e laat ontdekt. 1015. Zaterdag 12 November 1904. Twee en twintigste jaargang. EN J. ML C. POT, FEU1LLET0H. h isenl nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatie n. |!en en ander over bemesting. Van onze berichtgevers. Zljnel VAN 12551 IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, itflllai, pijjl aan la lalaipa aai otslarltell, laiilnw, au. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maandeD, franco per post 65 cents. Voor bet buitenland 90 cents. Ingezaiden stukken, enz. worden elterlljk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan t bureau te T h e I o n of v66r DONDERDAGMIDDAG bi onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: Teolss. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. gemeester en Wethouders van Tholen brengen, lolge art. 83 der algemeene politie-verordening, ■kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat 1 vervoer van secreetmest kan plaats hebben ge- de den nacht van linsdag 15 op Woensdag 16 November, tounsdag 16 op Donderdag 17 November, jnderdag 17 op Vrydag 18 November 1904. lbo 1 en, den 12 November 1904. 1 Burgemeester en Wethouders voornoemd M. G. VAN STAPELE, Burgemeester. P. LABAN, Secretaris, »g, gehouden door den heer L. K. VAN IC in de vergadering der afd. „Tholen", van de Maatschappij van Landbouw, |St. Annaland, op Woensdag 26 Oct. 1904. (Slot.) wil nu eindigen met u nog het een en Fr mede te deelen, wat u bij het gebruik kunstmest kan te pas komen. Wanneer ge kunstmest koopt, koopt ze |ran vertrouwde handelaars, niet anders dan controle van de proefstations. Een boer icker wel eens al te veel met achterdocht Ipt, doch zoolang er nog zwendelaars zijn, gemalen schoenzolen onder den naam van o aan de markt brengen, of die de boeren n wijsmaken dat hun meststof meer waard ;«n die van een ander, omdat de stikstof of of die gestampte dakpannen als bloed- ïn den haudel brengen, is er zeker nog Lig aanleiding, om in deze die achterdocht listen varen, vooral daar hij zelf niet kan lerzoeken, of hij heeft gekregen, wat hij heeft agd. Hij kan wellicht superphosphaat onder- tiden van Chili of Kaïniet, maar na te gaan iet gevraagde °/0 voedingsstof er is, of de phorzuur al of niet in water oplosbaar is, le stikstof voorkomt als organische stikstof, ter of ammoniak, is hem onmogelijk. Jrvoor is noodig een nauwkeurige scheikun- ontleding. Dat is het werk van de proef- |ons. Koopt men onder controle, dan moet ook trouw zich aan de reglementen houden, Iin 't belang van zichzelf en van de eerlijke ielaars. En of het nu bij het monstersteken wel toegaat zoo het behoort, kunt ge ichien zelf beter beantwoorden dan ik. En is dit voor beide partijen van het hoogste lag. Immers wanneer zoo maar hier en daar een wig uit een zak wordt genomen, loopt men |ot gevaar een analyse te krijgen, die volstrekt met de doorsnede van de partij overeenkomt. (oor een hoeveelheid van 10 zakken onder- t men eiken 2en zak voor een hoeveelheid 100 zak elke 5e zak; boven de 100 zak |en lOen zak, met dien verstande, dat nooit dan 20 zakken voor monsterneming worden Naar het JDuitsch. opgewonden toestand verliet Markwald huis in de Regentenstraat, maakte toen een wandeling in den Dierentuin om zijn spannen zenuwen eenigszins lot rnst te brengen Ikwam weldra na een nauwgezette overweging de conclusie, dat hij onverwijld Gillwaldt it opzoeken, om dezen duidelijk te maken, eel er voor hem van afhing, dat binnen ige maanden een tastbaar succes bereikt et haastige schreden ging hij naar de Istbijzijnde plaats voor stationneerende ichkes, gaf den koetsier bevel naar de Koning- At te rijden en vond, daar aangekomen, tot groote verbazing, toen hij de drie trappen opgeklommen, een groot stuk papier op de geplakt met het opschrift; „Vooronbepaalden gebruikt. De monsters neemt men ter grootte van 250 gram. Dengenen, die van het onderzoek aan proefstations meer willen weten, raad ik aan een reglement aan te vragen bij den Directeur. 