irtllii, [iijji au It htlaipi m oesterteeit, lulliit, ui. No. 1072. Maandag 1 Januari 1906. Drie eu twintigste jaargang. EN Eerste Blad. NIEUWJAAR. J. ÏÏE. C. POT, BINNENLAND. Van onze bericiitgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt elkeu Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco per post fl,10. Voor het buitenland 90 cents. Ing.zo.d.n stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het Oureau te T h o I o n ol v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseko. UITGEVEB Taotzir, Adrertentiën van 1 tot 4 regels 40 c-uts; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Wederom is een jaar met al zijn lief en leed Voorbijgegaan, en treden wij een nieuwen jaar* kring iny waar blijde en droeve dagen elkaar sullen afwisselen. Een gelukkig Nieuwjaar hebben wij familieleden, vrienden en bekenden toegewenscbt, bij de eerste ontmoeting en het is aan geen twijfel onderhevig, dat die weuschen oprecht zijn gemeend. Ook onze lezers weuschen wij een jaar van voorspoed en geluk, dat voor allen de blijde dageu velen zullen zijn en mochten er droeve dagen komen, dat dan de moed niet outbreekt, om het leed te dragen, gesteund door hoop op de toekomst, waut moed en hoop ziju de heer lijke gaven des levens, die wat ons neerdrukt verlichten, wat ons lijden doet verzachten eu de vertwijfeling van ons houden. Bijna iedereen maakt met den aanvang van het nieuwe jaar, nieuwe plauuen voor ziju hui- •elijken kring, voor ziju betrekking of voor Sijn onderneming, leder maalt zich het lot dat hem verbeidt, overeenkomstig zijn wenscheu en al die plannen en verwachtingen, al die wenschen beteekenen niets auders, dan dat ieder daardoor zijn verlangen naar geluk uitdrukt. Daarom zorgt de werkzame vader zooveel mo gelijk voor de toekomst vau ziju kinderen daarom regelt de huismoeder hare bezigheden soo, dat zij het leveu iu deu huiselijkeii kriug zooveel mogelijk kau veraangenamen. Daarom verdubbelt de ïneuschelijke geest ziju inspau- uingen teueiude wetenschap vooruit te brengeu, of uitvindiugeu te doen. Daarom hecht zich de Verbeeldingskracht der jeugd aan illusiën die haar vreugde eu geluk beloveu. Welnu deze weuschen en verwachtingeu ziju vergeeflijk, de arbeid tot vermeerdering vau keunis eu welvaart is prijzenswaard, maar laten we steeds bedacht zijn, dat de beste wenschen mets beduiden, wanneer wij niet tevens ons best doen om ze te verwezenlijken niet alleen voor ons zelveu maar ook voor anderen. Te willen en te be werken al wat ons zeiven niet alleen maar ook onze medemenschen ten goede komt, is de maatschappelijke taak bij uitnemendheid. Ons zeiven zoo te ontwikkelen en te beschaven, dat er kracht, licht en warmte van ons uitgaat, wie dat opvat als zijn leveusdoei beweegt zich in de goede richting. Het nieuwe jaarHet ouder worden van deu tijd, maar telkens toch de bode van nieuw en schooner leven. Het roept ons allen toe Wan neer gij zegen en geluk wilt hebben, spreidt zooveel mogelijk geluk om u heeu, tracht an* deren lief te hebben als u zei ven eu leer alzoo de liefde aan anderen. Dan zal uw hart, gelijk het jaar, zich telkens -weer verjongen en het geluk zal u blijven be stralen tot in deu wiuter vau uw leven, die voor u 't nieuwe leveu voorbereidt, gelijk de winter vau het oude jaar, de lente vau het nieuwe. De heer C. Hollestelle van Tholen, opzichter bij deu Waterstaat ia lndië, is geplaatst iu de residentie Batavia. Bij beschikking van den Minister van J ustitie is met 6 Januari 1906 verplaatst, de rijksveld wachter brigadier-titulair J. Pijpeling vau Veere naar Tholeu. Met ingang van 1 Januari 1906 is de schipper bij de Visscherij-politie C. L. vau Roeijen be vorderd vau de 6e naar de 2e klasse en