relllil pji au da klaapi aai oisMi, IuUiit, au. E N°. 1048. Zaterdag 1 Juli 1905. Twee en twintigste jaargang. EN J. K C. POT, Eerste Blad. „HOLLAN D." Publicatie n. BINNENLAND. Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLIOEN GULDEN. ONDERWIJ S. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,65met Geïllustreerd Zondagsblad fl.025, franco r post f 1,10. Voor het buitenland 90 cents. Ingezsadss stukken, enz. worden alterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o 1 a n al v66r DONDERDAGMIDDAG hij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tjotts, Advertentiënyan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elkt advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Ter-visie-ligging opgaven van Candidaten. De Burgemeester der gemeente Tholen maakt ijkenddat de bij hem ingeleverde opgaven van ndidaten voor de op heden gehouden verkiezing vervulling van vier plaatsen in den gemeenteraad, enals het door hem opgemaakte proces-verbaal van liting der candidatenlijst, ter gemeentesecretarie or een ieder ter inzage liggen dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen taling der kosten verkrijgbaar zijn. Tholen, den 27 Juni 1905. Be Burgemeester voornoemd, M. CHRISTIAANSE, ïoc.-B. De Burgemeester der gemeente Tholen takt bekend, dat eene OPENBARE VERGADERING q den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag a 6 Juli 1905, des namiddags ten 2 ure. Tholen, den 30 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. Burgemeester en Wethouders van Tholen zullen Zaterdag 8 Juli a. s., des middags te 12 uur, Randhuize aldaar publiek verkoopen: 1 HOOP STRAATMEST t beer vermengd. De voorwaarden van den verkoop liggen van heden- ter lezing ter secretarie, iederen werkdag des irmiddags van 912 uur, Tholen, den 1 Juli 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPELE, Burgemeester. P. LABAN, Secretaris. Donderdag is een buitengewone ministerraad ïouden, waarin besloten is aan H. M. de iningin het ontslag van het ministerie aan te iden. Bij Koninklijk besluit is aan de gemeente Eilipsland een subsidie ad t 600.— toe- eli [end, tfct eene behoorlijke inrichting yan haar ;er onderwijs. De collecte yoor den gewapenden dienst heeft gebrachtte Tholen f 15,40 te Poortvliet 1,80; te Scherpenisse f6.03; te Oud-Vosse- re er f6,19; te St. Filipsland f5,33. Donderdag promoyeerde aan de Universiteit Utrecht als dokter in de geneeskunde de ir A. van Maanen, geboren te Oud-Vossemeer, t het academisch proefschrilt„De oorzaak i den dood na het afbinden der Ureteren." i. DE HERSTEMMINGEN. k' .n het district Zierikzee werden uitgebracht 11 stemmen, waarvan 3730 op den heer R. J. H. Patijn en 3301 op den heer Mr. Pompe van Meerdervoort, zoodat eerst- loemde gekozen is met eene meerderheid van 9 stemmen. g loe druk er gestemd is in het district Zierikzee "kt hieruit dat van de 7398 kiezers er 7031 i de stemming deelnamen, C In Zierikzee kwamen er van de 108] 1050 in Haamstede 138 van de 144, in Noord- Ie 85 van de 86, Eikerzee 98 van de 100, emeet 73 van de 76, Brouwershaven 253 de 260, Zonnemaire 168 van de 173, ivendijke 102 van de 103. Kerkwerve 125 de 129, Noordgouwe 140 van de 142, la suwerkerk 240 van de 241 en Onwerkerk S van de 141. In Renesse en Serooskerke stemden alle kiezers. Dan zal H. M. de ernstige en gewichtige taak hebben te vervullen, de opdracht tot de vorming van een nieuw ministerie te geven. Hoe die opdracht ook uitvalle, het