2. Bewaart de kunstmeststoffen zoo droog mogelijk. Vele meststoffen, als chili en de kali- zouten, zijn sterk hygroseopisch, d. i. zij trekken gemakkelijk voeht tot zich. Worden ze nat, dan gaan ze vervloeien en lijdt men dientengevolge verlies. Zet de zakken daarom op een houten vloer op eenigen afstand van elkander geseheiden het overdekken en tusschenvoegen van stroo is aan te bevelen. Voor kalizouten dient het aan beveling ze met turf te vermengen, daar dit het klonteren voorkomt. Heeft men geen goede bewaarplaats, dan doet men het veiligst de kunstmest eerst aan te koopen tegen den tijd, dat men ze noodig heeft. 8. Strooit de kunstmest zoo regelmatig mo gelijk over nwen akker uit en zorgt er voor dat ze zoo fijn mogelijk is verdeeld. Deze waar schuwing mocht wel met gouden letteren slaan gegrift op het hek van iederen akker, die met kunstmest wordt bemest. Want werkelijk hangt het resultaat voor een groot deel af van de wijze waarop de mest is verspreid. Ligt er hier en daar een hoopje dau wordt het bodemvocht te sterk ge- conconcentreerd de planten verbranden d. i. de grond onttrekt vocht aan de cellen der wortels, in plaats dat het vocht uit den grond de plant ingaat; ligt er op een andere plaats te weinig of niets, dan lijden daar de planten gebrekwe krijgen dan hier open plekken, daar geile plekken, ginds muizenaren, in één woord een zeer ongelijkmatig gewas. Hoe waar dit nu ook moge zijn, het regel matig uitzaaien is makkelijker gezegd dan gedaan. Zeker heeft het uitzaaien met de hand groote bezwaren, al was het alleen maar voor de handen, oogen en kleeren van de arbeiders. Superphos- plaat bevat toch altijd een weinig vrij phosphor- zuur en dit werkt sterk bijtend. Doch al die bezwaren en gevaren kan men voor 't grootste deel vermijden door gebruik te maken van een kunstmeststrooier. In üuitscbland en Engeland zijn ze al sedert lang in gebruik en ook hier te lande vinden ze al meer en meer ingang. Men heeft die van Schlör, van Pleiter, van Schwarr en de Westlalia. Onder deze schijnt de Westfalia vooral uitstekend te voldoen. Bij Schlör en Plöter een as met pennen of lepels. Bij Schwartz een gegroeide stalen cylinder. Bij de Westfalia een ketting zonder eind met uitstekende tanden. Werkt de uitgestrooide kunstmeststoffen zoo goed mogelijk in den grond. Dikwijls meent men reeds zijn plicht gedaan te hebben, wan neer men de mest regelmatig over het veld heeft gestrooid. Nu moge dit in sommige ge vallen, als overbemesting bij Chili, werkelijk vol doende zijn, waar het eenigszins mogelijk is, is het inwerken beter en voor vele meststoffen om een gunstige werking te hebben zelfs noodzakelijk. Niet zoo maar luchtigjes inëggen, maar flink in- tijd op reis. Gillwaldt". Edward, die aan deze mogelijkheid in het geheel niet had gedacht, keek teleurgesteld naar deze weinige woorden en werd hevig boos op Gillwaldt, omdat deze sedert maanden niets van zich had laten hooren en nu zelfs op reis was gegaan, zonder hem daarvan iets mee te deelen, Toch schoot hem plotseling de gedachte door het hoofd, dat Gillwaldt misschien het een of andere gewichtig spoor had gevonden, dat hij ijverig volgde en waarvan hij niets wilde ver tellen, voor hij werkelijk iets had gevonden. Deze gedachte stelde Edward dadelijk gerust. Voorloopig kon hij niets anders doen, dan rustig of ongeduldig afwachten, totdat hij van Gillwaldt eenig bericht zon ontvangen. Intusschen moest hij beproeven door inge spannen arbeid zijn gedachten af te leiden van al hetgeen hem terneer drukte, en daarom keerde hij dadelijk naar zijn atelier terug, ofschoon het al donker was geworden, om ten minste nog iets te kunnen doen. Toen