K 1012. Zaterdag 23 October 1904. Twee en twintigste jaargang. EN J. M. C. POT, ka it nummer bestaat uit 2 bladen. res o. ter o. o. BINNENLAND. 0 N p E R W IJ S. Gemengd Nieuws. Zie Feuilleton op het 2e blad. 1. Van onze berichtgevers. Wed, C. Ridderhof alhier 11495, L, Labao ijzen door Staat deerd sen, iroote IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT, mtiM, pyjfl aai it ftelanim ra «statuit, laidhiiv, m. oterjj geval OMk. O Mk, O Mk. OMk, O Mk, OMk, O Mk. O Mk, O Mk. O Mk, OMk, uit 7 ryzen van ver- plan ■sleld ui de Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Inftzendan stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan el bureau te T h o I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVÉB T H O L X N. Dit hei emeld Advertentiönvan 1 tot 4 regel» 40 cent»; iedere regel meer 10 cent»; groote letter» naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt eleohte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijevermindering. VRIJ. raagt gt in 1,000 I.OOO aatsie el ii Ie agenda voor de aanstaande najaarsver- triug der provinciale Staten van Zeeland it o. a. een adres der vergadering van in- aden van het calamiteuze waterschap Stavenisse daartoe behoorende Margarethapolder tot trklaring van dat waterschap, alamiteuze polders of waterschappen een Zeeuwsch product, nergens elders in Neder- bestaan die. Vóór oude tijden is het in ind gebruik geweest, dat aan onderhouds- itigen eener zeewering, wanneer die boyen- door hare kosten waren belast, van over- swege een tijdelijke ondersteuning werd ikerd. Zulk eene zeewering noemde men amiteuze dijkagie", de polders die er door lermd werden „Calamiteuze polders." tor de wet van 19 Juli 1870 werd het rijgen dezer ondersteuning wettelijk geregeld. werd in 1871 door de Staten van Zeeland jesteld een reglement voor de calamiteuze trs of waterschappen in Zeeland, welk re ent regelt de calamiteusverklaring der pol- of waterschappen, de inrichting van het Ier en ook hunne vrijverklaring, i het daartoe door ingelanden aan de Pro- ik op ile Staten gedane verzoek, werd in 1871 waterschap Stavenisse calamiteus verklaard it besluit door den Koning goedgekeurd. od nu door eigen dijkgeschot (thans f 21,29 jaar en per HA.) benevens uit de bijdrageu aangrenzende polders f 1,70 per HA. voorzien worden in de kosten van dijk- en (verdediging, dan werd het ontbrekende evuld voor '/3 uit de kas der provincie mtl en voor 2/, uit de schatkist van het Rijk vorengenoemd reglement wordt bepaald, jeeii vrijverklaring kan worden uitgesproken, voor zoover het bewijs is geleverd, dat iü laatste 5 jaren geen subsidiën zijn noodig lest van de aangrenzende polders en evenmin het Rijk en de Provincie, it is hier werkelijk ruim het géval s sedert 1881 was voor Stavenisse c. a. subsidie van Rijk en Provincie en sedert |0| 1 van de aangrenzende polders tot onderhoud i leewering en oeververdedigiug noodig, niet- S9C™ lataande van 1881 tot heden belangrijke TM n noodig waren tot onderhoud, verbetering fitbreiding dier werken. 'e in 1871 tot 1884 was slechts noodig een ig van f21082 van de aangrenzende polders 'an f26875 van het Rijk en de Provincie, men alzoo niet meer dan f48000, geringe ■gen vergeleken met andere calamiteuze rs. o.a. kliete (N. B.) 18721881 1397000, Neuzen van 1873—1883 f 1.118900. is dus wel reden voor Stavenisse om vrtj- iring aan te vragen, vooral ook omdat de ind van de dijk- en oeververdediging vrij lende is. Wel kunnen in de eerstvolgende jaren min of meer belangrijke uitgaven voor die tdiging en wellicht ook voor den bouw nieuwe zeesluis noodig