4®. 1051. Zaterdag 22 Juli 1905. Drie en twintigste jaargang. EN J. Eerste Blad. Landbouw, enz. M. C. POT, BINNENLAND. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. ERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT, lil i 1 1 1 1 I Ili r Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, ijs per kwartaal f 0,65 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco ist fl,10. Voor bet buitenland 90 cents. inzonden stukken, enz. worden niterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan bureau Ie Th 61 en ol «óór DONDERDAGMIDDAG bi| i Plantenvoeding. plantenvoeding is en blijft een der voor- ite kwesties in den landbouw, pgiast de kali- en stikstof bemesting is die phosphorzuur van buitengewoon belang, outeü staan ons vooreerst nog genoegzaam Stassfürter kalimijnen ter beschikking onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Teolen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Benoemd tot commies der posterijen en telegraphie 4-e klasse te Dordrecht, de heer M. N. D. Augustijn, van Tholen. Uit den Haag wordt gemeld, dat, ook na de tweede conferentie van H. M. met den heer Goeman Borgesius, aan de samenstelling van een ministerie tot grondslag gegeven zou moeten worden, dat het zooveel mogelijk de afspiegeling zal zijn van de verschillende groepen der liberale partij. rs is het met stikstof. Onderzoekingen naar salpeterrijkdom der chilivelden hebben er toe geleid, naar een andere stikstofbron zien. (Kalkstikstof- stikstof der lucht.) [*0! Staat het nu met het phosphorzuur Slechts 'i 1 hoort - men hierover spreken en toch is aak hier eveuzoo gelegen als bij het sal- Tengevolge van het teit, dat tot heden g'; iroductie van het thomasphosphaat altijd ende is geweest, zijn wij gewoou den voor- phosphorzuur als onuitputtelijk te be- iwen. lntusschen kan de thomasindustrie productie in de eerste jaren niet meer ver en. In de laatste jaren, het laatst nog bij >nlangs plaats' gehad hebbende werkstaxing [yAijnland, is er een zekere daling waar te 11 in de aanbieding van thomasslakken, welke lerst niet verminderen zal. Ook de grond- ÏT in voor het in water oplosbare phosphorzuur ïperphosphaat staat niet in zoo ruime mate onze beschikking. Men heelt in de laatste tig jaren, door de uitputting der lagen, oudend van de eene grondstof naar de re moeten grijpen. De verschillende namen vindplaatsen bewijzen dat. Sedert jaren is reeds voor de grondstoffen van hoog gehalte uitend beperkt tot ITorida. De zich daar be ende mijnen zijn echter evenmin onuit- tor slijk. Een omhooggaan der prijzen van het materiaal is het gevolg geweest en de prijzen q nog meer stijgen. Voor het altijd toe- gebruik hebben wij, evenals bij het eter, een plaatsvervanger noodig voor het lasmeel, een nieuwe pfiosphorzuurbron. Zoo- wetenschappelijke als praclische onder lagen hebben sedert eenigen tijd er ons jebracht, gebruik te maken van de natuurlijke, gekristalliseerde (amorphe) ruwe phosphaten directe meststof. q Duitschland zijn het vooral de proefstations Iremen en Miinchen, welke door hunne onder- 1 ec ingen de groote beteekenis aan het licht pij 'acht hebben van het zoogenaamde Agricultur- iphaat (in Nederland geïmporteerd door de ia Gebr. Eleumer te Oldenzaal.) voe let agricultur-phosphaat is een zeer zachte fijngemalen stof. Latere proeven van Duitsche tnndigen bevelen het gebruik ervan aan ook en kleigrond. De proeven van de land- wschool in Apenrade-Reeswijk en Neüstadt hebben bewezen, dat de werking van ianlcultur-phosphaat op zandgrond, op zand- tig-leem, op leemachtig zand, op leemgronden bij alle gewassen en onder alle omstandig- a dezelfde is als die van het thomasphos- at. Andere onderzoekingen in de provincie