hij het huis binnen trad overviel hem de gedachte, dat hij juffrouw Orlow wel eens zou kunnen ontmoeten, en dat wenschte hij n u juist niet. De gedachte aan ëggen, zelfs onderploegen is in de meeste gevallen aan te bevelen. Ik zeg hierbij in 't algemeen veel toch hangt hierbij af van de soort van den grond en den aard van de meststof. Heeft men een zwaren stijven grond, die uit zichzelf reeds minder doorlatend is, dan zal men daar vooral de meststoffen, die minder gemakkelijk oplosbaar zijn, dieper moeten onderbrengen, om ze op tijd ter beschikking van de wortels te hebbenin meer lossen grond, vooral bij het gebruik van gemakkelijk oplosbare stof, kan men volstaan met ze wat minder diep onder te brengen. Worden ze eenvoudig op den akker gestrooid of opper vlakkig ingeëgd, dan wordt gewoonlijk wel het bovenste laagje van de bouwvoor van voedsel voorzien, doch zeker niet de geheele bouwvoor, wat toch noodzakelijk is voor een geregelden gelijkmatigen groei. Voor ruwe guano is het ook nog om een andere reden noodig op den grond liggende gaat deze meststof achteruit, door ver vluchtiging van ammoniak. 5. Weest met het vermengen van kuustmest zeer voorzichtig. le. Het is niet gemakkelijk de meststoffen zoo te mengen, dat ze door den geheelen hoop gelijkmatig zijn verdeeld, wat toch voor een ge lijkmatige bemesting van het veld noodig is. 2e. Niet alle meststoffen zijn voor menging geschikt. Vele verliezen daardoor in waarde. Zwavelzure ammoniak mag niet vermengd worden met stoffen, waarin vrije kalk voorkomt, daar deze de ammoniak verdrijft. Ruwe guano, beer, urine, bloedmeel, vlecsch- mest, visch-guano mogen niet met asch, kalk of thomasslakken meel gemengd worden om de zelfde reden. Superphosphaat, en volgens de laatste onderzoekingen van Kellner en Boetscher ook slakkenmeel en beendermeel, mogen niet vermengd worden met kalkhoudende stoffen - teruggave van superphosphaat. 3e. Kali meststoffen zijn sterk hygroseopisch vermengt men ze met andere meststof dan worden er licht klonten gevormd. Hetzelfde geldt ook wat betreft Chilisalpeter. Tijd van zaaien. Ook hieromtrent zijn moeilijk bepaalde voor schriften te geven. De aard van de meststof, de soort van den grond, het doel, waarvoor men de meststof gebruikt, hebben hier een woordje mee te spreken. Lost een meststof gemakkelijk op en wordt ze niet door den grond geabsorbeerd, b.v. Chilisalpeter, dan doet men goed de meststof kort voor het zaaien of bij het zaaien, uit te strooien. Met zwavelzure ammoniak is dit weer ar.ders. Deze meststof moet door inwerking van kalk en door zoogenaamde salpeterbacteriën over gaan in salpeterzuurhiervoor is tijd noodig. Het best doet men dan öok die meststof heel vroeg in 't voorjaar onder te brengen of misschien nog beter in het voorgaande najaar, vooral op die gronden, welke arm aan kalk zijn. Kalizouten, welke schadelijke chloorverbindingen bevatten, brengt men liet best in 't najaar op den akker. Zoo b.v. kaïniet. Het chloor heeft dan gelegenheid en tijd om in den ondergrond te zakken, terwijl de kali wordt vastgelegd, zoodat het gewas in 't voorjaar gezaaid er dan van kan profiteeren. De andere kalizouten kan men vroeg in 't voorjaar uitzaaien. Superphosphaat zaait men voor zomergewassen vroeg in 't voorjaar, voor wintergewassen bij of eenigen tijd vóór de zaaiing van het gewas. De opgeloste Peru-guano, waarbij de ammouiak is vastgelegd door middel van zwavelzuur, gebruikt men meest vroeg in 't voorjaar. De ruwe guano kan in 't najaar zoowel als vroeg in 't voorjaar uitgestrooid worden. Veel zou nog over kunstmest aan het boven staande kunnen worden toegevoegdik meen echter reeds genoeg van uwe attentie gevergd te hebben en wil daarom liever eindigen. Moge het weinige, dat ik u heb meegedeeld, strekken tot eene betere waardeering van de