Map ui ofstotH 'altaf ji Zaterdag 18 Maart 1905. Twee en twintigste jaargang. EN Eerste Blad. r „HOLLAN D."I 1033. J. M. C. POT, - Zij die zich van heden af it blad abonneeren, ontvangen de I April a.s. te verschijnen nummers TIS. ior Levensverzekering-Maatschappij,* EEN 31 IEL LO EN GULDEN. B1NNENLAND. Van onze berichtgevers. Dit blad verschijnt eiken rijs per drie maanden, franco per post 65 cents, oor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan bureau te T h o I e r of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: T a O L K N. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. het „Verslag over 1904? van de be- igen en handelingen der Gezondheids- issie, ingesteld voor de gemeenten St. ^land, St. Maartensdijk, Oud-Vossemeer, vliet, Scherpenisse, Stavenisse en Tholen," neu wij het volgende Vervolg. Oud- Vossemeer. >ds in 1903 kwam in die gemeente veel tand. Op ons verzoek berichtte het ge- ebestuur, wat het alsnog in 1904 deed om os irbetering van den afvoer van vuil uit het wde gedeelte der gemeente te geraken, nl. een flink gedeelte rioolsloot werd ver- n door riolen verandering van een open goot in een jrondsch riool kwam tot stand ingesteld werd, dat de vuilnisman, sel :er hij rondgaat voor het zuiveren der tputten, levens alles naar de gemeentelijke naats wegvoert, wat de ingezetenen daarvoor I zetten deze bleken bovendien zelve alles er plaatse te deponeeren, wat waardelooze voor hen was geworden er is eene plaats voor het opbergen van en afval, zeer geschikt achter een heining n, aan het Noordeinde van de dorpskom, gen een gedeelte sloot, evenwijdig met de [straat loopend, is geheel uitgeruimd en >nieuw gedolven. verbetering, welke wij adviseerden in oestand der varkenshokken en mestver- ffaatsen te brengen, werd geen melding kt. Ook werd dienaangaande in den loop 904 ons nader advies niet gevraagd. namen kennis van een klacht over de stige plaats van een waterbak, nabij eene rij. Wij drongen er op aan, om of het r te verplaatsen öf en wij kwamen tot dvies, omdat het urinoir gebrekkig van :ing was de openbare waterplaats te vervallen. het laatste besloot het gemeentebestuur. Poortvliet. college van Burgemeester en Wethouders dat het in het antwoord aan den heer teur mededeelde, dat naar zijne meening or onze commissie in 1903 aanbevolen eringen in betrekking tot de waterver- ïiging zijn uitgevoerd, men zich bepaalde tot het delven der en alzoo niet tot demping en rioleering ag, omdat dit te groote offers van de ge- zou eischen, vermeende het gemeente dat de heer Inspecteur in een onderhoud en heer Burgemeester goedkeurde. het in het leven roepen van strafbe- in op het verontreinigen van slooten, bepalingen zullen opgenomen worden in lgemeene Politie-Verordening, werd wel nd gelegd, maar deze arbeid is niet vol- kunnen worden, omdat men de Politie- ening aan de bouwverordening wenschte n aansluiten, goedkeuring van de Verordening be- le de Volkshuisvesting wachtte intusschen sigiug van artikel 8 en 51 der Woningwet. in de verloopen twee maanden op boven- schrijven geen antwoord van genoemden ieur ontvangen werd, verklaarde het ge- bestuur te veronderstellen, dat Z.Ed.Gestr. ïding van het bestuur goedkeurt. 