de schipper Van de Zande van de 2e naar de le klasse. Het door onderstaande gemeenten te dragen aandeel in de lichting van de nationale militie van 1906 is vastgesteld als volgtSt. Annaland 9, St. Maartensdijk 10, Ond-Vossemeer 6, St. Philipsland 8, Poortvliet 4, Scherpenisse 4, Stavenisse 5, Tholen 12, lerseke 20. Middelburg. Door Ged. Staten zijn de adjunct commiezen ter provinciale griffie le kl. J. P. H. Rest, mr. M. M. de Lange Boom, JK. van Heuven en A. Hammacher bevorderd tot commies, terwijl aan alle ambtenaren ter griffie de tractementsverhooging is toegekend, zooals door de Prov. Staten in de laatste najaarsver gadering is besloten. Tweede Kamer. De staal8begrooting is Zaterdag klaargekomen. Over hooldstuk Koloniën werd geen enkel woord gesproken, wel een bewijs, hoe de tijd schoon opge- piaat was. Verreweg het voornaamste, dat nog te vermelden is, is de behandeling van art. 1 der wet op de middelen, omdat dit het toestaan der lö opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelasting bevatte, 't ls bekend dat de rechterzijde daar tegen gekant was, en zoo werd van die zijde een amendement voor gesteld tot schrapping der 10 opcenten. Vooral de heer Heemskerk [a. r.] deed zyu best om de sociaal democraten aan zijn kant te krijgen (dat had een liberaal eens moeten doen maar het lukte niet, en het amendement werd verworpen (techts tegen links). Troelstra deed nog een poging om de bedoelde 10 opcenten te vervangen door 20 opcenten, uit sluitend op de vermogensbelasting, doch ditam. won slechts 8 stemmen. Nu kwam art. 1 der middelen wet aan de orde en zie, nogmaals werd daar de stormram tegen gericht door hooidelyke stemming te eischen; natuurlijk om nog oen kansje te wagen (,al was het klein) om de 10 opcenten kwyt te raken en daardoor tegelijk misschien het kabinet omver te kegelen. De uitslag was niet twijlelachtig en zells beschamend voor den voorsteller (de heer Van Vlijmen), want deze stemde op aandrang van zyn partijgenooten, zeil voor art. 1 De kauier is daarna op reces, waarschijnlijk tot half Februari, naar huis gegaan. Bij huoldstuk Financiën was gesproken over ver mindering van den suikersaccijns uoia bene in een tijd, dat alle ministers partijhoofden, nieuwsblad redactiën en nog vele duizenden politiekers en gewone stervelingen slapelooze nachten doorbrengen oin nieuwe bronnen te bedenken voor een werklieden- pensioen eu snelvuurkanonnen. We behoeven dus niet le zeggen, dat dit suikerpraatje Sisyphusarbeid was. IEBSEK.E. Van Je afd. „Zeeland" der Neder- laudsche vereenigiug tut bevurdertug vau fluim- veehouderij en taiume-kouijneuieelt ïs een ouder- afdeeliug „Zuid-Bevelaud" opgericht. Iu het bestuur hebben zittiug o.a. de heereu J. L. Bom (voorz.) en A. Nolet beideu te lerseke. Dinsdag li. hield deze ouderaldeeliug haar eerste vergadering. De Nieuwjaarscollecte heelt hier inet in- w"k'"S fan den grond> snoeien van wortels en bij plautbooinen, opkuilen, planten, De burgemeester stelde dadelijk een onderzoek in bij den dokter, waar de patiëent nog onder behandeling was. Het duurde evenwel niet lang of de politie moest weder geroepen worden, daar de dader weer hevig te keer ging in een herberg. Onderwijl gelukte het aan de personen in de herberg, hem buiten te krijgen. Onder geleide van zijn vader is hij naar huis gebracht, waar hij nog een verhoor van den burgemeester moest ondergaan. Woensdagavond werd het gewone jaarlijksche kerstfeest met de kinderen der Zondagschool gevierd. Zij werden onthaald op chocolade en koekjes. Ook was er dien avond een toover- lantaarn van den heer '1'. Sneepels. Bij die beelden waren ook bijbelsche tatereelen waarvan de heer Duijnhouwer, Zondagschoolonderwijzer de uitlegging