estigen deze uitkomsten, b.v. die in Roten- g-Üiepholz, Bassum, Warphe, etc., etc. iiermede komen overeen de uitkomsten van Oldenburgsche landbouwkamer. Verder zijn nog uit andere gewesten talrijke opgaven den oogst, na het gebruik van agricultur- ihaat, die het bovenstaande bevestigen. De van het agricultur-phosphaat en deze mest- is dan ook in Duitschland algemeen als onontbeerlijke nieuwe phosphorzuurbron it. Omook in Nederland deze overtuiging YHsf-" t| heeft men ook in ons land een h va ere breide proefnemingen aangevangen, at ii provincie Groningen onderzoekingen klei 'schaal de ondervindingen in Duitsch- bt iigd hebben. B'j Het agricultur-phosphaat komt in den handel 2nier den naam Ceres, welk merk wettig ge sneerd is. 3tra|ende kt: taal id. ST. ANNALAND. Bij de op 19 dezer plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den gemeenteraad voldeden 250 van de 348 kiezers aan hun plicht. Uitgebracht werden 248 geldige stemmen en werd de heer Jan Zandee gekozen met 136 stemmen, terwijl de heer A. van Luijk, Cz. Jr. 112 stemmen verkreeg. In het 2de kwartaal 1905 werd op het hulpkantoor alhier in de Rijkspostspaarbank gebracht f22256,85 en terugbetaald f 18557,34, terwijl 13 nieuwe boekjes werden uitgegeven. Door het telefoonkantoor werden behandeld 603 telegrammen, t.w. verzonden 281 en ont vangen 322 stuks. 21 Juli. Door den Dijkraad van den caiainiteusen Suzannapolder werd in zijne op heden gehouden vergadering behandeld en vast gesteld de rekening over 1904/5. Met inbegrip der tegemoetkoming vanwege het Rijk en de Provincie h. f 3949,59, werd ontvangen f7018,70 en uitgegeven f 7062,27, zoodat de rekening sluit met een nadeelig slot van f 43,57. 1ERSEKE. Dinsdag 11. deden eenige leer lingen van school 1 met hunne onderwijzers een reis naar den Haag en Scheveningen. Het weder, dat te lerseke bijna den heelen dag treurig was, viel in den Haag nog al mee. Vrijdag (hedeu) doen eenige andere leerlingen dier school een reis naar Breda. De zangvereeniging „Excelsior" zal dit jaar een pleizierreis doen (op den len kermis dag, 9 Aug.) naar Den Haag en de zangver eeniging „Zanglust" denzelfden dag naar Brussel. Maandag 17 Juli is het telephoonkantoor alhier voor het publiek verkeer geopend. Door de onweders van de laatste dagen zijn in de Ierseksche Moer 4 runderen en een paard gedood. Verleden week had een bijenzwerm zich op den vleugel van een oestervaartuig neergezet. Voor het eindexamen H. B. S. 5-jarigen cursus, zijn o.a. geslaagdte '-Hertogenbosch R. Cupéry, van lerseke, en te Middelburg F. J. Bakker, van Weweldiuge (Postbrug). Zondag kwam hier bericht uit Zierikzee dat daar een lijk was aangespoeld. Bij onderzoek bleek dat het was dat van Jan Steven Koster, in jaren den middelslen der op 13 Mei ver dronken 3 broeders. Men had het nog slechts aan de kleederen kunnen herkennen. Maandag namiddag werd het hier aangebracht en terstond ter aarde besteld. Evenals bij de begrafenis van deD eerst ge vondene der verongelukten begeleidde een ont zaglijke menigte de lijkbaar, die door eenige leden van de werkmansvereeniging „Eendracht maakt Macht" uit de lijkkoets naar de groeve gedragen werd. De vader en enkele andere familieleden van den begravene waren tegen woordig. Ds. Paanwe van de Ned. Herr. Gem. en de heer J. J. van der Peijll, penningmeester van E. m. M. spraken treffende woorden van smart, deelneming en troostvelen stortten tranen en waren diep begaan met den zoo zwaar getroffen vader, vooral toen deze meteen haperende stem afscheid nam van zijn beminden zoon. De heer S. van de Vrede, onderwijzer te Kloetinge en hoofdonderwijzer aan den land- bouwwintercursus alhier, is ter beschikking ge steld van den gouvernenr