haar een mand rozen door Jaike Plet overhan digd als een aangename herinnering aan dezen avond. En dat 't een recht gezellige avond was, zal ieder moeten getuigen, die deze les heeft bijge woond. Allen deden hun best en zoowel de qua- tre-mains voor piaüo, de nummers voor viool en piano, als die voor orgel werden liet en flink gespeeld en door a.lle aanwezigen hartelijk toe gejuicht. Na de uitvoering van eenige stukken werd Mej. v. R. weder verrast met een bloemstuk, dat haar door Bertus Unger, namens zijn tante, die niet tegenwoordig kon zijn, werd aangeboden. Een viertal heeren had aan de uitnoodigiug gehoor gegeven, om iets voor te dragen, waar door ook den kindereu eenig amusemeut kon verschaft worden. En zij hadden er alle eer van, want niet alleen de kinderen schaterden 't uit van pret, maar alle aanwezigen moesten hartelijk lachen bij de komische voordracht van het Jodenquartet en 't handgeklap hield niet op, voor de roodgerokte heeren weer te voorschijn kwamen, om opnieuw door hun talentvol voor dragen der leuke stukken een uitbundig lach succes uit te lokken. Na de pauze, toen allen om hun leermeesteres stouden, trad Hendrik Moelker als jongste leer ling naar voren en dankte Mej. v. R. voor het geleerde, waarbij hij haar namens allen een paar prachtige Japansche vazen aanbood, welk cadeau zij uit huune spaarpotten gekocht hadden. Zoo wel luidend klonk zijn stemmetje, dat men 't tot achter in de zaal duidelijk kon verstaan en 't hartelijk applaus bewees hoe ieder gevoelde, dat de erkentelijkheid der kleinen voor hun leermees teres welgemeend en ook verdiend is. Daarna werd 't tweede gedeelte van het uit gebreide programma met succes afgewerkt. Na afloop nam de heer C. A. H. Wagtho het woord en dankte als tolk der oudera en aanwe zigen Mej. v. R. voor hetgeen zij met hare leer lingen ten gehoore had gebracht, overtuigd, dat de ouders evenals hij tevreden konden zijn over de vorderingen hunner kinderen en hij hoopte daiiook, dat deze openbare les zou bijdragen om het aantal leerliugen nog te vermeerderen. Voorts dankte hij allen, die tot het welslagen der avond hadden meegewerkt. Hét daverend applaus, dat op deze woorden volgde, bewees dat alle aanwezigen met het gesprokene instemden. Ons rest nog te vermelden dat de planten ter versiering van 't plancier bereidwillig waren afgestaan door Mevrouw A. J. de Wit Andriessen- Van der Burght. Dinsdag gaf „Tholeu's Zangkoor" een uit voering op de bovenzaal van „Het Hof van Hol land", onder leiding van den heer P. M. v. d. Broek, directeur. De zangstukken, op 't programma vermeld, werden flink en duidelijk gezongen en getuig den van veel ijver en vooruitgang. Enkele wer den op herhaalde toejuichiüg nog eens ten ge hoore gebracht. Het was een avond vol afwisseling, want tus schen de zangstukkeu werd telkens een voor dracht gehouden, waarvan die der dames door keuze en voordracht al bizonder in den smaak vielen. Ook Peerke Wip en Mieke van Oirschot werden zoo geapplaudissseerd, dat zij nog eens moesten verschijnen. Een der leden van Tholeu's Zangkoor dankte na afloop allen die hadden meegewerkt, om ter aanvulling en afwisseling eenige voordrachten ten beste te geven en het publiek voor de talrijke opkomst, waarna allen voldaan huiswaarts keerden Zeevaartscholen. Bij Kon. besluit d.d. 22 Januari 1906 is be paald dat diploma's van Stuurman voor de kleine vaart mede kunnen verkregen worden door het vertoonen van een bewijs van te heb ben voldaan aan een eind- of overgangs-examen van de zeevaartschool (in het zeemanshuis), de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, Delfzijl, Groningen, Den Helder, Rotterdam, Schiermonnikoog, Terschelling, Vlieland en Vlissingen. Aangezien blijkt dat velen met dit besluit on bekend zijn, meenen wij er de aandacht van be langhebbenden op te moeten vestigen. Nabij het station Wijchers is Woensdag op den spoorwegbaan een man aangereden en gedood. Frans Rosier, die overal gezien, maar nergens te vinden is, heeft de gemeente Rolde in rep en roer gebracht. Daar kwam een vreem deling, die voor Frans werd aangezien. Hij werd door boeren, met knuppels en hooivorkens ge wapend, achtervolgd. Toen de man in een onbe woond huis vluchtte, werd hij er door de poli tie uitgehaald en de bevolking kwam niet tot rust voordat bleek dat men een verkeerde te pakken had. Nabij Stolberg zijn een vrouw en twee kiuderen in hun huis verdronken, terwijl de man afwezig was. Toen hij terugkeerde zag hij in de verte het dak van zijn huis te midden van water. Gisterennacht is de lichter Hunze XIII, gesleept door de stoomboot van Amsterdam naar Groningen, tegen een steenglooing' geslagen. Door het onstuimige weer moest het sleeptouw glippen, waardoor de bemanning in gevaar ge raakte. De nachtwacht van Hindeloopen hoorde het noodgeschrei van uit de zee en met behulp van anderen wist hij door toegestoken staken de schipbreukelingen te redden. Te Vlissingen is een smid in zijn werk plaats door het springen van een amerilsteen zoodanig getroffen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Dezer dagen was een leerlooier te Tilburg bezig met het bereiden van vette huiden hij had een wondje aan de hand, maar daar lette hij niet op. Hij kreeg bloedvergiftiging en is gisteren gestorven. De Russische bladen vestigen de aandacht op de merkwaardige handelwijze van het depar tement vau oorlog, om aan de Chineezen in Mantsjoerije groote hoeveelheden jonge paarden te verkoopen, die bij de terugzending van het leger niet meer noodig zijn. Zulke paarden gaan soms tot prijzen van f 15—f 25, de gemiddelde prijs is echter vau 5 tot 61/2 gulden. Een paard, dat 250 gulden had gekost, ging voor 75 cent Daar de Mantsjoersche bevolking geen geld heeft is er van mededinging geen sprake. Maar het Russische legerbestuur wil de paarden blijkbaar tot eiken prijs kwijt. Er zijn er 600,000, waar van de helft bij het leger blijft.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1