Gemengd Sieuw O X D E R W1J S. OESTERS. Jterkuieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichte!!. 1 Ingezonden Mededeelingen. Volgens de Goesche courant denkt men aan kwaadwilligheid. Te lerseke zijn 53 lotelingen voor de a.s. loting voor de nationale militie ingeschreven. Verleden jaar bedroeg dit getal 59. De daling zal nu wel bestendig zijn. De heer C. J. Bom, (vroeger te lerseke) klerk bij de posterijen en telegrafie te Rotterdam is met ingaug van 16 Februari verplaatst naar Middelburg. OUD-VOSSEMEER. Maandagavond hield de liberale Kiesvereeniging Eendracht en Vrijheid hare eerste jaarvergaderingwaren er in den loop van het jaar 66 leden, dit was door ver trek en sterfgeval verminderd tot 62in den loop van den avond traden nog 8 leden toe, zoodat de vereeuiging thans 70 leden telt. Uit de rekening van den penningmeester, den heer Anth. de Rijke, bleek, dat eeu bedrag van f 90.-^ was ontvangen en dat in de kas gebleven was een bedrag van circa f 25.Tot bestuurslid werd gekozen in de plaats van den heer Ps. Roggeband, die bedankt had als zoodanig, de heer J. J. Bevelander, die niet ter vergadering aanwezig was, maar aan wien daarvan kennis zal gegeven worden. Hierna verleende de Voorzitter het woord aan den heer Jhr. De Muralt van Zierikzee, die begon er op te wijzen, dat hij een indrukma kende rede zou kunnen houden over de verkie zingen, die in 1905 zijn gehouden, en over dat wat de tegenpartij in die dagen zooal gedaan heeft, otn het roer in handen te houden, maar, op gevaar af zelfs eenigszins saai te zijn, meende hij, dat, waar in de toekomst van de kiesver- eeuigingen groote kracht moet uitgaan, den le den stof moest gegeven worden, die wijst op dingen welke in de eerstvolgende jaren zal be werkt worden en een van die dingen is het algemeen kiesrecht. Zonder te willen zeggen, dat gij met een nieuw onderwerp komt en be grijpende, dat de meesten van dit onderwerp zullen gehoord en gelezen hebben, meent hij goed te doen eeus beknopt te moeten weergeven, wat in zake dit onderwerp valt te zeggen. Het is hier niet noodzakelijk de gloedvolle re de van den spreker weer te geven, maar het bleek dat het onderwerp allesbehalve droog was, nu het werd behandeld door eeu persoon, die de stof meester was en de gave van het woord ir. ruime mate bezat; het zij genoeg er op te wijzen, dat al wat in zake kiesrecht sedert de grondwetsherziening is gedaan, de revue passeerde en dat er op gewezen werd, wat de toekomst kan geven, wanneer eenmaal het artikel uit de grondwet, het kiesrecht bepalende, wordt ge wijzigd en op een ander artikel dan dit een kieswet wordt gebaseerd. Daarbij werd uatuur- lijk niet verzwegen wat de tegenpartij, zoowel clericalen als conservatieven, tegen het algemeen stemrecht aanvoerten al, zoo zeide spreker, wordt de grondwet herzien, is daarmede volstrekt onmiddellijk het algemeen stemrecht niet iuge- voerd, maar dan is het mogelijk, dat vele van de thans geldende dwaze bepalingen, die het kiesrecht verleenen, voorgoed verdwijuen. Met groote aandacht werd de rede gevolgd en spreker ontving van allen bijvalsbetuigingen voor het gesprokene. Het is te hopen, dat Jhr. De Muralt nog meermalen genegen zal zijn voor de vereeuiging of voor een openbare vergadering op te treden. SCHERPENLSSE. In de maand Januari werd aan het hulppostkantoor alhier met 102 inlagen een bedrag van f 5248.92 ingelegd. Aan 20 inleggers werd eeu bedrag van f 7812,555 terugbetaald, terwijl 11 nieuwe boekjes werdeu uitgegeven. Aan hetzelfde kantoor werden verhandeld 114 telegrammen t. w. 59 verzonden en 55 ontvangen. THOLEN; Bij gelegenheid der landbouw tentoonstelling in Juni a.s., zal het fanfarege zelschap „Concordia" eeu festival houden.