roHM, iffll aai fli Itlumi fa uMilt liiilm, til 1050. Zaterdag 15 Juli 1905. Drie eu twintigste jaargang. EN Eerste Blad. n jp ;e nz8 u! ;u u „HOLLAND." J. M. C. POT, BINNENLAND. IS NE au onze berichtgevers. ONDERWIJS. Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLIOEN GULDEN. Gemengd Nieuws. 18 RSEKSCHE mHOOLSCHE courant, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, i per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad f 1.025, franco t f 1,10, Voor het buitenland 90 cents. «zonden stukken, enz. worden oitertijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan ireau te Th plan ol v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER ÏHOHN. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt eleohte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. zijn Bos bij RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. lelaslingbetalend publiek wordt herinnerd verplichting, dat vóór 19 Juli de helft Grond- en van de Personeele belasting n betaald. nk lergen op Zoom is gekozen tot lid der gt Itaten van Noord-Brabant (vacature de 'i), de heer Van Loon, te Steenbergen. 's Gravenhage wordt gemeld, dat de eman Borgesius, ten tweeden male naar d is vertrokken, ter conferentie met le Koningin. oor schijnt bevestigd te worden het ge- lat dezer" dagen dadelijk na het eerste ld tusschen H. M. en mr. Borgesius ield, dat in die audiëntie de voorbode zien van eene aanbieding aan den leider arale Unie van de taak tot samenstelling nieuw ministerie. werd er bijgevoegd, dat de heer s zelf geen deel van het te vormen zou uitmaken. lekende Kamerlid, de heer Dr. de Visser, igt de liberalen en socialisten, dat zij Jtappel van den godsdienst als utiliteits ;1 gebruikt hebben bij de verkiezingen egt hun daarom het recht den christe- lartijeu te verwijten, dat zij godsdienst iek vermengen. is een redeneering die niet opgaat, wordt aangevallen door een persoon, die zijn leven toelegt, en nu ontwringt eerst- ie belager diens wapen en in het volgende gevecht brengt hij hem een wonde toe. Heeft nu de aanvaller te zeggen gij moogt mij niet ver T<Jat ik u heb willen doodeu. 'kil e te uh EKE. In Juni zijn op het telegraaf- behandeld 339 telegrammen, waarvan zonden 223 ontvangen, e postspaarbank is ingelegd f2296,735 Ifiggevraagd f3085,01. Aangevraagd 3 I boekjes. heer P. C. Pols is bij het koning bij 8t. Bastiaan koning geworden. w 11. kreeg de schipper J. v. d. 'er\ ja vaartuig een slag van de giek, waar- vrij ernstig aan het hoofd gewond Jcoo le dokter moest te hulp geroepen worden. t latste was ook *het geval met een meisje, ingen woonachtig, dat met een jongeling 1 öke, beiden per fiets, in botsing kwam. la ain eén verwonding aan het voorhoofd. ;eling kwam er ook niet geheel on- ien af. an lerseke zijn zonder examen tot de &1/ jerschool te Goes toegelaten J. A. C. ui, JV1. Nijssen en P. van Harmeien, j illemse, JLz. slaagde voor de toelating li Christelijk gymnasium te Zetten. de le naar de 2e kl. zijn overgegaan en D. Polderman, van de 2e naar J. Siuke, Cz., van de 4e naar de 5e lderman. OUD-VOSSEMEER. Het blijkt, dat zich in de „Kreek" en in de verschillende waterleidingen in de laatste jaren verbazend veel karper heeft gevestigd, ongetwijfeld doordat het water overal zoet geworden is. Dc lust tot hengelen is daar door bij de jongelui opeens erg opgejwekt en velen trachten met bewouderingswaardig geduld een karper, vooren of paling te bemachtigen. SCHERPENISSE. Ter voorziening