ïfiiMM, Eewijfl m de klaipn yan oeslerteelt, laidbnw, enz. No. 1076. Zaterdag 27 Januari 1906. Drie en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. Publicatiën. J. H. C. POT, BOAIENLAKD. onderwijs. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. IERSEK SGHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.02s, franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingazendsn stukken, «nz. wsrdsn stierlijk pp DONDERDAGAVOND Ingeweekt een liet bureau te T fc I e n et vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. De Burgemeester van Tholen brengt ter kennis der ingezetenen, dat de eerste rondreis tot het opnemen van alle terreinsveranderingen, die eene wijziging in de kadastrale stukken tengevolge hebben, door den Landmeter van het kadaster is bepaald op het eind dezer maand. Tholen, den 27 Januari 1906. Be Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. Openbare Gemeenteraadsvergadering te THOLEAJ, den 22 Januari 19Ö6. Afwezig de leden Hollestelle, J. W. Wagtho er. de secretaris, wegens ongesteldheid. Waarnemend secre taris, ingevolge de Gemeentewet, een der raadsleden, de heer C. A. H. Wagtho. De notulen der vorige vergadering worden, na voorlezing goedgekeurd en vastgesteld. De voorz. stelt aan de orde le. het in de vorige zitting aangehouden request van de afd. Tholen van het Ned. onderwijzers Genootschap, om de minima tracteraenten van het onderwyzend personeel te ver- hoogen met het bedrag der pensioensbijdrage. De voorz. merkt op, dat de inwilliging van dit verzoek de gemeente op een uitgaaf van f 395 zou komen te staan, waarom hij, namens B. en W. voor stelt afwyzend hierop te beschikken, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. 2e. het mede in de vorige zitting aangehouden verzoek van den Bond van gemeenteambtenaren, le. om een b/V age in de kosten der te houden tentoon stelling op iet gebied der gemeente-administratie; 2e. om het bezoek aan die tentoonstelling door een of meer gemeenteambtenaren in de hand te werken. B. en W. stellen voor, 15.als bijdrage in de kosten en den secretaris als tegemoetkoming f 15. toe te staan voor het bezoeken der tentoonstelling. De heeren C. A. H. Wagtho en Overman wenechten de bijdrage van f 5 op f 10 te brengende heer Moelker kan zich niet vereenigen met de toelage aan den secretaris, omdat op industrieel gebied ieder op eigen kosten een tentoonstelling bezoekt. De voorz. zegt dat B. en W. deze zaak met den secre taris overlegden en deze er genoegen mee nam. Daarna wordt met 6 tegen 3 stemmen besloten, f 10 als bijdrage in de kosten der tentoonstelling en f 15 aan den secretaris voor het bezoeken daarvan toe te staan. Tegen stemden de heeren Van EJsacker, Moelker en Wagemaker. Voorts wordt, mede op verzoek van bovengenoemden Bond, met 8 tegen 1 stem besloten, een adres van adhaesie te zenden aan de Tweede Kamer in zake toekenning van rijkspensioen aan weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren. Tegen stemde de heer Van K lsacker. Ingekomenle. Dankbetuiging van den heer J. Vriens voor zijne benoeming tot gemeente-bouw meester 2e. Van raej. W. Avé. verzoek om ontslag met 1 Maart a.s. als onderwijzeres aan de o. 1. school. Op voorstel van B. en W. wordt haar dit op de meest eervolle wyze verleend en besloten eene op roeping te doen voor eene onderwijzeres, jaarwedde f 500.indiensttreding 1 April. Vervolgens wordt met algemeene stemmen als lid der commissie voor schoolverzuim herbenoemd de heer H. J. Laban. De overige stukken worden in geheime zitting be handeld. Na heropening voor het publiek, besluit de raad