iwtiUi. nul au iit Mimi wi oesterteelt, luiint, ie N°. 1052. ^aterdag 29 Juli 1905. Drie en twintigste jaargang. Eerste Blad. Een hel op aarde. J. M. C. POT, „HOLLAND." l: Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLlOEJi GULDEN. BINNENLAND^ B Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. IERSEK SCHE di koi 11 29 THOOLSCHE COURANT Dlfc blad VP.rsp.biint pllron Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1 025 franco per post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ing.zoiden stukken, .enz. worden uiterlijk op OONDERDAGAVOND inoowaohl hst bureau te Thol.» .1 vóór DONDERDAGMIDDAG tij onzen meiW.riJ Een ontzettend verhaal van een Russisch officier te velde komt voor in een Petersburgsch blad. Het schetst één der vele verschrikkingen van den rampzaligen krijg. Hij vertelt als volgt Het gebeurde 's avonds na een, als ge woonlijk vruchteloos gevecht. Wij waren in het eej kamp. Rondom treurige gezichten, bedrukte tarten, doodelijk gewonde, uitgeputte meuschen. Alle mondvoorraad was opgeteerd, veldhospitalen varen er niet en ook geen hout voor een kamp- I (Jraur. Een koude van 25 graden deed de huid jpringen en afschilferen, het bloed scheen in le aderen tot ijsklompen te worden. Stel u voor ienduizend man, uit wier midden het doffe ge- rappel van voeten op den hardbevroren bodem ipklinkt. Behalve dat getrappel niets, geen ge luister. Nakomers vertelden, dat zij op het open veld, echts en links, voor zich en achter zich, hulp- ;eschrei hadden gehoord, jammeren en weeklagen, nk leunen en zuchten van al de gewonden, die in at uisternis waren achtergebleven. 21, Wij moesten de verwonden gaan opzoeken, iep ik uit. Wij kunnen niet gedoogen, dat zij onder hulp sterven. Wie gaat er met mij mede f Geen antwoord. Ik wendde mij tot den overste, maar die raaide mij den rug toe. Ik sprak er over met en generaal, maar die ging, zonder een woord loz 1 zeSëenJ heen. Een arts van hoogen rang j itwoordde mij Wat moeten we met de menschen be- j nnen Wij hebben geen draagbaren, geen j lotheek, geen instrumenten! Niets hebben wij. j zat ze daarom met rust. Goeden nacht Ongeveer honderd mannen sloten zich bij mij iB. He nacht was donker en wij staken fakkels in. Maar toen wij ongeveer een uur gernar- leerd hadden, wees het gesteun der verwonden is beter den weg dan het licht ouzer fakkels. Plotseling voelde ikj dat er iets mij aanvatte i op de plaats vasthield. Twee handen om- tten mijn voeten en tanden drongen in mijn irzen onder gehuil als van een dollen hond. slaakte een kreet van schrik. Op mijn geroep kil 'amen eenige mijner lieden naderbij. Wij ont- kten voor ons een gekwetste, wien beide enen van de heupen al waren weggerukt met bloed overstroomde menschelijke romp. Daar het volkomen onmogelijk was hem van los te rukken, maakten mijn mannen den et oen kerel met kolfslagen op den schedel af... 'e Ik was reeds voornemens terug te gaan toen plotseling van rechts geschreeuw hoorden, doordringender en wilder dan de wanhopige ten om hulp, die van overal tot ons door ngen. het droeve licht der fakkels zag ik voor het was geen beeld mijner fantaisie ntig, honderd, misschien tweehonderd man, geheel ontkleed allerlei gebaren maakten, 'keu uitstieten en dansten, lij een koude van 25 graden dansten deze kte, met wonden en schrammen en van en tot onder met zwart geronnen bloed ekte ongelukkigen 1 Hen stormden ons tegemoet om zich op ons rerpen, hun redders I Zij herkenden ons niet, t zij waren waanzinnig geworden I enige schoten knalden. Een van mijn mannen neer, dan nog één. Wat moest ik doen beval naar het kamp terug te keeren. eenige uren bevond ik mij met mijn