Maip Tan iistmlull, laidboiv, eiz. No. 1080 Zaterdag 24 Februari 1906. Drie en twintigste jaargang. L EN Eerste Blad. n. J. M. C. POT, en Publicatiëu. 5. Stikstofbemesting op Hooiland. BiNliMLAM). ooten rk, rraag l Co. rland m. E COURANT, lang. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, jn. Prijs per kwartaal f 0,65inet Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco er post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n ot vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER TaoiiN. Adrertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt alechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. LANDWEER. Oproeping van Verlofgangers. De Burgemeester van Tholen maakt bekend dat ;en. e dienstplichtigen, die in de jaren 1903, 1904. en 905 voor den dienst bij de landweer zijn bestemd, op iet uitzondering van hen, die tot de hospitaalsolda- in behooren, in dit jaar voor ZES dagen onder de rapenen moeien komen als volgt A. Landweer-infanterie, compagnie, te Bergen op Zoom [tentenkamp, op het terrein Kijk in de 1 pot], op 28 Mei. B. Landweer-genietroepen, compagnie, te Utrecht (Genie-kazerne.) op 18 Juni. S jC. Landweer-pontonniers, compagnie te Dordrecht, (Pontonniers-kazerne.) Gelast de in deze gemeente wonende dienstplich- igen, die tot de bovenvermelde korpsen behooren, IT, un zich op den voor hunne opkomst bepaalden dag «chtstreeks naar hun korps in de hierboven vermelde jarnizoensplaats te begeven en aldaar vóór 12 uur, les voormiddags, tegenwoordig te zijn voorzien van lun voor gezien geteekende verlofpas en van al Ic voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen >y hun vertrek met groot verlof medegenomen, ten jinde in werkelijken dienst te worden gesteld; vestigt er hunne aandacht op dat zij, die in ge- jgQ >reke blyven op den bepaalden dag onder de wape- ten te komen, bij hunne latere opkomst, zooveel ■nger in dienst zullen worden gehouden, en dat zy, iie niet aan de oproeping voldoen, als deserteur 2N. iuDen worden gehandeld, Tholen, den 24 Febr. 1906. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. VISCH ALS VOEDINGSMIDDEL. Zoowel in verschen als in geconserveerden Btaat neemt visch een belangrijke plaats in on der de voedingsmiddelen van den mensch, en uit deu aard der zaak meer of minder al naar gelang men dicht bij de zee ot vischrijke bin nenwateren woont. Eskimo's en Groeulanders hebben bijna geen ander levensmiddel dan de visch en in Rusland wordt per jaar en per hoofd 20 pond visch gegeten. Visch leent zich zoo uitstekend tot voeding van den mensch, omdat dit artikel gewoonlijk gemakkelijker en goedkooper te verkrijgen is, dan ander dierlijk voedsel, ui. dat, alkomstig van zoogdieren, terwijl het door een zeer groot gehalte aan eiwitstoffen en weinig vet als voe dingsmiddel veel meer waarde heeft dan het vleesch van andere dieren. Evenwel zijn vis- 8chen moeilijker te verteren dan het vleesch van runderen, schapeu en kalveren. Alleen ge rookte visch is gemakkelijker verteerbaar dan gerookt vleesch. Van veel beteekenis is bij ons de visch als volksvoedingsmiddel (ook wei hetgeen de Duit- schers de Massenernatiruug noemen) omdat voor ons volk althans voor een groot deel daar van verscheiden goede smakelijke visch- 8oorten voor niet te hooge prijzen op de markt komen. In de eerste plaats moet daarvan de haring Holland's zeebanket genoemd worden, die relfs ettelijke eeuwen terug, nagenoeg het eeni- ge dierlijk voedsel uitmaakte, hetwelk biuueu het bereik vau het volk was. Vergelijkt men de voedingswaarde, d.w.z. duiver voldoende be- standdeelen, die men voor een halveu gulden kan koopen, van de gezouten haring met die van rundvleescb (halfvet) dan vindt men, dat men voor 50 cents haring 1649 voedingseen heden kan koopen, terwijl men voor denzelfden prijs aan halfvet ruudvleesch slechts 646 van die voedingseenheden krijgt. Onder een andereu vorm uitgedrukt wil dit zeggen, dat een haring, die een netto gewicht heeft van 110 gram en 4 a 5 cents kost, ons dezelfde