iiïtllai, jrewijd aai It tilaini tan aesterteell, 0. 107S. Zaterdag 6 Januari 1906. Drie en twintigste jaargang. se EN re Eerste Blad. De Kinderwetten. J. M. C. POT, „H O L L A N D. ■Ml Sla Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLIOEN GULDEN. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSGHE 076 IN, THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezondsn stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan it bureau te Tboltn ol vóór DONDERDAGMIDDAG bif IV. Voogd ij raden. la de bepalingen, omtrent de ouderlijke macht 124'fdig te hebben herzien, heelt de wetgever strai die omtrent de v o o g d ij in menig op- Sbeter geregeld. Zijn bedoeling is het, dat S oogdij meer dan tot dusver het geval was, 7 werkelijke bescherming en verzorging van ÜOIerjarigen zal opvatten, en niet hoofd lij k het beheer van hun goederen. Nu in ran gevallen de ouderlijke macht zal worden j, angen door de voogdij, moet ook gezorgd '*Men, dat de voogd voorziet in hetgeen van |)|je ouders verwacht wordt. irjje|at blijkt reeds uit hetgeen art. 441 van I Burg. Wetb. voortaau zal bevatten, omtrent .fideel der verplichtingen van den voogd, enkel zooals het tot nu toe luidde „zorg en voor den persoou vau den minderjarige" .denzelveu in alle burgerlijke haudelingen ver- lj ipwoordigeu"; maar, zooals nu iu dat art. is ïZen De voogd zal voor het onderhoud en opvoeding van den minderjarige overeen- ïtig diens vermogen zorg dragen, en den p in in alle burgerlijke haudelingen vertegen- -.pjüigen." Dezelfde verplichting dus die aau ouders wordt opgelegdenkel met dit ver- dat de ouders tevens tot de kosten bij en pilaar evenredigheid van hun inkomen" 353 2de lid nieuw,) maar de voogd niet eigen middelen iets behoeft bij te passen, felke groote beteekenis de wetgever thans deze iustelling hecht, ter bescherming van jeugd, blijkt voorts uit drie gewichtige ulliugeu. I e eerste is de instelling van V o o g d ij"- 9 ien. In het vorig artikel is reeds gewezen 96(de roeping, welke deze colleges hebben te uilen, ingeval ontheffing of ontzetting vau ouderlijke macht uoodig wordt geacht. De van deze raden is echter in de wet niet i rkeurig omschreveneen nieuw artikel 3 verwijst enkel naar de bemoeiingen, aan college in het Burgerlijk Wetboek en audere en uitdrukkelijk opgedragen. Gaat men [gcjjbepaliugen na, dan blijkt het, dat het doel me) instelling tweeledig islo. te zorgen dat het geheele land blijvende organen bestaan, velke men zich in het belang van minder den kan wenden2o. datzellde orgaan te 0p»ten met de zorg voor de belaugen van lerjarigen, die bijzondere voorziening noodig ►en. 5Pde algemeene wettelijke bepaling wil dat in rechterlijk arrondissement ten minste één jdijraad zal zijn, welker kosten zij ten laste gt van den Staat. De verdere regeling wordt een Koninklijk Besluit overgelaten, nadat •_laad van State er op is gehoord. Dat besluit RGnlangs, op 15 Juui 1905, vastgesteld en jlt o.a. voor, dat in elke gemeente waar rechtbank is gezeteld, een Voogdijraad zal /»itigd zijn voor het geheele arrondissement, eri uitzondering van de zeer bevolkte arrondisse- en Amsterdam, Botterdam, 's-Gravenhage Breda, die elk twee Voogdijraden zullen gen. Voor het arrondissement Amsterdam et rechtsgebied der beide raden verdeeld k de kantons Amsterdam I en 11 en de kantons or ïn IV en Hilversum. Voor Botterdam over kt antons Botterdam 1 en li en over de kantons e- Schiedam, Gouda, Schoonhoven, Brielle en et nelsdijk. De eerste Voogdijraad in het tdissement 's-Gravenhage wordt ingesteld ,n de katons 's-Gravenhage en Delft, de tweede i: Leiden en Alfen, met Leiden als zetel. De tr de in het arrondissement Breda zal als «gebied hebben de kantons Tilburg en Ooster- en te Tilburg zetelen. n e leden worden in oneven getale (van 5 y 11) door de Koningin benoemd voor den j van 6 jarende helft (waarbuiten de voor- e r valt) treedt om -de drie jaren af en is ond herbenoembaar. De benoeming geschiedt (niet uit) een voordracht van alphabetische onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tholen. