No. 1077. Zaterdag 3 Februari 1906. Drie en twintigste jaargang. EN J. M. C. POT, Eerste Blad. „UULhAiV XJ. Publicatiën. BIMÜjNIiAM). OUDERWIJS. Levensverzekering-Maatschappij E ES MILLiOES GULDE1N. Yan onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, ratMal, mijl aai la Wauw ra itstatalt laiilui, tn Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. tngezendin stukken, enz. werden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacbt un liet bureau te T h o I e n «I vtór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER THOtlll. WONINGWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen herinneren den ingezetenen, dat het krachtens de in werking getreden woningwet VERBODEN is le. zonder schriftelijke vergunning van burge meester en wethouders een gebouw op te richten of geheel of voor een gedeelte ie vernieuwen 2e. zonder sch. iltelijke vergunning van burge meester en wethouders, krachtens eenig zakelijk recht, tot woning in gebruik te nemen, ot als eigenaar of in eenige andere hoedanigheid tot woning in gebruik te geven, een gebouw, ot een gedeelte van een ge bouw, laatstelijk niet als woning gebezigd. 3e. zonder schrillelyke vergunning van burge meester en wethouders een ter tijdelijke bewoning bestemde loods, keet, tent of soortgelijke inrichting ter bewoning te bezigen. Zy vestigen verder de aandacht op het volgende le. drie of meer meerderjarige ingezetenen eener gemeente kunnen bij het gemeentebestuur een met redenen omkleed ongezegeld bezwaarschrift indienen, betreffende een ot meer woningen, die, blykens persoonlijk onderzoek, hetzij wegens niet-inachtneming der bouwverordening, hetzy uit anderen hoofde, on geschikt ter bewoning zyn, of waarby het aanbrengen van bepaaldelijk aangeduide verbeteringen nood zakelijk is 2e. een dergelijk bezwaarschrift kan worden in gediend door het hootd van een gezin of een af zonderlijk levend persoon, betredende de door hem bewoonde woning. Tholen, den 27 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. G. VAN STAPELE, Burgemeester. P. LABAN, Secretaris. der BELASTBARE OPBRENGST gebouwde en ongebouwde eigendommen. De Burgemeester der gemeente Tholen maakt be- kend, dat eene opgave van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigen dommen, in deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen, van den 2 Februari tot en met den 2 Maart aanstaande ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Afgekondigd en aangeplakt te Tholen, den 2 Februari 1906. Be Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. Bij Kon besluit is de iudeeling van het ge bied der Schelde en Zeeuwsche ütroomen zoo- danig gewijzigd, dat Tholen en St.-Philipslaud thans gevoegd zijn bij Bergen op Zooui en de gemeenten van Noord-Brabant. Daar voor laatst bedoeld district eene vacature is door het ont slag van den heer Ten Bokkel, kunnen ook ingezetenen van Tholen en St. Philipsland naar deze vacature solliciteeren vóór 15 Februari. De zilveren eere-medaille van de Oranje Nassau orde is toegekend aan J. Caljouw, opziener der Visscherijeu op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. Aan belanghebbenden wordt meegedeeld van wege het ministerie van Waterstaat Handel en Nijverheid, dat de schuttingen door de schut sluizen van het kanaal door Zuid-Beveland, te Hansweert en te Wemeldiuge in verband met uit te voeren werkzaamheden tot nadere aan kondiging, niet geregeld kunnen plaats hebben. Benoemd tot inspecteur bij de belastingen te Zwolle H. Verschool!', inspecteur te Zierikzee. Volgens een gerucht, dat, naar Het Vad. meldt, steeds vaster vorm aannam, zou als opvolger van den heer uir. A. J. Koest, als Commissaris der Koningin in Zeeland, ernstig sprake zijn van den heer F. B. 