1903 adviseerden wij tot demping en rio- van eenige slooten en ook raadden wij m een onderzoek naar eenige andere slooten stellen, waarbij blijken zou, welke van terloopen voor een goede rioleering over varen. Wij meenden, dat enkele ongezonde 22 slooten en grippen gevoegelijk en zonder groote bezwaren konden verdwijnen. Als antwoord daarop dus het bovenstaande. In 't vorig jaar berichtte het gemeentebestuur, dat in 1904 verbeteringen aangebracht zouden worden aan straten en dat alsdan aan verbetering van straatgoten zou gedacht worden. Op beide zaken kwam het gemeentebestuur thans niet terug. Bij gelegenheid van het in deze gemeente beëindigd woningonderzoek, kwamen tot ons een groot aantal klachten over verschillende van die ongezonde toestanden, naar aanleiding waarvan wij ons in 1903 reeds tot het gemeentebestuur hadden gewend. Dit geschiedde door beant woording van het punt der gebruikte vragenlijst of nabij een onderzochte woning toestanden, ge vaarlijk voor de gezondheid, werden aangetroffen. Zoodoende werden mestputten, rioolslooten, varkenshokken, enz. aangewezen. Wij vonden in het algemeen geen aanleiding, om in 1904 weer dezelfde vertoogen bij het gemeentebestuur in te dienen. Echter bevalen wij nogmaals aan, om als voorloopige maatregel het verzameld vuilnis op het terrein van de gemeenebelt zóó uit te storten, dat het op grooteren afstand van woningen kwam te liggen. Het gemeentebestuur richtte toen dienovereen komstig eene aanschrijving tot den pachter van haardasch en straatmest. Ook werd onze aandacht gevraagd voor een straatgoot, waarlangs de rioolstoffen van een groot straatoppervlak, de drek van een paarden stal en van waterbakken werd afgezet. Wij gaven het gemeentebestuur kennis, dat die goot soms oorzaak van veel stank kon zijn en te midden der bebouwde kom een bedenke lijke toestand was geboren geworden. Tevens luidde ons advies, te besluiten tot verandering van die gemeente-rioleering en, voor het gedeelte, waarlangs de drekstoffen vloeien, tot aanleg eener ondergrondsche leiding van kannenbuizen met verlaatput. De Raad besloot dat niet te doen, op grond, dat zoowel die vergadering als het college van Burgemeesier en Wethouders oordeelde, dat de toestand der goot overdreven werd voorgesteld. Wie zich aan overdrijving schuldig maakte, het belanghebbend gedeelte van het publiek of wij, waar we spraken van „soms veel stank" en „een bedenkelijke toestand" bleek ons niet nader. In 1904 drongen wij aan op verbetering van de stelsels van vuilafvoer in de bebouwde kom der gemeente. Ook adviseerden wij tot vervanging van een aantal rioolslooten en grippen door riolen, tot aanleg van hoofd riolen, reorganisatie van de reiniging en tot verbetering vaa den ongezonden toestand, veroorzaakt door varkens hokken en andere mestverzamelplaatsen. Het gemeentebestuur meldde, dat iu 1904 een greppel werd gedempt en vervangen door een riool met verlaatputten, benevens dat een sloot gedeeltelijk werd gedempt en gerioleerd. Zou hiermede koers gezet zijn in de richting van meer ingrijpende veranderingen Voorts werd medegedeeld, dat de ingezetenen bij publicatie herinnerd werden aan bepalingen der Alg. Pol. Verordening, op verontreiniging van straten betrekking hebbende en op het stichten en reinhouden van varkenshokken en andere verzamelplaatsen van vuil. Stavenisse. In het antwoord op ons in het laatst van 1903 ingezonden rapport over afvoer van riool en auder vuilnis werd gezegd, dat het gemeente bestuur zooveel mogelijk zorgt voor goede rioleering, doch dat wegens gebrek aan mede werking niet altijd verkregen kan worden, wat noodig en wenschelijk is. Overigens deelde het bestuur mede, dat op onze wenken zou acht geslagen worden. Voor wat betreft de quaestie van privaten en mestverzamelplaatsen, verwijst het gemeentebe stuur naar de door haar ontworpen verordening betreffende de Volkshuisvesting. Voorts moest de reinigingsdienst op het laatst vaa het verslagjaar opnieuw geregeld worden alsdan kon met de door ons gemaakte opmerkingen rekening gehouden worden. Welke regeling getroffen werd, bleef ons in tusschen onbekend. (Wordt vervolgd). Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizersgracht" 292. "Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men'op 50 jarigen leeftijd 7,5°0, op 55-jarigen leeftij<F\8,5 °P 65-jarigen leeftijd 11,3 °(0 en op 70>jjarigen leeftijd 13,5 °/0 rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven veV] Hoofdkantoor en bij H.H. Ag C. M. VAN RIJSSEL, te v. D. ENDE, te Oud-Vosmeer BLOM te Poortvliet; J. W. notaris H. J. VAN NOUHUYS te Mr. H. OELE te Goes. ;baar aan liet en de H.H. P. M. ELDER- Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft de Hooger Onderwijswet aangenomen. Men stemde zuiver rechts tegen links, behalve dat Dr. De Visser (chr. hist.) evenals ver leden jaar tegen stemde. De heer Talma was wegens ongesteldheid afwezig. Als we ons niet vergissen, was dit de vorige maal ook zoo. Bij de voortgezette behandeling der onderwyzers- pensioenwetten werd, nog wel door een vriend der regeering, getracht een spaak in 't wiel te steken. Het was de a. r. heer Van Idsinga, die door zijn amendement om de verplichte pensionneering van niet-gesubsidiëerde scholen te doen vervallen, en de schoolbesturen en schoolhouders bevoegd te verklaren tot pensionneering, een twistappel onder zijn eigen partij wierp, die de Kamer niet weinig in beroering bracht. Werd zijn amendement niet aangenomen, dus werd de pensionneering van bijz. onderwijzers niet facultatief, dan zou de voorsteller tegen de wet stemmen en hy zou dit handhaven, al moest de wet er om ingetrokken worden, zoozeer achtte hij het regeeringsstelsel in stryd met het anii-revolutionnaire beginsel. En daarop ging de heer Van Idsinga, alsof de Kamer tot de algemeene beschouwingen ware terug gekeerd, aan 't zoeken naar een rechtsgrond voor den dwang in dezen aan de bijz. onderwijzers op gelegd, maar hy kon er geen vinden dan deze Het doel heiligt de middelen, een stelregel, dien hij alleen onderschreef als doel en middelen beide recht vaardig waren. (Dit laatste is nog al eenvoudig, want als de middelen rechtvaardig zijn, dan behoeven zy niet door het doel geheiligd te worden.) Men zou, ging spreker voort, door dergelijke stelregels toe te passen de maatschappelijke tirannie ten tup voeren. Ook aan de wetgeveis zijn grenzen gesteld door de eischen van het recht, heett Groen van Prinsterer gezegd. De heer Heemskerk verdedigde het regeeringsstelsel, doch hy scheen daarby wat langwylig en verward te zijn, althans de voorzitter moest hein bij herhaling tol de orde roepen. De veronderstelling van den heer Van Idsinga, dat de aanneming van zyn amendement de dood van het wetsvoorstel Zou zijn, werd spoedig bewaarheid toen minister Kuyper by zyn bestrijding van het amendement dreigde met intrekking, als de heer Van Idsinga zijn zin kreeg. En toen ontspon zich een vrij onbroederlijke twist tusschen de broeders, waarin de liefhebbers van leed vermaak groeien zullen. De Minister nam het zijn tegenpartyder kwalyk, dat hy woorden van Groen gebruikt had om zijn geestverwanten mee te slepen. Staalman zei, dat het regeeringsstelsel van pen sionneering tot staatssocialisme voertHeemskerk verweet Van Idsinga onridderlijken stryd Schokking en Staalman betoogden, dat 't verwijt \an den minister, als zou Van Idsinga naar den liberalen boek afzakken, op Z.E. zelf van toepassing was, enz. Al de hier genoeu.de heeren behooren tot de anti- revol, partij. Ten slotte werd het amendement met groote meer derheid