ahen C. w Ontvangen: Kleederen naar maat I. CAHEN C'„ 1 F. t en zijn onze coupeurs steeds te ontbieden. m van Zaterdag i Juli 1905. Tweede Blad. n -In den Bagijnentoren. Vervolg Advertentiën. De Thoolsche Map Luster-Colberts. Piqué-Vesten. Dril-Colberts. Dril-Pantaions, wit en gestreepte katoenen Blouses en Jekkerpakjes. IJZERWAREN, Haarden en Kachels Koper- en Blikwerkenz. Rijwiel-fabrieken. Verstoorde Zenuw- en Geslacht-Stelsel li. J. Geijsendorpher, Luxe Bloemwerken. Bloemwerk. sn Kunstmest in den Tuinbouw. FEUILLETON. VI S S C H E R IJ. Prijs slechts 10 cent. 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 MARIAHOEK BERGEN OP ZOOM. Mariahoek Bergen op Zoom. 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 18 18 18 18 18 18 18 18 8 18 18 18 (8 18 18 8 18 18 18 18 $9 8 18 18 18 8 8 THOLEN. Sf CONCURREERENDE PRIJZEN. Ouden en jongen mannen CURT RöBER, Braunschweig. Bouquetten, Kransen, Bloemmanden bloeiende Planten en Kamerplanten. 't nieuwste en fraaiste :Ierseksche en Thoolsche Courant 8 en. (tei adei »en. «It e Het schijnt wel, dat die tuiniers van niets oor! sn dan van beer, straatmest •men ziet ze het gansche jaar door, in alle jaar- de jden met mest loopennu eens moeten Ünei len, dan weer gene bemest worden. Gelden het jul at P«'r, aeds sten svolj acht loer voor hen de regels en wetten der bemestings niet 00 sprak onlangs iemand tot me, die in zijn rt een paar warmoezeniers had wonen en lelijis mooie zomerochtenden blijkbaar nu en ir y wel eens bedorven werden door de minder iarn jeuame lucht, die in de buurt hing, ten- i n >lge van het bemesten met beer of iets der- erg ks. Het is duidelijk, dat een tuinier zich Vl aan niet kan storen, en het volste recht t, het geheele jaar met beer of straatmest te wanneer zijn bedrijf zulks eischt. Doch voor den tuinier de regels en wetten der estingsleer niet gelden Wis en zeker doen dat, voor hem evengoed als voor den land- wer. Eu ik geloof, dat het om vele redenen schelijk ware, dat ook de tuiniers ot warmoeze- s, of, hoe ge ze noemen wilt, een weinig rekening hielden met de uitkomsten, die regen zijn, door een wat meer nieuwmodische estingswijze. In de eerste plaats, wat moet tuinier trachten te bereiken, om de hoogste en te maken, om te kunnen concurreeren, de gezochte man te zijn bij de groote en imid uame klanten Twee dingen. Hij moet alles am(%enden om zijn groenten, vruchten, of wat zijn moge, zoo vroeg mogelijk te kunnen en. Daarenboven moet hij er op uit zijn, wat uit zijn tuinen of hoven komt, zou fijn, aangenaam mogelijk van smaak te doen zijn. die twee dingen kan hij slechts bereiken op gepaste wijze gebruik te maken van geg ikundige meststoli'en, d.i. kunstmeststoffen, e i iom in 't geheel niet leeraren, dat hij slechts iand itmest moet gebruiken, ik beweer en ik zal met stukken bewijzen, dat het absoluut ig is, dat iedere tuinier, die geld, grof wil verdienen, behalve humusvormende ook kunstmest moet gebruiken, ehalve humusvormende mest. Een kind weet, de grond, om warm en mul te zijn, zwart zien. De tuingrond in de eerste plaats, ericlnoet dus bladmest, stalmest gebruikt worden geen straatmest. En, wanneer de bodem naai de gewenschte kleur heeft, wanneer we Jj naai tuingrond verkregen hebben, dan kan oioet elke tuinier zich beperken tot het nu lan, bv. de 2 a 3 jaar geven van stal- (bladereu, overblijfselen van de geteelde assen enz. komen natuurlijk weer in den I ld.) En slechts zeer matig, slechts bij enkele p assen moet hij gebruik maken van beer. it er is niets, dat den fijnen smaakden it mamen geur der tuinvruchten meer benadeelt overvloedig stalmest, beer en wat er nog dergelijks mocht gegeven worden. 