is onze vaste overtuiging, dat het ministerie, dat na het Kabinet-Kuyper zal optredeQ, het scherpe partijkarakter zal belmoren te misseD, dat Kuyper's bewind heeft gekenmerkt en ten val heeft gebracht. Het zal vooral op het gebied der neutrale zone zijne werkzaamheid moeten zoeken en op dat gebied veel goeds tot heil van land en volk trachten tot stand te brengen. Moge de keuze van H. M. een gelukkige blijken te zijn Jhr. A. v. d. Brandeler te Baarn, mede oprichter der Nationaal-historische partij en een dergenen, die deze partij bij de oprichting financieel gesteund heeft, heeft voor het lid maatschap daarvan bedankt, daar deze partij, in plaats van tusschen de uitersten door te zeilen, zooals bij de oprichting bepaald was, bij de jongste verkiezingen geheel rechts heeft aangehouden. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. THOLEN. Bij enkele candidaatsstelling zijn herkozen de heeren A. Hollestelle, W. Moelker, M. G. van Stapele en Jhr. J. van Vredenburch. POORTVLIET. Bij enkele candidaatsstelling zijn herkozen de heeren J. Bevelander, L. de Rijke en M. J. de Graaff, ailen aftredend. SCHERPENISSE. Bij enkele candidaatstselliug zijn herkozen de heeren G. Bolier, Gz., C. A. Geuze, C. Hartog, A. Az. ST. MAARTENSDIJK. Caudidaat zijn gesteld de heeren A. Elenbaas (aftr.), M. P. Groene- wege (aftr.), I. P. Hage (aftr.) en W. M. Rijnberg. STAVENISSE. Als candidaat voor gemeente raadslid alhier zijn gesteld de heeren L. J. Dorst, C. Steendijk, (beiden aftr.), benevens de de hh. K. A. de Graaff, M. C. Wielaard en A. H. van der Slikke. Vrijdag 7 Juli heeft de stemming plaats. ST. ANNALAND. Een vacature wijlen Johs. Zandee. Candidaat zijn gesteld de heeren E. J. Gunst, Jbz., A. van Luijk, Cz. Jr., J. van Luijk, Nz., L. Polderman (aftr.), J. Zandee. BRUIN1SSE. Candidaat zijn gesteld de heeren C. Hage (aftr.), Z. Hogerheide (aftr.), W. Jumelet (aftr.), Math. Jumelet, W. Stzn., M. K. Krepel en L. Zoeter. OUD-VOSSEMEER. Tot candidaten voor den Gemeenteraad zijn aangewezen de heeren W. H. van Gorsel, C. A. Gunst en J. Soetens, allen aftredendenverder zijl. gesteld de heeren F. J. Ampt, A. de Rijke, Lz., J. L, van Luijk en A. van Tilbeurgh. De heeren Van Gorsel, Ampt en De Rijke zijn door de liberale kies- vereeniging, de heeren Gunst, Soetens en Van Lnijk door de anti-rev. kiesvereeniging gesteld. De stemming zal op Vrijdag 7 Juli plaats hebben. - Nu de stembus de partijen, waarop het listerie-Kuyper steunde, in de minderheid het minderheid wacht heett, schrijft de N. R. Crt., zal wel edig de mededeeling komen, dat het ministerie portefeuilles ter beschikking van H. M. de f ningin heeft gesteld. Dat het ontslag van het Kabinet-Kuyper door Koningin zal worden aangenomen is wel twijfelachtig. Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50 jarigen leeftijd 7,5° 0, op 55-jarigen leeftijd 8,5 °/0, °P 65-jarigen leeftijd 11,3 °;o en op 70-jarigen leeftijd 13,5 °/0 rente yan zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. VAN RIJSSEL, te lkolenP. M. v. D. ENDE, te Oud-VomeerJ. GELDER BLOM te PoortvlietJ. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUTS te Zierikzee Me. H. OELE te Goes. De heer H. Veenstra te Makkum heeft voor zijne benoeming aan de o.l. school te St. Annaland bedankt, terwijl de heer Meulenberg te Wil- helminadorp zijn sollicitatie heeft ingetrokken. LANDBOUW-VEETEELT. Te Apeldoorn hebben dertig landbouwers eene coöperatieve fabriek van melkproducten opricht, Naar men uil Oostburg aan de Midd. crt. meldt, vertoont zich in verscheidene tuinen op de vroege aardappelen de zoo gevreesde aardappelziekte. IERSEKE. Bij de verkiezing voor drie leden van den gemeenteraad zijn de volgende 7 heeren candidaat gesteld: J. M. Bles, J. L. Bom, Jobsz., W. Boogaards, J. C. van der Burght (aftr.), M. Lindenberg, C. A. E. Sauer (aftr.) en D. Schipper (aftr.) De heer M. Lindenberg schijnt buiten zijn weten gecandideerd te zijn, in elk geval hij wenscht niet in aanmerking te komen. 't Raakt weer in den tijd der pleizierreizen. Zoo trokken verleden Zaterdag eenige leer lingen van den winterlandbouwcursus te lerseke en Nisse met hun onderwijzers naar Rotterdam en Delft, Vrijdag 30 Juni gaan ruim 30 leer lingen van school 2 mede naar Rotterdam, en binnen een paar weken gaan ook eenige leer lingen van school 1 op reis, in 2 groepen, de eene naar Breda, d© andere naar Scheveniugen. De heer M. van Harmeien is voor 5 j<.js herbenoemd als lid der gezondheidscommissie, groep Kruiningen. Er circuleert een lijst om giften in te zamelen voor een nieuw vaandel voor de fanfareu-vereenigiug yMozart" alhier. Voor de nagelaten betrekkingen der ver ongelukte gebroeders Koster is bijna f400. ingezameld. SCHERPENISSE. De heer J. L. van Houdt, die in 1901 zijn acte als onderwijzer behaalde, doch door tegenloop van omstandigheden tot heden nog geen plaats als zoodanig had, heeft nu met goed gevolg examen te Arnhem afgelegd voor commies bij 's-Rijks dir. belastingen. Donderdag werd door den waarnemenden burgemeester, den heer C. M. Kleppe, namens den Algemeenen Nederlandschen Politiebond aan den gemeenteveldwachter, P. Jobse uitge reikt de zilveren medaille voor 20-jarigen trouwen dienst. Hierbij waren ten raadkuize tegenwoordig eenige leden van den gemeenteraad, die ook den politiebeambte feliciteerden. Op de Woensdag alhier gehouden vee markt waren aangevoerd 30 stuks hoornvee waarvan er ongeveer de helft aan hooge prijzen werden verkocht. Er was veel kooplust. STAVENISSE. Als secr. ontv. van den Calam, polder O. K. H. is alhier benoemd de heer C. M. P. W. Hanssens en als waterbouwkundig ambtenaar de heer J. van Oost, beiden alhier. Het gewone jaarlijksche volksfeest, de kermis, is alhier ook weder aangebroken. Slechts weinige kramen, benevens een caroussel en een somnambu le, zijn overgekomen, moeite om de kermis af te schaffen behoeft men niet te doen, zij sterft haar eigen dood. Te Bergen op Zoom overleed Woensdag plotseling, terwijl hij zich op reis bevond naar de classicale vergadering te Breda, op 65-jarigen leeftijd, de heer A. C. Harte, een algemeen ge acht stadgenoot, eenig firmant der firma P. Harte, uitgever en drukker der Bergen op Zooiusche Courant, het eeuige liberale orgaan in Noord-Brabant. De overledene was lid van het college van zetters, van het college van regenten van het Algemeen Burgergasthuis, ouderling en kerk voogd der Nederlandsch Hervormde gemeente, bestuurslid van het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eu van de Fröbelschool. De gemeente verliest in hem een burger, die, overeenkomstig zijne beginselen, te allen tijde medewerkte om de goede verstandhouding met andersdenkenden te bevorderen en tevens door zijn mild karakter, velen ten zegen was. N. S, Crt, Een jongetje te Hengeloo (O.) wierp zijn vijfjarig speelkameraadje zand in de oogen. Het kind moest naar Utrecht worden vervoerd, al waar bij onderzoek bleek, dat een