gaf. Oud en joug heeft zich daarbij goed geamuseerd. THOLEN. Woensdag 27 December hield de afdeeling Tholen van de Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde eene vergadering voor leden en belangstellenden op de bovenzaal van den heer Moelker. In zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn genoegen uit, dat zoovele leden waren opgekomen. VuV vai verheugde het hem, dat onze afdeeling ook de symphathie geniet van de dames, hoewel slechts een enkele ter vergadering aanwezig was. Hij hoopte, dat spoedig meerdere haar voorbeeld zouden volgen, eu dat deze vergadering, waarin een onzer bekende tuinbouwleeraars, de heer De Greefi', van Frederiksoord, dien hij inmiddels aan de vergadering voorstelde, zal optreden, eene aanleiding moge zijn, dat alle tuinbouwers uit ouze omgeving niet alleen, maar ook alle land bouwers zich bij onze afdeeling aansluiten. Hierna verkreeg de heer De Greett' het woord. „Het is mij een waar genoegen hier heden avond voor u te mogen optreden er licht voor mij een bewijs iu, dat men ook iu deze streken op gebied van tuinbouw met den ouden sleur wil breken, dat men naar meer licht verlangt eu dat meu ook hier wil luisteren, naar dat wat de wetenschap op het gebied van den tuinbouw heeft te zeggen." Iu eeue eenvoudige, duidelijke, boeiende rede, waarbij de tuinbouwers konden opmerken, dat bier uiet alleen eeu theoreticus, maar een mau ervaren in de practijk aan het woord was, be handelde spreker zijn onderwerp den snoei van vrucht- eu woud hoornen. Hoewel de suoei het hoofdeel van de voor dracht uitmaakte, had de heer Ue Greett' zijn onderwerp zoo ingekleed, dat we een overzicht kregen van de geheele kweekwijze van een boom, en van wat noodig is om vau zijne hoornen de beste vruchten te plukken. Achtereenvolgens behandelde sprekerbe- begrip van ingeschreven brood en spek f 262,28 opgebracht. d. Have alhier is aan Artis te jeschenke gegeven 8 aaneen- Dit geschenk is met dankbaar- Door J. v. Amsterdam ten gegroeide oesters, heid aanvaard. STAVENISSE. Woensdag 3 Jan. a.s. hoopt de heer J. W. H. F. Buijze alhier zijn 25 jarig jubilé als onderwijzer te dezer plaatse te her denken. Na den 3 Nov 1879 alhier iu functie te zijn getreden, vertrok hij in 1883 als secon dant naar Wijk bij Duurstede om het volgeude jaar weder iu dezelfde betrekking terug te keeren. SCHERPENISSE. Tot voorzitter van het ziekenfonds alhier is benoemd de heer I. van Es, burgemeeser dezer gemeente. Op den 2en kerstavond gaf een jongeling alhier een ander, zonder dat daartoe de minste aanleiding bestond, met een mes een zoodanige snede over het gelaat, dat de dokter de wonde moest hechten. takken snoeien van boomen op verschillenden leeftijd, vormen van hoogstammeu, halfstammen en struik- vortn-keuze van boomeu, inrichting van boom gaarden, voordeelen vaa zwarte grond met onderplanting tegenover, gras onder de boomen, bemesting, ziekten van boomen, veroorzaakt door insecten, en zwammen-middelen ter bestrijding daarvan. Na deze voordracht, die met de grootste aan dacht was gevolgd, beantwoordde de spreker verschillende tot hem gerichte vragen en ook nu als bij de voordracht bleek, hoe theorie en praktijk elkander onmogelijk kunnen missen. Bij het sluiten der vergadering, dankte de voorzitter den heer De Greetf, namens alle aan wezigen voor zijne aangename eenvoudige leerrijke voordracht eu sprak deu wensch uit, dat de heer De Greetf nog vele malen bereid zoude mogen bevonden wordeu voor de afdeeling Tholen op te treden hij vau zijn kant wilde hem namens de afdeeling de verzekering geven, dat hij hier steeds een luisterend oor zou vinden. Met een „gezegend oude jaar" door den voorz. den vereenigdeu toegeweasent ging de vergaderiug