zijn, doch, de van 1870, hiervoren genoemd, bepaalt, gedurende de eerstvolgende tien jaren vrijverklaring, door ingelanden ten minste Ide moet worden opgebracht, welke «lijk gedurende den calamiteuzen toestand hen als dijkgeschot gedragen werd n Stavenisse nu sedert 1881/84 zijne wer- lelve geheel bekostigen, dan is er wel reden dat dit ook in de eerstvolgende tien jaar [eval zal zijn. Het jaarlijksch dijkgeschot #gt toch ruim f 14500. een denkbeeld te geven wat de onder- oeververdedigingen van Stavenisse en irethapolder in het laatste drie kwart eeuw «i gekost, diene dat met inbegrip van de gdijken vaa 1837 en 1842: 18301860 daaraan is besteed f 573.730 1861—1899 -» 242.660 ;els, 052 (na 1899 werden geen dergelijke werken uit gevoerd) alzoo in rond cijfer gemiddeld per jaar in het eerstgenoemde tijdvak f18500 en in het laatstgenoemde tijdvak f 6200. Een vergelijking van de verdedigingsmiddelen van het buitendijks of het bermbeloop in 1871 en thans, geeft het volgende overzicht: 1871 t on lende «wissel sndinj ikkinj 2221 lichl teru oei lidiU .EN. 274-80 M*. rijsbeslag 45600 i, Vilvoordsche steen- glooiing en steenstrook. 5100 7600 7200 Doorn, steengl, i puinglooiing. i krammat nihil nihil onbekend 1904 690 MJ. rijsbeslag. 48120 Vilvoordsche steen- glooiing en steenstrook 5280 4600 4000 19540 195 30000 Doorn, steengl. puinglooiing. n krammat. u zuilenbasaltglooiing u Lessineesche glooiing ti steen bestor ting (kreukelberm) Dat derhalve sedert 1871 die verdediging werd gewijzigd en sterker gemaakt, waar dit noodig bleek, blijkt uit dit overzicht. Bovengenoemde dijksverdedigingeti" van 1904 vertegenwoordigen volgens de thans geldende eenheidsprijzen eene.waarde van f390.000. Het calamiteuze waterschap Stavenisse is groot 689 Hectaren. het eiland T h o 1 e n wordt aan de N. E. Crt gemeld In», de laatste weken is de handel in aardappelen zeer ?»til, daar de prijj per H.L., die eenige weken geleden f 2,62 bedroeg, thans is teruggeloopen op 12.35. Gelukkig hoort men hier niet van „kwaad", dat in de overige deelen van de proviucie bij het „hoonen" schijnt voort te komen. Van welke be- teekenis de teelt is, blijkt wel hieruit, dat er land bouwers zijn die 5 a 6 honderd HL. in de winter kwartieren bergen, om ze in het voorjaar, zooals dit vorige jaren gelukte, van de hand te doen trouwens sedert] men de intensieve methode is gaan toepassen, dank I zij proefvelden, is de opbrengst gestegen, wat Tieels is toe te schryven aan verandering van varië teiten» deels aan bet gebruik van kunstmest. Waar voorheen jammen enz. slechts tot 150 HL. pergemet gaven, zjjn thans de Zeeuwsche blauwen en bonte (heel weinig Eigenheimers) zelfs tot een gewas van 400 HL. per H.A. gestegen, terwyl bij uitzondering zelfs gerooid werd tot 450 HL. De maand September bracht weer belangrijk minder voor de rijksmiddelen op dan verleden jaar, nam. 284.000 gld. Dit komt vooral door dat de successierechten 364.000 gld. minder opbrachten. PROVINCIALE STATEN. In de aanstaande najaarsvergadering der Staten van Zeeland stellen Gedeputeerde Staten o.a. voor te besluiten aan de commissie van toezicht op de proefvelden in Zeeland voor het jaar 1905 een crediet te openen tot een maximum van f 100 tot het aanleggen van proeftuintjes, bij door het rijk gesubsidieerde cursussen in landbouwkunde, tot afwijziging van de adres sen der vereeniging van den rijkslandbguw- leeraar in Zeeland en de hooiden en onder wijzers van de landbouw-wintercursnssen in die provincie en van de vereeniging van de rijks- tuinbouwleeraren in Zeeland en Noord-Brabant en de hoofden van de