's Jacob, burge meester van Botterdam. DE EERSTE KAMER is op 'toogenblik bijeen en levert algemeene beschouwingen over de Staats begrootingen, zonder, zooals dat te doen gebruikelijk is, iets over de begrooting te zeggen. Alles politiek, net als in 4e Tweede Kamer, maar niet zoo breedvoerig. t Ligt dan ook in den aard der zaak, dat het verrassende der nieuwheid hier gemist wordt. De een acht het optreden van het ministerie tot heden niet verzoenend, de ander wel, de een is tegen een grondwetsherziening, die algemeen kiesrecht beoogt, de ander is er voor, enz. De antithese en de laatste verkiezingscampagne kwamen ook weer ter sprake, natuurlijk ook het verlof aan minister Kraus. Maar al is er weinig nieuws gezegd, daarom zijn sommige beschouwingen niet geheel van belang ontbloot. Zoo werd voorspeld, dat al gemeen kiesrecht het openbaar gezag zal onder mijnen en de werkloosheid doen toenemen, een ander zou zich verheugen, indien door de onderwijs-uovelle het aantal kleine scholen toenam, die door ééu man kunnen overzien worden (dus meer hoofden en minder onderwijzers.) Zoo werd beweerd, dat het de sociale wetten niet zijn, die de volkswelvaart hebben doen toe nemen, en dat deze wetten den werkman naar beneden halen. Niet alle leden van de rechterzijde toonden zich onwelwillend jegens het nieuwe bewind. Jammer dat onder hen, die het ministerie af braken, de altijd opposaute liberale oud-minister Van Houten behoorde, maar ook dat is niet verrassend en werd zeker niet auders verwacht. De discussiëu duren voort. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. KI J KSPOSTSPA AR BAN K. Aan het postkantoor Tholen en do daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Januari 1906, ingelegd f27843.94 en terugbetaald f30.446.675. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 5830. Te Ourl-VoaseiDeer heeft voor ouderwijzer met hoofdakte weder één sollicitant zich aangemeld. Hoofdkautoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. Maatschappelijk Kapitaal Uoor de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 5U jarigen leeftijd 7,5°/OJ op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jangen leeftijd 11,3 °/0 en op 70-jarigen leeftijd 13,5 °/o rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan liet Hoofdkautoor eu bij H.H. Agenten de H.H. G. M. VAN EIJsSEU, te 1 kolenT. M. v. D. ENHE, te Uud-FosmeerJ. GELÜER- bJLUM te Poortvliet; J. W. KENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUÏS te Zierikzee; Mn. H. GELE te tiocs. ST, ANNALAND. Door den Gemeeuteraad is besloten, afwijzend te beschikken op het ver zoek van de afdeeiing Tholen van het Ned. Onderwijzers-genootschap, om de minima tracte* meuten van het onderwijzend personeel te ver- hoogen met het bedrag der bijdrage voor pensi oen voor hunne Weduwen en Weezen. Besloten werd verder op verzoek van den Nederlandschen bond van gemeente-ambtenaren een adres van adhaesie te zenden aan de Tweede kamer in zake toekenning van Kijks pensioen aan de gemeente-ambtenaren, hunne Weduwen en Weezen, en om eene bijdrage van f5.