uitmal, pijl aai li lilaopi aai oesterteelt, lailoai, eez. I LASTER. 1069. Zaterdag 2 December 1905. Drie en twintigste jaargang se EN J. M. C. POT, Eerste Blad. iU Zij die zich van heden af it blad abonneeren, ontvangen de Januari a. s. te verschijnen num- GRATIS. Publicatie n. :ei 10 rc w# BINNENLAND. Van onze berichtgevers. RSEK THOOLSGHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, rijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco j ost f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezondtn stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan bureau te T h o I e n ol v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tsolik. Adrertentiënvan 1 tot 4 regels 40 c-utsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. (gemeester en Wethouders van T h o 1 e n zullen )L| terdag 9 December a. s., des middags te 12 uur adbuize aldaar publiek verkoope n 1 HOOP STRAATMEST eer vermengd voorwaarden van den verkoop liggen van heden lezing ter secretarie, iederen werkdag des 'IE ddags va 912 uur, olen, den 2 December 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPELE, Burgemeester P. LABAN, Secretaris. 92 NATIONALE MILITIE, inderzoek geoefendheid Lotelingen en ranten-vrijwilligers voor het Reservekader. Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat i, door den Commissaris der Koningin in Zeeland, h »nden „Algemeene regeling" luidt - Provincie [E] d. Algemeene regeling van het onderzoek be- by Beschikking van den Minister van Oorlog IS Aug. 1004. Vilde afd. ito. 227, naar de ndheid van lotelingen die dingen naar het hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor telijke geoefendheid, dan wel voor beide, en iet onderzoek naar de geoefendheid van hen, ingen naar het militair getuigschrift voor een tenis by het reservekader, hetzij der infanterie vesting-artillerie, dan wel der genie. [Art. er militiewet 1901]. Het onderzoek, bedoeld sub a en bwordt den in het tijdvak van en inet 2 tot en met nuari 1906. Het onderzoek loopt voor eiken deelnemer dag af en wordt gehouden Zierikzee voor jongens uit de gemeenten St. 'er »üd, Brouwershaven, Bruinisse, Renesse, Eikerzee, welle, Zonnemaire, Ellemeet, Haamstede, aao kerke [op Schouwen], Dreiscbor, Noordgouwe, erve, Burgh, Nieuwerkerk, Zierikzee, Ooster- Ouwerkerk, St. Philipsland, Stavenisse, Oud- neer, St. Maartensdijk, Poortvliet, Scherpenisse, Duivendyke. Tot het onderzoek worden uitsluitend toege- a. zij, die hebben deelgenomen aan de loting i lichting 1906 b. de lotelingen der lichting die, ingevolge het bepaalde by de tweede de van Art. 99 der Militiewet 1901, in 1906 ingelyfdc. de reeds ingelijfde lotelingen, t genot van uitstel van eerste oelening, die, om nmerking te kunnen komen voor verlenging titstel, in verband met de bepaling van het lid van artikel 92 van het Koninklyk Besluit December 1901 [Staadsblad no. 230] zooals t. is gewijzigd bij K. B. van 17 Oct, 1904 >lad no. 234;, hun bewys van voorgeoefend- renschen te vernieuwen d. jongelieden, adspi- •vrywilliger voor het reservekader der infanterie, •artillerie of genie, die zich overeenkomstig zake van wege het gemeentebestuur op 1 ber, of daags te voren gedane openbare kennis- vóór of uiterlijk op den lOen December 1905 cretarie van de gemeente, waar zy woonachtig verblyf houden, tot deelneming aan het onder- lebben aangemeld. De Burgemeesters ontvangen uiterlijk op den December 1905 van den voorzitter der be- commissie van onderzoek, ter algemeene making op 31 December of daags te voren, opgaaf van den datum en het uur waarop, le van de gemeente en de localiteit waar de gen en jongelieden - c. q. elke der bij de aangewezen ploegen - voor het onderzoek aanwezig zyn. De burgemeesters ontvangen uiterlyk op den nuari 1906 van den voorzitter der betrokken ssie van onderzoek de bewijzen, bestemd voor telingen, die bij het onderzoek aan de eischen voldaan, zij stellen deze bewijzen vüór of op 3en Januari d. a. v. voor belanghebbenden igbaar ter gemeente-secretarie. De voorzitter ommissie van onderzoek doel van dit laatste, vermelding van data en plaats, bij gelegenheid it onderzoek mededeeling aan de belanghebbenden. >len., den 1 December 1905. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. M. Zooals de pad over een bloem kruipt en die bevlekt met haar giftig vocht, zoodat deze in de oogen van den beschouwer al haar schoon en aantrekkelijkheid verliest, zoo besmet het vergif van den lasteraar den eerlijken naam en reinen leveuswandel van hem of haar die vaak onschuldig daarheen gaat, onbewust van eenig kwaad. Kirakterlooze meuschen lasteren vaak, hetzij uit ijverzucht, of wraakzucht, of uit boosheid, en 't is helaas maar al te waar, dat velen met gretige ooren luisteren naar hetgeen zoo'n lasteraar weet te vertellen en te weinig onderzoeken in hoeverre zijn gezegden waarheid bevatten. En zoo gaat 't dan voort van mond tot mond, steeds vergroot door de oververtellers en door dezulken die het kwade gaarne gelooven, zelfs van de besten, ook al wordt het niet bewezen. Zoo verbreidt zich de lasterzoo spint hij om zijn slachtoffer een net, waaruit hij niet ontkomen kan, tenzij de belasterde zich weet te rechtvaardigen, waardoor zijn goeden naam weder in eer hersteld wordt. En is dit geschied, dan zwijgt de groote menigte; wel wordt de lastertaal gretig verspreid, maar met het herstel in eer gaat men gemeenlijk angstvallig voorzichtig te werk. Er kunnen zich omstandigheden voordoen, die sommige euveldaden, waarvan wij met recht een diepen afkeer hebben, zoo niet rechtvaardigen, dan toch eenigszins vergoelijken. Worden niet ten alle tijde moorden gepleegd, die men tijdens den oorlog vaderlandschlievende daden noemt Worden soms geen diefstallen uit den drang der noodzakelijkheid geboren en leugens uit gesproken, die later bleken daden van zelfver loochening te zijn geweest Maar er is een combinatie denkbaar die den laster in eeu eenigszins gunstig daglicht kan stellen Neen, de laster is altijd laag, blijft altijd een misdaad Eu het treurigste van deze misdaad is, dat tal van menschen als 't ware spelend met dien gevaarlijken vijand omgaan, tot de vonk zich als een vlam verheft en dan staan de plegers er van meestal op den achtergrond. Wie het wapen der verdachtmaking hanteert, doet zulks gewoonlijk zoo, dat er dikwijls geen verhaal op te krijgen is, want 't gaat altijd moeilijk om het uitgangspunt te vinden, indieu een lasterpraatje reeds eenigen tijd in omloop is. Hoevelen zijn er reeds de slachtoffers van geweest en hoevelen zullen er nog de'slacht offers vau worden, vóór dat de tijd gekomen zal zijn, waarin ieder eerst dan geloof zal hechten aan een verdacht gerucht, wauueer waarheid er vau ontwijfelbaar zeker is, vóóri alle menschen te edel en zedelijk te groot zij; om kwaad van anderen te spreken en dat te verbreiden. Och, het is zoo gemakkelijk den goeden naam van iemand verdacht te maken, maar dien naam weer in eere te herstellen, dht is niet zoo gemakkelijk Zet voor uw mond ten allen tyde een wacht, Want Jicht ontglipt 'u boos of bitter woord En maakt uw naaste niet alleen verdacht," Maar lastertaal heeft menig hart doorboord. En als 't onwaarheid blijkt wat ge hebt geloofd, Wie zet hem dan de kroon weer op het hoofd zaï De miliciens, lichting 1905, behoorende tot de 2e ploeg van het blijveud gedeelte, vertrokken Donderdag met verlof tot 30 Maart, om daarna onder de wapenen te komen tot 28 Juli 1906. Zij die door hun getrokken hoog nummer tot geen der beide ploegen behooren, vertrekken denzelfden dag reeds met groot verlof. Tweede Kamer. De behandeling der Indische begrooting duurt nog steeds