- Uitnoodigingen tot deelname daaraan zullen binnenkort worden verzonden. STAVEN1SSE. In de Woensdag 1.1. alhier gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd vastgesteld het kohier van den hoofdelij- keu omslag op f 2600 (het gewone bedrag) en ook dat der hondenbelasting. Het voorstel- De Graaf, om den „Achterweg" te bestraten, welk voorstel in de vorige vergadering werd aange houden, werd met 5 tegen 2 stemmen verwor pen. Eveneens ging het met een voorstel ooi de boomeu op de Voorstraat te rooien en er het volgeud jaar jonge te planten. Dit voorstel had 3 vóór- en 4 tegenstanders. Op de Waal nabij Gorinchem is eeue aanvaring ontstaan tusschea twee tjalken. De afvarende „Nieuwe Zorg" schipper D. v. d. Doom, uit Werkendam, geladen met waalsteenen, kreeg eeue ernstige averij waardoor het schip onmiddellijk zonk. De opvareudeu werden gered. Up eene particuliere audiëntie van het tramcomité Brouwershaven Burgh by den minister van Waterstaat, heelt deze de toezeg ging gedaan, dat het gevraagde rentelooze voorschot op de begrootiug van 19U7 zal worden gebracht, en dat, iudien belanghebbenden mede werking verleenen, er alle kans bestaat, dat binnen een paar jaar de tram in exploitatie zal worden gebracht. Te Bergen op Zoom is een voorloopige commissie gevormd voor de oprichting van een ambachtsschool aldaar. Wijl hier en daar op de baan nog ballast moet worden bijgevoegd. hetgeen noodzakelijk gebleken is door den langdurigen en aanhou denden regen zal de stoomtramlijn Middel burg Vlissiugen Domburg niet vóór Maart voor het publiek verkeer kunnen opengesteld worden. Door het comité voor de huis vlij t-ten- toonstelling te Zierikzee is besloten die te houden van 22 tot 25 Mei. Het aantal deel nemers aan de tentoonstelling is tot 425 gestegen. Maandag jl. had te Wissekerke, ouder leiding van den heer Fret, arts aldaar, een bijeenkomst van belangstellenden plaats, waarop in beginsel besloten is tot de oprichtiug van eene afdeeling van het Groene Kruis. Te Brouwershaven is een dame, die daar gelogeerd was, overleden aan de gevolgen van een stukje glas in de keel. Woensdagnacht is in de Zwaluwenstraat te Brussel op den drempel van een huis een pakje gevonden waarin het verminkte lijk van een achtjarig meisje dochtertje van een fabrieksarbeidster. Het kind was 's avonds om 7 uur de straat opgegaan om te spelen. De vermoedelijke dader is een kerel die door de politie reeds werd nagegaan en in de laatste avonden achter de schutting van een bouwterrein was gezien. Na een lezing, Donderdag te Zierikzee gehouden, hebben zich aldaar eenige personen aangemeld tot het vormen eener christelijk historische kiesvereeniging lu de laatste tijden is, wegens de onlusten in Rusland de aanvoer van vlas uit dat rijk niet bijzonder groot, tengevolge waarvan thans voor België levendige vraag naar Zeeuwsch vlas bestaat, dat tegen goede prijzen wordt verhandeld. Dezer dagen werden langs het grenskantoor Koewacht groote hoeveelheden vlas daarheen verzonden. N. R. crt De afdeeling 's Graveuhage van het Ned. Onderwijzers-genootschap, heeft de Zusteraf- deeling uit Zeeland uitgenoodigd zich met haar te wenden tot H. M. de Koningin en Gedep. Staten van Zeeland, teneinde het minimum der ouderwijzers-jaarwedden in de provincie Zeeland verhoogd te krijgen en wel om de volgende redenen a. Op de daartoe ingediende verzoek schriften bij de gemeenteraden wordt in bijna alle plaatsen afwijzend beschikt; b. een wetswijziging tot verhooging vau het miuimum is in de eerste jaren niet te verwachten c. de levensstandaard in deze provincie even hoog als in andere, waar de minima hooger zijn. Binnenkort zal er een vergadering van af gevaardigden worden gehoudeu, waar de zaak verder besproken zal worden. N. R. crt. Te Utrecht kwam dezer dagen een knaapje van nog geen drie jaar, dat alleen in huis was, in aanraking met de kachel, waardoor de kleertjes in brand geraakten en de kleine deerlijke braud- wonden opliep, de huid was op verschillende plaatsen geschroeid. Niettegenstaande eeu zorg vuldige behandeling in het ziekenhuis is het kiudje onder vreeselijke