in de vacature wijlen den heer C. D. Bolier, zijn tot candidaten gesteld voor lid van den gemeente raad de heeren M. van Dijke en P. Sneepels. STAVENISSE. Officieel is thans vastgesteld, dat de algemeene vergadering der onderwijzers uit het arrond. „Tholen" dit jaar zal gehouden worden te Breda en wel den 21 Juli a.s. Door het Rijkstelefoonkantoor alhier werden in het 2e kwartaal dezes jaars ver handeld 1161 berichten, nl. 535 ontvangen en 626 verzonden. In 1904 waren deze cijfers 651, 280 en 371 en in 1903 bedroegen ze 818, 436 en 382. THOLEN. Mejuffr. Anna Waghto verkreeg aan de Huishoudschool Laan van Meerdervoort te s'-Gravenhage een getuigschrift als huishoud kundige. Bij het dezer dagen gehouden toelatings examen voor den cursus tot opleiding voor officier slaagde o.a. te Bergen op Zoom de sergeant M. M. van Rijssel aldaar. Dezer dagen heeft zich bij den officier van justitie te Arnhem vervoegd een dienstbode met een 10-jarig meisje, dat in deerniswekkenden toestand verkeerde. Het kind moet ten huize van haar vader en bare stiefmoeder, die aan den Groesbeekschen weg onder de gemeente Groesbeek eene fraaie, anderhalf jaar geleden, uit blijkbaar zeer ruime beurs gebouwde villa, bewonen, geruimen tijd aan gruwelijke mis handelingen hebben blootgestaan. Een der dienstbodeu, dochter van een rijksveld wachter, heeft van een gunstig oogenblik partij weten te trekken om het kind in veiligheid te brengen, en is in haar edel pogen volkomen Het meisje zag er meelijwekkend uiton beschrijfelijk vervuildmet afgeknaagde vinger toppen en lippen, bleek en zwak, was het uit zicht dat ze bood, diep droevig. Of de andere dienstbode mede in deze ont voering betrokken was, weten we niet te zeggen, i?, r zij den dienst eveneens verlaten de verontwaardiging van het in rend publiek overgroot is. irdiging keert zich niet zoozeer er villa, den heer B., dien Hoos man beschouwd, ge- rader den invloed en den tegen laatstgenoemde, ";ster, met wie hij Uit Vlissingen wordt gemeld dat bij de maatschappij „Zeeland" het voornemen bestaat om voor haren dienst draadlooze telegrafie in te voeren. - Nabij Muiden is Woensdag avond een heer, die in gezelschap van twee dame* een fietstocht maakte, door een automobiel overreden en be wusteloos naar Amsterdam vervoerd. Zeker heeft; de tegen men heel eu wil Voor het toelatings-examen voor de Rijks Hoogere Burgerschool te Bergen op Zoom zijn o.a. geslaagd de jongeheeren A. Knook en J. A. Snijder te Oud-Vossemeer, leerlingen der o. 1. School aldaar. Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. Maatschappelijk Kapitaal Door de Terzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 5(1 jarigen leeftijd 7,5°0, dp 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,8 °l0 en op 7U-jarigen leeftijd 13,5 °/0 rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H H. C. Al. VAN KlJbSEL, te 1 holenE. Ai. v. D. ENDE, te Oud-VosmeerJ. GELDER- BLOM te Poortvliet; J. W. RËNSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzec Mr. H. OELE te Goes. Hi' md uit het eerste „r.zieulijke erfenis in verband met njden van het kind ader zou terugkomen, u,.oning de beweegreden va het meisje te moeten 1AARTENSDIJK, 13 Juli. Gisteren alhier verpacht de eigendommen be- aan het lichaam „De Weezen-arme", gemeten blooische maat werden in ïlen verpacht. De pachtprijzen bedroegen zaak de taxatie, loopende van f28 tot kele perceelen werden om verschillende vrij wat hooger opgedreven, doch