No. 1079. Zaterdag 17 Februari 1906. Drie en twintigste jaargang. EN J. ffl. C. POT, Eerste Blad. „HOLLAN D. P u b 1 i c a ti n. BINNENLAND. Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLIOEN GULDEN. Van onze berichtgevers. ONDERWIJ S. Ueiueugd Nieuws. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, «II i -| f i 1 J I Ti 1 1 i r Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal 10,65; met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Innezond.n stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het hureau te T h o I e n ot v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Taoti», ■Vdvertentiën van 1 tot 4 regels 40 ceutsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Burgemeester t op Zaterdag 24 1 Wethouders van Tholen zullen Febr. a.s. des middags te 12 uur, ten Raadhuïze aldaar publiek verkoopen EEN HOOP STRAATMEST, (met beer vermengd.; De voorwaarden van den verkoop liggen van hedenaf ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des voormiddags van 912 uur. Tholen, den 17 Februari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. G. VAN STAPELE, Burgemeester. P. LABAN, Secretaris. de organisatie van het personeel wordt feitelijk aan de controle der Kamer onttrokken. Het ontbreekt te eenen male aan goede leiding en organisatie. De heer Tak viel den vorigen spreker bij en constateerde een algemeene ontevredenheid, die z. i. zonder groote kosten is weg te nemen. Nog andere sprekers drongen aan op volledige erkenning der vakvereeniging van beambten. Zij verweten den directeur-generaal een militaristisch optreden en maakten zich tot tolken der grieven van 't personeel. De Eerste Kamer is na de aanneming der begrooting op reces gescheiden. De heer W. Mijnsbergen Jzn., opziener eerste klasse bij de visscherij politie op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, is wegens lichaamsgebre ken eervol ontslagen. Als eerste gevolg op het streven der Bergen op Zoomsche Handelsreizigers-vereeniging, tot verbetering van den spoorwegdienst op de Zeeuwsche lijn, heelt de Directeur-Generaal der Maatsch. tot expl. van Staatsspoorwegen met den a. s. zomerdienst twee sneltreinen toegezegd van Roozendaal naar Vlissiugen en terug. Met behoud van de geheele tegenwoordige regeling zou n. 1. eeu sneltrein van Vlissingen vertrekken oui 1,10 en van .Roosendaal om 3,56; daar echter de trein van 12,30 van Vlissingen zou blijven bestaan, zal deze ongeveer op den- zelfden tijd te Roosendaal aankomen als de sneltrein. Ook de trein van 4 uur van Roosendaal zal blijven bestaan, zoodat de nieuwe sneltrein ongeveer tegelijk met dezen zal vertrekken en dus geen enkele aansluiting zal gewonnen worden. Deze voorgestelde nieuwe regeling is echter, naar het oordeel van genoemde Vereeniging, verre van practisch en voldoet in geen geval aan de eischen van het verkeer, waarom zij dan ook beleefd verzoekt, om den sneltrein, die 1,10 's middags van Vlissingen zal vertrekken, behalve aan de hoofdstations, ook te doen Btoppen te Vlake, voor de verbinding met het land van Hulst. Niet genoeg echter kan de Vereen, er op aandringen, om de trein van 12,30 van Vlissingen, die toch ook van de boot geen aansluiting heeft, nu te stellen op 2,30, opdat hiermede dan worde voorzien in de zoo dringend gevoelde behoefte aan een trein, die tusscheu 2,25 en 6,17 te Roosendaal aankomt, om circa 4.20, en aansluiting geeft naar de richting Rotterdam om 4,31 en naar Antwerpen op trein 53. 