TNthlit pwijd aan li klaipg vau oesterteelt, laitoii, iu. Bericht. ?K 1021 Zaterdag 24 December 1904. Twee en twintigste jaargang. EN B. C. POT, Eerste Blad. Nieuwjaarswerischen, Vrede op aarde! ie, teuri cel. lijk: Je Het volgend nummer zal, in plaats an Vrijdagavond, ZATERDAGMIDDAG rerschijnen. DVERTENTIËN, BERICHTEN, enz., roor dit nummer worden ingewacht ot uiterlijk 12 uur den dag van uitgave. De Uitgever. Publicatie n. BINNENLAND. 7 5 lü Van onze berichtgevers. STEE SLIJi DLEfl ff 1140 IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. tn|«zeaSan stukken, enz. worden altarlljk er DONDERDAGAVOND Inaewaehl aan kat fcuraaM te T k o I a n ol véér DONDERDAGMIDDAG bl| onzin medewerker te laraeke. UITGEVER T H O L B N. Burgemeester en Wethoauers der gemeente Tholen rangen ter openbare kennis, dat op 12 December 904 bij ben zgn ingekomen de hieronder vermelde ercoekschriften om verlof voor den verkoop van Icoholhoadenden drank, anderen dan sterken drank O O Binnen twee weken n, kendmaking kan een deze vergunning E M O W na de dagteekening dezer ieder tegen het verleenen schrifteljjk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Tholen, den 19 December 1904. Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen jer kennis, dat het suppletoir Kohier van den Hoof- plyken omslag in deze gemeente, voor 1904, in Inschrift gedurende vijf maanden, op de secretarie gemeente, voor een ieder ter lezing is neder- felegd. Tholen, den 22 Dec. 1904. Eens alI de weeën der aarde geduld zijn Een* als het koren der liefde is gerijpt. Eens als de dagen der zonde vervuld zijn Eens als het menschdom zijn menschheid begrijpt, Dan zal geen wetenschap oorlogsroem leeren, Dan staaft geen eerzucht haar droomen door 't zwaard. Dan zal beschaving en liefde regeeren, Dan heerscht in waarheid de „Vrede op aard." „Vrede op aarde! in de menschen een wel behagen zoo klonk volgens de Evangeliën de jubeltoon der Engelen bij de geboorte van den poolen Menschenzoon. En ziet, ruim 19 lange leuwen zijn na dien nacht verstreken, en nog die sohoone profetie niet vervuld. „Vrede op aarde, in de mensehen een wel behagen." Niet slechts in degenen, die ons ;el$ks omringen met de blijken hunner al of niet verdiende liefde en vriendschap. Zij hebben er natuurlijk iu de eerste plaats aanspraak op, hun leven staat met het onze in nauwe be trekking, hun geluk eu het onze zijn vereenigd door een band der wederkeerigheid. Welwillend te zijn jegens onze naaste omgpying, met vriendelijkheid haar toegenegenheid te beant woorden, het ligt zoo voor de hand En toch, daar komen we reeds te kort, daar is het hoogste nog lang niet bereikt. Immers, als dit zoo ware, dan zou elk huisgezin een tempel der liefde zijn, dan zou elke richting en elke kring het „Vrede zij u" als opschrift dragen, en reeds met dit weinige zou de maatschappij een geheel ander aauzien vertoonen, dan zij ons nu te aanschouwen geeft. Want tevergeefs verwachten wij een ver troostend antwoord op onze vraag „Wachter, wat is er van den nacht?" Het klinkt teleurstellend „De morgenstond is aan gebroken, maar nog is het nacht 1" Nog duurt de strijd voort, nog ontbreken vrede en liefde 1 Nog woelt en gist het onder het menschdom ia alle deelen der wereld ook onder de beschaafde, zich noemende christelijke volken. Overal strijd op geestelijk en stoffelijk gebied. Nog vervreemdt men zich van elkander waar christelijke nederigheid voorschrijft elkander te verdragen en te erkeunen, dat niemand de waarheid heeft. Nog ontplooien geweld en revolutie hunne vanen, waar de vlag