smarten bezweken. Bij de afdeeling van den „Volksbond" te Domburg bestaat het plan, in het aanstaande voorjaar bloemstekjes uit te deelen aan iiefbeo- bers die ze willen verzorgen. Men zal dan trachten in het badseizoen van de gekweekte planten eene tentoonstelling te houden en waarschijnlijk de beste exemplaren bekronen. De justitie uit Maastricht heeft Woensdag weer een ïuval gedaan in de speelclub te Vaals en daar een 41) tal spelers betrapt, die roulette speelden. De leider van het speelhuis, de tlon- gaarsche graat Zzary, is krachtens de vreemde lingenwet, over de grenzen gezet. De drie „dames", speelsters der Club de Bienfaieance te Maastricht, aan wie een nacht vrij logies was verschaft ten politiebureele omdat zij dronken waren, zijn eveneens over de grénzeu gezet. Te Rotterdam ontstond Woensdagavond brand in de stroohoeden- en pettenfabriek van de firma S. van Daeleu aan de Frovenierssingel. Na het sluiten der fabriek, omstreeks 6 uur, bespeurde de patroon niet de minste onraad, doch terwijl hij in zijn, naast de fabriek gelegen wo ning aan tafel zat, werd hij door de buren ge waarschuwd, dat ziju fabriek in braud stond. In een oogenblik was de fabriek één vuurzee zoo groot was de hitte, dat aan de overzijde vau den Moleuwaterweg de ruiten van eenige per- oeelen sprongen of stuksloegen. De magazijnen zaten vol met zoihergoed het werk vau de laatste vier maaudeu, dat in Maart a. s. afgeleverd moest worden en een waarde vau f 3ÜU0Ü vertegenwoordigde. Ook was Woens dagmiddag nog een partij stroo binnengebracht juist op die magazijnen moet, naar men gist, de brand ontstaan zijn, hoe is vooralsnog met met eenige zekerheid te zeggen, daar alles schoon opgebrand is. De drie verdiepingen zijn nagenoeg geheel uitgebrand. Het dak is weg en enkel de naakte muren zijn blijven staan. De krijgsraad te Öewastopol is Woensdag begounen met de strafvervolging tegen drie officieren en zeventig matrozen van het pantser - schip Fotemkim, die beschuldigd worden van te hebben deelgeuomeu aan openlijken opstand en gepoogd te hebben de bestaande staatsorde omver te werpen. Op een uit Petersburg ontvangen bevel heeft de militaire gouverneur der stad den tweeden burgemeester in hechtenis laten nemen, die ge durende dc laatste staking der postbeambten aan het stads best uur voorgesteld had, ter onder steuning van de stakers 1U00 roebel te ver- deelen. De Anglo Rimian deelt schier ongelooflijke verhalen mede van teruggekeerde Russische soldaten uit Mantchourije. Die soldaten vertellen, dat na eiken grooten veldslag de Russische officieren van gezondheid op het slagveld de gewonden, die naar hunne meening kouden herstelleu, door middel vau eeu verfkwast met een rood kruis merkten, om weggebracht te worden ter verpleging, en dat de anderen, met een zwart kruis gemerkt, op het slagveld bleven liggen, om te sterven en dan met de dooden begraven te worden. Volgens een inedegedeelden soldatenbrief lieten officieren van gezondheid zich wel eeus overhalen of oinkoopen om zwaar gewonden met een rood kruis te merken in plaats vau met een zwart. Maar de soldaten spraken over de mogelijkheid van het begraven vau nog niet overleden zwaar gewonden als van iets zeer gewoons. had Op de voordracht voor onderwijzeres te Wes tervoort kouit als no. 1 voor mejuffr. J. J. Poulusse te Tholen. LANDBOUW. Aan de beelwortelsuikerfabriek, „Hollandte Halfweg, mag voortaan vanwege de verbouwers-con trole worden geoefend bij de bepaling van het sui kergehalte. Thans zal ook getracht worden ditzelfde te verkrij gen bij andere fabrieken, die in deze provincie con tracteeren. De Directeur-generaal van den Landbouw brengt ter kennis dat tot zuivelconsulenten in Noord-Brabant zijn benoemd de heeren J. J. Wintermans en K. Struif, beiden inet standplaats Eindhoven. Genoemde zuivelconsulenten zullen kosteloos aan ieder, die dit verlangt, inlichtingen verstrekken over onderwerpen