In visschekij. Burgerlijke Stand Kerknieuws. Marktberichten Drinken in den zomer. Dorstlijden is nog heel wat anders dan hongerlijdendat zal een ieder onmiddellijk toegeven. Men heeft trouwens hieromtrent proeven op dieren genomen en het is gebleken, dat een hond, die zonder vast voedsel gelaten wordt, ongeveer dubbel zoo lang leeft als een, wien men geen drinken geeftzonder water kau een houd nog twintig dagen leven, zonder vast voedsel veertig dagen, vooropgesteld na tuurlijk, dat het dier gezond was. Ook de mensch kau veel langer buiten vast voedsel dan buiten drinkener komen dan ook wel af en toe „hongerkunstenaars", maar van een „dorstkunstenaar" hoorden wij nooit. De behoefte van den mensch aan drinken wordt ons duidelijk als wij nagaan, dat ongeveer twee derde van zijn lichaam uit water bestaat, dat voortdurend verbruikt wordt en door ander moet worden vervangen. En al wordt hem een groot gedeelte door zijn voedsel verschaft, vol doende is dit niet. liet is dus begrijpelijk, dat de mensch, vooral in den zomer, dorst heeft. Het schijnt, dat de mensch gemiddeld 1 h 1 */2 liter vloeistof tot zich moet lemen behalve wat hij door zijn voedsel naar binnen krijgt. Of men warme of koude dranken nemen moet, ze gedurende het eten of daarbuiten moet drinken omtrent deze kwesties is reeds zoolang meenings- verschil geweest, als er menschen zijn, en nog is men 't er niet over eens. Voorzichtigheid en matig heid alleen kunnen hier een richtsnoer vormen. Het schijnt voor den gezonden mensch vrijwel hetzelfde, of hij gedurende den maaltijd of daarbuiten de noodige vloeistof gebruikt. Zij echter, die aan slechte spijsverteering lijden, doen beter bij het eten niet te drinken. Te Avize, bij Epernay zijn een aantal menschen en kinderen vergiftigd door het eten van roomtaartjes. Er liggen wel vijftig ziek, onder wie de directrice en de onder-directrice der kostschool. De bauketbakkersvrouw, uit wier winkel de taartjes afkomstig waren, werd ook al ziek, nadat zij een taartje had gegeten, om haren klanten te bewijzen, hoe goed en onschadelijk die waren. Bij onderzoek is gebleken dat de zoogenaamde room schadelijke bestanddeelen bevatte. De Engelsche dokter Havelock heeft een nieuwe ziekte ontdekt en zegt in zijn jaarverslag van het koninklijke krankzinnigengesticht Mon- troseTwee menschen zijn bezweken aan een nieuwe zielsziekte, bekend als motor-manie, een toestand die naar men zegt het gevolg is van de inspanniug van mechanisch voortgedreven voertuigen langs de wegen te besturen. Een Duitsch dokter, de heer Qoldmann, doet ernstige waarschuwingen tegen de ver derfelijke gewoonte om kinderen te laten schrikken. De gevolgen daarvan kunnen noodlottig zijn voor het zenuwstelsel van het kind. Herinneren velen onzer zich üiet meer, hoe ze als kind op hun bedje lagen te rillen en te trillen in den vreeze van den boeman Hoe el& geluid of geritsel, het kraken van een rieten stoel bijvoorbeeld, in de stilte akelig klonk als een voorbode van een naderend mouster Hoe men lag te griezelen voor wat komen zou? Hoe men in een benauwden droom in bed heen en weer woelde, om misschien plotseling luid- sohreiend en met akelige visioenen voor oogen, te ontwaken? Voor kindermeisjes en ook voor jonge moeders helaas is het middel zoo gemakkelijk, om de kleinen zoet te houden. Maar die zoethouderij wordt maar al te dikwijls duur betaald. Ernstige overweging verdient het woord van den bovengenoemeen dr. Goldmann, waar hij schrijft Reeds op jeugdigen leeftijd moet men den kinderen de vrees voor donkere kamers ont nemen. Men