'tls niet in hoofdzaak te doen om vlugger te reizen, maar wel om meerder gelegenheid tot reizen. Dit is de reden waarom verzocht wordt, de voorgestelde sneltrein van Roosendaal niet te stellen op 3,56 omdat 4 uur de gewone trein afrijdt, maar deze te doen vertrekken 's avonds circa 7 uur, na aankomst der sneltreinen van Amsterdam via den Haag en via Utrecht's-Bosch en van Oostelijk Noord-Brabant en Limburg, opdat hiermede tevens ook voor Zeeland een einde kome aan het langdurig wachtea te Roo sendaal, terwijl de dienstregeling op de Zeeuwsche lijn dan zal voldoen aan de meest algemeene wenschen. De bedijking van het ten noorden van den Slaakdam bij St. Philipsland gelegen schor is weer, en nu tot het volgeud jaar, uitgesteld, hoewel op de staatsbegrooling voor 19U6 het noodigs bedrag daarvoor is uitgetrokken. Er wordt een nieuw plan voorde bedijking ontworpen. De Tweede Kamer hervatte Dinsdag hare openbare werkzaamheden en begon Woensdag met de in December uitgestelde bespreking van den toestand der ambtenaren by de post- en telegraaf. De heer Ketelaar opende het vuur met een critiek van de dienstorder 248 van den directeur-generaal, waardoor het vakverenigingsleven besnoeid wordt. Hy keurde het stelsel van tijdelyken dienst af. Het hébeer bij post- en telegraaf is te weinig stabiel en Hoofdkautoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50 jarigen leeftijd 7,5°/0, op 55-jarigen leeftijd 8,5 °/0, op 65-jarigen leeftijd 11,3 °/0 en op 70-jarigen leeftijd 13,5 °/0 rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. VAN RIJSSEL, te IholenP. M. v. D. ENDE, te Oud- VosmeerJ. GELDER BLOM te Poortvliet; J. W. REN8EN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. OELE te Goes. Tot groote spijt van ouders, leerlingen en allen, die het wel meenen met het voorbereidend onderwijs, is op verzoek Mej. C. Laugerijs alhier eervol ontslagen als hoofd der bewaarschool tegen 1 April a.s. THOLEN. De datums van de alhier te houden algemeene vergadering en tentoonstelling der Zeeuwsche Land bouw maatschappij zijn thans vast gesteld op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 12, 13 en 14 Juni a.s. Het festival voor har monie- en fanfaregezelschappen, in overleg met en gesteund door de afdeeling „Tholen" der Land bouw maatschappij, zal op den dag der ten toonstelling, 14 Juni, plaatshebben. In de Dinsdag jl. gehouden algemeene vergadering der vereeniging „Duor üefeuiug Volmaakter" werd o.m. besloten tot het houden van een soiree en bal op Woensdag 21 Eebruari a.s., waarbij de rederijkerskamer „Cats" een tweetal tooneelstukken zal opvoeren. Wij twijfelen niet of velen zullen een gezelligen avond hebben, als wij nagaan dat twee aardige tooneelstukken van J ustus van Maurik opgevoerd worden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Bij de verkooping van hengsten uit het Veulendepót te Bergen op Zoom, werd de beste hengst het eigendom van den heer C. A. H. Wagtho voor de som van 4500 gulden. ST. ANNALAND. In het begin dezer week werd aan den Calamiteuzen Suzan na-polder weder een oever- en dijkval geconstateerd en ook nu tusschen de peilraaieu IV en V. Deze val is gemeten langs de laagwaterlijn lang 18 Meter, terwijl de grootste ïuschariug binnen die lijn bedraagt circa 6 Meter. Van de werken, die ter voorziening in den val van 28 November 1905 gemaakt ziju, ging verloren 30 M2 njsbeslag met vlechttuiuen en steenbezetting. Nog zijn weggevallen en verzakt ongeveer 42 M2 glooiing van Lessineeschen steen, alsmede 13 M2 van de nog overgebleven glooiing van zetbazalt, die in 1905 gemaakt was. Verder verdwenen van het kraagstuk gezonken 21 September 1905 pl.m. 100 M2 en van dat gezonken op 