verworpen, en kon de Kamer verder gaan met de artikelen. De Middenstand verneemt uit goede bron, dat bij den Raad van State een wetsontwerp is ingekomen, tot invoering van een wettelijk ge- regelden tijd in ons land. De maand Februari was, al stond zij bij Januari aanmerkelijk ten achter, tamelijk bevredigend voor de Rijksmiddelen. Zij bracht bijna honderd duizend gulden meer op dan verleden jaar. De beide maanden steken samen met ruim een millioen boven haar gelijknamige zusters van 1904 uit. Mr. A. KERDIJK is plotseling in het buiten land, te München, op 59-jarigen leeftijd overleden. Ofschoon zijn gezondheidstoestand hem iu den laatsten tijd noodzaakte zich uit het politieke leven terug te trekken, bleef hij toch nog tot vóór korten tijd werkzaam aan het Sociaal Weekblad. De N. Rott. crt. schrijft o.m. in een waar- deerend artikel ter nagedachtenis van dezen door zijne geestverwanten hooggeacht man „Kerdijk's geheele leven was aan de algemeene belangen gewijd, die hij met de grootste toe- wijding behartigde. In woord en geschrift heeft hij jaren lang in en buiten de Tweede Kamer met geestdrift en talent geijverd voor de vrijzinnig democratische partij, en voor de belangen, die hem ter harte gingen, niet het minst voor die der mis- deelHen in «nze s-mcnlcving. Zijn af.teive.t zal daarom in zeer ruimen kring worden betreurd." De Vrijzinnig democratische Kiesvereeniging te Middelburg en andere vrijzinnige kiesver- eenigingen en plaatselijke comités op Walcheren hebben met algemeene stemmen tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer Herman Snijders te Middelburg. Men schrijft uit Honteuisse aan de N. R. crt. Nu de heer G. W. Saunes te Middelburg, voor de candidatuur, hem van Soc.-demociatische zijde aangeboden, heeft bedankt en ook Mr. van Alphen te Hulst (vrijz. kath.) verklaard heeft geen candidatuur te aanvaarden, zullen er in dit district slechts twee candidaten zijn, n.1. Mr. J. G. van Deinse te Apeldoorn, van liberale zijde en de heer F. F. Fruijtier (aftr. lid) van katholieke en anti-revol. zijde. Men schrijft ons uit Oud-Vossemeer Dezer dagen kwam alhier een geval van ver- giftiging iu het huisgezin van den hotelhouder A. voor. De toestand was van dien aard, dat des nachts hulp van den plaatselijken genees kundige moest ingeroepen worden, die zijn meeiiing uitsprak, dat liet gebruik van slecht vleesch de oorzaak was. Alhoewel bij twee der huisgeuooten geen verschijnselen van vergiftiging werden waargenomen, mag toch het vleeschge- bruik als oorzaak worden aangewezen, daar het vleesch als bielstuk werd gebruikt en juist ge noemde personen een stukje van den buitenkant nuttigden, waarvan zooals mag aangenomen worden, door de koogere temperatuur de schade lijke kiemen werden gedood. IBBSEKE. Donderdag overleed in den ouder dom van 77 jaar de heer Abraham Visser gepensioneerd hoofd der openbare school aldaar, welke betrekking hij 41) jaar vervulde. Hij was een algemeen geacht en achtenswaardig man, en als onderwijzer had hij een uitstekenden naam. Van hem is een schrijfcursus, die in Zeeland en ook daar buiten vele jaren gebruikt werd en misschien hier en daar nog wel ge bruikt wordt. OUD'VObSEMËElVifëtWeesen Armbestuur, dat over rijke fondsa^heschikt, is weder ba nnen eej/ kuaHtet gezin telt veel mee an dan dezen winter. b-.'opd tjfed alhicit'Voor de kiezers op de heer jjdam, lid der Tweede Kamer. lip eep "^edvollereilMJWGEff* door hem de vrijzinnige ^'beginselen uiteengezet en werd eens even'nagedaan onder welke leuzen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1905 | | pagina 1