moet ze gewennen aan het slapen in het donker. Men brenge ze in eene donkere kamer en vertelle hun daar allerlei vroolijke verhaaltjes. Vooral moet men hen overtuigen van het niet bestaan van alle mogelijke fantastische spoken. En als ze dau nog schrikachtig blijven, dan moet men ze vooral niet ruw behandelen. Men moet ze kalm en verstandig terechtwijzen. Dat werkt goed op het kinderlijke gemoed en de paedagoog zoowel als de dokter zal een der gelijk optreden ten zeerste aanbevelen. Maar vóór alles zorge men dat de kleintjes niet plotseling wakker gemaakt, niet gekust, niet met een koude hand aangeraakt worden, wanneer ze rustig liggen te slapen. De heer Lacroix, bisschop van Tarento, schrijft in den „Bulletin Religieux/ hoe de tegenwoordige paus Pius X oordeelt over de politieke werkzaamheid der geestelijken, als volgt //Toen ik bisschop van Mantua en later patriarch van Venetië was, kon ik waarnemen, dat de meeste oneenigheden, die tusschen de bevolking en de geestelijkheid ontstonden, bijna altijd haar oorsprong hadden in de kiesbeweging. in deze teedere dingen zijn de gemeenteledeu uiterst gevoelig en als een priester hun onaf hankelijkheid geriug schat en hen wil dwingen in dezen of genen zin te stemmen, dau werkt hij aanstonds den levendigsteu onwil tegeu zich op, zeer tot schade van zijn positie als geestelijke. Natuurlijk moet de geestelijke voor zich volgens zijn geweten zijn burgerrecht uitoefenen, maar komt hij |0p den ongelukkigen inval om deel te nemen aan den kiesstrijd, dan zal hij aan stonds de achting en aanhankelijkheid verliezen, welke hij noodig heeft om vruchten van zijn werkzaamheid als geestelijke te oogsten." Deze pauselijke woorden schijnen sommigen geestelijken, vooral kieskapelaans, in de Juni maand niet onder de oogen te zijn gekomen. Te Cornwerth heeft een treurig geval van vergiftiging plaats gehad bij een der landbouwers. Terwijl de werklieden gistermorgen na het ont bijt in het hooiland bezig waren, gevoelde de een na den ander zich onwel. Zoowel de boer zelf als vijf der zes werklieden hadden last van kramp, gevolgd door hevige en herhaalde bra kingen en diarrhee. xMen was niet in staat om zonder oponthoud een wagen te laden en thuis te brengen of te ledigen. Een hunner, een ge huwd en oppassend werkman, in de kracht zijns levens, kon slechts weinig braken, hoewel hij ineenkromp van pijn. Zich naar zijn in de nabij heid staande woning begevende, viel hij neer, zoodat de boer zich genoodzaakt zag hem thuis te brengen. Reeds denzelfden avond is de anders gezonde en krachtige man bezweken. De toestand der anderen is bevredigend, hoewel zij zich des avonds nog zeer afgemat gevoelden. Omtrent de oorzaak worden allerlei gissingen gemaakt. De meest aannemelijke is het gebruik van voedsel uit voor de gezondheid schadelijk keukengereedschap. Den vorigen avond hadden allen erwten genuttigd, die gekookt en bewaard werden in een geëmailleerden pot, waaruit het email grootendeels verdwenen was. Hoewel ze ieder slechts eenige lepels verorberd hadden, wijl de voorraad niet grooter was, schijnt toch hier de oorzaak te schuilen, temeer omdat de zesde werkman, die hiervan niet gegeten had, ook van deze ongesteldheid verschoond bleef. Ruim 300.000 personen hebben Berlijn verlaten wegens de ondragelijke hitte die er heerscht. Ook te New-York komen dagelijks vele ge vallen van zonnesteek voor, telkens vallen menschen neer en velen zijn ziek van het te veel watergebruik. Een vreeselijke mijnramp nabij Cardiff had dezer dagen plaats. Er waren 128 man in de mijn, beter gezegd, in