veetblai itijjl ui Is blauw vu oesterteelt, IuIIhv, tu 1014. Zaterdag 5 November 1904. Twee en twintigste jaargang. EN J. H. C. POT, FEUILLETON. "e laat ontdekt. „HOLLAN D. it nummer bestaat uit 2 bladen. len en ander over bemesting. „Hij zal stellig succes hebben I" Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLIOEN GULDEN. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONOERDAGAVOND Ingewacht aan it bureau te T h o I e n ot v66r DONDERDAGMIDDAG bl) onzen medewerker te lerseke. UITGEVEB: T H O L E N. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt aleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. ing, gehouden door den heer L. K. VAN K in de vergadering der afd. „7liolen", van de Maatschappij van Landbouw, St. Annalaud, op Woensdag 26 Oct. 1904. II. locht het mij door het voorgaande gelukt een enkel scheef idee omtrent bemesting den weg te ruimen en u het begrip mest ruimer loen opvatten; in het volgende wil ik trachten tan te toonen, dat igeen enkele boer buiten erale mest kan, al zat hij onder stalmest begra- zoo hij ten miuste,naar den eisch van den tijd boeren, om daarna te eindigen met het een ander over het gebruik van minerale mest le te deelen. edere boer pleegt in zekeren zin roofbouw is, onttrekt aan den bodem meer, dan hij zijn eigen boerderij er aan teruggeven kan. alle producten, die hij verkoopt, als granen, erwten, boonen, bieten, aardappelen etc, it niets op zijn land als mest terug en van wat hij in zijn bedrijf gebruikt als vee- Ier, nog maar een gedeelte. Van de droge die in het voedsel aanwezig is, dat men de dieren voert, komt ongeveer de heltt den mest (vaste stof en urine) terecht, het- door verschillende proeven is aangetoond, cmt men nu hierbij nog in aanmerking, dat mest bij het bewaren dikwijls nog zeer veel bare waarde verliest, dan zult ge mij to'e- nmen, dat, al kon alles op de boerderij worden jevoerd, dan in den mest nog een aanmerkelijk lort zou zijn. Jit het bovenstaande volgt, dat elke boerderij, zich moet behelpen met haar eigen gepro- :eerden mest, zichzelf langzamerhand uitput, men nu toch voldoende, ruime oogsten trekken, zal men het tekort moeten aanvullen op de of andere wijze. Men kan bv. stalmest aan- ipen. Doch is men dan nog wel gered it ons dan eens zien, wat de volgende bere- ling ons leert aesting met stalmest per hectare om de 3 jaar. ike bemesting 40000 Kg. ot ruim 75 voer v. 750 Kg. ddelm. 30000 ikke 20000 Per 1000 Kg. stalmest heeft men gemiddeld Kg. phosphorzuur, 4 Kg. stikstof en 4,5 Kg. Hiernaar berekend, brengt men bij boven- inde bemesting in den grond Sterke Middelm. Zwakke. Japhorz. 80 60 40 katof 160 120 80 ili 180 135 90 Men berekent, dat van den stalmest op den ter beschikking komt van de planten eerste jaar de helfthet 2e jaar 3/l0 en het jaar '/to terwijl de rest vormt, wat men emt de oude kracht. Naar het Duitscli. Juffrouw Orlow brak plotseling in een heesch, lelluidead lachen uit, zoodat Cecile haar ver- sd en boos aankeek. Ik moet u wel om excuus verzoeken", riep kunstenares uit, zich dadelijk herstellende, aar de gedachte aan de verbazing van dezen Iwaldt prikkelde onwillekeurig mijn lachlust, man moet bepaald kolossaal verwaand zijn er zich op beroemen, dat hij elke zaak, die maar ter hand neemt, tot een goede oplossing brengen en in dit geval heeft hij toch nog toe niet het minste ontdekt zooals u zegt". iTot nog toe", hernam Cecile. Hij is dus nog altijd aan het werk vroeg 'rouw Orlow haastig. i0 ia hij wil de zaak in geen geval op- 'en Alzoo wordt aan de planten toegevoerd le jaar 2e jaar 3e jaar. S. M. Zw. S. M. Zw. S. M. Zw. Phosph. 40 30 20 24 18 12 8 6 4 Stikstof 80 60 40 48 36 24 16 12 8 Kali 90 67,5 45 55 40,5 27 14 13,5 9 Zetten we daarnaast, wat een gemiddelde oogst van de volgende gewassen aan den bode.n onttrekt Phosphz. Stikstof Kalium halmgewassen 30 Kg. 70 Kg. 50 Kg. aardappelen 30 90 130 suikerbieten 35 100 150 voederbieten 40 100 250 koolzaad 50 100 90 Vergelijken we deze cijfers met de voorgaande, dan blijkt dat zelfs een sterke bemesting som mige planten bv. koolzaad niet genoeg phos phorzuur geeft voor een gemiddelden oogsthet 2e en het 3e jaar is dat natuurlijk nog minder. Bij middelmatige en zwakke bemesting komen de meeste planten het eerste jaar reeds te 'kort en in het 2e en 3e jaar moeten de planten bepaald honger lijden. Wat kan ons nu hier helpen? Niets beter dan de minerale mest of de zoogenaamde hulp- mest. Mag het bovenstaande u hebben doen zien, dat het gebruik van mineralen mest onmisbaar is, het volgende, hoop ik, zal u in die meening nog versterken en u nog vele voordeelen aantoonen, die hulpmest boven Btalmest heeft. Men kan ten allen tijde zooveel koopen als men wil, dit geeft de volgende voordeelen 1. bij ontginningen kan men zooveel aan brengen, dat men dadelijk een goede opbrengst krijgt. 