hun as betrekkelijk gering. Toch bleek, dat chen waren, die gaarne nog een proef jenomen hebben met land van ruim gemet. Eeu enkele zelfs met een pacht dan f70. Dit betreft echter meest is perceelen, of pachten in compagnie. Een op Urk aangekomen visschersvaartuig, de „(J. K. 97", is dezer dagen in de Noordzee door den bliksem getroffen. Ue top van den mast werd afgeslagen en stortte rakelings langs een der opvarenden naar beneden en drong in de plecht. Het hemelvuur nam zijn weg langs het stag naar den voorsteven, waar de beide andere opvarenden, die daar eeuig werk verrichtten, bewusteloos neerzegen. Gelukkig kwamen zij later weer bij, zonder eenig letsel verkregen te hebben. In de gemeente Dantumadeel is een 15- jarige boerendochter in het land door den bliksem gedood. De oudste ingezetene van Kampen, mevr. AbrahamsWijnberg, die den leeftijd uereikte van 106 jaar en 3 maanden, is overleden. Dat zij een krasse vrouw was, werd ons in de laatste jaren telkens bij haar jaardag gemeld. De oudste ingezetene van Maarzen herdenkt Ira uem uiJlla aeü imnerpols at. De getrotfem heden haar 102den geboortedag. Zij geniet een verkeert in stervenden staat. De dader is ge goede gezondheid en is nog helder van geest. I arresteerd. ncv huwelijk, heelt te haren ne de omst" het vermogen meent de opnn tot de zoeken. Dat van -.l o de villa voorviel zelden iets uitlekte, >.^1. verklaring in de afzondering waarin het gezin woonde. Tot het bij de villa beiiooreud uitgestrekt terrein, aan alle zijden met zwaar ijzerdraad afgesloten, werd zoo gaat het verhaal niemand toegelaten, terwijl het geheel dag en nacht, tot voorkoming van 011- geweuscht bezoek, onder bewaking stond van mannelijk personeelde woning van den tuin baas staat aan den Groesbeekschen weg, bij den ingang van het terrein, waarop een breede weg naar de hoog gelegen en boven alles in den omtrek uitstekende villa is aangelegd. Naar wij vernemen zou de vader reeds uit de voogdij over het kiud ziju ontzet en zouden de getuigenissen vooral voor de stielmoeder be zwarend zijn. Ook yau Kleef, waar de bedoelde familie vóór eenigen tijd in een hotel logeerde, moet het kind geen aangename berinneringen hebben. Voor eenigen tijd werd te Scheveningen door de bewoners van eeu villa aan den Harsten- hoekweg waargenomen, dat hun huis „beefde". Aanvankelijk meende men, dat hier gezichtsbe drog in het spel was; maar deskundigen kwamen ten slotte eveneens tot de overtuiging, dat het huis werkelijk „beefde". Ook bij andere huizen is hetzelfde opgemerkt. De trillingen waren niet altijd even sterk, maar werden telkens, na eerst zekere hoogte van intensiteit bereikt te hebben, bijna onwaarneembaar zwak, om zich dan weder met kracht te verhellen, vooral op de bovenste verdieping. In de Rolterdamsche straat hebben de bewoners reeds besloten hun huis te ontruimeu. Men verwacht, dat de oorzaak door deskundigen zal onderzocht worden. Tegen slakkeu! lemaud, die veel last had van slakken in een schuurtje, vond daartegen toevallig een middel toen er een tonnetje met meel werd geplaatst voor de varkens, kwamen daarin meer dan 50 slakken, die alle uitdroogden. Uij gelegenheid van de Goirlesche kermis kwam iemaud met nog andere personen in een caté haltweg Goirle en Tilburg en eischte sterken drank. Op de weigeriug van den herbergier trok de besteller zijn mes en bracht den caféhouder een stetk in de borst boven het hart toe en sneed hem bijna den linkerpols af. De