van Caracas om benoemd te worden tot onderwijzer met landbouw* akte 3e kl. op Bonaire of St. Eustatius. Het jacht Maria, van lerseke, van de firma J. H. C. Kakebeeke, heeft bij den internationalen zeilwedstrijd op de Zuiderzee een 3en prijs gewonnen. De gymnastiekvereniging /Vooruitgang zij ons streven" alhier, zal deelnemen aan de openbare uitvoering op het 3-daagsche feest te Apeldoorn van het Ned. Gymn. Verbond, 28, 29 en 30 Juli. ST MAARTENSDIJK. In 't vorig jaar broedde een kip van den heer J. L. Groenewege alhier 10 eieren van wilde eenden uit. De jonge eendjes bleven op de hoeve onder de hoede van de heil, tot zij in 't najaar hun wilden aard vertoonden door nu en dan eens reisjes te maken» Dit voorjaar werd nu een dier eendjes aangetroffen, broedende op eieren in de nabijheid der hofstede. Deze eend toonde zich zóó tam, dat ze zich van het nest liet nemen om de eieren te bezichtigen. Thans is zij een dage- lijksche bezoeker van de hoeve, waar zij met een 0-tal bijna volwassen eendjes geregeld be zoeken aflegt en niet de minste vrees toont voor de bewoners of de huisdieren. 20 Juli. Bij de heden gehouden veemarkt was de aanvoer al zeer gering. Slechts een 2-tai runderen stonden aan de lijn, welke beide verkocht werden. Deze geringe aanvoer wijst echter niet op een kwijnenden toestand in den veehandel. Juist het tegendeel is waar. De vraag naar vee is tegenwoordig veel grooter dan het aanbod, vandaar het verschijnsel, dat de land bouwers hun vee niet op de publieke markt behoeven te brengen, daar zij aan de stallen willig koopers vinden. OUD-VOSSEMEER. In de laatste weken hebben verschillende personen zich bezig ge houden met het verzamelen van een zeker soort gras, dat als aren wordt afgeknipt, verzameld en aan personen te Nieuw-Vossemeer voor 8 ct. per K.G. werd verkochtreeds vorige jaren had dit ook plaats en naar men meldt geschiedt dit verzamelen voor rekening van Duitsche hande laars, die het zaad voor uitzaai gebruiken. De verzamelaars noemen het „buntgras," maar de naam is „Kropaar" (dactylis glomerata) en dit gras is gemakkelijk te kennen aan de dikke bossen grof gras, die het vormt, met forsche stengels en groote bloempakjes aan de pluim. Zij houdt van een eenigszins lossen, niet te drogen kleigrond en komt veelvuldig voor aan de kanten onzer wegen. Zij geeft vooral vroeg in het voorjaar en laat in den herfst gras, dat wordt beschouwd van goede qualiteit te zijn. Onder zeer gunstig weer zijn den vorigen Vrijdag 72 leerlingen der o. 1. school alhier naar Breda en omstreken geweestin de schoone omgeving van genoemde plaats is door allen ten zeerste genotenvooral het schoone Liesbosch met zijn prachtige beuken, linden en eiken, met lijsterbessen en elzen vermengd, was voor de jongelui aantrekkelijk en in het jagershuis was uitstekend voor de kleine gasten gezorgd, dat het hun aan niets ontbrak. Op de terugreis werd te Bergen op Zoom nog eenigen tijd in een speeltuin vertoefd en bij aankomst te Oud- Vossemeer stond het fanfare-korps de jongelui op te wachten en onder vroolijke tonen ging het door het dorp. Het spaargeld zal werkelijk niet beklaagd worden. Bij de Dinsdag^ ^alhier gehouden her stemming voor lid van den gemeenteraad tus- schen de heeren F. J. Ampt en J. Soetens (aftredend) is eerstgenoemde gekozen met 102 stemmen de heer Soetens verkreeg 97 stemmen. Dinsdagmiddag is in de tramhaven te Zijpe het met bazaltsteen diepgeladen kofschip „üoöter Schelde," schipper G. M. Larooy, van Scherpenisse, gezonken. Van den inventaris kon slechts een gedeelte gered worden. Schip noch lading zijn verzekerd. Bij eb komt het vaartuig voor een klein gedeelte boven water, Te Hoogerheide heeft een tienjarig zoontje van den