m 1 '""JL i r N°. 1049. Zaterdag 8 Juli 1905. Twee en twintigste jaargang. EN M. C. POT, ALGEMEENE VERGADERING Eerste Blad. #<L j. Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, AGENDA: Publicatie n. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. *ee ide Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco chtlcr post fl,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden aiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T h o I e n of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. mk UI IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, UITGEVER Tholis. VAN DE AFDEELING „THOLEN" der 12810 r/.t op DINSDAG 18 JULI, des voorm. II uur, teJU1,.MAARTENSDIJK ten huize van den heer Z. de Ruiter. S Opening, enz. Verkiezing van een Voorzitter., Namens liet Bestuur der Atdeeting Rondvragen, enz. L. J. DORST, Voorzitter. J. A. SNIJDER, Secretaris. NATIONALE MILITIE. Iproeping van verlofgangers in werkelijken dienst. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, at de in deze gemeente gevestigde verlofgangers, vier namen hieronder zijn vermeld, bij deze, ieder het acbter zijnen naatn aangegeven tijdstip, andÈrachteni art. 111 der Militiewet 1901, in werkelijken iuit lienat worden opgeroepen Lichting 1900. 3e Regiment Infanterie. Inth. Geluk, 21 Aug. 1905, Middelburg. K. van Hiele, 21 id. L. Schot, 21 id. br. Iz. Luteijn, 21 Vlissingen. I 3e Regiment Veld-Artillerie. y Lichting 1902. I Jb. Moeliker, 21 Aug. 1905 Breda. Ulty'. R. Kwist 21 r f id, 3e Regiment Infanterie. Lichting 1902. dui c, L. Geluk, 25 Juli 1905 Middelburg. rpa W. M. de Korte, 25 Bergen op Zoom. Korps Torpedisten. Lichting 1903. v. Duivendijk, 21 Juli 1905 Fort de Ruijter. De opgeroepen verlofgangers zullen zorgdragen, riJfat zy zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, Pan in uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van al de by hun vertrek met groot-verlof medegenomen voorwerpen van kleeding r *en uitrusting, bij hun korps aanmelden, en wel des namiddags vóór vier uur (de vesting-telegrafisten vóór een uur), of, indien dit met het oog op den duur der reis niet mogelijk is, zoo spoedig doenlijk daarna. Zij, die binDen het Rijk woonplaats hebben, behoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Het ii in het algemeen wenschelijk, dat de op- proepenen zich op den laatsten dag vóór hun ver rek r het korps, des voormiddags tusschen 10 en L2 uur, ter Gemeentesecretarie aanmelden, voorzien van hun zakboekje, teneinde zoo noodig in het bezit te worden gesteld van de vereischte vervoer- gpj lewijzen en passagebiljetten en tot het desgewenscht n ontvangst nemen van daggeld, een en ander voor iooveel zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo Ïijj die gewenscht achten, inlichtingen te bekomen d utngaande de reis. I De verlofgangers echter, voor de laatste maal met groot-verlof vertrokken na 15 Maart 1901, die alleen dat per spoor- ol tramweg moeten reizen en in wier zak- 'oekje aanwezig is een op wit papier gedrukt en it rooden inkt ingevuld vervoerbewys, behoeven lich niet ter Gemeentesecretarie aan te melden, doch ;even zich rechtstreeks naar het station van vertrek stellen aldaar hun zakboekje ter hand aan den itionsbeambte, met de uitgifte van plaatsbewijzen last. De verlofgangers behooren er op indachtig te ijjn, dat hun het zakboekje wordt teruggegeven, als- lede de strook van het vervoerbewys, aangezien strook hun gedurende de reis moet dienen als ilaatsbewijs. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten 'rhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk door over- legging van eeue op gezegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter Gemeente secretarie blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie degens onvermogen eene ongezegelde verklaring is Ingegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan fien behoort, tor Gemeentesecretarie worden inge- leverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in ver band met'eene vorige oproeping in werkelijken dienst, door denzelfden geneesknndige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor nlet-onvermogenden met eene ongezegelde en niet-gelegaliseerde verklaring worden volstaan. Na hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij hun korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekte machtiging van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hy, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvangen eener' byzondere oproeping ont helt een verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeviug eenig en alleen als bewijs geldt, dat hy behoorlyk is opgeroepen. Den verlofgangers, die, op grond van kostwinner schap, vermeeneu in de