getroffene rorlrna.1 -n nt J1 1 Te Zeist hadden twee milliciens een wandeling gemaakt en waren juist in hun tent teruggekeerd toen een onweer losbrak, waarop Giesen tegen De Boer zeide: „Ik leg mijn sabel in mijn kist, doe dat ook, je weet nooit wat er gebeuren kan l" waarop De Boer ook aan stalten maakte, om zijn sabel in de kist te bergen. Op hetzelfde oogenblik echter sloeg de bliksem in de tent, waarin de miliciens gezeten waren. De Boer werd getroffen en was na eenige oogenblikken overleden, terwijl Giesen, die licht getroffen werd aan handen en voeten, door den geweldigen schok uit de teut werd geslingerd. Daar zijn handen en voeten krachteloos waren, kroop hij op ellebogen en knieën verder de com pagniesstraat in om hulp te roepen. Het geheeie kamp was weldra op de been. Na eenige oogen blikken kreeg Giesen de kracht in handen en voeten terug. „Het is ontzettend boe de bliksem in be doelde tent heeft huisgehouden. De aanwezige kisten geweren en sabels werden letterlijkstuk- geslagen en gespleten; kortom alles werd ver nield, terwijl het ligstroo in brand sloeg, doch onmiddellijk werd gebluscht. Vader heeft zijn zwaren baard van enkele jaren vanwege de warmte of laten knippen en ziet er heel ongewoon uit. Hij wil ziju 4 a 5 jarig ventje aanhalen. Jongetje verbergt zijn gezichtje aan moeders borst eu vraagtWaar is de pa gebleven die anders bij ons thuis was. (Historisch). Een jongeling uit den Erieschen Noord oosthoek, die in liet krankzinnigengesticht „Dennenoord", te Zuidlaren (Dr.), verpleegd werd, wist te ontvluchten. Toen hij voor een kanaal kwam, zwom hij er door, kwam bij de stad Groningen en begaf zich van daar op reis naar Eriesland. Doornat en met doorgeloopen voeten, klopte hij des nachts aan bij zijn oom te 8., in Eries land, die hem in ziju huis opnam; zijne tante echter, meeuende dat men een ontvluchtén krankzinnige niet raag herbergen, wist te be werken, dat haar man, die oordeelde, dat de jongeling niet meer krankzinnig was, met hem op reis ging naar B., waar zijn moeder woont. Halverwege keerde oom terng, waarop de jongeling de reis naar B. voortzette. Aldaar aangekomen, werd hij door zijue moeder vriendelijk ontvangen, doch wetende, dat er bij den burgemeester reeds eene aan schrijving tot opzending was ingekomen, stelde zij dezen met de komst van haren zoon in kennis, waarna hij in verzekerde bewaring werd ge nomen en vervolgens naar „Denneuoord" terug gezonden. Om ziju vlucht te doen gelukken moet naar gemeld wordt een waschmeisje uit het gesticht hem van kleeren hebben voorzien, die zij met zijn voorkeunis in een boschje had verstopt, De heibaas Michels uit Utrecht, die de leiding had van het heiwerk voor de nieuwe Hemburg en iu dienst was van den aannemer, den heer Hattum, nam voor een oogenblik de bediening van den nandel der locomobiel op zich, waarbij hij plotseling werd aangegrepen door de poeli (het touw, waaraan het heiblok hangt en dat om den ronsel loopt) waardoor hij eenige malen in de rondte werd geslingerd met het treurige gevolg, dat de man aan de bekomen verwondingen heel kort daarna is overleden. Uit New-York wordt gemeld, dat leden van een matigheidsgenootschap van lola, Kansas, 5 drankhuizen met dinamiel hebben doen springen. De schade wordt op 350.ÜU0 gld. geschat. 350 spring bussen, in verschillende koffiebuizeu ge plaatst, ziju niet ontploft. Twee personen zijn aangehouden.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1905 | | pagina 1