2. akkers, die in vruchtbaarheid zijn achter uit gegaan, kan men heel snel vruchtbaar maken. 3. de vruchtwisseling is veel gemakkelijker de boer is meer vrij in zijn bedrijf. 4. de boer is minder afhankelijk van het water. 5. bij de gewassen, die niet legeren, kan men de opbrengst tot een zeer groote hoogte opvoeren. Men kan ze hoopen in een snelwerkenden vormdit geeft de volgende voordeelen 1. de beworteling gaat sneller en daardoor zijn de planten sterker tegenover schadelijke invloeden. 2. de gemakkelijk oplosbare zouten treden in wisselwerking met Sestanddeelen van den bodem en maken daardoor vele plautenvoedingsstoffen beschikbaar. c. Men kan de voedingsstoffen ieder af zonderlijk koopen. Voordeelen 1. We kunnen de planten in eene bepaalde richting kweeken. 2, We kunnen door onze hulpmeststoffen invloed uitoefenen op den aard van een mengsel van planten (weide-gras-leguminosten.) Er volgde een korte pauze, waarin de leer linge ijverig schilderde en de onderwijzeres na dacht, totdat zij kortweg vroeg „Waar is hij nu P" „Dat weet ik niet". „Ik vroeg het u ook alleen uit nieuwsgierig heid en omdat ik mij toch ook voor u in teresseer". „Ik zou het u ook zonder aarzelen gezegd hebben, wanneer ik het maar wist. Ik geloof dat Edward hem zelf sedert maanden niet heeft gezien en ook niets van hem hoorde". „Werkelijk niet? Dan kunt gij er van over tuigd zijn, dat Gillwaldt zijn nasporingen heeft opgegeven". „Edward gelooft van niet want Gillwaldt had beloofd hem er mededeeling van te doen zoodra hij zijn nasporingen opgaf". „Misschien is de recbter-commissaris weer op reis gegaan „Dat zou ik niet denken". „Om der wille van mijnheer Markwald willen wij hopen, dat hij goed succes heeft", zeide juffrouw Orlow op vreemden toon. d. Ze kosten veel minder aan vervoer en arbeidsloon. Slot volgt. Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50 jarigen leeftijd 7,5°/0, op 55-jarigen leeftijd 8,5 °/0, op 65-jarigen leeftijd 11.3 °/0 en op 70-jarigen leeftijd 13,5 °/0 rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. VAN BIJSSEL, te 2holen; P. M. v. D. ENDE, te Oud- VosmeerJ. GELDEB- BLOM te Poortvliet; J. W. BENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierihzee Mr. H. OELE te Goes. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van den Van Haaften polder de heer A. A. van Nieuwenhuijzen tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Hollarepolder de heer M. J. Ampt, beiden te Oud-Vossemeer. In de Dinsdagavond gehouden zitting der Proviumaié Staten van Zeeland werden o. m. voor kennisgeving aangenomen brieven van het bestuur van den Oud-Kempeushofstedepolder en van het bestuur van het waterschap Staveuisse tot niet aanvaarding van rentelooze voorschotten voor wegsverbetering. Nadat besloten was de verschillende voor stellen van het Gedeputeerd college naar de afdeelingen te verzenden, werden deze bij loting s amengesteld. De volgende bijeenkomst werd bepaald op Vrijdag 11 November, des voormiddags 10 uur IEBSEKE. Onze Koningin beeft weer een bewijs harer liefdadigheid getoond door aan een arm naaistertje alhier f 25 te schenken om een naaimachine te koopen. Dinsdag, 1 November is het herhalings- onderwijs voor jongens begonnen met 5 leer lingen. 't Is niet veel op een bevolking van ruim 4000 zielen, maar 't is toch Lts beter dau verleden jaar, toen er maar 2 waren. In October zijn op het telegraafkantoor alhier behandeld 1558 telegrammen, waarvan 213 verzonden en 1345 ontvangen. Op de postspaarbank is ingelegd f3149,565 en terugbetaald f2542,71. Van dat Formosa in het bezit van Japan is gekomen, heelt de nieuwe regeering daar het gebruik van opium tegengegaan. Van Sept. 19o0 tot Maart 1902 is het getal opiumschuivers „Wat? Waarom?" „Omdat elke moordenaar toch ten slotte wordt ontdekt". „Bij het vernemen van deze woorden wendde de kunstenares zich met een heftige beweging af en op hetzelfde oogenblik trad een bediende het atelier