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. dubbeltallen, opgemaakt voor de eeue helft door den commissaris in de provincie, voor de andere helft door den president der rechtbank. De eerste keuzen, waaraan uitteraard veel zorg moest worden besteed, zijn onlangs openbaar gemaakt en men zal hebben ontwaard, dat daarbij ook vrouwen als leden zijn aangewezen. Elke V oogdijraad wordt ter zijde gestaan door een bezoldigd secretaris. De leden zeiven ver vullen een onbezoldigd eere-ambt, maar mogen reis- en verblijfkosten in rekening brengen. Om te zorgen, dat de Baad zijn taak over zijn geheel rechtsgebied behoorlijk kan vervullen, bevat het besluit nog de bepaling, dat hij in elke gemeente er van, behoudens goedkeuring van den minister van justitie, agenten kan aanstellen, die vergoeding erlangen voor reis- en verblijfkosten, gemaakt in de vervulling van opdrachten. Elke raad moet voorts terstond ua haar samenstelling in één of meer dagbladen •kennis geven van plaats en tijd zijner gewone vergaderingen, en waar en wanneer de secretaris voor het pnbliek zal te spreken zijn. Stukken tot een verkeerden Voogdijraad gericht, worden door dezen aan den bevoegden Baad doorgezonden, met kennisgeving aan den afzender. Elke Baad is tevens gehouden opdrachten vanwege den minister betreffende minderjarigen gedaan, te vervullen, en jaarlijks vóór 1 April aan den minister een beredeneerd verslag uit te brengen, waarvan een afschrift aan de rechtbank wordt gezonden. Dit de wetsbepalingen, waarin de Voogdijraden genoemd worden, blijkt voorts, dat zij te waken hebben voor de benoeming vau voogden en toe ziende voogden in alle gevallen, waarin de wet het voorschrijft, maar het niet is geschied. Verder te zorgen voor de ontheffing of de ontzetting van ouders of voogden in de gevallen, dat de wet zulks noodig acht. Ja, in sommige gevallen zelf de zorg voor de minderjarigen op zich te nemen, zoolaug niet op andere wijze in de voogdij is voorzien. Hoofdzaak is wij herhalen het dat er allerwege in den lande in elks nabijheid een college is, waarvan men weet, dat het belast is met de behartiging van de be langen van minderjarigen. In gevallen van mis handeling of verwaarloozing van kinderen zal dus niemand meer „zijn handen in onschuld kunneu wasschen", zeggende, niet te weten tot wie men zich heeft te wenden. („A. II.") Hoofdkautoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50 jarigen leeftijd 7,5°/0, op 55-jarigen leeftijd 8,5 °/0, op 65-jarigen leeftijd 11,3 °/0 en op 70-jarigen leeftijd 13,5 °/0 rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. VAN BIJSSEL, te '1 holenP. M. v. D. ENDE, te Oud- VosmeerJ. GELDEB- BLOM te PoortvlietJ. W. BENSEN en notaris H. J. VAN NOUHÜYS te Zierikzee Mr. H. OELE te Goes. In de Woensdagavond te Middelburg ge houden afdeeliugsvergadering vau de schippers- vereeuiging „Schuttevaer" werd o.m. voorlezing gedaan van een ingekomen schrijven van burge meester en wethouders van Zierikzee, houdende bericht, dat zij, met het oog op de hooge kosten, geen aanleiding vinden te voldoen aan het ver zoek der afdeeling om een licht te plaatsen het hoofd. op Bij de rondvraag werd o.a. de wenschelijkheid betoogd, een licht op de haven van Borssele te plaatsen, waarop het bestuur zal aandringen. Voorts werd