met algemeene stemmen zich in verweer te stellen tegen de aanklacht-Uijtdewilligen (de automobiel- quaestie) en toestemming te vragen aan Ged. Staten tot het voeren van een rechtsgeding, onder over legging van rechtskundig advies. Niets meer te behandelen zynde, sluit de voorz. onder dankbetuiging aan den waarnemenden secretaris, de vergadering. UITGEVER T H O L N. Zonder nadere discussie wordt zij daarna met 7 tegen 4 st. aangenomen. De heer Muller, die vóór stemde, verklaart, dat hij zich vergist heeft. Als het mogelijk is, wil hij zijn stem veranderen. Over die mogelijkheid blijkt verschil van gevoelen te bestaan. De stemming blijft evenwel onveranderd. Daarna wordt de invorderings-verordening voorgelezen en met alg. st. goedgekeurd. Beide verordeningen treden 1 April a.s. in werking. Bij de laatste rondvraag vestigt de heerWes- dorp de aandacht van B. en W. op een gedeelte van de nieuwe straat in den Burenpolder. Daar blijven groote plassen water $taan. De voorz. belooft een onderzoek. Daarna wordt de vergadering gesloten. A-dvertentiënyan 1 tot 4 regels 40 ceuta; iedero regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elkt advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Bij Kon. besluit is op verzoek aan den Commissaris der Koningin in Zeeland Mr. A. J. Koest op de meest eervolle wijze ontslag verleend met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan deu lande bewezen. Herbenoemd tot burgemeester van Aarden- burg Mr. P. C. J. Henuequin. Benoemd tot ontvanger der rijks directe be lastingen te St-Maartensdijk de heer W.Schuijt surnumerair te VHertogenbosch. De St. Ct. no. 19 bevat een kon. besluit, waarbij wordt bepaald dat diploma's van stuur man voor de kleine vaart mede kunnen worden verkregen door bet vertoonen van een bewijs, van te hebben voldaan aan een eind- of over- gangs-examen, o. a. van de zeevaartschool te Vlissingen. Op 15 Jan. staan aan deo.1. school teO.-Vosseineer als schoolgaande bekend 266 leerlingen j aan de bijzondere school 119. Op laatstgcuoemde school worden de leerlingen evenwel op jeugdiger leeftijd toegelaten. Het herhaiingsonderwijs wordt aan de o.l. door 28 leerlingen gevolgd. LANDBOUW. De paardenhandel in de provincie Groningen is bijzonder levendig. Verschillende landen zijn koopers. Vooral Duitschland koopt de zware paarden bij den boer, de lichte bij Groninger handelaars. Al de licht gebouwde paarden zijn echter door de kooplieden opgekocht, zoodat de Duitschers ze tevergeefs zoeken bij de land bouwers. Openbare vergadering van den gemeenteraad van lËRSEKJi op Donderdag 25 Januari 1906, des avonds 7 uur. Tegenwoordig elf leden, voorz. de burgemeester. Deze deelt mee dat de heer J. C. v. d. Burght zijne benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim heelt aangenomen. De door B. en W, gewijzigde verordening op de schoolgeldheffing, waarover in de vergadering van Maandag de stemmen staakten, wordt op nieuw aan de orde gesteld, en ter wille van den heer Wesdorp, die toen afwezig was nog maals voorgelezen. 81. ANNaLAND. Door ingelanden der Polders Oudeland en Anuavosdijk, Breedenvliet, Maria en Pluimpot is op voorstel van het bestuur besloten, de uitvoering van de ge deeltelijke vernieuwing der zeesluis en van de vernieuwing der spuisluis op te dragen aan den heer Joh. de Jonge te Middelburg voor de door dezen op 16 dezer ingeschreven som van f 16846. Ter bestrijding der kosten van een en ander zal nu eene leening worden 1 18000 iu plaats besloten was. aangegaan van van f 14000 zooals vroeger 1ERSEKE. Het schoolverzuim op school 2 bedroeg in 1905 