Tiitllil itiiji aai it kluisii laa oesterteelt, IiiHiit, aai. I nd 1047. 01 Zaterdag 24 Juni 1905. Twee en twintigste jaargang. EN X J. H. C. POT, Eerste Blad. rstemmingen voor de Tweede Kamer. G ontvangen telegrafisch bericht, ajn wij Donderdagmorgen per bulle- o tan onze abonné's den uitslag der o emmingen mede, welke Woensdag gehouden worden. EE emesting in de vruchtwisseling. Van onze berichtgevers. IERSEK SGHE THOOLSCHE COURANT dec dei bij ii •teJ 6iz t Dit blad verschijnt ellcen Zaterdag, ijs per drie maandeD, franco per post 65 cents, lor het buitenland 90 cents. naezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan bureau te Tholee ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER T H O L E N. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt elechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. b.v. n gesprek tusschen twee landbouwers van ei, Piel f luchtig en Jan Grondig, wier ■en zijn in verband met hun eigen- 1 karakter.) luchtig en Jan Grondig, twee land- a irs, die beiden pachter zijn op een groote waarvan de gronden bijna grootendeels lei bestaan, zijn des avonds naar het dorp om er een landbonwlezing bij te wonen, preker had tot onderwerp „Het gebruik ialimeststoffen op zavel- en kleigronden", ieren te zamen huiswaarts, daar zij geburen en hebben onderweg het volgende gesprek •t. „Het is dus precies zooals ik gezegd kali is op klei niet noodig. De kalizouten schadelijk voor onze gronden. Ik heb het ki dikwijls gehoord. En nu zei hij zelf, Ie grond valsch en korstig wordt van kali." <i. ,Wel Piet, dat begrijp ik nu niet, hoe oo slecht geluisterd hebt. Hij heeft alles duidelijk genoeg uitgelegd". it. „Hij heeft toch gezegd, dat als ge veel et gebruikt, de kleigrond korstig wordt en leeft toch ook gezegd, dat klei meer kali dan zand". t. „Ja zeker, als ge veel, zeer veel kaïniet likt, jaar in, jaar uit, dat is niet goed voor ructuur van den grond en het is ook waar, er in kleibodems betrekkelijk meer kali ezig is, dan in zavel en zand. Maar, en geloof ik goed, hij heeft het door de nit- n van verschillende proeven bewezen, dat bemesting met kalizouten, op tijd gegeven, ipbrengst vermeerdert en dat het grootere lik van chilisalpeter en superphosphuat zakelijk maakt, dat we ook meer kali ge ien. Ge hebt toch verleden jaar zelf ook ;d, dat die chloorkali op je koolrapen heel voordeel heeft gegeven. iel. Ja, maar hoe kan dat nn sameDgaan kan nu de kali slecht zijn voor den bodem och voordeel geven Dat komt zoo. De planten hebben nu laai kali noodig. We verbouwen tegen- dig zooveel gewassen, die veel kali uit den d halen, zooals aardappels, suikerbieten, rapen, mangelwortels enz., dat het nood- lijk is, om wat afzonderlijke kali aan den d te geven, zelts aan de beste grondsoorten. het nn echter ook waar is, dat veel ruwe iouten in ééns gegeven, bv. veel kaïniet, den duur de structuur van den grond niet maakt, zoo moeten wij daarbij met eenig te werk gaan. 