voort. Zij duurt lang, te lang mis schien naar de meening van den voorzitter. Althans deze dreigde met avondzittingen. Deze lange duur is misschien wel het gevolg daarvan, dat de Kamer een paar leden rijker geworden is, die Indië van nabij kenuen. Alzoo een concert van specialiteiten, waarbij de heer Van Kol de eerste viool speelt, De algemeene beschouwingen zijn verleden week Donderdag klaar gekomen, maar ook bij de artikelen wordt nog dikwijls over de onder deden breedvoerig uitgeweid, bijv. over 't onder wijs aan inlanders en de verbetering huuner economische toestanden. Volgens den heer Troelstra moet heengestuurd op opleiding der Javanen tot industrieelen en aanmoediging hunner coöperatieve ondernemingen. Verder werd aangedrongen op beperking der militaire uitgaven, tot reorganisatie van het binnenlandsch bestuur, tot verbetering van ver keersmiddelen voor de steenkolen der Ombiliën- mijnen en tot aanmoediging der visscherij. De heer Van Kol besprak de exploitatie der tin mijnen op Banka en klaagde daarbij over mis handeling der Chineesche koelies. Zoo beweerde hij, ondanks de tegenspraak van den Minister (mr. Eock) dat afgedankte koelies, een brand merk op den schouder krijgen om ze uit de bruikbare te herkennen. Eindelijk bepleitte de heer Verheij het belang eener krachtige vloot ter handhaving der neutrali teit in de Indische wateren. De Minister beloofde (wat kan men al beter doen) meermalen overweging en zooveel mogelijk medewerking. Slnt-Nicolaas-Pakketten. De Directeur-Generaal der Posterijen en 'J'elegraphie brengt ter algemeene kennis Bij grhegenheid van het aanstaande Sint- Nicolaasfeest wordt de vergunning, om meerdere pakketten aan hetzelfde adres vaö slechts ééne adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 7 December ingetrokken, en zal derhalve bij elk, gedurende dat tijdvak ter verzending aangeboden, pakket een adres kaart behooren te zijn gevoegd. Voorts wordt ter verzekering van een goede overkomst van de pakketten aanbevolen lo. zorg te dragen voor eeue doelmatige en stevige verpakking van de te verzenden voor werpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken of beschadigen verzekerd zijn 2o, zoo mogelijk de adressen op den omslag van de pakketten te schrijven en, waar opplakking of aanhechting vau een adres onvermijdelijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor het ver loren gaan daarvan tijdens het vervoer geen vrees behoeft te bestaan 3o. in de pakketten een tweede, los adres te sluiten. 4-o. De adressen mogen niet met lak op de pakketten worden vastgehecht. ST. ANNALAND. jl. Dinsdag werd aan den fCalimiteusen Suzanna polder, weder eene oever- afjichuiving en dijkval geconstateerd tusschen d&^eilraaien III en V lang, gemeten langs de laagwaterliju, ongeveer fj5 M., met eene grootste inscharigg binnen die lijn van 6 a 6y2 M. Van het kraagstuk gezonken 21 Sept. jl. ver dween circa 3U0 M2., terwijl van de voorliggende glooiing vau zetbazalt, die kort geleden was voltooid, ongeveer 65 M2 eu van de boven liggende Lessineesche steenglooiing 30 a 35 M2 wegviel. De oeverafschuiving op 30 September jl. had mede plaats tusschen de raaien III en V en die van 14 November tusschen de raaien 111 en IV. Gekozen tot Notabele der Ned. Herv. kerk alhier de heer Abr. Soeters met 40 van 71 geldig uitgebrachte stemmen. IERSEKE. Wegens-het ongeval aan een voet, onlangs aan een der onderwijzers aan school 2 overkomen en dat nog niet hersteld is, is Maandag door B. en W. tijdelijk tot onderwijzeres aan die school benoemd met ingang van 1 Dec. mej. B. Baetens alhier. Verleden week kwam hier onze dorpsgenoot JDaniëlse uit Rusland terug, waar hij ongeveer 5 maanden werkzaam was geweest aaa het uit diepen der Eiusche golf bij Kroonstadt. De iu- vallende vorst noodzaakte den JOen JS'ovember