— te verleenen ter tegemoetkoming in d© kosten van eene dour dien boud te houden Tentoonstel ling op het gebied der gemeente-administratie, doch niet ingegaan werd op het verzoek van dien bond om aan een of meer gemeente-ambtenaren eene geldelijke toelage te geven voor het bezoe ken dier tentoonstelling. Een besluit tot gedeeltelijke vernieuwing van den kaaimuur werd aangehouden. Nog werd aan de Volksbibliotheek, tot instand houding daarvan; een bijdrage toegezegd van 125, j. 1. Dinsdagavond werd de gewone jaar vergadering gehouden van de Vereeniging Onder linge hulp bij het verliezen van varkens. Uit het door den Secretaris uitgebracht ver slag bleek, dat het getal leden met één vermin derd was en nu bedroeg 46, en dat de vereeni ging een verlies had geleden van f 188.60 naar de geschatte waarde, waarvan 80 °/0 of f 150.945 werd uitgekeerd, terwijl de rekening van den Penningmeester sloot met een batig saldo van f S34.595. De drie aftredende bestuursleden, de heeren D. Quakkelaar, J. van Luyk Nz. en P. Stols, werden met algemeene stemmen herkozen, even zoo de bode J. van der Male. Bij reglementswijziging werd bepaald, dat de leden verplicht worden hunne varkeus tegen vlekziekte te doen inënten. Keeds in 1905 werden 72 varkens in geënt en geen dezer dieren is door de ziekte aangetast. Een varken, dat reeds zeer ziek was, genas totaal na 2 inspuitingen. Bij den heer burgemeester alhier, kwam in het laatst der vorige week een telegrafisch bericht, dat de hier wonende schippersknecht H. d. J. te Walsum in Duitschland verdronken was. De verongelukte, die voor de eerste maal met dit vaartuig naar Duitschland ging, is 28 jaar oud en laat een weduwe met een kind na. IEKSEKE. Er is hier een huisje verkocht voor de kapitale som van f 20. Hoewel het be stemd is om afgebroken te worden, was het nog best bewoonbaar, maar zeer klein. De laatste bewoners waren allen overleden. Te Botterdam zijn in een gezin, waarvan de man van lerseke afkomstig is, door het spelen met lucifers, drie kiuderen in brand geraakt. Twee er van zijn overleden één zal herstellen. De ouders waren tijdelijk afwezig. De handboogschutterij St. Bastiaaa zal voor de tentoonstelling yan goud- en zilverwerk iu Zeeland eenige oude zilveren bekers en schil den en een vogel met keten afstaan. St. Bastiaau bestaat onafgebroken vanaf omstreeks 1630. In de Woensdagavond gehouden vergadering der kiesvereen. Algemeen Belaug zijn de vice- voorz. (dhr. Bles) en de le secretaris (dhr. De Korte) herbenoemd. OUD-VOSSEMEEK. In de Dinsdagavond ge houden vergadering van den Kolen bond alhier werd medegedeeld, dat inl905 werden uitgelost 5200 H.L. Een voorstel werd gedaan om het plein, waarop de kolen worden geborgen, gedeelte lijk te overdekken, om de kolen, die gedurende een gedeelte van het jaar opgestapeld worden, beter te kunnen conserveeren, welk voorstel werd aangenomen, evenals een ander voorstel, om de kolen voortaan op de weegbrug te doen wegen. De vier altredende leden van het Bestuur, de heeren P. Ph. Engel vaart, J, J. W. Tack, Ph. Ver hees en C. de W ilde werden weder herkozen en in de plaats van den heer Johs. Lindhout, die bedankt had, de hr. Herm. de Klerk. De prijs der kolen is 72 cent. per H.L. geweest. Het getal leden bedraagt 264. De batige saldo's over 1904 en 19U5 bedroegen te zamen t 67,39. SCH EKPEN1SSE. Een paard van den land bouwer Uouis te Oud-Vossemeer, voor eeu rijtuig gespanneD, waarin 2 personen gezeten waren, schrok, even buiten de gemeente, van een bek, dat iu den dam omver lag. Paard en rijtuig geraakten iu de sloot. Eeu der inzittenden wist nog bijtijds uit het rijtuig te springen, doch de andere maakte den val mede. Ongelukken haddeu niet plaats. Het paard werd weer voor het ge broken rijtuig gespauneu, doch de personen waren genoodzaakt er naast te gaan, daar het te veel gewaagd was, om er weer plaats in te nemen. Woensdagavond hield Ds. Steijnz, van Stavenisse, in de Ned. Herv. Kerk alhier een predikiug over de zending ouder de Heidenen. Bij die gelegenheid werd f 15.25 gecollecteerd. THOLEN. Naar wij vernemen zal de heer H. de Wilde, te 's-Gravenhage, alhier