van wijsheid en vreedzaam overleg moest hoog gehouden worden in het bewustzijn„Zij die gelooven haasten niet." Nog heerscht het recht van den sterke en onthoudt den ondergeschikte zijn natuurlijke rechten. Ja zelfs stroomt nog het bloed van hon derden eu duizenden ter verovering van ver meende rechten en ter voldoening aan ijver- en heerschzuoht van vorsten en volken. En is niet de vree» algemeen, dat de oplossing der sociale vraag slechts ten koste van stroomen bloeds kan verkregen worden Overal en op elk gebied in de politiek en de maatschappij heerschen nog oorlog, haat en twist. Is dat vrede op aarde Zou men niet denken, dat Jezus het beter geweten heeft, toen hij voor- speldeIk ben niet gekomen om den vrede te brengen, maar het zwaard? En toch blijven wij gelooven aan Jezus roe ping als vredevorst. Toch vinden wij geen tegen spraak in de belofte der Engelen en de sombere voorspelling van den Christus. Wij twijfelen niet aan de vervulling van dat vrede op aarde 1 Al zal het zwaard, vooral het geestelijke zwaard nog lang blijven heerschen. Hoe somber de schilderij ook wezen moge, welke wij zoo even ophingen, toch blijven wij gelooven aan de maeht van waarheid en vrede, aan de zegepraal van den christusgeest, die eenmaal de wereld zal over winnen. Aan het kwaad, dat er in de wereld is, hebben wij allen ons deel; meenen wij misschien het onze te verkleinen door andermans deel breed uit te meten Welbehagen tegenover zwakken, de groote Meester is er in voor gegaan, zouden wij meenen er boven ver heven te zijn Hoe heerlijk zou het wezen op deze bloeiende aarde, als het Kerstlied, een profetie der toekomst, ook iets meer geworden was een lofzang der werkelijkheid I Hoe rijk zou reeds de oogst zijn als elke Kerstviering, al ware het nog zulk een klein stapje, nader bracht tot datgene, waarvan we allen de voortreffelijkheid erkennen. Kan dat niet Zullen wij wel medeziugen van vrede en welbehagen, wanneer wij 't ons zelf te wijten hebben, dat het Kerstfeest ons geen „vrede" bracht? De laatste maand van 't jaar is nog niet ten einde en we kunnen dus nog veel goed maken, indien we ai onze ondeugden en gebreken nog dit jaar trachten te vernietigen. Als we het onkruid op den bodem van ons hart laten voortgroeien, wordt het daarbinnen eindelijk een ondoordring bare massa van netels eu doornen, die eindigt met al het goede iu ons te verstikken. Weg daarmede 1 De bloemen van het goede hunkeren slechts naar plaats om in ons gemoed te ontluiken en even welig te bloeien als de sombere woekerplanten van het kwaad. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt eleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. onzen hoogmoed, onze onverdraagzaamheid en neiging tot onwaarheid en huichelarijweg met alles wat een schandvlek zou kunnen werpen op onzen eere-titel van „Mensch Laat 't geloof in ons geboren worden of her leven aan de onweerstaanbare macht van Jezus' vrede- en liefdegeest, en vertrouwen wij op de eindeiijke vervulling van de schoone belofte, waar de hemelgeesten zich bij voorbaat over verheugden Vrede op aarde 1 Bij Koninklijk Besluit is, met ingang van 1 Januari 1905, benoemd tot opziener der derde klasse van de Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen de heer M. J. P. Mijns- bergen, schipper der eerste klasse bij die visscherij. Het door onderstaande gemeenten bij te dragen aandeel in de lichting voor 1905 der nationale militie, met aanduiding tevens van het aantal der ter volledige en van de tot korte oefening in te lijven manschappen, is alsvolgt opgelegd ter tot aandeel. vol. oef. korte 2 12 8 4 7 5 2 8 6 2 5 .4 1 5 3 2 7 5 2 9 6 3 14 4 11 8 8 13 9 4 8 6 2 St. Annaland St. Maartensdijk Oud-Vossemeer St. Philipsland Poot?., liet Seherpenisse Stavenisse Tholen lerseke Kapelle Kruiningen Wemeldinge Tweede Kamer. 