bege- hs in den kring dezer waanzinnigendan gen van tijd tot tijd hun razende uitroepen zwak tot ons dooreindelijk werd het ge- teuw zwakker en zwakker en stierf weg in 'erte. morgens waren alle ongelukkigen om men van de kou, op één na, die dien 'elijken nacht had overleefd, in volgenden dag werd ik zelf verwond linkerschouder werd weggeslagen, UITGEVER Tholis. Zoo vaak ik aan al deze gruwelen terugdenk, ontbreekt me den moed om verder te leven. Noch over dag, noch 's nachts kan ik mij vrij maken van die kwellende beelden. lelkens zie ik weer dien afschuwelijken menschenromp, die mij in het been beetoveral zie ik waanzinnige naakte, met bloed bedekte wezens, die in het donker van den nacht huilen, ronddansen En dan vraag ik mij af, of mij de waanzin ook niet treffen zal en ik kom tot het besluit, dat 't beter is zelfmoord te plegen, dan zoo doodgemarteld te worden. Is liet wonder dat Russische onderdanen weigeren naar liet oorlogstooneel te gaan, wetende welk lot hen wacht? Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. Maatschappelijk Kapitaal Hoor de verzekering eener dadelijk ingaande lijirente maakt men op 50 jarigen leeftijd 7 5°n op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen teeltijd II,3 en op 70-jarigen leeftijd 13,5 rente van zipi gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H O. M. VAN R1JSSEL, te lholen; P. M. v. D. ENHE, te Oud-VosmeerJ. GELHER. BLOM te Voort vlietJ. W. KENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zieriktee Me. H. GELE te Goes. 10 „.„i. AdTTTi?a Va° t0t regel' 40 ieder, regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. •dvertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt eleohte maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Tengevolge een vroeger genomen besluit van ingelanden der polders ündeland en Anna- vosdijk, Breedenvliet, Maria en Pluimpot is de zeesluis vau ous Waterschap aau de binnenzijde gedeeltelijk ontgraven, teneinde de toestand van bet metselwerk te kunnen onderzoeken en na te gaan waaraan de waargenomen door zijpeling van water was toe te schrijven. Heze ontgraving heeft aan het licht gebracht, dat het metselwerk der rechtstaande muren bij de zoete deuren veel te wenschen overlaat, en voorziening aizoo dringend noodzakelijk is. Omdat voor afdoende maatregelen bet seizoen reeds te ver verstreken is, hebben ingelanden besloten, bet metselwerk nu zooveel mogelijk te versterken en volgend jaar de zeesluis vanaf de monding tot aan de plaats der zoete deuren geheel te ontgraven en dat gedeelte geheel te vernieuwen om een afdoend werk te verkrijgen. Voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in het district Den Helder zijn candidaat ge- steld de heerenmr. Z. van den Bergh (vrijz dem.J te Amsterdam en A. P. Staalman (chr. dem.j te Hen Helder. En in het district Zutphen de heeren W. P. G. Heisdingeu te Arnhem (soc. dem.j, E. Lieftinek te Haarlem (lib.j en R. P. J. Tutein Noliheuius, te Amsterdam, door de anti-liberalen. Naar aan het Hdbl. uit vertrouwbare bron wordt bericht, hebben de staatslieden, be- boorende tot de zoogenaamd oud-liberalen, die aangezocht zijn zitting te nemen in het Kabinet dat in wording is, gemeend daaraan geen gevolg te moeten geven. Ouder bijvoeging evenwel, dat zulks geenszins de geneigdheid uit sluit om aan een te vormen vrijzinnig Kabinet steun te verleenen, wat trouwens voor de band ligt, nu men bij de verkiezingen te zamen tegen het huidige Kaümet is opgetreden. Naar de Standaard verneemt, is er geen sprake van dat dr. Kuyper nu reeds zijn voorgenomen reis zou ondernemen. Vau medische zijde is hem een reeds te lang uitgestelde kuur 