het genoemde werk te schorsen. Van de revolutie had hij bij zijn arbeid geen last. Hij kwam met 34 Hollanders terug. In de Dinsdagavoud gehouden algem. vergadering van //Ziekenzorg" werd tot bestuurs lid in de plaats van den in Mei vertrokken heer S. E. de Jongh benoemd de heer F. Cupéry. De periodiek aftredenden J. A. van Sprundel, P. de Veij en C. Hartog werden herbenoemd. Alle vier namen de benoeming aan. Van de werkinansvereeniging „Eendracht maakt macht" werd de aanbieding van een gift groot f 25,ontvangen, welke gift ia dank werd aanvaard. Daar het voorkomt, dat ouden van dagen waarvan het moeielijk uit te maken is, of zij ziek zijn of niet, om versterkend voedsel vragen, in welke gevallen het dus moeilijk uit te maken is, wanneer de verstrekking eindigen moet, werd aan de vergadering meegedeeld, dat het bestuur heeft besloten aan niemand langer dan 6 maanden in eeD jaar voedsel te verschaffen. Ter verspreiding onder de leden werden van de geschriftjes „Eerste hulp bij ongelukken" en „Voorkom besmetting" 201) ex. aangeschaft. Als kas-commissie werden benoemd de lieeren J. Steenblok, P. Huissoon en C. Klaasse. De penningmeester deed eenige mededeelingen: o.a. dat het aantal leden dit jaar waarschijnlijk met 17 of 18 zal verminderen en dat het batig saldo ongeveer f300 zal bedragen. Gedurende het afgeloopen seizoen zijn op de haven aangevoerd 8,214 621 Kg, suikerbieten en ruim 1.200.000 Kg. pulp. Bij den voordrachlenwedstrijd te Bergen op Zoom behaalde de heer M. Reijngoudt alhier bij loting (met zijn drieën) den 3en prijs. - Het telefoonkantoor zal vanaf 1 Dec. in verbinding komen met de Belgisshe plaatsen Antoing, Ath, Brugelette, Celles, Leuze, Lespines, Pecq, Peruwelz, Queveau Camps, Tantegnies en Templeuve. De prijs van een enkelvoudig gesprek is f 1,45. OUD-VOSSEMEER. Door de heeren Völckër van Soelen, huize De Voorst bij Zutfen, en zijn medejagers zijn onder deze gemeente 197 hazen geschoten. Zooals reeds eenige jaren plaats had, hield bij deze gelegenheid de heer Hombach, van Hulst, voor de genoodigde landbouwers een landbouwvoordracht, ditmaal over deu aanleg van weilanden. Zondagavond stierf alhier onverwachts op 84-jarigen leeftijd de heer Johannis Hoogkamer, geboren te St. Anna'and. Opgeleid aan de zoo genaamde clinische school te Middelburg, werd door hem het examen als geneeskundige afgelegd op 12 April 1843. Hij vestigde zich te Cadzand, vervolgens te Hoek bij Terneuzen en in 1878 te Oud-Vossemeer, waar hij, zoowel als te Nieuw Vossemeer, tot 1 Jan. 1898 de praktijk waarnam en toen zijn verdiende rust nam. De „oude dokter", zooals hij in de laatste jaren gemeenlijk genoemd werd, was een zeer gezien persoon, door oud en jong bemind, door zijn steeds opgewekte stemming en goedhartigheid SCHERPENISSE. In den nacht van 26 op 27 dezer is door den stormvloed aan de water- keering van het calamiteuse waterschap alhier 950 M2. Vilvoordsche steeubezetting beschadigd. Met den meesten spoed is tot herstelling van het werk overgegaau. Toen de koopman C. B. met paard en kar in Malland was, kwam hij in de omgeving van eenige jagers. Deze schoten en het paard schrikte zoo, dat het achteruit met den gevulden wugen manufacturen, kruidenierswaren, enz. in de sloot, waarin eeu boerenmestput uitwatert, terecht kwam. Het paard bekwam geen letsel, doch de inhoud schijnt zoo ongeveer geheel verloreu te zijn. De koopman heeft door dat ongeluk een schade, naar men zegt, van f 100. THOLEN. Zondagmiddag schijnt een drietal personen in een opwelling van woeste baldadig heid eeu proeve van spierkracht te hebben willen afleggen De leuning aan den Mossel- hoekschen weg werd door hen afgerukt en in elkander gebogen en twee paaltjes gebroken. De politie doet onderzoek,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1905 | | pagina 1