'iel. Jawel, maar hoe? Dat zal ik je zeggen. We moeten bij rersohillende vruchten, die elkander opvolgen, afwisseling brengen in den aard der kali- esting. Laat ons nu eens zeggen, dat wij tien jaar vaststellen, wat we op een blok zaaien. Stel, dat ik op dien blok naast grenssloot, waarop ik bieten wil zaaien in lorjaar, dat nn komt, het vSlgende jaar gerst zaaien, en dan vervolgens aardappelen, haver, r suikerbieten, en daarna weer gerst, enz. kunnen we de kalibemesting zoo atwisselen, de ruwe, kalizouten in een tijdsverloop van jaar slechts twee of driemaal voorkomen, we dus in 10 jaar slechts een paar maal kaïniet gebruiken. En de andere jaren chloorkali of in het geheel geen kalizout. Piet. Ja, dat begrijp ik; maar heb jij ont houden, hoe de volgorde moet zijn Jan. Van een bepaalde volgorde is geen sprake. Maar een voorbeeld kan ik je geven. Ik heb het opgeschreven en hij heeft me gezegd, toen ik het hem liet zien, dat het zoo goed was. Ik zal het je morgen eens laten zien. We zijn nu thuis. Slaap wel. Piel. Wel te rusten, maar vergeet het morgen niet. Jan vergat het niet en bracht het volgende voorbeeld van de afwisseling der kalibemesting bij de vruchtwisseling. 1. Suikerbieten. Stalmest 300 Kg. chloor kalium per H.A. 2. Gerst. 400 Kg. kaïniet per H.A. 3. Aardappels. Stalmest. 4. Haver. 5. Suikerbieten. Stalmest. 200 Kg. chloor kalium per H.A. 6. Gerst, 400 Kg. kaïniet per H.A. Klaver. Aardappels. 300 Kg. choorkaliura per H.A. Tarwe. Erwten. Stalmest. 7. 8. 9. 10. hoeve van een cursus in het hoefbeslag, ge durende de jaren 1906 en 1907 een jaarlijksche subsidie van f 600 te verleenen, ouder voorwaarde, dat gedurende die jaren le. een subsidie van ten minste f 600 per jaar vanwege het rijk of anderen wordt verstrekt2e. door de Maatschappij een minimum bedrag van f 800 tot dit doel wordt beschikbaar gesteld, naar goedvinden over de beide jaren te verdeelen 3e. na afloop van elk jaar aan Ged. Staten wordt ingezonden een rekening en verantwoording van alle terzake ontvangen en uitgegeven gelden, onder bijvoeging van een verslag. 9e. Naar aanleiding van een verzoek van de Vereeniging „Zeevaartschool" te Vlissingen, om een jaarlijksche subsidie van f 1350, voor een aan die school op te richten machinisten- cursus, voor zulk een cursus een jaarlijksche subsidie van f 1200 toe te kennen. Nog zal iu deze vergadering de verkiezing moeten plaatshebben van een lid van Ged. Staten, wegens het bedanken als zoodanig door den heer W. A. graaf Van Lyuden. .Eendracht en Vrijheid" over worden beraad- BIN'NENLAPïD. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van den Oude polder vau St. Philipslar.d de heer W. C. van Nieuweuhuijzen en tot gezworene de heer J. Dorst tot gezworene van den Muijepolder de heer J. C. Westerweel, Jz. te St. Maartensdijk; tot gezworene van den Moggershilpolder de heer J. Elenbaas, Mz. te St. Annaland tot gezworene van den Nieuwen polder Annex Stavenisse de heer A. C. van Zorge te Stavenisse tot gezworene van het Waterschap St. Aonaland de heer 15. Kodde te St. Annaland. zomervergadering der van Zeeland zullen de van Gedeputeerde Staten In de aanstaande Provinciale Staten volgende voorstellen worden behandeld le. tot afwijzing van het verzoek van het gemeentebestuur van Zierikzee om een jaarlijksche subsidie ad f1500 of minder voor de avond school voor vakonderwijs; 2e. Idem van de gemeentebesturen van Vlissingen en Goes om subsidie voor avond scholen voor handwerkslieden; 3e. Tot het verleenen eener jaarlijksele subsidie ad f 100,tot wederopzeggens toe, ten behoeve van het Militair Tehuis te Vlissingen 4e. Afwijzend te beschikken op het verzoek van den Bond tot bescherming van den trek hond in Nederland, om in het provinciaal reglement op de wegen en voetpaden ten aanzien van het houden vau trekhonden en het rijden