111 een Huitsche badplaats voorgeschreven, waartoe hem ais minister de tijd outorak, en die hij nu hoe eer hoe beter denkt aan te vangen. Als de oplossing der crisis zich nog lang laat wachten, zou vertrek, hangende de crrsis, zelfs noodzakelijk kunnen worden. SI. ANNALAND. Door den gemeenteraad werden in zijn vergadering van jU Dinsdag onder zocht de geioofs Drie ven van net herkozen lid, den heer L. bolderman, en van het nieuw benoemd lid den heer J. Zandee. Tot hunne toelating werd met algemeene stemmen besloten. Verder werd met algemeene stemmen tot 1ste onderwijzer aan de o.l. school benoemd de heer C. Kabuedijk, die den 1 Juui jl. van hiernaar Oud-Beierland vertrok. Verder werd aangeboden de gemeente-rekening over 1991, welke in ontvang bedraagt f 17624.7551' en in uitgaaf f 15393.956, sluitend aizoo met een goed slot van f333U,SU5, IERSEKE. He zangvereeniging „Zanglust beeft baar reisplan moeten wijzigen, omdat in België reizigers met een collectief biljet niet met sneltreinen mogen reizen. He vereenigin» zal nu Antwerpen gaau bezoeken. Lr wordt getracht hier buurtcommissies te vormen, teueiude het 25-jarig feest vau de Ko,.ingiu luisterrijk te vieren. t Zaterdag 11. heeft de baudboogschutterij „St. Bastiaan van Ierseke op het Bondsconcours te •«"•dendamme de peletonsraedalje geschoten voor de meeste punten. He schutter W. Bom behaalde de medalje voor de meeste punten en de schutter P. O. Pols, die voor de meeste tweeën, terwijl eerst genoemde nog de 3e Bondsprijs (een zilveren eau-de-Cologne-flesehje verwierf voor de meeste eenen. Van de elf uitgeloofde prijzen behaalde „St. Bastiaan er vier. Onder de geslaagden voor machinist- leerling bij de marine behooren A. I. Huissen (leerling van den heer H. Rietveld de Hondt) en L. Bannet, beiden te Ierseke. Senoemd tot onderwijzeres te Nieuwe Tonge, mejutfr. B. Huibregtse te Ierseke. OUH-VOSSEMEER. De bliksemschade aan den gemeentetoren toegebracht is weer hersteld de tohaaldekker heelt bij die gelegenheid de torekhaan, die geen diensten meer presteerde, in orde gebracht. Ook bet torenuurwerk schijnt eeuigszins getroffen te zijn. 4 He verpachting vau dijken, wegen en vissdierijen, die de vorige maai in bet openbaar plaats bad, werd thans onderbands gegund, op ongeveer dezeltde voorwaarden en pactitprijzen, voor eeu termijn vau zeven jaren. Al deze eigendommen behooren aan de Am bachtsheerlijkheid. S^HERPENISSE. He familie Blanus, die met Pinlstereu alhier met haar paardenspel arriveerde, is tct heden nog niet vertrokken. Wat is daarvan de iprzaak f Enkele dagen na Pinksteren, kreeg haar beste paard, dat op den stal stond, vau zijn makker eeu zoodanigen slag, dat bet dier daatloor ongeschikt werd om mede te werken en vermoedelijk voor den geheeleu zomer on geschikt zal blijven. He ingezetenen hebben zich de irak zoodanig aangetrokken, dat ze de familie op 500 kan zetten, dan kan men eenigszins berekenen, hoeveel de aardappeloogst dit jaar alhier minder in onze gemeente zal doen vloeien, dan bv. verleden jaar het geval was. Ook in de uien vertoont zich het kwaad en de granen, die onnatuurlijk vroeg rijp en dood zijn, beloven niet veel beschot. He suikerbieten staan over het algemeen mooi en beloven een goed gewas. THOLEN. De verwachting dat de uitvoering van „Concordia" Donderdagavond in den tuin van „Non Semper" op een heerlijken avond na een smkheeten .dag door meer leden en be gunstigers met hun gezinnen dan anders zou worden bezocht, werd helaas niet verwezenlijkt. Wij vinden dit jammer, omdat een uitvoering voor een publiek, zoo gering in aantal als gisterenavond, èn directeur èn werkende leden ontmoedigt. Zij toch