'tGaat bij de behandeling der Staatsbegrooting in de Tweede Kamer wel wat vreemd. Eerst krijgen we bijv. eeu stuk Waterstaat, dan een stuk Marine,- dan een stuk Justitie, dan weer Waterstaat enz. enz. zoo wordt alles door elkaar gehaspeld. Nu, dat is niet erg, maar we begrijpen niet, waar t goed voor is. We zullen uit de enorme massa stof hier en daar een greepje doen, en daarbij dan ook maar niet naar tijdorde, hoot'dstukkenorde ot' andere orde streven. 't Is verbazend zooveel kleine en groote belangen bij zoo'n begrooting ter tafel worden gebracht en niet zelden zijn dat grieven tegen de ministers of lagere waardigheidsbekleeders. De sociaal-democraten zijn daar 't sterkst in, maar nu en dan geven de vrienden ook eens een bewijs, dat zij durven. Van den heer De Stuers weten we dat al (hij gat er deze woek weer een paar proeven van) en we weten dat hij waarlijk durtt, d.w.z. de gevolgen van zijn oppositie aandurft en later niet zijn been terugtrekt. Een ander katholiek lid (afgevaardigde voor Eist) maakte een droeviger figuur. Dij besprak de schande lijke zwendelarij der Noordbrabantsche Bank en betreurde bet, dat, waar bet bof in Den Bosch op een bepaalde aanklacht niet tot vervolging was overgegaan, de minister geen vervolging bad in gesteld. Wat een buitenkansje voor den heer Troelstra, van die zijde zoo onverwacht hulp te krijgen Wat natuurlijker dan dat hij er gebruik van maakte om de kat, die hij verleden jaar de bel aanbond, op nieuw te bekijken te geven. Zoo iets is den beer Troelstra toevertrouwd, en op ironieke wijze geeselde bij het Bossche hof en den eenig overgebleven directeur der N. B. Bank, die niet vervolgbaar was. Maar nu die heldhaftige ridder uit Eist. Toen de min. van Justitie heel geleerd had uitgelegd, dat Z.Ex. wel formeel, maar niet moreel bet recht had een vervolging in te stellen eu het daarom ook niet doen zou, verklaarde zijn bestrijder, de Elstsche ridder, dat hij zijn zwaard terugtrok, wijl do minister hem overtuigd hadja zelfs, hij had geen vervolging gewenscht, hij was verkeerd verstaan 1 De Minister van Marine vroeg een groot pantser schip (het eerste van de zes, die hij graag krijgen zou) 't welk de bagatel van 4 mill. en 6 ton kosten moet. Van verschillende zijden, ook aan den rechter kant, werden de horens opgestoken, veel klachten en gemopper 1 Wat drommel, wat doen we in vredesnaam met dat ééne schip, als er G noodig zijn, werd er gevraagd en nog veel meer van dien aard. Maar Z.E. kreeg zijn schip, dat kon men van te voren wel op zijn vingers natellen, anders was immers met het schip de minister govlogen, en dat willen de goede vrienden niet op bun geweten Weg dus met onze zelfzucht, onze gierigheid, J hebben. Die zeilde minister is een prettig prater en hij kan soms leuk oit den hoek komen. Zoo zei hij deze week, toen van socialistische zijde geklaagd werd over tekortdoening der matrozen in hun burgerschaps rechten o. a. over schending van 't brievengebeim door de scheepsofficieren nu, de minister zei naar aanleiding dier klachten, dat de commandant van een schip zelfs in strijd met de wet mag handelen. Zie zoo, de Gordiaansche knoop door gehakt. De heer Lohman had als jurist een geleerd betoog gehouden, dat de grondwet feitelijk het brieven- geheiin niet waarborgt, maar een rond