den put, waar de ontploffing ge schiedde. Hoewel er zeker een groot aantal slachtoffers te betreuren zal zijn, heeft mea toch gegronde hoop, dat het getal van meer dan 120 niet zal worden bereikt. De gewone aangrijpende tooneelen van der gelijke rampen hadden weer plaats. Duizenden stroomden toe en de politie had de grootste moeite de doodelijk beangste betrekkingen van de schacht verwjderd te houden. Onder de verongelukten is ook de directeur der mijn, die een paar minuten vóór het ongeluk naar beneden was gegaan. Twee van de drie mijnarbeiders, die levend bovengebracht werden, zijn gestorven aan de bekomen wonden en tengevolge van de inge ademde vergiftige gassen. Er was in die mijn sinds verscheidene jaren geen ernstig ongeluk voorgekomen en de laatste maal waren er 37 slachtoffers, terwijl nu het getal zoo groot is. Het schip „Rhein" stoomde met vele passagiers aan boord van Niedernollendorf naar Köningswinter. Bij de eerste plaats trachtte een motorboot nog vóór de „Rhein" heen te varen, niettegenstaande van dat schip waarschuwings signalen gegeven werden. De motorboot werd midscheeps aangevaren en in twee stukkeu ge broken. Zes menschen, waaronder drie kinderen, verdronken. Te Philadelphia veroorzaakt een schandaal in de kringen der hooge wereld groote opge wondenheid. Een der meest bekende dames van de ge zelschapswereld in die stad is in hechtenis ge nomen, onder de beschuldiging op bezoek bij een harer vriendinnen van deze een ring, met diamanten gestolen te hebben. De beklaagde gat minstens eens per week een groot diner en het blijkt dat zij dan juweelen van haar gasten stal. De politie heeft reeds een lijst opgemaakt van alle door de gastvrouw ontvreemde kostbaar heden. Te Keulen werd dezer dagen het dood vonnis uitgesproken over Ittenbach, die 8 Sept. 1904 een vrouw op de Kleine Heide te Veuloo vermoord heeft. De bekl. ontkende alle schuldaanvankelijk ontkende hij zelfs, in den nacht van den moord uit zijn woonwagen te zijn geweest, hetgeen hij evenwel later, toeu dit door getuigen bewezen werd, moest toegeven. Hij had zich verward in een net van leugens en tegenstrijdigheden, waaruit hij zich niet meer. kon loswerken. Zeer merkwaardig was in deze. zaak het be wijs, dat door het onderzoek van den deskundige, een dokter in de chemie te Düsseldorf, ge leverd werd. De Officier van Justitie te Roermond had op den dag na den moord doen in beslag nemen de kleederen van het lijk, den strik, waarmede de vrouw gewurgd was, haren, welke zich op den mantel der vrouw bevonden en het vuil uit haar nagels. Uit het chemisch en microscopisch onderzoek bleek, dat in he^ vuil der nagels van beide lieden draadjes van een der kleedingstukken van de vermoorde en vezels van den strik aanwezig waren, terwijl haren van den bekl. op de kleeren der vermoorde en haren der vermoorde op de kleederen van Ittenbach ge vonden werden. De deskundige had de draadjes en de pluisjes touw photographisch eenige duizenden malen vergroot, zoodat ook een leek zien kon, dat de mededeelingen van den deskundige volkomen juist waren. Tusschen de in beslag genomen voorwerpen bestond over en weer de meest volledige over eenstemming. Door dit deskundig onderzoek vooral werd het bewijs van Ittenbachs schuld geleverd. Nu in Rusland ook de burgeroorlog is begonnen ziet 't er al heel treurig uit. Dinsdagmiddag is te Moskou een aanslag gepleegd op graaf Sjoewalof, den stadscomman dant, die daarbij gedood werd. De aanslag had plaats toen Sjoewalof eenige petities aannam. De moordenaar, eeii man in eenvoudige kleeren, wachtte in