totaal 9,56 waarvan 3,76 °/Q ongeoorloofd. In J9U4 waren die cijfers 8,79 en 5,38, in 1903 19,11 en 5,65 Het ongeoorloofd verzuim was dus in 19U5 aanmerkelijk minder. ®eQ schipper bij de visscherijpolitie heeft bij een val een rib gebroken. OUD-VOSSEMEER. In deze gemeente komen eenige gevallen van roodvonk voor; o.a. is dit het geval bjj het hoofd der O. L. School, SCHERPENISSE. Alhier zijn in de laatste weken verscheiden gevallen voorgekomen dat honden stierven, daaronder niet begrepen de hnishondjes. De rijksveearls heeft een geval onderzocht. Eindelijk is het besluit in den gemeente raad genomen, dat een gedeelte van de Kade alhier, dat reeds zoo lang herstel noodig had, een belangrijke verbetering zal ondergaan; ook zal er nu op het zuidelijk deel van de Kade een doorrit door den dijk gemaakt worden. STAVENISSE. Dezer dagen werden alhier de jaarvergaderingen van de beide weegbruggen gehouden. De eerste betaalde een dividend van 47 en de heeren L. J. Dorst en P. J. de Vos werden herbenoemd, resp. als voorzitter en als weger. De tweede betaalde een dividend van 40 en de heeren C. Broodman en E. Roozemond werden herbenoemd, resp. als voorzitter en als weger. De heer C. Broodman bedankte evenwel voor de herbenoeming. Door de Dorpsvereeniging I alhier is gegund de levering van superphosphaat aan L. Groos- man, IJzendijke ad f2,26, opgei. Pern-Guano aan I. J. v. d. Have, Zienkzee, ad f 8,38, Chili- salpeter aan P. G. Adriaanse, B. op Zoom ad f 12 43s en f 12.11, Amm. Snperpb. aan P. J. van Aardenne, Dordrecht ad f'7.24 en Zwavelz. Ammoniak, Maatsch. Dordrecht ad f 15.60. THOLEN. In de Maandag 1. 1. gehouden vergadering van het Depart. „Tholen" der Maatschappij tot nut van 't algemeen had ingevolge art. 73 der Wet de lü-jaarlijkeche reglementsherziening plaats. Besloten werd o. m. de functiën van secretaris en penningmeester te vereenigeu en het bestuur alzoo te doen bestaan uit een voorzitter, een secret.-penning- meester en drie leden. Voorts werd de toegang tot de nutslezingen paald tot de leerlingen der beide hoogste klassen van de Rijksnormaallessen; tot heden kon den al de leerlingen deze bijwonen. Kinderen en pupillen van leden van het departement, tusscbeu deu leeftijd van 1518 jaar, hebben vrijen toegang. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering op 28 Pebruan a.s. te Amsterdam te houdeD, werd gekozen de heer B. A. Overman, voorzitter en tot diens plaatsvervangers de hh. J. M. C. Pot, secretaris en J. D. Noske. De schooljeugd heelt zich Donderdag kunnen vermaken met sneeuwballen gooien, een ouschuldig vermaak wanneer de bal niet te vast en de sneeuw niet te hard is, maar we zagen ook kinderen die handjes vol sneeuw in den mond staken en opslikten of 't suiker was. Tegen deze snoeperij kan niet genoeg gewaar schuwd worden, daar de maag van het kiud niet alleen te veel verkoeld, maar door 't vuil dat in de sneeuw zit, ook bedorven wordt. Leg maar eens een sneeuwbal op een bord, laat hem smelten en gij zult zien, hoe veel vuiligheid er in de sneeuw schuilt, al ziet zij er nog zoo wit uit. Bij Wollinghuizen hebben kwaadwilligen den dijk van het Moddermansdiep doorgestoken. Door spoedige ontdekking werd eene groote overstrooming voorkomen. Een werkman te Bergeik dronk bij ver gissing een glaasje aziju-essence inplaats van brandewijn. Spoedig daarop kreeg hij hevige kramp en zakte ineen. Zijn toestand is hoogst Een bejaard echtpaar te Volendam, dat reeds 52 jaar door den band des huwelijks is vereenigd, vierde eerst de vorige week zijn gouden bruilott, omdat het 2 jaar geleden hieraan niet hadgedacht. Nabij