termen te verkeeren tot het erlangen van ontheffing van bovenbedoelden werke lijken dienst, of van eene geldelyke vergoeding, wordt in hun belang aangeraden daartoe spoedig aan de Koningin het verzoek te doen. Dat verzoek kan op ongezegeld papier worden geschreven en moet recht streeks aan Hare Majesteit worden gezonden. Fran keering is niet noodig. Wenscht men alleen voor eene geldelijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan deze by ongezegeld en ongefrankeerd verzoekschrift aan den Minister van Oorlog worden gevraagd. Overigens kunnen zoo noodig nadere inlichtingen mondeling worden gevraagd ter Gemeentesecretarie, eiken werk dag tusschen 10 en 12 uur voormiddags. Tholen, den 6en Juli 1905. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen, gelet op artikel 219 der gemeentewetbrengen by deze ter kennis van de Ingezetenen, dat de rekening van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente, over het jaar 1904 aan den Raad is overgelegd, en die rekening van den 7en tot den 21 Juli 1905 op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter inzage zal liggen, alsmede dat tegen betaling der kosten, afschriften van haar kunnen worden verkregen. Tholen, den 7 Juli 1905. en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPELE, Burgemeester. P. LABAN, Secretaris. Bij Kon. Besluit is benoemd tot gezworene van den Deurloopolder, de heer G. C. M. Geluk te Tholen tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Johanna Mariapolder, de heer J. Zandee te St. Annaland tot gezworene van den Molenpolder de heer A. Zuijdweg te lerseke tot gezworene van den Nieuw Olzendepolder, de heer B. de Jonge te lerseke. Provinciale Staten van Zeeland. In de zitting van Dinsdagavond werden de nieuwgekozen leden de heeren J. H. Blum, uit Middelburg, en Mr. EL O. Moolenburch, uit Zierikzee, toegelaten en beëedigd, en herdacht de voorzitter in zijne installatie-toespraak de beide afgetreden leden, de heeren Wisboom Verstegen en Van der Lek de Clercq. Vervolgens las de griffier het schrijven van den heer W, A. Graaf van Lynden, waarin deze ontslag neemt als lid van Gedeputeerde Staten, wegens gezondheidsredenen, en waarin hij dankt voor het vertrouwen, dat de leden 13 jaren in hem gesteld hebben. De voorzitter vertrouwde te spreken in den geest der geheele vergadering, wanneer hij zijn groot leedwezen uitsprak over dit besluit van den heer Van Lynden. De leden gaven blijken van instemming met het gesprokene. Op voorstel van den voorzitter werd de vol gende bijeenkomst bepaald op Vrijdag 14 Juli, o.a. ter verkiezing van een lid en een buiten gewoon lid van Gedep. Staten. Gedep. Staten hebben nog voorgesteld in hunne handen te stellen, teneinde daarover in de najaarszitting voorstellen te doen 1°. verzoek om subsidie voor een ambachtsschool te Hulst; 2°. een verzoek om subsidie voor een teeken- school te Ter Neuzen3°. een adres van den Nederl. Aanuemersbond, om bij de aanbesteding van werken ten behoeve van de provincie ar bitrage toe te passen 4°. een verzoek van het bestuur van den polder Kleine St.-Albert of Sas-van-Gentpolder, om een renteloos voorschot voor wegs ver betering, en 5°. een verzoek van het calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk om vrij- klaring van dien pol-der. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering.- telde en de paarden gingen met het onderstel van den wagen er van door. Zij werden een eind weegs verder opgevangen. Een der werklieden óp den wagen kreeg een verwonding aan het been, zoodat hij naar huis moest gereden worden. De ander kwam met den schrik vrij. Bij het onweer van Dinsdagavond is in een huis in den Molenpolder de bliksem inge slagen, gelukkig zonder veel schade aan te richten. De Zondag 11, gehouden onderlinge wed vlucht van de postduiveuvereeniging „De Luchtpost" is mislukt. Van de 23 deelnemende duiven zijn er nog maar 4 terug. Zeker ten gevolge der weersgesteldheid. De duiven moesten uit Berlijn komen. Voor den nieuwen cursus in de 3 moderne talen, beginnende i Juli, hebben zich 10 leerlingen aangemeld. Het in 1904 aan 't station Kruiningen af- en aankomende getal reizigers bedroeg 19,620. De afgezonden goederen beliepen het gewicht van 7,665,000 Kg., de aangevoerde 6,654,000 Kg. Dinsdagnacht zijn bij een ingezetene alhier uit baldadigheid (of wraakzucht) 4 ruiteu ingeslageu eu eenige heesters uitgetrokken. ST. MAARTENSDIJK. In eene Dinsdag 1.1. gehouden buitengewone vergadering van inge landen der vier polders: Oudeland, Middelland, Noord en Uiterst Nieuwland werd behandeld het „verslag over den toestand der waterleidingen in die polders en middelen tot verbetering." De samensteller van het verslag, de heer Van Oost, waterbouwkundige, was na eene beschouwing over den toestand tot de conclusie gekomen, dat, met het oog op een eventueel te stichten stoomgemaal, de volgende verbeteringen in over weging konden genomen worden le. Verdieping der Suatiegeul achter de Keet- hil over 110 M. lengte, het maken van een rijzenslibvanger langs de haven en van een klei- dam in de bijgeul tegenover dijkpaal 2 van den Muje polder. 