de ontvangkamer tot alle menschen hun beurt hadden gehad. Daarop trad hij op den stadscommandant toe en vuurde zijn revol ver eenige malen vlak bij hem af. Het lichaam van den stadscommandant werd doorboord door drie kogelshij stierf een uur daarna. De man schoot viermaal uit zijn revolver met zes loopen. De kogels waren, volgens de geneesheeren, vergiftigd. Drie kogels troffen Sjoewalof, de vierde trof een in de kamer aan wezigen beambte in het been. Wie de misdadiger is, kan nog niet volkomen vastgesteld worden. Onlangs was hij wegens een politiek vergrijp in hechtenis genomen, doch hij wist uit het politiebureau te ontvluchten. Nog zijn te Petersburg vele dreigbrieven bij hooggeplaatste personen ingekomen, die nieuwe aanslagen melden. De Tzaar verkeert in zeuuwachtigen toestand en onttrekt zich geheel aan het openbare leven. De dokters raden hem aan zich voorloopig in een rustig oord te Livadia te vestigen, doch daar tegen verzet hij zich heftig. Gedurende de laatste dagen zijn in den omtrek van Odessa 17 groote landhoeven ge plunderd en verbrand. De boeren eischen de helft van de gronden der landheeren. Eene bejaarde dame o.a. die 3200 hectaren gronds bezat, wilde, beangst door de dreige menten, een derde der opbrengst van haren oogst afstaan aan de boeren. Maar het aanbod werd geweigerd en den volgenden dag werd de dame doodgeschoten door de boeren, waarop de heltt van haren oogst genomen werd. De districts-gouverneurs vragen om kanonnen en volmacht om die, in geval van nood, tegen de oproermakers te gebruiken. Ook de landgoederen van Graaf Leo Tolstoi zijn door oproerige boeren geplunderd. Uit Kroonstad meldt men dat de stemming onder de bemanning van verschillende schepen der oorlogsvloot niet geheel kalm is. De matrozen verwachten een manifest van den Keizer. Wegens klachten over gebrekkige voeding zijn reeds meerdere kleine ongeregeldhe den voorgevallen. LANDBOUW-VEETEELT. Men meldt uit het eiland Be stand van de veldgewassen is over het algemeen uitstekend, de vrees voor het doorbreken van de aardappelziekte tempert eenigszins de algemeen goede verwachting, omdat dit gewas zoo ruim is uitgepoot de bieten staan er best bij, op de meeste akkers beter dan by de campagne 19Ü4 een maand later. Wanneer geen onvoorziene omstandigheden den groei belemmeren, dan mag verwacht worden, dat de financicele uitkomsten der bietenteelt heel wat beter zullen zyn dan in 1904, èu door gewicht, èn door prys per 1000 Kg. Bruine booneu zijn mede ver bazend veel gezet en de stand is uitstekend, een prachtige gloed ligt over den akker, en (daar sommige kavels wel wat zwaar zyn, zou „zomerrot" wel wat schade kunnen brengen; worden ook van dit gewas de kansen van goeden oogst niet gering geacht. Over het algemeen zyn ook de andere vruchten goed en is het een lust eene wandeling door de velden te maken. Jammer alleen dat enkele landbouwers door slagregens en hagelslag schade hebben geleden o.a. is die aan het vlas niet meer te herstellen. Voor de premiekeuringeu te Oostburg Woensdag 11. gehouden, waren aangegeven 36 veulens, 25 merries geb. in 1904, 13 hengsten geb. in 1904, 6 hengsten geboren in 1903 en 46 merries van 38 jaar. Voorgebracht werdeu 21 veulens, 21 eenjarige merries, 11 eenjarige en 6 tweejarige hengsten en 31 merries van 38 jaar, totaal 90 paarden. Te Axel werd Diusdag de keuriug ge houden voor het Ned. Paardenstamboek. Er waren aangegeven50 veulens, waarvan 33 werden voorgebracht35 merries geboren in 1904, voorgebracht 25; 18 hengsten geboren in 1904, voorgebracht 15 10 hengsten geboren