kunstmest stoffen, maar bovenal tot een doelmatiger ge bruik er van, ten voordeele van den landbouw. deze mogelijkheid vervulde hem met tegenzin en afschuw, en daarom ging hij haastig naar zijn atelier, deed den grendel op de deur en ademde vrijer nu hij wist, dat hij nu zeker was haar niet te zullen zien. Toen hij den volgenden morgen al vrij vroeg van zijn kamer naar zijn atelier ging, ontmoette hij zijn oom, die hem dadelijk begroette met de woorden „Ik was juist op weg naar je huis, beste jongen*. „Willen wij dan even teruggaan z/Welneen - waarom? Je gaat toch naar je atelier en dan vergezel ik je wel even. Maar Edward, je uiterlijk bevalt mij heelemaal niet je geheele voorkomen maakt mij ernstig ongerust. Ik weet zeer goed hoe je te moede zijt en geloof mij, het doet mij innig leed, dat juist jij door zulke onaangename dingen wordt bezocht, maar je moet toch de zaak niet zoo duister en hopeloos inzien je moet hoop en moed toonen en je noodlot als een man dragen. Je hebt nog zes maanden tijd voor je «Heeft u dat dan van mevrouw Förster gehoord p* IERSEKE. De storm van deze week heeft hoogstwaarschijnlijk van lerseke een offer ge- eisebt. Volgens rapport van de tramstoomboot BruinisseNumansdorp was in het vaarwater van Oude Tonge het visschersvaartuig Y E 29 in zinkenden toestand met geheschen zeilen. Dit vaartuig werd gevoerd door schipper -J. Padmos alhier, die alleen aan boord was, daar kort te voren ziju knecht hem verlaten had. Het was geladen met suikerbieten voor Stampers- gat. Vandaag kwam hier bericht, dat bij het Dintelsche Sas een lijk was opgevischt, waar schijnlijk van een ongeveer 70-jarig man. Aan een arm was een riem vastgebonden. Een zoon van genoemde is heden op onderzoek uitgegaan. Dinsdag steeg het water zóó hoog, dat de paarden op de havenkade tot de borst in het water liepen en de weegbrug eenigen tijd onbruikbaar was, daar zij vol water was geloopep. ST. MAARTENSDIJK 10 Nov. Door den heer M. P. Ooms, veehandelaar te Oud-Vossemeer, worden sedert geruimen tijd Donderdags eenige runderen aangevoerd, die door de zorg van het gemeentebestuur aan de lijn worden gebracht. Dewijl het van genoemden heer feitelijk ge woonte is geworden wekelijks vee aan de lijn te plaatsen, kan men zeggen dat in deze gemeente iedere week veemarkt wordt gehouden, die naar gelang van vraag enz. tamelijk resultaat en bovendien reden van bestaan heeft. Van de heden aangevoerde 13 stuks 1 en 2- jarige ossen en vaarzen, werden er 8 stuks ver kocht, terwijl de prijzen variëerden tussohen f75,en f 110, Tengevolge van het zeer slechte weder, waren op de Woensdag j.1. gebonden veemarkt slechts 3 runderen aangevoerd, benevens een 70 tal biggen en eenige schapen. Van handel is mets vernomen, terwijl biggen enkele koopers vonden. „Ja, zij vertelde mij gisteravond den inhoud van het gesprek, dat zij met je heeft gehad. Wij hebben geen geheimen voor elkaar. Maar ik moet mij nog kwijten van een opdracht die zij mij heeft gedaan*. „Aan mij, van mevrouw Förster? Wat is dat dan P« „Alleen een invitatie voor een avondje zij dacht, dat het minder vormelijk zou zijn als ik je die uilnoodiging mondeling overbracht, dan wanneer ze je schreef. Natuurlijk heelemaal onder ons vieren buiten jou zijn er geen gasten". „Vanavond „Donderdagavond, tot viering van een dubbele gebeurtenishaar verjaardag en onze verloving zullen wij dan met een intiem souper vieren. Je komt toch, niet waar, mijn jongen?" Edward was liever niet bij mevrouw Förster gekomen, want de herinnering aan huil laatste onderhoud was zeer smartelijk voor hem, maar de gedachte een geheelen avond met Cecile te zamen te zijn, was toeh te uitlokkend, en bovendien kou hij onmogelijk een uitnoodiging afslaan, die zijn oora hem zelf overbracht.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1