2e. Verbreeding der hoofdleiding over 2o0 M. lengte langs de Vijfzinnen en den grintweg onder de linden. 3e. Bouwing van een gemetselden duiker ouder den eersten dijk tegenover den Watergang ten westen van den Middellandschen weg. 4e. Verbreeding der hoofdleiding tusschen den duiker in den eersten dijk en die in den Poppenoordweg met of zonder delving over 48 M. lengte. 5e. Delving der hoofdleiding van den duiker in den tweeden dijk tot de hofstede van de Gebr. Nelisse over 150 M. lengte. Van deze vijf hoofdpunten tot verbetering werden punt 1, 3, 4 en 5 aangenomen, doch punt 2 verworpen. Voorts werd nog besloten tot verscherpt toezicht op het leggen van visch- tuig in de hoofdwaterleidiugen. OUD-VOSSEMEER. Alhier werd Woensdag 11. een vijftigtal kinderen uit Tholen en deze gemeente, door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem het H. Vormsel toegediend. SCHERPENISSE. De zoo zeer gevreesde aardappelziekte begint zich weer op verschillende velden te vertoonen. Gelukkig is dit aanvankelijk nog maar in geringe matedroog weer kan echter nog veel goed aan dat gewas doen, anders vreest men voor uitbreiding dezer ziekte. In het tweede kwartaal van dit jaar werden aan het telephoonkantoor alhier behandeld 992 telegrammen, t.w. ontvangen 511 en verzonden 481. Aan hetzelfde kantoor werd met 40 inlagen een bedrag van t 1939,ingelegd en aan 25 inleggers een bedrag van 14133,91 terugbetaald. STAVENISSE. Naar men met leedwezen ver neemt, vertoont zich.de z.g. „ziekte" reeds in het loof der aardappelen. Het is te hopen, dat de knol niet aangetast moge worden. Tot dus verre belooft, het overigens een prachtig gewa# alhier te zullen worden. KANTONGERECHT TE THOLEN. 3 Juli 1905. Door den heer Kantonrechter alhier zijn heden veroordeeld wegens Overtreding der Leerplichtwet. P. S. 35 jaar te Poortvliet en M. B. 48 jaar te St. Maartensdijk, ieder tot fl.boete of 1 dag hechtenis. K. D. 48 jaar, J. S. 47 jaar, beiden te Poortvliet, G. V. 34 jaar, P. K. M. 60 jaar, C. B. 34 jaar, allen te Tholen, M. L. 58 jaar te Sint Philipsland, M. v. L. 40 jaar en C. W. H. 44 jaar, beiden te Oud-Vossemeer, J. S. 39 jaar, J. v. d. R. 47 jaar, I. J. N. 38 jaar, allen te St. Maartensdijk, P. v. B. 37 jaar te Scherpenisse en M. P. 42 jaar te Stavenisse, ieder tot eene boete van f 3.of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding der Leerplichtwet bij le herhaling. J. P. A. 47 jaar, L. K. 31 jaar, beiden te Poortvliet, J. d. L. 41 jaar te Tholen, A. v. T. 46 jaar, M. v. D. 31 jaar, J. V. 40 jaar, J. N. 43 jaar, L. T. 50 jaar, allen te (Jud- Vossemeer, A. P. 44 jaar, J. v. K. 50 jaar, beiden te St. Maartensdijk, M. B. 39 jaar te Scherpenisse, C. G. 37 jaar, W. v. V. 33 jaar, beiden te St. Annaland, ieder tot eene boete van f 5.of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner. J. F. 41 jaar en I. H. 45 jaar, beiden te St. Maartensdijk en M. v. d. G. 35 jaar te St. Annaland, ieder tot eene boete van f4. ot 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding der Leerplichticet bij 2e herhaling. D. V. 42 jaar te St. Philipsland, tot f 8. boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding der Leerplichtwet bij 3e herhaling. F. B. 37 jaar te Tholen, A. d. W. 36 jaar le Oud-Vossemeer, C. G. 51 jaar en A. d. H. 42 jaar, beiden te St. Annaland, ieder tot eene boete van f 10.of' 5 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding der Leerplichtwet bij 4e herhaling. J. U., weduwe vau C. v. G. 49 jaar, W. A. 40 jaar, beiden te Poortvliet, L. K. 36 jaar en A. S. d. B. 56 jaar, beiden te St. Philipsland, ieder tot eene boete van f 15 of 6 dagen hechtenis voor ieder hunner. IERSEKE. Het reisje naar Rotterdam van ruim 30 leerlingen van school 2 is naar al gemeen genoegen afgeloopen. In de diergaarde werden verscheidene uren doorgebracht en van de gelegenheid om kosteloos het stoomschip „Rijndam" van de HollandAmerikalijn te bezichtigen werd dankbaar en gretig gebruik gemaakt. De terugtocht had plaats onder het bekende hevige onweer, doch dit hinderde niet, daar de bui bij aankomst te Kruiningen over was. Een span paarden, dat een voer hooi trok, ging bij het afrijden van een opril op hol. Het bovenste deel van den wagen met de bemanning en alles wat er verder op was, kan-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1905 | | pagina 1