Helmond sprong een arbeider van de nog iu beweging zijnde tram en geraakte er onder. Vreeselijk verminkt werd hij opgenomen en overleed aan de gevolgen. Een kleermaker te Losser, die volgens de gewoonte aldaar de klok zou luiden, omdat in het gezin van een zijner naaste buren een kind gestorven was, geraakte bij ongeluk in het klokketouw verward. Het touw sloeg hem als een strik om den hals en hij ging mee de hoogte in. Gelukkig waren terstond personen bij de hand, die hem nog uit zijn gevaarlijken toestand wisten te bevrijden. Bij het groote ongerief door het vele water veroorzaakt komt nu voor Friesland ook nog dit, dat door den jougsten storm verscheiden watermolens in het ongereede zijn geraakt. Nu zoo hoog noodig dag en nacht zon moeten worden gemalen, staan verschillende molens wegens reparatie stil. Hier en daar worden polderdijken bewaakt, omdat men voor doorbraak vreest. Het boezem water zet nog steeds op door den westenwind en met de zeesluizen kan niet gestroomd worden. naar Zaandam en speel in de Men schrijft aan de N. R. Crt. Een strooper in Friesland beloofde een vriend een haas op diens verjaardag, 23 Januari, dus verboden jachttijd. De vriend wees er op, dat het moeilijk zou zijn hein den haas te zenden, de politie ziet zoo streng toe. De strooper lachte. De 23e Januari kwam. Voor het huis van den vriend hield een kinderwagen stil, waarin een kindje van ongeveer drie jaar zat, terwijl een meisje van 13 jaar den wagen duwde. Het kind in den wagen zat op een kussen en dat kussen moest aan het adres van den vriend bezorgd worden, zoo zei het oudste meisje. In het kussen zat de beloofde haas, een dikke van bijna 9 pond. Het kinderwagentje was de woningen van twee veldwachters gepasseerd en twee mare chaussees tegengekomen, Verhuis loterij De „honderd-duizend" uit de Staatsloterij is thans voor de derde maal in opvolgende loterijen te Zaandam gevallen I In Gelderland is tegen een burgemeester proces-verbaal opgemaakt wegens het buiten noodzaak met een paard berijden van een rij wielpad. Kweekelingen voor Rijkskweekscholen. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat op 1 Mei 1906 bij de Rijkskweekscholen voor onderwijzers te Nijmegen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groniugen en Maastricht en bij de Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn 20 kweekelingen kunnen worden geplaatst. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten diegenen de voorkeur, die in de gemeente wonen waar de kweekschool gevestigd is, of die elders wonende, zelf in de kosten van huisvesting en verpleging voorzien. Bij de aangifte moet daarvan door de ouders of voog den van de adspiianten melding worden ge maakt. Zij die voor plaatsing aan eene van de Rijkskweekscholen voor onderwijzers in aan merking wenschen te komen, moeten zich vóór 1 Maart 1906 aanmelden bij den directeur der Rijkskweekschool die zij wenschen te bezoeken, en zij die plaatsing verlangen aan de Rijks kweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn, moeten zich vóór 20 Februari 1906 bij de directrice dier inrichting aanmelden. (St. Ct) Bij de hervormde gemeente te S. (Fries land) bestaat het salaris van den predikant uit de huur van landerijen. De predikant liet, nu de pachtprijzen hoog zijn, de landerijen pu bliek verhuren en krijgt nu in plaats van f 3000 jaarlijks f 4000 pacht. Een groot deel der gemeenteleden vindt deze houding van hun herder, die ongehuwd en niet onbemiddeld is, niet zooals het behoort eq komt niet meer bij hem ter kerk.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1