hoeveelheid eiwit oplevert als 10 gram halfvet rundvleescb waarvoor uien ongeveer 10 cents betaalt. Nog grooter voedingswaarde bevat de stok- visch, die ons voor 50 cents 2758 voedingseen heden oplevert, en de bokking (gerookte haring), die ons er 2709 verschaft. Viscli wordt door ons aangeschaft op de markt waar zij levend of dood aankomt, dan wel in, geconserveerden toestand, d.i. gerookt, gezouten of in blikjes. Visch koopen is lastig en de echte liefheb bers laten dat dan ook aan niemand anders over, doch gaan er zelf op uit. Voor de niet zoo deskundigen willen wij enkele wenken geven, waarop bij het koopen van versche visch moet worden gelet, waarbij men wel in acht moet nemen, dat veel soorten in den tijd van kuit- schieten niet eetbaar zijn. Zoo is de tijd van inkoop voor paling en aal gedurende de zomermaanden baars van Augus tus tot Januarischelvisch in den winter, bij voorkeur bij vriezend weer, en schol, bot en tong in den zomer en herfst. Doode visch gaat spoedig tot bederf over, en wel vlugger dan vleesch, wegens haar grooter gehalte aan water en inindt-r« <ie*.-elnn.i vet. Zij moet dus versch zijn, waarvoor kenmer ken dienen: helder roode kien* ij; l«*. oogen nog glanzend en doorschijnend, urw.jl <.ci viee>ek zoo elastisch moet zijn, dat er geen putjes in blijven na met den vinger te zijn gedrukt, bij het openen vau de kieuwen moet men een fris- schen reuk waarnemen. Eerst kort geleden ge storven visch zinkt in het water. Is daarentegen de visch niet meer versch, dan zijn de kieuwen bleek en geelhet vleesch week en zachtde oogen ingevallen en het hoornvlies troebelde reuk in de kieuwen is onaangenaam. Ook hier weten de knoeiers weder allerlei hulpmiddelen aan te brengen om zoo'n dood en visch eens netjes op te knappen. Met een pij- pesteel of ander klein buisje wordt in den buik de noodige lucht geblazen om de visch dikker en ronder te maken, terwijl de kieuwen met bloed worden bedekt om ze rood te maken. Een flinke straal water is voldoende om dit hulp middeltje te doen verdwijnendaarom nemen de meer bedreven knoerers een ander middel te baat om de kieuwen rood te verven, ui. door middel vau fuchsine, dezelfde kleurstof die ge bruikt wordt om cervelaatworst van verdachte kwaliteit een inooi rood kleurtje te geven. Het bedrog met fuchsine kan men op de volgende wijze aantooneu Men neemt enkele kleine stukjes van de kieuwen en doet ze in een reageerbuisje met spiritus gevuldna eenigeu tijd zal bij gebruik van fuchsine de spiritus violet rood worden ge kleurd. Als coutröle-proet kan men een weinig ammonia toevoegen, waardoor de roode kleur verdwijnt, die echter weder terugkeert na toe voeging van enkele droppels verdund zoutzuur, en bij overmaat van zoutzuur weder verdwijnt. Bij al de goede eigenschappen van de visch, kan deze echter ook eenige nadeelen hebben en wel door het voorkomen van vergiftigende eigen schappen, namelijk doordat zij een steek toe brengen, die vergiftigend werkt, dan wel, dat zij de voor den mensch nadeelige stoffen in baar lichaam bevatten, die dan bij de consumptie in de maag en het darmkanaal komen. Enkele vischsoorten werken alleen in sommige tijden van het jaar vergiftigend, bijv. onmiddellijk vóór het kuitschieten. In Indië zijn vooral meerdere gevaarlijke soor" ten bekend, terwijl men daar te lande herhaal" delijk vau vergiftiging door kreeften en garna len hoort. De eieren van een visch, die in Japan veel voorkomt, de „fougou," zijn een zeer sterk werkend vergif, waardoor een mensch binnen enkele minuten wordt gedood. De hiervoor genoemde garnalenvergiftiging heeft in haar beloop ongeveer dezelfde verschijn selen als cholera. Een andere vorm van de vergiftigende werking door visch wordt aangetroffen in de lijk vergiften, die zich in het lichaam van de doode visch vormen, en waardoor de ziekte en sterfgevallen, ontstaan, die wel eens na het gebruik vau ge conserveerde visch voorkomen. Deze wordt daardoor voor den mensch ge vaarlijker, omdat zij dikwijls ia lauwea toestand wordt gegeten