rijkstuiubouw-wintercur- sussen in die provinciën, om subsidie voor de land- en tuinbouw-wintereursussentot het aan- leggen van een tramweg tusschen Hansweert en Vlake tot vrijverklaring vaa het calamiteuze waterschap Stavenisse en tot vaststelling van een toegezonden reglement voor het bestuur en beheer der waterkeering van den calamiteuzen Oud-Kempenshofstedepolder De voordracht voor onderwijzer aan school II te Wemeldinge bestaat uit de heerenF. C. Dominicus, Millingen, M. A. Polderman, Hans weert, J. M. Steketee, Yerseke, en M. Stoutjesdijk, Oud-Vossemeer. Geslaagd te Breda voor de akte vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek, de dames W. F. II.* Odink, M. B. Nienwenhuijze en J. J. Poulnsse van TholenJ. Pollie, van Oud-Vosse meer E. C. M. van der Schaaf, van 8t. Maartens dijk en de heer D. Duijnhouwer, van Scherpenisse, allen leerlingen aan de Rijksnormaallessen te Tholen. alhier f1496, A. Martijn alhier f1496, W. Goeman alhier f1525, J. Pannij Krabbendiike. f1500. i Het werk is niet gegund. Een jongen trof bij het schieten met pijl en boog een knaap van ongeveer 10 jaar in het oog. De gevolgen zullen waarschijnlijk zeer ernstig zijn. De knaap :s naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Onze dorpsgenoot, de heer M. Reijngoudt za! deelnemen aan - den voordrachten-wedstrijd, in November, December en Januari te houden. Hij zal in de ernstige en in de komieke af- deeling optreden. SCHERPENISSE. Een vrouw was aan het witten in een bedstede. Ze stond daarvoor op een plank, doch deze brak en zij viel in een 2 Meter diepe kelder, met het gevolg, dat zij bewusteloos en met een bloedende wond aan het hoofd werd opgenomen, die door een des- kundige verbonden moest worden. UITSLAG der Loting voor de Nationale Militie. THOLEN. Volgn. Naam en voornaam. LANDBOUW-VEETEELT. samen alzoo een bedrag van f 816.390 De paardenhandel is in jaren niet zoo levendig geweest als thans. Vooral Duitschland kan alles gebruiken. Paarden van l1/. jaar worden opgekocht, om dadelijk te worden uit gevoerd, en 4-jarige paarden koopen de Duitschers in voorkoop, levering in Februari. Ook Belgische opkoopers worden eerstdaags verwacht. Dan reizen vele Nederlandsche kooplieden bij den boer, terwijl bovendien nog de Rijks-commissie veulens opkoopt voor Bergen op Zoom, en de Remonte-commissie in het laatst van deze en in bet begin der volgende maand hier komt. De paarden zijn hoog in prijs en de landbouwers verkoopen, wat zij kunnen missen. Ongetwijfeld zal dit gunstig werken op de fokkerij. Men deelt ons mede In de laatste maanden wordt weer een groot getal kavels bouwland gedraineerdb(j de steeds stijgende prjjzen der landerijen begint men meer en meer te begrijpen, dat de winst van een gemet bebouwbaren grond op de circa twaalt gemeten, een bonheurije is, dat wel medegenomen kan worden, terwijl de voordeelen aan het droogleggen ver bonden, mede niet verwerpelijk zyn, daar onkruid verdwijnt en vele der gronden regelmatiger vochtig zijn. Wagenvrachten draineerbuizen worden uit de fabrieken in de nabijheid van Bergen op Zoom daarvoor weggehaald, terwijl scheepsladingen voor meer afgelegen streken worden vervoerd. Door het buitengewoon hoog suikergehalte der bieten worden in de laatste dagen in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen de ongecontracteerde bieten opgekocht tegen f 12.