der oogen zoodanig beschadigd was, dat het moest weg genomen worden. Sportterrein „DE RAAIJBERG", Bergen op Zoom. Schreven wij de vorige week dat de match Caremansv. d. Kuijl de clou van den wedstrijd zou zijn, niet minder interessant en spannend zal de match zijn tusschen Van VlietTouler Smout. Was aanvankelijk Bieshaar uit Amsterdam geëngageerd in plaats van Towler, deze heeft van zijn contract moeten afzien wegens een opgedane kwetsuur. Voor het Juniores-uummer zijn reeds 20 in schrijvingen ontvangen. Voor de amateur-nummers vijftien deelnemers, waarbij nog 5 spinters zullen komen, waarmee men in onderhandeling is. Als bijzonderheid kunnen wij melden dat door eenige sportliefhebbers een kunstvoorwerp, ter waarde van honderd gulden is beschikbaar gesteld voor den winner der match Caremans- V. d. Kuijl. Wel eeu bewijs dat meu veel belang stelt in deze match. Trouwens deze doet ook veel verwachten, daar de motoren van Caremans uit Antwerpen en Vrouwes uit Amsterdam (reeds gearriveerd) magnifiek loopen. De motor-match tusschen deze twee zal ook belangwekkend zijn, daar geen van beide vao een 100 KM. gangetje vervaard is. Luciën zal met een 8 P.K. motor komen voor reserve. Naar aanleiding van loopende geruchten over den minder gunstigen financiëelen toestand der 's-Gravenhaagsche Algemeene Voorschotbank, gevestigd te 's-Gravenhage, Stationsplein No. 7, is op verzoek van eenige aandeelhouders een deskundig onderzoek ingesteld naar den stand der zaken dier Maatschappij door den heer J. H. Rosenboom, Accountant, lid le klasse van het Nederlandsch Instituut van Accountants, alhier en is uit diens rapport gebleken dat de boeken in volmaakte orde zijn en dat de toe stand der Maatschappij alleszins bevredigend kan worden genoemd. Ondergeteekenden kunnen dus hiermede die geruchten yoor ongegrond verklaren. hamens die aandeelhouders: B. Koker Jzn., Burgemeester le Krimpen afd lJssel. A. Roest Jzn., MakelaarLid van den Gemeente- raad van Dordrecht le Dordrecht. J. Schotel, Ingenieur Architect te Rotterdam. Mr. J. Wolterbeek Mullee, Advocaat en ProcureurKantonrechter plaatsvervanger le 's-Gravenhage. Hiermede gaat accoordJ. H. Rosenboom. 's-Gravenhage 14 Juni 1205. Te Barneveld is door een onbekende oorzaak een hofstede bewoond door twee gezinnen totaal afgebrand. Vier geiten en twee kalveren kwamen mede in de vlammen om. Een en ander was slechts laag verzekerd. Te Waarde (Zeeland) hadden een paar jongens een postduif gevangen. Eenige dagen later, na eene goede verzorging te hebben ge noten, werd de duif losgelaten, aan een der pooten voorzien van een briefje, waarop den naam der jongens vermeld stonden benevens hun woonplaatsen, en de datum van het loslaten. Eenige dagen daarna kwam er een briefkaart uit Antwerpen van den eigenaar, met een dank betuiging aan de jongens. - In Hirzenhain in Oberhessen is in het begin van Mei een zeer belangrijke diefstal ge pleegd van luxe-artikelen, ter waarde van ongeveer 12.000 mark. De Luxembursche regeering heeft de ge meenteraden gevraagd naar hunne meening over de kwestie der invoering van algemeen kiesrecht voor de gemeenteraadsverkiezingen. De raad van de hoofdstad Luxemburg adviseert, met al gemeene stemmen behalve één onthouding, iu gunstigen zin. Alle andere gemeenteraden van het Groothertogdom zijn er tegen. Thans is het kiesrecht nog gebonden aau eeu staatsbelasting van 8 Mark.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1905 | | pagina 1