in 1903, voorgebracht 9 en 67 merries van 3 tot 8 jaar oud, voorgebracht 52. Te zarnen werden alzoo 134 stuks voorgebracht. Op iuitiatief van eenige mosselvisschers te Bruiuisse wordt aan belanghebbenden een adres ter teekening aangeboden, inhoudende verzoek aan de regeering, om het mosselzaad aan de Noordzee-kust kosteloos te mogen weghalen. Algemeen vindt dat idee bijval, zoodat velen het adres reeds geteekeud hebben. In België bestaat deze bepaling reeds sedert lang en daarom hoopt men, dat de Nederiandsche regeering niet afwijzend op het verzoek zal beschikken, te meer, daar tot heden dit mosselzaad doelloos en als vanzelf vaak op minder eerlijk* wordt weggevangen. Maandag circuleerde het adres te Thol MOSSELEN. Te Stavoren zijn deze week niet mind 30 Zeeuwsche vaartuigen aangekomen oi in de nabijheid naar mosselzaad te visset Uit verschillende gemeenten van Zeelai uit Bruinisse, Tholen, Philippine, Clinge, en Ierseke, luiden de berichten over de der mosselen zeer guustig, zoodat de levendig belooft te worden. Naar België het grootste deel afgezet, met name Anti Mechelen en Brussel, waar de visschers mossels heen brengeD. In verband u grooten afzet van mossels, de steeds toem teelt, is het mosselzaad vraagstuk een zee name factor en tracht men steeds de lieid tot het verkrijgen van mosselzaad breiden. In 1904 was dit mag als bij 1 heid medegedeeld worden de zaad sommige perceelen groot, maar veel wei de zeesterren vernietigd. Van de op opengestelde zaadbauken werd toch naar i 80,000 ton gehaald, terwijl de verplicb ceelen ruim 20,000 ton gavenvan elde nog aangevoerd 60,000 ton, waaronder ton uit de Zuiderzee, in het geheel alzoo 1 ton, waarvan de middelprijs op fl kan worden. Een rijke uitzaai heeft dus plaats Thans vaart men weer druk naar de Zui er was evenwel weinig zaad, zoodat tuigen zijn geweest, die maanden op moesten wachten; nu schijnt evenwel ke J*( gekomen, er is een bank ontdekt en me de lading. Van zaadval in de Zeeuwsche kan nog niet veel gezegd worden. le Gemeenle YERSEKE van 713 Juli Ondertrouwd: Christiaan Everse, en Catharina Sonke, jd. 41 j. Geboren: Marinus, zv. Bastiaan Kors ,tr( Maatje Verhulst. ji sta zal het i m Aangenomen het beroep te Nijehorne (I dr. P. Jz. l'roost te Wormerveer. Iho Bedankt voor het beroep naar de Ned. te St. Maartensdijk door Ds. C. J. Lee ou' Bennekom. piel Q c ilad lt n e PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Ierseke. Voorm. 9' 2 u. Ds. Paauwe. Ger. Gein. Voorin. 9'/» u. en nam. 2 van Bunschoten, nam. 5'/» u. Vr. Ev. Gem. Voorm. 9'/a u. nam. Ds. Post. Oud Ger. Gem. Voorm. 9 u., nam. lezing* ooa e VI, 15 Juli 1905. THOLEN. Boter f 0,60 per K.G. Eieren 1 3,50. Rotterdam eieren f 3,50. Coöperatieve Roomboterfabriek I)t te Stavenisse11,35 per K.G, St. Maartensdijk, 13 Juli 1905, f Nieuwe Tarwe Rogge WlNTERGERST Haver Baardeboonen Witte Boonen Bruine Boonen Kookerwten Ajuin Aardappelen 7,— b f i/ v 7,50 a 7,50 P' gei lat. g' eb :me en no ldus Tarwe WlNTERGERST Zomer g Haver Karweizaad Rogge h Witte boonbn Bruine Kleine erwten Kroon Aardappelen Kanariezaad THOLEN, 13 Juli. f 9,50 a f 10,— pel 7,70 a 5,50 a a 9,50 a k u r u i ii 10, 6,25 Temperatuur van het Soheldewater Juli 1905 Graden Zaterdag 8 20, Zoudag 9 21, Maandag 10 21, Dinsdag 11 20, Woensdag 12 20, Donderdag 13 22, Vrijdag 14 22, Temperatuur van het Soheldewater vi Op Donderdag 13 Juli 21 gr. C. Zoutgehalte 22 per duizent erwy oude rde, hij oeu en 'ouw, moe preke j kni 'J gi oude alle rat i de 1

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1905 | | pagina 2