op 16 Februari a.s. een politieke leziug houden. Voor een zeer goed bezette zaal trad Donderdagavond voor ons Nutsdepartement op Mevrouw J. M. H. van Loon-van den Berge. In haar voorrede zeide spr. o.m. dat iedere provincie van ons land zijne schetsen of novellen in eigeu dialect heeft. Zeeland bv. de helaas te weinig bekende juweeltjes van Beunke in Wal- chers dialect, welke in humor eu gevoel zeker niet onderdoen voor Cremers' Overbetuwsche novellen. Waar Werumeus Buning in zijne beoordeeling Beunke's schetsen y werkelijk hoogstaande" noemt, daar komt het ons alleszius begrijpelijk voor, dat een gevoel- eu talentvol spreekster als mevr. Van Loon, Zeeuwsche van geboorte eu de Walchersche boerentaal volkomen machtig, zich tot deze schetsen voelt aangetrokken en dat zij het voornemen heeft opgevat, deze in wijder kring, voor nutsdepartemeuten, enz. te gaan voordragen. En wij juichen dit besluit toe, overtuigd van het succes dat zij voorzeker daarmee zal hebben; althans ons departement heeft zij een geuot- vollen avond verschaft door vóór de pauze eeu fragment uit „Dina", een verhaal uitmuntend door typischen eenvoud, en diep gevoel ten beste geven, eu na de pauze „hoe Pieter aan z'n tweede vrouw kwam", een geestig stukje vol humor en toch zoo uit het leven gegrepen. Haar verschijnen in de schilderachtige dracht eener Walchersche bberin verhoogde het eiiect van deze voordracht. Luide bijvalsbetuigingen vielen haar ten deel en voorzeker stemde ieder iu met de woorden van den voorzitter, den heer Overman, toen hij mevrouw Van Loon hartelijk dankte voor haar optreden te dezer plaatse. Te Vaals is door de justitie een inval gedaan in het speelhuis. Een roulette is iu beslag genomen en naar Maastricht gebracht. Een 7 0 jarige visscher te Leek is bij het uitzetten zijner vischnetten uit zijn jol gevallen en verdronken. Te Staphorst had iemand een konijnenvel, stopte t op en zette 't zoo in 't land. Toen naar een bekend strooper in de buurt. Er was een haas gezien, werd hem verteld. De man ging er direct op los, zag het haasje, schoot.... eu werd op 't zelfde oogeubiik verrast door een politieagent. De strooper wierp ontsteld zijn geweer iu een sloot, zette 't op een loopen en kwam daarbij zelf ook in een sloot terecht. De politieagent zette hem uiet na, want die was.... eveneens nagemaakt. Zoo liep de grap nog in alle onschuld af. Een veehandelaar te Beek (N.-Br.) is zoo danig door een stier gestooten, dat hij bewus teloos neerviel en reeds onder het naar huis brengen overleed. Een landlooper, tegen wien door het Op. Min. bij de Rechtbank te Maastricht zeven dagen hechteuisslraf en drie maanden opzending naar een Rijks- Werkinrichting was geöischt, werd door de Rechtbank slechts tot de eerste straf veroordeeld. Deze straf kwam echter hem zelf te gering voor, en hij teekende cassatie aan, waardoor er ten minste twee maanden zullen verloopen, alvorens een eind-vonuis wordt uitgesproken. De bij den storm jougsten onder Hardinxveld gestrande pakboot „Oscar" had eene lading in van 180 last koopmansgoederen, ter waarde van ongeveer 2 millioen gulden. Assurantie dekt de schade. De overlading is klaar gekomen. Hierbij bleek echter, dat er 6 vaten wijn zich aan boord bevonden, waarvan de invoerrechten niet betaald waren. De boete, hiervoor in reke ning gebracht, beloopt tusschen de 5 6 duizend gulden. Op een Zionisten-Congres te Brussel is besloteu eene commissie te benoemeu om de landverhuizing van Joden uit Rusland voor namelijk te leiden naar landen iu de nabijheid van Palestiue, met name naar Klein Azië, Cyprus en Egypte.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1