12 Januari 1906 pl.m. 80 M2. ST. MAARTENSDIJK. Bij de algem. jaar- lijksche vergadering van aandeelhouders in de Fairbank „Algemeen Belang" bleek, dat aan weegloon van aardappelen, ajuin, vlas, granen, koe - en suikerbieten, pulp en vee ontvangen was een totaal bedrag van f 336,27, waarvan den weger 33% werd uitgekeerd. Tengevolge van groote verbeteringen aan de bascule over troffen de uitgaven de ontvangsten met t 0,98. SCHERPEN1SSE. Alhier zullen pogingen aangewend worden tot het oprichten van een tweede weegbrug. Een oproeping aan belang hebbenden is reeds geschied tegen 1 Maart a. s. in het logement „Goncordia". Naar men zegt zullen de aandeelen niet groot zijn, zoodat zoo wel de kleine als de groote landbouwer aandeel zal kunnen nemen. Door de aandeelhouders der weegbrug alhier is tot weger benoemd de heer W. M. Slager, zulks in de plaats van den heer H. C. Verkerke, die bedankt had. Als hulpweger is benoemd de heer J. Slager. STAVENISSE. Vanwege de „Délégation" te Antwerpen worden alhier door den heer J. W. H. F. Buijze, 3 proefvelden voor Chili-bemesting aangelegd, nl. op haver,tarwe en uien. De gronden, hiervoor benoodigd, zijn welwillend afgestaan door de heeren L. J. Dorst, M. C. Steendijk en A. D. van Kooten. De heer C. Broodman alhier, die in de vorige vergadering bedankt had als voorzitter der weegbrug ,/Luctor et Emergo", is in een nieuw gehouden vergadering der leden met overgroote meerderheid De ouderwijzer, die zich te Oud-Vossemeer aanmeldde voor de betrekking van plaatsvervan gend hoofd aau de O. L. School, heeft deze sollicitatie weder ingetrokken. LANDBOUW. Uit het eiland Tholen zyn weder een aantal twee jarige paarden vertrokken, die voor rekening van Duitschland zijn opgekochtnaar men ons mededeelde werd de opkoop van jonge paarden eenigszins ver haast, omdat na 1 Maart het invoerrecht in Duitsch- land wordt verhoogd en wel van 1 b.tot 1 54. Alle paarJen beneden een waarde van 1 600. zullen voortaan hiermede worden belast, terwyl van die van 1 600.tot 1 1500.het dubbele bedrag zal geheven worden, alzoo 1 L08. Bij den inval in de speelclub te Valkenburg werden een elftal personen betrapt, een inter nationaal gezelschap, bestaande uit Polen, Span jaarden, Belgen en Duitschers, heeren en ook eemge dames. Twee der spelers werden gearresteerd en naar Maastricht gevoerd. Een hunner werd daar weer op vrije voeten gelaten, doch de ander, een Spanjaard, niemand minder dan le Comte de Ghambellau de Sa Majesté ia Roi d'Espagae, is zouder verwijl over de grenzen gezet. Maandag wandelde een aanstaand echtpaar langs den Kanaaldijk op het naburige St. Pieter. Plotseling rukte zich de toekomstige vrouw vau haar aanstaande los ensprong in het kanaal. V óór hulp kon worden geboden, was zij verdronken. Het paartje zou Woeusdag huweu. Wat de drijfveer vau het meisje geweest is, is tot nu toe eeu raadsel. Dc jonge mau kan met getui gen bewijzen, dat zij zelve in de vaart is ge sprongen. De commissie tot wering van schoolver zuim te Zwolle deelt in haar verslag ovei 1905 o. a. mede, dat zich een geval voordeed, waarin ouders een meisje dat op last van den geneesheer wegens haar zwak gestel de school niet mocht bezoeken, heimelijk naar een fabriek zonden. Te Brielle is eeu kindje levend in bed verbrand. Het inhallatie-toestel, dat door een spiritusvlam verwarmd, voor het bedje van het kind stond, schijnt omgevallen te zijn, waaldoor de gordijnen vlam vatten. Toen men op de sterke brandlucht in de kamer kwam, was bet reeds te laat, Het vissollen met de kuil eischte te Marken weder een