1 vroegvroeg moet de tuinier met zijn nten zijn. De eerste groenten zijn de duurste. bedje Kropsla in Mei, brengt meer geld dan tien zulke bedden in Juni of Juli. De [J( te radijsjes kosten 5 cent per bosje. Een ud later gooit men er je mee om de ooreu. hebben geen waarde meer Zoo is het met i. Dus lekker en vroeg. Dat zijn de twee ïen. En dat kan men verkrijgen door kunst- elva del gen loei fc erst takli )oor welke kunstmest? lil let hoeveel kwnstmest? UUI eer goed gevraagd, maar dan moet gij ook weteu, wanneer en hoe gij dien kunstmest t geven. ij zullen op die vier vragen antwoord geven niet alleen tuiniers en warmoezeniers, maar particulieren kunuen er hun nut mede doen, 88l leer zij zelf hun groenten willen telen. 103 Naar het Duiiscli. het slot Doba, dat aan de snelstroomende ligt, werd op zekeren morgen een der tergordijneu opgetrokken en de krachtige dte van deu eigenaar achten de ruiten baar. jn blikken gleden misnoegd over de van den druipende boomeu, die het landgoed om en, dat door een steenen muur van den zijuden straatweg gescheiden werd. Achter lagen, eveneens door een lager muur in- )teu, de talrijke woningen der arbeiders, de sa en schuren, want het landgoed was een aanzienlijkste van het geheele hertogdom. <U weer regensprak de landheer Siegfried eek, terwijl hij zich halverwege tot zijn Welijks ontwaakte vrouw wendde, wier uitroep iCj ing 1 T.A ld, 1. Welken kunstmest moet men in de hoven en tuinen gebruiken P Zij zijn vijf in getal en heeteu chilisalpeterkaïniet, patentkali, kalk en superphosphaat. „Zoo veel roept ge uit, „dat is niet om te onthouden/*' Ja, in het begin lijkt het nog al wat, maar als gij er eenmaal aan gewoon zijt, houdt gij ze gemakkelijk uit mekaar. Luistert eens even goed. De grond heeft, om de planten te doen groeien vier stoffeu noodig. Wij noemen ze stikstof kali phosphor- zuur en kalk. Het chilisalpeter, ook zout genoemd brengt de stikstof in den grond. Het kaïniet en de patentkali brengen de kali in den grond. Beide stoffen het kaïniet en de patentkali zijn ook zouten, evenals het chilisalpeter, doch zij worden niet anders genoemd dan met hun naam kaïniet en patentkali. Het eerste is een zuur, ongezuiverd zout, het tweede is gezuiverd en is natuurlijk duurder. Terwijl het chilisalpeter uit Chili in Zuid-Amerika komt, wordt het kaïniet in de Stassfiirter kali mijnen in Duitschland gevonden. Landbouwkalk, schuimaarde (van de suiker fabrieken) of mergel brengen de kalk in den grond. Daar kalk niet elk jaar en niet geregeld noodig is, zal een tuinier wel het best doen met ge woon landbouwkalk te nemen, tenzij de andere gemakkelijk uit de omgeving te betrekken zijn. En nu blijft er nog mver phosphorzuur, dat door het superphosphaat in den grond gebracht wordt. Daar hebt gij ze nu alle vijf. Schrijf ze nog eens op. Bekijk ze eens goed, zoodra gij ze gekocht hebt en dan kent gij ze voor uw geheele leven. En dat is goed ook, want zoodra gij ze gebruikt hebt, zult gij ze uw geheele leven willen blijven gebruiken. Wordt vervolgd.) Dinsdag werd in de Eendracht voor de haven van Tholen door do aldaar mosselen korrende stoomboot „Neeltje" een kreeft gevangen van buitengewone grootte. De kreeftenvangst is nu de laatste jaren stijgende. Gedurende 1904* werden in het district Zierikzee langs den oever van Zuid- Bevelaud alleen 345 kreeften gevangen en wel door 3 personen, die daarvan hun bedrijf maakten. Zij vingen ze door oesterkweekbakken op den grond te leggenkwam men bij lager water daarbij, dan zag men dat de kreeft zich een gang had gegraven, om onder de zeeft te komen, zoodat de visscher hem slechts heeft op te rapen. Er werden exemplaren van 4? K.G. gewicht gevangen, doch geen zaadkreeften. In een der weervisscherijen werd een kreeft gevangen volop met zaad bezet. Deze kreeft werd aan een touwtje vóór de weer in een putje vastgelegd om te weiden. Zes weken bleef ze daar staan en na verloop van dien tijd was ze al haar zaad kwijt. Er mag wel op aangedrongen worden, dat de zaadkreeften door de visschers worden vrijgelaten, dan heeft de visscherij wellicht een toekomst. In Duitschland o.a. is sedert jaren de handel in kreeften van groote beteekenis. In de Dollard worden tegenwoordig zeehonden gevangen met netten. Een visscher uit Ganzedijk