en de toxinen er in kunnen blijven voortbestaan, terwijl door het bakken ot koken der versche visch de daarin aanwezige bacteriën worden gedood en de toxinen worden vernietigd. Bij zoutevisch moet men er dus op letten, dat zij geen ranzigen reuk of smaak heeft en niet gevlekt is. Ook dient men zich te hoeden voor gezouten visch, die gebrokkeld is. Goede kwaliteit zoutevisch moet in flinke, gave stukken uit den too komen. Ook stokvisch mag geen vlekken vertoonen en niet week zijn. Volledigheidshalve wordt hierbij nog vermeld, dat volgens de meening van Hutchkinson het gebruik vau gedeeltelijk bedorven visch, lepra kan vei oorzaken. Thijs Wat zeg je buur, moet ik nu ouk nog Chilisalpeter op miju hooiland brengen Nu ben je toch bepaald de plank mis! Krijn. Dacht je dat? Waarom? itiijs. Wel, wie brengt er nu Chili op het gras Hier niemaud. Die het goed bemest, üéél goed, geeft kaïniet en slak, velen dat weet je volstaan met slak alleen. Eu het gaat dikwijls v\at goed. Krijn. Dikwijlsja, maar ik zeg je het loopt spaak, Thijs, en dat heb jij ook al genoeg kunnen zien. dalen Harmsen bv. en Teuuissen nog zooveel hooi van hun land als vóór een jaar of 4, 5 Neen nietwaar, het lijkt er niet naar 1 Eu hoe komt dat Omdat hun grond of liever hun gras behoefte heeft aan stikstof. Thijs. Maar ik heriuuer me nog deksels goed 't is al een jaar of vier geleden dat op de landbouwlezing van W. deze verklaarde, dat Chili op graslaud gansch overbodig, ja ver kwisting was. Hij zei, meen ik, dat de klavers voor de stikstof zorgden. Krijn. Dat heb je goed onthouden, buur. En het is W. niet kwalijk ie nemen, dat hij zoo sprak, want het is nog zoolang niet geleden, dat algemeen zóó werd geieeraard. Thijs. Maar was dat dan heeleinaal abuis Krijn. Volstrekt niet! 't Is waar: bij een bemesting met kali, pliosphorzuur en kalk ont wikkelt vooral de witte klaver zich sterk en wordt de opbrengst aanmerkelijk verhoogd. Ook nemen de klavers, als alle vlinderbloemigen, de luchtstikstof op en leggeu die vast in den grond. Thijs. Welnu dan Dit moet toch het gras ten goede komen Krijn. Zoo meende men ook eerst, toen men tot de wetenschap gekomen was. Maar de er varing leerde, dat het zonder stikstofbemesting, toch op den duur niet goed ging. Men kwam hierdoor tot nadenken. Thijs. En Krijn. De luchtstikstof wordt ww^gelegd, zei ik, en dat is, helaas, in letterlijken zin maar al te waar. De bekende landbouwkundige, de heer Reinders, zegt, dat die stikstof het gras in oude graslanden, zooals die van jou, niet baten kan, omdat ze voor de plant niet opneembaar is. Thijs. Ze komt dus niet in den gewenschten vorm voor Krijn. Begrepen, buurKon de lucht diep in den grond doordringen, zooals op bouwlaud en waarschijnlijk in nieuw grasland, dan zou de zuurstof der lucht de stikstof omzetten, op neembaar maken, maar in ouden vasten gras grond gaat dat niet niet. Thijs. Zit dat zoo Zeg me dan nu, hoeveel moet ik geven per H.A. Krijn. Men wendt aan: 100200 Kilo. De heer Knijff te Hameien kreeg met 150 kilo een meeropbrengst ter waarde vau ruim f 60. De heer V. d. Bosch te Appelscha behaalde zelfs de grootste winst bij aanwending van 300 Kilo. Maar 't spreekt van zelf, dat dit niet als regel beschouwd mag worden. Probeer jij het nu eeus met verschillende giften, en zie, wat je het meeste voordeel geeft. Thijs. Dat beloof ik je; adieu, ik moet naar huis Bij Kon. besluit is benoemd tot inspecteur der directe belastingen te Zierikzee, de heer J. de Wilde, thans te Sneek. Door den Commissaris der Koningin in Z e e- 1 a n d is bepaald dat de aflevering van de man schappen van de lichting 1905, die ingevolge art. 101 der Militiewet 1901, of ter vervulling van de plaatsen der manschappen, die op 15 October 1905 ontbraken, moeten worden opge roepen en bestemd zijn ter volledige oefening, en van de manschappeu van de lichting 1906, bestemd ter volledige oefening, zal plaats hebben als volgtop 13 Maart te Tholen, 14 eu 20 Maart te Vlissingen 15 en 17 Maart te Mid delburg. Behalve jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford, referendaris aan het departement van biunen- landsche zaken, wordt als ernstige candidaat voor het ambt van Commissaris der Koningiu in Zeeland ook genoemd jhr S. van Citters, secretaris-generaal bij het departement van financiën. De Tweede Kamer In deze Kamer was de lydensgeschiedenis van de Velser pont een onderwerp van bespreking naar aanleiding van een wetsvoorstel tot het aanleggen van een kettingpont over het Noordzeekanaal ter ver vanging der voetbrug, die op haar beurt in de plaats van de beruchte en dure pont gekomen is, maar al even weinig bevalt. De beer Lieftinck zorgde voor bet komische element door een geestige rede „de twee monsters". De kettingpont vond genade in de oogen der Kamer, zeer tegen den zin van den beer Pastoors, die zich als afgevaardigde voor Beverwyk verplicht gevoelt voor een geschikte communicatie tusscben de beide zyden van het Kanaal op de bres te springen. Doch de Minister trachtte hem tevreden te stellen door de belofte, dat, als de kettingpont niet mocht bevallen, er een ultra modern verkeers middel zal komen, al kostte dit tonnen gouds. By de voortgezette bespreking van de positie der beambten by de post en telegrafie en van het per soneel der spoorwegen wa» een hoofdpunt van ge- dachtenwisseling de plaats, die de vakvereeniging in het ambtelyk en sociale leven dient in te nemen. Zooals bekend, heeft de directeur-generaal der poste ryen verleden jaar tegen de vakvereeniging zyner onderhoorigen geageerd op een wijze, die veel on tevredenheid, niet alleen onder de post-ambtenaren heeft verwekt, en in de Kamer geen verdediging vond. Wel waren er van rechts verschillende sprekers, die de voorkeur gaven aan offlcieele groepsvertegen- woordiging, terwyl aan de linkerzyde, vooral bij de socialisten, krachtige verdedigers der vakvereeniging optraden, o.a. de heer Troelstra in een redevoering van 2Va uur. Ten slottte schaarde de minister Kraus zich aan de zijde der eersten, wat hein een gevoelige kastyding van den heer Troelstra bezorgde. Wat de toestand van het spoorwegpersoneel betreft, men kan gerust zeggen, dat men algemeen van oordeel was, dat die zeer onvoldoende is, en dat de spoor- wegdirectiën na de staking van 1903 de verwachtingen op verbetering hebben teleurgesteld. Zelfs de heer Janssen (kath.) herinnerde er aan, dat de stakings- wetten waren aangenomen onder voorwaarde, dat het spoorwegpersoneel zou te hulp gekomen worden. Het argument der maatschappyen, dat er bezuinigd moet worden, wees hy atdan moeten zy maar wat minder aan de concurrentie offeren, of overname door den Staat verzoeken. Het ligt voor de hand, dat van de linkerzyde (vooral door de heeren Borgesius en Troelstra, op hetzelfde aambeeld werd geslagen, maar door deze meer met politieke nevenbedoelingen; de eerstgenoemde zei dat regeering en kamer in 1903 moreele ver plichtingen op zich hebben genomen tegenover het spoorwegpersoneel en dat vele kamerleden, ook libe ralen, vóór de wetten hebben gestemd na belofte door de regeering van verbeteringen. En nu beroept de regeering, evenals de maatschappyen zich op de hooge kosten. Daar kwam spreker legen op. In ieder geval had, zonder kosten, toch de rechtspositie van 't personeel verzekerd en de dienst- en rusttijden en Zondagsrust verbeterd kunnen worden. De minister verklaarde niet voor de kosten te zullen terugdeinzen om verbetering aan te brengen wanneer de spoorwegdirecties niet genegen mochten zyn tot medewerking, dan zou hy een wyziging der spoorwegwei voorstellen. Intrekking der stakingswet- ten, waarop door de socialisten was aangedrongen, was van deze regeering niet te wachten, een enquête naar den toestand vau het trampersoneel wilde Z. E. overwegen. Voor ae herziening der dienstvoorwaar- den in 1907 zal het gevoelen der groepsvertegen woor diging worden gevraagd. We hebben al gezegd, dat deze rede van. den minister weinig in den smaak der socialisten viel.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1