met hondenkarren dergelijke bepalingen vast te stellen als thans reeds in de provincie Zuid- Holland van kracht zijn 5e. af te wijzen het verzoek van het bestuur der afdeeÜDg Zeeland der Nederlandsche ver eeniging tot bescherming van dieren, om een bepaling in het leven te roepen, houdend voor schrift, om, evenals zulks het geval is bij auto mobielen, alle hondenkarren te voorzien van een nummer, teneinde aldus de handhaving van de gemeentelijke politiebepalingen tot bescherming der trekhonden in de hand te werken. 6e. tot afkoopbaarstelling der tolheffing op den weg van 's Rijks grooten weg bij Breskens naar Nienwvliet, op den weg van Schoondijke naar Yzendijke, OostburgZuidzande, Temeuzen Axel en WalsoordenHulst. 7e. tot het verleenen eener subsidie ad f 100 aan de Tuinbonwvereeniging „Walcheren," ten behoeve eener in September a.s. te Middel burg te honden tentoonstelling vau planten, bloemen, vruchten en groenten. 8e. Aan de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, ten be- 1ERSEKE. Van de gemeenteraadsleden moeten aftreden de heeren J. C. v. d. Burght, D. Schipper en C. A. E. Sauer. Door de kiesvereen. „Algemeen Belang" zijn caudidaat gesteld de heeren J. C. v. d. Burght, J. L. Bom en J. M. Bles. Zondag hield de Postduivenvereniging „De Luchtpost" alhier een wedvlucht vanuit Hannover, waaraan 36 duiven van 6 eigenaars deelnamen. De uitslag was, dat de le prijs ten deel viel aan J. Everse, de 2e en 3e aan C. Bom, de 4e aan J. Everse, de 5e aan P. Pols en de 6e aan L. van Willegen. Binnenkort zal een wedvlucht vanuit Berlijn gehouden worden. Zondag ging een jongetje, zooals kinderen dikwijls doen, aan een rijtuig hangen. Een zijner beenen geraakte daarbij tusschen de spaken van een wiel, met het treurig gevolg, dat het been boven de knie brak. Woensdag wilde een meisje een roos plukken. Zij klom daartoe op een ijzeren tuinhek en viel voorover in de scherpe punt van een der spijlen, waardoor zij een vrij ernstige ver wonding opliep, waar de dokter aan te pas moest komen. De landbouwer E. de Jonge alhier heeft in zijn tuin een asperge gestoken van ruim 2*/2 ons. Een Ierseksch werkman zal naar St. Petersburg vertrekken, om daar werkzaam te zijn aan het uitdiepen en verbreeden van de Newa. Hij volgt daarheen zijn zoon, die evenwel niet te lerseke woonde. Verleden Vrijdag, 16 Juni, hebben hier van de 581 kiezers slechts 453 gestemd. Ver scheidene waren naar de Zuiderzee, maar dit verklaart toch niet geheel het wegblijven vau zoovelen. Verleden week viel hier een meisje in een oesterput, waarin veel water was. Een jongen sprong haar na, doch zijn krachten schoten te kort. Gelukkig was een schipper bij de hand, die de drenkelinge op het droge bracht. OUD-VOSSEMEER Naar het verluidt zou door de a. r. kiesvereeniging alhier besloten zijn, zoo van de zijde der vrijzinnige kiesver eeniging daartoe samenwerking was te verkrijgen, tegenover de aftredende leden van den Gemeente raad, de heeren W. H. van Gorsel, C. A. Gunst en J. Soetens geen andere candidaten testellen. Tot heden heeft de laatstgenoemde vereeniging nog geene vergadering gehouden, zoodat vau een definitief besluit nog niets vermeld kan worden. Vrijdagavond zou er door de vereeniging Zooals dit in de twee voorafgaande zomers het geval is geweest, zullen ook dit jaar en wel binnen enkele weken, een vijftigtal leerlingen der o.l. school een reisje