doen bun best, het publiek naar hun beste krachten te amuseeren en mogen daarom wel aanspraak maken op een weinig meer waardeering, te meer daar bij feestelijke gelegenheden in onze gemeente „Concordia" steeds getoond heeft onmisbaar te zijn. Bij gunstig weder zal Woensdagavond ter viering van den jaardag van H.M. de Koningin- Moeder, een concert op de Markt gegeven worden. In de Donderdagavond gehouden alge meene vergadering der vereeniging „Algemeen belang werd herbenoemd als bestuurslid de beer J. A. Stoutjesdijk. De rekening over het diftnstjaar bedraagt iu ontvang rni o'of' m Ultg3af °P f49>98' ëoed slot aizoo I 0&,ö2ö. Bij de op Woensdag a.s. te honden paarden markt zal de gewone verloting gehouden worden, de leden ontvangen nl. voor ieder aangevoerd paard gratis een lot. Voorts zal aan hem, die het duurste paard verkoopt f 5. aan hem die de meeste paarden verkoopt f2,50 en aan hem die zijn paard het mooist aan de markt ten verkoop aanbiedt, f2,50, ter beoordeeling eener commissie be staande uit het bestuur en den heer A. van de Sande, worden uitgereikt. nu bezi ver Blaius in staat heb oen gesteld om een ander paail van ongeveer f200 te koopen. Ze hebben M" [unue teul weer opgeslagen en zijn dagelijks om het paard te dresseeren. Men kan nu vachten, dat huu verblijf alhier spoedig een einds zal nemen. SI. AVENISSE. Meldden wij voor een paar wekjn, dat de zoo gevreesde aardappelziekte zich ook alhier weer vertoonde, thans moeten wij bepaild mededeelen, dat geen enkel perceel met cile .'rucht bezet, er niet ruimschoots door aan- getait is. Bijna overal is het loof zoo goed als dooit Een natuurlijk gevolg ervan zal üus zijn, dat Ibet beschot zeer gering zal zijn en wat té wacflen nog van de kwaliteit P Gaat men na dat van de tiendplichtige gronden alhier circa 370 gemeten met aardappelen bezet zijn, zoodat men het totaal aantal gemeten aardappelen wel Woensdagmiddag zijn uit het huis vau bewaring te Middelburg twee gedetineerden ont vlucht. Zij 1t.lommen 07er den muur van' de groote wandelplaats, terwijl de schildwacht zich aan de andere zijde bevond en maakten gebruik van werd Welte dl>ar V°°r het W'tten ëebruitt De eene ontvluchte is Vincent Wilhelm Siekierski, een 23-jarige kellner, die den 14 Juh Jl. wegens diefstal van een horloge te Vlissingen, door de rechtbank alhier veroordeeld werd tot 6 maanden gevangenisstraf. He andere persoon, die ontvluchtte, is Elorent Brissinck, een werkman, oud 26 jaar, laatst gewoond hebbende te Erasene (België). Hoor de Belgische justitie is zijne uitlevering aangevraagd ter zake van diefstal. Beide zijn langs het kanaal naar Veere gegaan en daar de sluizen overgestoken om op den weg naar het Sloe te komen. Omstreeks 6 uur werden zij daar gezien door den rijks- en den gemeenteveldwachter teArne- muiden. Toen zij de politiemannen in het oog kregen, zijn ze ieder in verschillende richtin" gevlucht en kouden niet achterhaald worden. Gisteren in deii vroegen morgen werd Siekierski, over de sluis te Veere gaande, staande gehouden door de rijksveldwachters Sturm en Van Oorschot. Hij bad een witten kiel onder den arm, zeide schilder van beroep te zijn en te Vlissingen thuis te behooren. Terwijl dit gesprek plaats had, nam Siekierski eensklaps de vluctit, doch werd dadelijk gevolgd door den brigadier-titulair Sturm, die hem een paar revolverschoten nazond, echter zonder hem te raken. He rijksveldwachter Van Oorschot, die hem ook achter volgde, wist hem, nadat oögeveer een 1000 meter waren afgelegd, in een sloot te drijven. ioen S. zich daarin bevond, sprong de rijks»

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1905 | | pagina 1