boschwachter C. in eene weide een trap van een paard tegen het onderlijf gekregen. Thuis gekomen, wilde het knaapje eerst niets mededeelen, doch eenigen tijd daarna begon hij te kermen van de pijn en werd geneeskundige hulp ingeroepen. Het knaapje is aan de ge volgen bezweken. Te Middelburg is dezer dagen een milicien van de jongste lichting ontslagen moeten worden, omdat gebleken is, dat zijne verstandelijke ont wikkeling zóó gering was, dat hij niet voor den militairen dienst kon geoefend worden. In de maag van een kip, die dezer dagen te Hoogezand geslacht werd, vond men 17 centen, welke gedeeltelijk waren afgesleten. Wie weet hoelaDg het hoen er over gedaan heeft om zooveel spaarduiten bijeen te garen 1 Te Blerik, bij Yenloo, heeft men in een bosch twee roovers overvallen en aange houden, die van diefstallen leefden. Zij hadden zich in twee tenten gevestigd, waarin bedde- goed en kookgereedschappen gevonden werden. Den geheelen omtrek maakten zij onveilig. Een volgeladen kar met goederen werd daar gevonden. Alles was van hunne gading. De aangehoudenen zijn buitenlandersde een is Zwitser, de ander Duitscher. Voor eenige weken brak onder de kinderen van de grensgemeente Bocholt de Egyptische oogenziekte uit. Deze ziekte breidde zich de laatste dagen schrikbarend uit, zoodat het zieken huis en stadsweeshuis met patiënten overvuld zijn. De scholen zijn bijna geheel ontvolkt, en zullen spoedig gesloten worden. Een milicien der infanterie te Utrecht, in garnizoen, werd ziek, doch wachtte den Zaterdag af, teneinde in zijn permissietijd thuis op bed te kunnen gaan liggen, aangezien de jongeling liever niet in het hospitaal werd verpleegd. Den volgenden dag was de toestand van den zieke in die mate verergerd, dat de civiele dokter geen permissie verleende hem te doen vervoeren. Niettegenstaande verzekerd werd dat van dat verbod aan de bevoegde autoriteit kennis is gegeven, werd 's Maandags d.a.v. de zieke jongeling van zijn bed gelicht en per brancard naar het hospitaal vervoerd. Acht dagen later was hij dood. Naar men meldt, zal de vader van den over ledene niet berusten in deze eigendunkelijke wijze van optreden, evenmin als de dokter die het verbod tot vervoeren uitvaardigde. Een request in dezen geest moet reeds aan Z.Exc. den minister van oorlog verzonden zijn. 'Te 's-Gravenhage is door de politic het lijk van een jong meisje in beslag genomen om in het ziekenhuis gerechtelijk onderzocht te worden, daar men de doodsoorzaak aan on geoorloofde praktijkeu toeschrijft. Te Hulst is gisteren een 5-jarig meisje door het eten van onrijp fruit vergiftigd. Een spoedig geroepen geneesheer diende een tegengif toe, maar blijft weinig hoop op behoud van het kind koesteren. Zondagmorgen heeft te Bleijberg op de Zuid-Limburgsche grens een 14-jarige knaap, Lambert Aussens, den 16-jarigen Hubert Rogge man, na een twist, om eeu kleinigheid ontstaan, met een mes drie steken in het hart toegebracht. De getroffene overleed kort daarna. De jonge moordeuaar, zoon van eerlijke hand werkslieden, die men algemeen voor een beetje onnoozel aanzag, is, na ondervraagd te zijn, op bevel van den magistraat op vrije voeten gesteld. Woensdag zonk op den Rijn bij Millingen een zandaak, bemand met drie personen, doordat het vaartuig veel te zwaar was geladen. Van de opvarenden werden twee mannen ge red de derde verdween in de diepte zijn lijk is nog niet gevonden. In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zich de aard appelziekte zeer uitgebreid. Bijna overal ziet het loof zwart, terwijl hier en daar ook de knollen zijn aangetast. Men vreest dat de opbrengst niet groot zal zijn,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1905 | | pagina 1