andermaal gewezen op de be zwaren voor de binneuschipperij door het ontbreken van boeien te Dordrecht en de belemmering van het Mallegat door de in lading en lossing liggende zeeschepen aldaar. Geklaagd werd over de bediening vau de spoorbrug te Middelburg, die volgens 't algemeen gevoelen zeer veel te wenschen moet overlaten. Verbetering werd gevraagd van het vaste licht te Hoedekenskerke en geklaagd over het weinige licht bij de Val te Zierikzee. Aan den Raad van Toezicht op de spoorwegen ie 's-Gravenhage, is door de Bergen op Zoomsche handelsreizigersvereeniging hei volgende adres gezonden Weled. Gestr. Heeren Ondergeteekenden G. J. Damen en Andr. Stoové, resp. Voorzitter en le Secretaris der Bergen-op-Zoomsche Handelsreizigers-Vereeniging goedgekeurd bij Koninklijk besluit vau 26 Uct. 1903, no. 41, hebben de eer aan Uwen Baad het navolgende te verzoeken. Beeds sedert eenige jaren wordt in Zeeland dringend behoefte gevoeld aan verbetering in den Spoorwegdienst. De aansluiting van de treinen op de Provinciale Stoom booten over de Wester-Schelde laat veel te wenschen over. De middagtrein o. a. vertrekt een kwartier vóór de boot van Breskeus aankomt, terwijl men, ko mende met de vorige boot, circa twee uren moet wachtenzoo ook van de richting Neuzen. De Handel van Zeeland in de eerste plaats, maar ook de handel van geheel Nederland lijdt groote schade tengevolge der slechte correspon dentie met euwsch-Vlaanderen, dat hoe langer hoe meer zijn inkoopen doet in België, wat veel gemakkelijker te bereiken is. Gemakkelijke reisgelegenheid en lage tarieven zouden moeten bewerken, dat de bewoners van Zeeuwsch Vlaanderen zich gedrongen gevoelden, om den Nederlaudschen handel te begunstigen het tegendeel zien we echter gebeuren. Het vorig jaar zond onze Vereeniging aan Uwen Baad een Ontwerp-Zomerdienstregeling voor 1995, geheel en al met redenen omkleed, deze bleef eebter zonder succes, terwijl de Kamer van Koophandel en Eabneken te Vlissingen iu het begin dezes jaars eenzelfde verzoek tot U richtte voor dezen Winterdienst, met hetzelfde gevolg. Wij vermoedeu daarom, dat voor de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen groote moeielijkheden verbonden zijn aan de algeheele inwilliging vau onze wenschen waarom onze Vereeniging, die zich met het volste recht de tolk kan noemen van alle be langhebbenden iu deze, haar ontwerp voor 1995 heeft herzien en hare wenschen bepaald tot het allermeest noodzakelijke, en dat is le een middagtrein van Vlissingen naar Boosendaal, om 2.39 vertrekkende en stoppende aan alle stations. 2e de locaaltrein van 6.20, thans van Boosen daal naar Bergeu-op-Zoom, te laten doorrijden naar Vlissingen, met stopplaatsen: Wouw, Bergeu- op-Zoom, Kruiniugen, Lerseke, Goes en Mid delburg. De tijdsruimten tusschen trein no. 342 en trein no. 182, resp. 12.39 en 4.39 en die tusschen de treinen no. 343 en 345, resp. 4 uur en 7.59, zijn veel te lang; te meer daar tusschen 4 uur en 6.29 te Booseudaal van alle richtingen treinen binnenkomen. Wanneer bovendien in verband met den Stoom- bootdienst over de Wester-Schelde in bestaande treinen die wijzigingen werden aangebracht, die noodig zijn ter verzekering van goede aanslui tingen met Zeeuwsch Vlaanderen, dan zou het reizend publiek en vooral de haudel daarmede zeer gebaat zijn. Onze Vereeniging verzoekt Uwen Baad drin gend om aan den toestand van heden een einde te maken en op de Zeeuwsche lijn de boven- gevraagde verbeteringen in te voeren. Namens de Bergen-op-Zoomsche Handels reizigers- V ei eeniging, C. J. DAMEN, Voorzitter. Ajjdr. STOOVÉ, le Secretaris. Op de postspaarbank is ingelegd f4958,78 en terugbetaald f 1890,93. Uitgereikt 8 nieuwe ooekjes. In het geheele jaar 1905 zijn behandeld 13828 telegrammen, waarvan 1955 verzonden en 11873 ontvangen. Op de spaarbank is ingebracht f47326,285 en terugbetaald f39110,41. Uitgereikt 93 boekjes. Het aantal behandelde telegrammen was aan merkelijk hooger dan in 1991. Het vermeerderde met 1949 of ruim 16 °/0. ST. MAARTENSDIJK. Loop der bevolking over het jaar 1995. Op Si Dec. 1904: 1417 M., 1356 Vr. totaal 2773 inwoners. Iu 1905 geboren 43 gevestigd 26 overleden 14 vertrokken 57 -Zoodat de bevolking M. 29 Vr. totaal 36 14. 