zeeman heeft die geleerdheid niet noodig om kwesties optelossen. Z. E. van Marine heelt den naam van een origineel te zijn, en dat is een geluk voor hem, anders kon hij later zulke uitdrukkingen nog wel eens op zgn brood krggen. De burgemeester van Leiden werd beschuldigd met twee maten te meten een optocht met muziek van den Roomsch-Kath. Volksbond had hij op Zondag toegelaten, doch een kiesrecht-optocht mede op Zondag verboden. Dat vonden de socialisten niet pangenaam. De heer Schaper, ook een socialist, had weer een andere grief. In de Soerenscho busschen zijn wilde zwjnen, heel onschuldige beestjes zoolang ze jong zijn, ter voortteeling losgelaten. Dit vond Schaper niet goed en om dat karakteristiek uit te drukken, sprak hg van Mecklenburgscbe beschaving. De vpprz. riep hem om dat beeld tot de orde. De nieuwe drankwet creëert weer mooie baantjes, bgv. 3 inspecteurs en 6 adjunct-inspecteur».- De eerste zouden volgens de begrooting maar f4000krijgen, doch de Kamer vond dat te veel, en maakte er f 3000 van. 't Is weinig, maar er zgn, best mogelgk, loonbe dervers, die zoo'n baantje voor dat hondenloon nog begeeren. Tegenover de woningwet was dezelfde Minister minder royaalter gemoetkoming van gemeentelijke hulp is maar f 8000 uitgetrokken. Men vond het weinig, maar 't bleef zoo. De minister van Justitie deelde mee, dat binnen enkele dagen de memorie van antwoord op het arbeids-contract met een nieuw arbeids-contract zal verschijnen. Hiermee moeten wjj tot onzen spijt eindigen, want er is nog genoeg te vermelden. 't Zal nog heel wat geeuwens (nachtzittingen 1; kosten om vóór Kerstdag klaar te komen. OUD-VOSSEMEER. In-de eerste vergadering in dit seizoen van de leden van het Rederijkers gezelschap „Eendracht" hield de heer F. W. O. Wiskerke eene lezing over den uitvinder Edison, die met de grootste belangstelling werd aange hoord. Besloten werd nog in Januari a. s. den heer Reijngoudt, karakter-humorist te lerseke, uit te noodigen voor het gezelschap op te treden. De dorps-landbouwvereeniging „Oud- Vossemeer" alhier heeft hare jaarvergadering gehouden en uit de gedane rekening en ver antwoording van den secretaris-penningmeester, den heer A. Huijsmaus, bleek, dat in 1904 uitgegeven is voor kunstmeststoffen f 10716,91 en voor veevoederartikelen f 1939,22. Donderdagavond trad alhier de heer Welle- mau van Krabbendijke voor een stampvolle zaal op (minstens 200 personen) met het onderwerp „Ongevallenwet voor landarbeiders eu wat daar mede in verband staat"op zeer duidelijke wijze zette spreker de bestaande ongevallenwet uiteen, waarna aan de orde kwam de wenschelijk- heid van de totstandkoming ook voor land- bouwarbeiders de verschillende denkbeelden van voor- en tegenstanders passeerden hierbij de revue en bet bleek dat spreker zich bierbij deed kennen al» een voorstander van zoodanige wet. Daarna werd de vraag gesteld wat van het tegenwoordige Ministerie te wachten is teil op zichte van zoodannige wet, vooral in verband met de beloften bij de laatste kamerverkiezing gedaan en wat van al die beloften is terecht gekomen. Hoewel de gelegenheid werd gegeven tot het stellen van vragen of het treden in debat met den spreker over wat ten gehoore werd gebracht, maakte niemand gebruik daarvan en werd hem namens de personen, die hem hadden uitgenoodigd, hartelijk dank gezegd voor zijn leerzame- rede, die met de grootste aandacht door de aan wezigen werd gevolgd. THOLEN, 21 Dee. In de heden gehouden vergadering der „Commissie tot leniging van

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1