— per 1000 K.G, 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. Lotingsn. Jan Bergers Leendert Walraven Blaas Arie Karei Donken Cornelis van Duivendijk Cornelis van Dullemen Abraham Geluk Krijn Goedegebuure Mattheas de Graaf Pleun de Heer Geerard Jan van der Hoofd Leendert Willem Jansen Joh. Lodevicus Leonardus Janssens 10 24 14 3 20 7 18 23 17 12 13 15 5 4 6 27 25 9 Arie Jobannes Kegge Wouter de Korte Jan Leenheer Nicolaas Barthel van der Maas Anthonij Nelisse Johanues van Noort Adriaan Potter Lieven Johannes Praat Jan Adriaan Prince Gilles Boudewijn van der Slikke Marinus Pieter van der Slikke Catharinus Marius van der Stel Jacobus Adriaan Vercouteren Jacobus Verhage Gerard Johannes de Wilde POORTVLIET. Adriaan Antbonisse Simon Marinus Breure Laurens Geluk Dirk Geuze Abraham de Groen Maarten Gerardus Heijboer Jacobus Pieter van Houdt Jan Koppen hol Marinus Poot Jan Quist Willem Evert Anthonie de Rijke Izaak Adriaan van der Slikke Jan Cornelis van Splunter Jasper van de Velde Jacob Voshol 8 11 19 16 21 8 12 3 15 10 13 6 11 14 IERSEKE. Naar de verbouwing van het hotel Oesterbeurs ia ingeschreven als volgt Op een diamantslijperij te Amsterdam is een 22-jarige diamantbewerker door het vlieg wiel der machine gegrepen, een groot aantal malen rondgeslingerd. Het lichaam van den ongelukkige wa» geheel blauw en de atnkken eruit geslagen, zoodat bloedige vleescbmassa's aan molens en ramen kleefden. Toch leeft de ongelukkige nog. Bij eene verkooping te Winschoten is de nienwe drankwet reeds in toepassing gebracht. De hotelier was ingelicht en weigerde dé veiling, tenzij tegen betaling van zaalhuur. Volgens art. 15m van de nieuwe draukwet mag tijdens eene verkooping, verhuring of ver pachting, alsmede 2 uren vóór het begin en twee uren na den afloop geen sterke drank iu het lokaal vetkocht worden. Wel vroeg men telkens om een glaasje klare of bitter, maar de kastelein antwoordde leuk, dat hij dit niet tappen mocht. -In de beetwortelsuikerfabriek te Standdaar- buiten is een werkman tusschen een kamrad vau de pulppers bekneld geraakt. Een arm werd geheel verpletterd en over zijn geheele lichaam werd hij verwond. Aanvankelijk dacht men dat hij dood was, doch na eenige oogen- blikken keerde het bewustzijn terug. De ge kwetste werd naar het gasthuis te Oudenbosch overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Te Bergen op Zoom is opgericht de ver eeniging Ons genoegen", ten doel hebbende het doen geven van drie goede tooneelvoor- stellingen, in de maanden November, December en Januari. De vereeniging heeft hiervoor een contract gesloten met het Haarlemsche tooneelgeaelschap onder directie van Louis Bouwmeester. Ook ligt het in de bedoeling om, wanneer de kas zulks toelaat, uitvoeringen op ander gebied te geven, hetzij kosteloos of tegen gcringen toegangsprijs. Het Haarlemsche tooneelgezelschap, alom zoo gunstig bekend en dat het beste Op dit gebied mag genoemd worden, is voldoende waarborg voor hen, die als lid toetreden, om overtuigd te zijn, dat zij werkelijk iets goeds kunnen genieten. De contributie voor gewone leden bedraagt: voor een heer t 3,voor eene dame f 2,40 Wanneer uit Tholen een voldoend aantai leden toetreedt heeft het bestuur zich bereid verklaard, tegen een geringe verhooging der contributie, een extra tram na afloop van elke voorstelling te doen rijden. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door het bestuur, bestaande uit de hh. W. H. M. Bartels, G. J. van Dixhoorn, E. E. M. C. Laane, H. Stam en L. de Vries, allen te Bergen op Zoom en zijn ook te bekomen aan het bnreau van dit blad. Harderwijk heerschen roodvonk en mazelen zoo sterk, dat de scholen voor eenigen tijd gesloten zijn. De sterfte vooral onder de kleine kinderen is groot. Woensdag stierven ej zes,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1