50 op 31 Dec. 1905 72. 62. 28. 107. met IERSEKE. Iu December zijn op het telegraaf- kautoor hekandeld 1980 telegrammen, waarvan 249 verzonden en 1731 ontvangen. 1 inwoner verminderd was en derhalve bedroeg 1415 M, en, 1357 Vr. totaal 2772 inwoners. Hierbij valt op te merken, dat het aantal sterfgevallen, totaal 28, bijzonder gering is. Hier onder bevonden zich 6 personen vau 80 jaar en daarboven, 6 van 70 tot 80 jaar, 2 van 60 tot 70 jaar en 3 van 50 tot 60 jaar. Tusschen 8 en 36 jaar oud stierven 4 personen, de overigen waren kinderen beneden bet jaar. Het totaal der geboorten, 72, was ecbler ook gering. Dit is slechts 2,6u/0 der bevolking. Wij waren in de gelegenheid de geboorten in deze gemeente na te gaan over een 40-tal vau jaren en dan ver dient bet bijzondere opmerkzaamheid, dat in 't jaar 1865, toen de bevolking uit 2326 inwoners bestond, het aantal geboorten 115 bedroeg, der halve bijna 5°/0 der bevolking. Ongeveer 35 achtereenvolgende jaren gaven wel kleiue afwij kingen vau dit percentage aan, doch met belang rijk in vergelijking met liet aantal geboorten in de jaren der 20ste eeuw. In die jaren kunnen zij slechts 3°/0 der bevolking balen en dan uog met eens gemiddeld. Het aantal gesloten hu welijken is in die jaren normaal. Loop der beweging op hel hulppost- en telegraafkantoor alhier over 1905. 603 inlagen Rijkspostspaarbank tot een bedrag van f 58864,28, 283 terugbetalingen tot een bedrag van f 61257,67, ontv. brieven 1972», outv. briefk. 13067, ontv. drukw. 77010, ontv. dienstbr. 3955, ontv. monsters 293, outv. aan- geteekende brieven 492, waarvan 147 binnenl. met waarde f 95353,05, 27 buitenl. met waarde 90525 frs., verzonden postwissels 2608, uitbel, postwissels 1116, ontv. quitantiën 2138, verz. quitantiëu 45. Aangekomen postpakketten 3494, verzouden postpakketten 1669, telegrammen aangenomen en verzonden 2298, ontvangen 1991, totaal behandeld 4289. Door den beer A. J. Geluk, arts alhier, is ontslag gevraagd als gemeente-geneesheer. Naar wij vernemeu gaat de hser Geluk, na eene drukke werkzaamheid van meer dan 30 jaren, zijne overige levensjaren in rust doorbrengen, voorloopig in het buitenland. Aan de schietvereeniging „Koningin Wilbelmina" alhier is 'bij beschikking van den &lin. vau Oorlog eene subsidie van f 350, toegekend. POORTVLIET. Loop der bevolking over 1905. Eindcijfers op 31 December 1905 is 790 m., 752 vr. samen 1542 pers. In 1905 geboren 29 m., 27 vr. samen 56 pers., ingekomen 31 m., 34 vr. samen 65 pers. Vermeerdering 60 m., 61 vr. samen 121 pers. In 1905 overleden 12 m., 10 vr. samen 22 pers., vertrokken 43 m., 44 vr. samen 87 g pers. Vermindering 55 m. 54 vr. samen 109 pers. Eindcijfer van 31 December 1905 samen 795 m. 759 vr. samen 1554 pers. Een kind werd levenloos aangegeven. Twee erkenningen hadden plaats door de moeders. Een overlijden had plaats van een niet tot de werk. bev. behoorende. Een overlijden had plaats van een vr. die uitsl. wett. dom. te P. had. 17 huwelijken werden voltrokken tw. 16 tusschen jm. en jd. en 1 tusschen jm. en wed. Van deze woonden 5 jm. en 1 jd. elders.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1