binnen, die aan Cecile op een zilveren blad een visitekaartje aanbood. Zij wierp er even een blik op en beval toen „Laat den graaf binnenkomen". „Wien?" vroeg juffrouw Orlow zoodra de bediende het vertrek had veriaten. „Graaf Pforten". De schilderes scheen a.c. aan den grond ge nageld baar mond stond wijd open, hare oogen stonden strak en zonder uitdrukking, en zij scheen geheel in de war te zijn. Plotseling ijlde zij haastig naar de deur, zette haar hoed op, deed haar voile voor het gelaat en hulde zich geheel in haar regenmantel. „Nu moet ik weg. Ons lesuur is eigenlijk al lang om", merkte zij daarbij op. „Maar blijf toch nog even", vroeg Cecile vriendelijk. „Ik had den graaf bepaalP"let gegeven, als ik niet gedacht had, dat gijWer verminderd van 169,000 tot 152.000 terwijl de invoerrechten gedaald zijn van f3 bijna 4 millioen tot 1.350,000 gld, bij welk verlies voor de schatkist nog gerekend moeten worden de kosten van toezicht. Het christelijke Nederland, dat een niet minder verderfelijke volkszonde te bestrijden heeft, kan in dit opzicht aan het niet christelijke Japan een lesje nemen. Tot secretaris van het bestuur der christelijke school alhier is benoemd de heer W. Bogaards. De heer P. Bouterse is herbenoemd als bestuurslid en de heer P. Dronkers als lid van 't suppletiefonds. Volgens de Z. C. is de christelijke school te Oudelande (hoofd de heer Van de Wal, tot 30 Sept. chr. onderwijzer te lerseke), op 1 Nov. geopend met 24 leerlingen, op 3 na allen uit Gereformeerde gezinnen. Als dat getal niet stijgt, is het niet veel, want de openb. sohool telde 137 leerlingeu, Donderdag zijn de oefeningen in den wapenhandel begonnen met ruim 20 deelnemers. Er worden pogingen aangewend om ja de Gereformeerde kerk alhier een orgel geplaatst, te krijgen. Eenige jonge dames hebben zich belast met het inzamelen van gelden. SCHEBPENISSE. Bij de herstemming voor een gemachtigde voor het kiescollege tusschen de heeren J. van de Velde en O,-Geluk is eerstgenoemde met 28 stemmen gekozen, tèrwijl er op laatstgenoemde 10 stemmen werden uit gebracht. SPAVENISSE. Daar er zioh een voldoend aantal leerlingen heeft aangemeld, zal er dezen winter alhier weder een landbouwcursus gehouden worden. De cursus duurt 2 jaren en wordt geleid door den heer M. J. Waale, landbouwonderwijzer te Nieuwerkerk, terwijl er tevens als onderwijzèr aan verbonden is, de heer J. W. H. F. Buijzé van Stavenisse. Zaterdag 12 Nov. zullen de lessen aanvangen. THOLEN. Dinsdagavond hield de vereeniging „Door Oefening Volmaakter" haar eerste al- gemeene vergadering in dit seizoen. Aan de uitnoodiging van het bestuur om trouw tér vergadering te komen, omdat belangrijke zaken te bespreken ;waren, had slechts een twaalf tal leden gehoor gegeven. Behandeld werden de rekening over het dienstjaar 1903/4 sluitende met een batig saldo ad f10,083 en de begrooting voor het dienst jaar 1904/5. De noodzakelijke uitgaven worden geraamd op f 31,25, zoodat een bedrag ad ruim beschikbaar blijft voor lezingen, enz. Het bestuur had echter hieromtrent geen voorstel. Verder werd in plaats van den heer Ph. Sakko, bestuurslid, tevens vertegenwoordiger der vereeniging bij het Depart. Tholen der Maatschappij tot nut van 't Algemeen, die perio diek moest aftreden, gekozen de heer W. C. G. Kosters, die beide functiën aannam. zoudt blijven. Ga toch niet zoo vroeg heen". „Ik moet. Het spijt mij zeer, maar ik heb een dringende afspraak, zoodat ik onmogelijk langer kan blijven," antwoordde zij op gehaasten toon. „Vaarwel dus, tot de volgende maal." Daarbij ijlde zij reeds naar de deur, maar toen hoorde zij op de gang naderende schreden, zij week verschrikt terug, keek om zich heen, alsof zij een uitweg aocht om te ontvluchten, maar dien vond zij niet. „Blijf toch ten minste enkele minuten, opdat ik u aan den graaf kan voorstellen". „Voor geen geld ter wereldriep juffrouw Orlow opgewonden uit. „Maar waarom niet vroeg Cecile verbaasd. „Ik heb hem vroeger gekend, maar zeg hem daar niets van. Noem mijn naam ook niet in zijn tegenwoordigheid. Stil, daar komt hij 1" lerwijl zij nog sprak, werd de deur door den bediende geopend en graaf Pforten aangediend. Toen de bezoeker de kamer binnenkwam, had juffrouw Orlow hem. den rug toegekeerd en wist de kamer zacht en ongemerkt te verlaten, toen hij op Cecile toetrad. Wordt vervolgd).

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1