maken van hun daar voor gespaarde cententhans zon Breda en om streken daarvan bezocht worden. SCHERPENISSE. Deze gemeente was Dinsdag in vollen feestdosde nieuwbeuoemde burge meester, de heer I. van Es, deed dien dag met zijn gezin, zijne intrede. De gevel van het ge/neentehuis en eenige particuliere woningen waren smaakvol versierd, terwijl een viertal eerepoorten op verschillende plaatsen en de nationale driekleur uit bijna al de huizen een recht feestelijk aanzien gaven, volkomen in over eenstemming met den geest der gemeentenaren. Het fanfaregezelschap „Concordia," van Tholen, uitgenoodigd deze feestviering op te luisteren, arriveerde te 11 uur en maakte deel uit van den stoet, die zich om 12 uur in beweging stelde om den burgemeester tegemoet te gaan. De optocht bestond voorts uit een 60-tal ruiters, rijtuigen met gemeenteraadsleden en de feest commissie; 80 bloemenmeisjes, vlaggedragers en wielrijders op versierde fietsen. Aan het einde van het Steenen pad achter St. Maartensdijk had de ontmoeting plaats. Daar sprak de heer Sueepels, voorzitter der feest commissie, den heer Van Es een hartelijk wel komstwoord toe, waarop Z.Edelachtb. in even gevoelvolle bewoordingen antwoordde. Daarna werd de terugtocht door de gemeente St. Maartensdijk aanvaard en onder het spelen van vroolijke marschen ook door Scherpenisse ge marcheerd, waarna de stoet werd ontbonden. Des middags receptie ten raadhuize, daarna zongen de oudste schoolkinderen den burgemeester eenige toepasselijke liederen toe op de Markt en voerde „Concordia" enkele nummers uit. Des avonds was het gemeentehuis geïllumineerd en gaf genoemd muziekgezelschap een concert. Tusschen een der nummers sprak de burgemeester zijn gemeentenaren op de pui van het raad huis toe en dankte allen voor de hartelijke ontvangst hem en zijne echtgenoote bereid. Tot slot een ommegang door de gemeente, de burgemeester met de feestcommissie en ver scheidene autoriteiten met de muziek aau het hoofd. Namens den burgemeester ontvingen de deelnemers aan den optocht bons in verteer en werden de armen onthaald; ook den school kinderen zal een feestje worden bereid. De feestcommissie bestond uit de heeren F. Sneepels, voorzitter, J. J. J. de Lange, J. van de Velde, Jacob Hage, Iz. Hage en P. C. van Daalen, terwijl als commissaris van orde fungeerden de heeren W. L. Klos, M. Hage, Jz., M. L. Duijnhouwer, A. van As, W. Bijl, M. A. Kievit en Vigné. De heeren L. Vos en Z. vau de Velde waren commandanten vau de eerewacht te paard. Den geheeleu dag heerschte een opgewekte vroolijke stemming en geen enkele wanklank stoorde de feestvreugde. STAVENISSE. Bij de a.s. verkiezing voor leden van den gemeenteraad alhier moeten perio diek aftreden de heeren L. J. Dorst en C. Steendijk, terwijl er tevens moet voorzien worden in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer M. van Lu ijk. THOLEN. Zondag 18 Juni nam ons fanfare- gezelschap „Concordia" deel aan het festival te Prinsen hage. Bij aankomst te Breda had de stoomtram naar Prinsenhage 10 minuten gewacht, om ons op te nemen, opdat we nog tijdig genoeg present zouden zijn om deel te nemen aan den alge- meenen optocht. De regelingen waren uitstekend getroffen en alles liep prachtig van stapel, waarvoor zeker een warm woord vau hulde toekomt aau dc regeliiigscom missie.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1905 | | pagina 1