betreffende de zuivelbereiding en alles wat daarmede in verband slaat. Bovendien zijn zij belast met het houden van voordrachten te dier zake. De tijdstippen waarop en de plaatsen waar deze voor drachten zullen worden gehouden, zullen nader bekend gemaakt worden in een \akblad of in één der plaat selijke bladen. De voordrachten zulten kosteloos door ieder kun nen worden bijgewoond. Nieuwe aardappelsoorten. Op de landbouw- proefvelden te Sappcmeer zijn door den directeur, den Heer G. Veenhuizen wederom drie nieuwe aard appelsoorten gekweekt, nl. Orania, Felix en Nieuwe Ruige Witte. (Jrania kan een zeer goede eetaardappel worden, levert een tnooi gewas met groote lichtgroene bladeren en bloeit zelden. De knollen ziju groot, ovaal en effen de kleur is geel, ook in doorsnede, in de kook geel met geelwit meel en steeds zeer bloeung. Gemid delde opbiengst 48b H.L. per H.A., zetiueelgehalte 15.5 pCt. Rijp in het laatst vau September. Felix is zeer geschikt voor eetaardappel op zand grond. Zy kan vry zeker de plaats innemen van de bekende duinzandaardappelen. riet gewas is vry sterk tegen ziekte. De vorm der knollen is ovaal en rond. De kleur der knollen is geel, in doorsnede lichtgeel, in de kook geelwit en bloemig. De smaak is voortreffelijk. Gemiddelde opbrengst 420 H.L. per H.A. met 18 pCt. zetmeel. Rijp einde September. Nieuwe Ruige Witte is voor lichte zand- en veen gronden. Ren goede exportaardappel voor Engeland en voor inlandsche consumptie, waar men witbloemige op tafel wensch. De smaak is zeer aangenaam. De vorm der knollen is rond, de kleur en 't vleesch zyn geelwit, terwyl zij in de kook wit zijn, in 't geel overgaand. De gemiddelde opbrengst bedraagt 433 H.L. per H.A. inet een zetuieelgchalte van 18,2 pCt. Rijp einde September, begin October. Van 18 Febr. zyn van lerseke verzonden 780.000 leverbare oesters tegen de volgende prijzen 100 K.G. fr. 00—95, 80 K.G. tr. 70—80 70 50—55. 60 30—35 50 18-20. 40 n 8-12 TELEFOON. Op 13 Februari a. s. wordt te Tholeo eeu Rijks-telefooukantoor geopeud, met dezelfde diensturen als het telegraafkantoor. Alsdan zal ieder, vanuit de openbare spreekcel ten Post- en Telegraafkantore, ge sprekken kunnen aanvragen met aangeslotenen in andere plaatseu van Nederland tegen beta ling van f 0.30 per gewoon gesprek vau 3 minuten. Gemakkelijker zal het ziju voor hen die aan sluiting op het kantoor hebben gevraagd en verkregendeze kunnen van uit hun kantoor of huis zich met alle aangeslotenen onderhouden. Tot op het oogenblik bedraagt het aantal aangeslotenen in deze gemeente 5. Hiervoor moet een vast jaarlijks recüt van minstens 25 gulden worden betaald. De aangeslotenen kunnen onder ling gesprekken voeren, tegen betaling van 2*/2 cent per gesprek. Van uit de openbare spreekcel kan ook door een ieder een gesprek worden aaugeviaagd met de aangesloteneu in de stad, tegen betaling van fO.il) per gesprek. voorloopig is er nog geen aansluiting met het buitenland. D8 G. Post, predikant by de Chr. Ev. Gem. te lerseke heelt het beroep naar Nijverdal (U.) aange nomen. Hel bericht, dat Ds. Post alhier ook beroepen is naar Meliazand, schynt op een misverstand ol een druk- of schryltoui te berusten. Althans van hetabe roep is tot hedeu den belanghebbende niets bekend. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. lerseke. Voorin. 9i/a u. nam. 2 dee Ds. Paauwe, nam. doopsbediening. Ger. Gein. Voorin. 9'/i u. en nam. 2 u. Ds. Hei en 5'/i u- ouderling Steketee. Chr. Ev. Gem. Vin, 9'/a u,, en nam. 2 u. en 51/, Ds, Post. Oud Ger. Gem. Voorm. 9 u., nam. 1en 5 de heer P. Ingelse te Middelburg. Gemeente lerseke van 28 Febr. 1906. Ondertrouwd: Cornelis Zuijdweg, jm. 22 j. tA Wilhclinina van Es, jd. 21 j. Abraham den Dej| ker wedni. 