uiteen. Den volgenden morgen werd door den heer De Greetf met een aantal leden der afdeeling een bezoek gebracht aan de tuinen van den voorzitter, Jhr. J. van Vredenburch en daarna aan den boomgaard van den heer J. de Lange en werd iu toepassing gebracht, wat den vorigen avond over het snoeien van boomen was mede gedeeld. Als de leerlingen om hun meester, stonden de heeren om den heer de Greetf ge schaard, op wiens aanwijzen verschillende operaties werden uitgevoerd aan eeu boom, die tot aller genoegeu en naar aller meeniug zeer zeker den boom ten goede zullen komen. De snoeiers mochten tot hunne groote tevredenheid de ver zekering van deu heer De Greeff ontvangen, dat hij dit werk, zóó uitgevoerd, gerust aau hen zou durven toevertrouwen. Na oudauks den regen nog eenigeu tijd iu den tuin, nu bij dit, dan bij dat, te hebben stilgestaan, waarbij nog menige vraag werd gedaan en vele wenken werden gegeven, verliet men den tuin, de tuinlui met de overtuiging dat de heer De Greeff een alles- zins vertrouwd voorlichter is, de heer De Greeff, dat hij iu de Thooische afdeeling niet voor ver stokte dwarskoppen spreekt, maar voor mannen, die gaarne wat willen ieeren, wauneer mauneu als den heer De Greett' hun wat heelt te ver tellen. Bij het scheiden was het dan ook zeker meer dan een vorm, toen vau weerskanten klonk. Tot weerziens 22 Dec. De zangvereeniging „Volharding" onder leiding van den heer C. Laban gaf in de Bewaarschool alhier haar eerste uitvoering, die uitstekend geslaagd is en getuigde van studie, daar al de uummers zeer zuiver werden gezongen. Het was een aangename afwisseling dal tusschen de zangstukken het stnjk-quarlet, bestaande uit Mej. (J. P. vau Kijssel en de heereu Hekkert, de Jough en Poulusse, zich deed hooreu. Vooral Choral en Traumerie werden gevoelvol gespeeld. Ook het Koraal voor orgel alsmede Pastorella door deu directeur uitgevoerd, verdieuen alle lot. Het luide applaus, dat zich telkeus deed hooreu getuigdeu dat zang- viool eu orgel te genieten gaven. Na afloop dankte de directeur het gemeentebestuur voor het lokaal, vrijwillig voor deze gelegenheid afgestaande P.otestauten- bond voor het gebruik vau het orgel, het strijk- quartet voor de welwillende medewerking en de aanwezigen voor de betoonde belangstelling. Na attrek der onvermijdelijke kosten zal de opbrengst ad 1 IU.22^2 ten bate komen vau het Groene Kruis. Vrijdagavond gaf op de bovenzaal van den lieer W. Moelker het Fautaregezelschap ,/Concordia" zijn jaarlijks wiutercoucert. De nummers, op het programma vermeld, werdeu uitstekend gespeeld eu getuigden van timke studie, waarvoor eu directeur eu werkende leden alle lot toekomt. Fvenals vorige jaren werden door eenige werkende leden ter al wisseling voordrachten gehouden en na de pauze ook een blijspel eu pautomine. Een en ander verwierf luide bij valsbetuigingen vau het talrijk opgekomen pu bliek dat zich blijkbaar bizouder amuseerde. Jhr. van Vredeuburch bracht als voorzitter na afloop een woord vau dank aan den directeur en de werkende leden van „Concordia" en beval het fautaregezelschap ten zeerste aan met het oog op een festival tijdens de a.s. landbouw tentoonstelling, waarbij moreelen en fiuantieelen steun onmisoaar is. Voorts dankte hij allen die door het houden van voordrachten zooveel tot de gezelligheid vau dezen avond hadden bijgedragen en den heer F. Naerebout, die wederom bereidwillig de viool begeleiding der zaugcoupletten op zich had genomen, het bestuur vau „Oefening Volmaakter" voor het afstaan harer coulissen en de leden voor de betoonde belangstelling. De daverende toejuiching bewees, dat allen hiermede instemden,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1906 | | pagina 1