ving er dezer dagen vier, waarvan twee werden verzonden naar deu Hoek van Holland. Van daar kreeg hij de opdracht om nog 30 stuks levende exemplaren te leveren voor f10,per stuk. bevat 12 VEL GELINIEERD POSTPAPIER goede qualiteit en 12 ONDOORZICHTIGE ENVELOPPEN. Voorhanden bij J. M. C. POT. „ach, zal het dan nooit ophouden plotseling gevolgd werd door een hevige hagelbuide wind schudde de takken der linden en olmen en op klagenden toon zeide mevrouw Polzcek „o, mijn arme rozen Ach mijn koren, mijn akkers 1" zuchtte haar echtgenoot. „Maar. Jij bent verzekerd Ik ontvang niets terugzie eens, 't zijn hagelsteenen als duiven eieren riep mevrouw Polzcek uit. „Maar vrouwtje, al ben ik ook verzekerd, meen je, dat het een goed landman, een, die zijn beroep liefheeft, onverschillig is, of zulk eene verwenschte hagelbui op zijn korenvelden al dan niet valt vroeg de heer Polzcek terwijl hij weder naar buiten zag. Het slot lag aan den voet van een heuvel, vanuit de vensters had men een fraai vergezicht over den schoonen, bergachtigen landstreek, die, hoewel rijk aan natuurlijke hulpbronnen, toch niet zeer bloeiend was. De bui was over. De heer Polzcek voltooide zijn morgentoilet, terwijl hij met zijn vrouw, die zich in bed nog eens uitstrekte, over allerlei plannen sprak, die hij dien dag had willen uit- zijn in eene GROOTE VERSCHEIDENHEID in onze Magazijnen voorradig. eene mooie keuze in Hf#"" Voor onze afdeeling hebben wij steeds EENE MOOIE KEUZE in STOFFEN voorradig. De stalen worden op aanvrage franco aan huis gezonden, HANDEL IN 4464. Agentschap van verschillende wordt de zooeven verschenen bekroonde nieuwe uitgave aanbevolen van den Med. Raad Dr. Müller over met opgave voor radicale genezing. Na ontvangst van 60 cent in postzegels, toezending onder couvert. 12052 voeren. Reeds een geheele week verhinderde het voortdurend slechte weer hem zijn voornemens ten uitvoer te brengen. Er werd geklopt. „Wie is daar?" vroeg hij. „Mina Een brief voor mevrouwHet Kamer meisje reikte hem den brief over toen hij de deur geopend had. „Voor mij sprak mevrouw Einmy Polzcek, terwijl zij zich in hel bed oprichtte, en haar donker blonde lokken naar achteren streek. „Een jougen heeft hem gebracht, er behoefde niet op gewacht te worden," sprak het meisje. „Misschien een briefje van mijn zuster Suzanna. Zij heeft zeker iets vergeten. „Nu, God zij u genadig vrouwtje, als ik ge heime correspondentie van u op het spoor kom sprak Polzcek lachende. Deze woorden waren schertsend uitgesproken, en hij zag daarbij met zijn lachende blauwe oogen zijn blond vrouwtje aan, dat zich iu het bed oprichtte. Mevrouw Polzcek had de weinige regels spoedig gelezen. „Anoniem geide zij daarna verrast en reikte Bloemist, Kleine Bosclistraat I 23 BERGEN OP ZOOM, beveelt zich beleefd aan voor het leveren van en verdere Groote sorteering Eenigst en goedkoopst adres te Bergen op Zoom voor den brief aan haren man over, wiens gelaats trekken onder het lezen eveneens eene uit drukking van verwondering en schrik aannamen. „Wanneer eene nadere kennismaking met de hertogelijke politie-luitenant Von Challier on aangenaam is, dan diene tot zijn naricht, dat in den loop van dezen dag een bevel tot in hechtenisneming tegen hem zal worden uitge vaardigd." „Wat is dat? Van waar komt deze brief?" zeide de landheer getroffen. „Hoor! Zijn paard!" sprak de jonge vrouw. Haar man trad aan het venster. Juist werd het paard van den luitenant voor gebracht; hij deed eiken morgen een rijtoer, dikwijls in gezelschap van deu landheer die een uitstekend kenner en liefhebber van paarden was. Luitenant Von Challier, die uiteen emigranten familie afstamde, was middelmatig groot. Hij was slank en blond, had een knevel en opene gelaatstrekken. Juist kwam hij in een elegant rijcostuum gekleed en de beenen in hooge kap laarzen gestoken het huis uit. „Ja, daar is hij Mijn God, wat heeft hij

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1905 | | pagina 3