slachtoffer. Bij het uitzetten van het net viel een jonge visscher overboord en verdronk. Een zeer droevig voorval heeft in de slaapstee in de Heerepoorten molen te Groningen plaats gehad. Daar lag de vrouw van zekeren Van D. met een kindje van negen dagen te bed. Door het overmatig gebruik van sterken drank is de vrouw in een toestand geraakt, die haar de zorgen voor het kind deed vergeten in die mate, dat zij op het kind lag. De gevolgen zijn uiet uitgebleven. Het kind is door de schuld der moeder gestikt. De justitie bemoeit zich met de zaak. Dominé komt op huisbezoek bij 'n oud moedertje, dat zich belast met de opvoeding van 'n eenig kleinkind. Zij praat ook over den jongen onderwijzer, „'k Heb 't dadelijk wel ge zegd", oreert zij, „verbeeld u dominé, hij heeft met onzen Okko gesproken over den verleden en toekomenden tijd 1 Wat weet zoo'n jong daar van En tegen eeu kind (Historisch). Een meisje van 16 jaar, uit Winschoten, had iets op haar kerfstok, waar de rechtbank bij te pas kwam. Krachtens de Kinderwetten werd de zaak voor eenige dagen met gesloten deuren behandeld. Nu is ze in ondertrouw opgenomen. De gemeente-arts te Havelte had verleden week een puisje aan het been. Terwijl hy in zijn apotheek werkzaam was en met 't wondje bezig om eenige reiniging aan te brengen, moet iéts uit de apotheek met het puisje in aanraking zijn gekomen. Later vond men hem althans bewusteloos daar liggen en hij overleed spoedig daarna. Twee geneesheeren, uit naburige gemeenten te hulp geroepen, konden slechts den dood constateeren. A.J.K., van St. Oedenrode, wegens poging tot doodslag tot 4 jaar gevangenisstraf veroor deeld, is voortvluchtig. Te Nieuw-Buineu geraakte een stukje afgekapt gloeiend ijzer in de kleeren van een kind, dat in een grofsmederij aan 't spelen was. Het werd niet dadelijk opgemerkt. Toen de kleeren vlamvatten, werd het kind in eene koelbak met water gehouden. Eenige uren later is het aan de brandwonden overleden. Te Dinxperlo is de arbeider A., die 's nachts buiten had vertoefd hij maakte meer malen misbruik van sterkeudrank bevroren. Kort nadat men hem huiswaarts gebracht had, is hij bezweken. Te Galatië zijn ruim 100 huizen door een springvloed verwoest. 's Morgens in de vroegte zagen de menschen met ontzetting hoe de golven al hooger en hooger stegen en de kaden bedreigden. Tegen den middag werd de eerste bres geslagen en een gedeelte van de stad stond onder water. Nog hoopte men, dat de storm zou gaan liggen. Tevergeefs 1 Een uur later was de storm zoo hevig ge worden, dat de golven tot 60 meter in de hoogte slóegen en neergingen over de stad. Aan redden viel niet te denkeu. Als kaartenhuisjes stortten de woningen in. Twintig gebouwen werden van den grond afgesneden en in hun geheel een grooten afstand meegesleurd. Tuinen, wijngaarden, velden, alles staat meters diep onder water. Hoeveel menschenlevens er te betreuren zijn, is nog niet bekend. Maar die leven, ziju beroofd van alles, van have en goed. Zij hebben geen woning om in te wonen en ook geen brood. Voortdurend valt de regen in stroomen neder en de verwoesting is verschrikkelijk om aan te zien. Te Milaan hebben drie vrouwen van 45, 46 en 47-jarigen leeftijd, zusters en van goeden huize, wegeus tot broodsgebrek gestegen armoede, die zij steeds zorgvuldig trachtten te verbergen, door middel van kolendampverstikking een einde aan haar leven gemaakt, Men vond de ougelukkigen dood op haar zolderkamer, onder een enkel laken op het bed, dat er nagenoeg het eenige huisraad van was.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1