42 j. en Cornelia van Leeuwen, jd. 36ja Geboren: Pieter Adriaan z. v. Engel RijnhA en Pietemella de Witte Wilhelmina d. v. Cornt^j Zweedijk en Janna Maria van Stee Anna d. v. Jac Vermeulen en Jannetje Johanna Elizabeth de Haai Johatmes Jan z. v, Juhannes Boone en Johanna Jolijt de Schipper. koi ger lar zw voi bei te eel go du Het onderwerp van alle gesprekken te Bergen op Zoom. Wij beschouwen de inwoners van Bergen op Zoov zoo te zeggen als onze buren en wat voor hen bi-< langrijk is, zal ons eveneens interesseeren. Het volgende wordt thans druk aldaar besproke; Mejuffrouw P. vau der Meereu, Klaverstraat 15| te Bergen op Zoom, meldt ons Vanaf het oogei blik, dat ik met Foster's Rugpijn Nieren Pillen bi gonnen ben, was het mij mogen gelukken verlichti&y te bekomen in mijn nierziekte, die reeds gedurenc zes jaren weerstand geboden had aan allerlei gonee. middelen. Ik was steeds neerslachtig en afgemat e w€ had voortdurend hevige pijn in het onderlicbaao wa Vooral 's nachts had ik hier last van cn was h^j z0, inij veelal onmogelijk te slapen ook werd ik geplaag door zware pijn in de lendenen en steken in de za; ve lk werd plotseling overvallen door benauwdhedei. ^e waarbij rillingen onmiddellijk door zweetingen en dui de zelingen gevolgd werden. Met mijn eetlust was he de treurig gesteld en by het minste wat ik deed, wa ik door en door afgemat. Na al het goede wat ilaa omtrent Foster's Rugpijn Nieren Pillen hoorde, gin mi ik tot een proelnauie daarmee over en hoe zal il sn U mijn vreugde beschrijven, toen ik na twee doozei gebruikt te hebben absoluut geen pijn meer kon be ze merken. Myn geheele gestel was er door verbeten mi en waar ik kau zal ik andere lijders gaarne nader de hieromtret inlichten. de Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaandf sc waar is en machtig U het publiek te maken op elkf (C wijze die U goeddunkt. Pi De ziekte der nieren wordt aangeduid door eet de doffe pijn en zwakheid in den rug. De zieke kat di nauwelijks loopen. De wreede pijn verlaat heui nieidt gedurende den dag. 's Nachts is het hetzelfde, ter- ni wijl hij met smart in zijn bed woelt, en tracht in te ga slapen, nimmer rustende op zijn rug, die 's morgens w by het opstaan pijnlijker dan ooit schijnt. al Verzeker U, dat men U de echte Foster's Rug- C( pyn Nieren Pillen geeft, dezelfde die mej. v. d. Meeren gehad heeft. SVij waarschuwen tegen namaak en fci maken kuopers er op attent, dat op iedere doos de d< handteekening van Jaines Foster voorkomt. Zy zijn. to te Tholen verkrygbaar bij de.i heer W. Potter, Kerk straat, filiaal apotheek „Coronte". Toezending geschiedtb; Iranco na ontvangst van postwissel a f 1.75 vöoréén - of t lü.voor zes doozen. 10 Febr. 1906. THOLEN. Boter f 0,55 per x/2 K.G. Eieren 1 3,75. Rotterdam eieren f 3,75 Coöperatieve Roomboterfabriek Koe" te Btavenisse1 1,40 per K.G. St. Maartensdijk, 7 Februari 1906. Nieuwe Tarwe Wintekgerst Haver Paardenboonen Witte Boonen Bruine Boonen Kookbuwten Ajuin Aardappelen f 6,a 1 h 6,30 a h 3,a 8,50 8,50 ff 7,75 13,a 14, 8,a n 9, k 9,00 a 1,20 2.a 4,50 per H.L. p. 100 kilo. ff ff 80 ff ff ff ff THOLEN 1 Februari. Oude Tarwe f 8,15 a f 9,per 100 kilo Wintekgekst ff 8,- li 8,40 id. Zomer 8, a 8,25 id. Haver ff 3, a 8,75 id. Kanariezaad ff 12,- a 14,— id. Kogge 11 6, k 5,70 per liect. Witte boonen ff 12, a 14,- id. Bruine ff 6,59 li 9,75 id. Kleine erwten 8,25 a 8,60 id. Kroon 8,25 k 8,40 id. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen Febr. 1906. Graden C. Zaterdag 3 3,2 Zondag 4 2,2 Maandag 5 Dinsdag 6 1,2 Woensdag 7 2, Donderdag 8 2, Vrijdag 9 1,2 VOOR DE SLECHTE MAGEN. De Pink Pillen. Ziehier hel atlest van een ie Schiedam weibe- kend persoon, den heer J. J. Hoenderkamp Broers- vest, 145. Ik verkeerde sedert langen tijd, zoo schrijft de heer Hoenderkamp in een betieuringswaaidigen ge zondheidstoestand en zulks kwam alleeu vuort uit eene slechte maag. Sedert langen tijd inderdaad wa» ik na eiken tnaaliyd zeer benauwd, myn maag zwelde zoo op dat ik uiyne kleeren moest los maken. Ik

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 2