Overleg. e laat ontdekt. 1006. Zaterdag 10 September 1904. Twee en twintigste jaargang. EN J. II. 0. POT, FEUILLETON. „H O L L A N D." lt nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatie n. BINNENLAND. Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLIOEN GULDEN. Van onze berichtgevers. ERSEKSCHE TH00L8GHE COURANT, «ttfllaJ, piiiJ aai le Mauw ni oesterteelt, landhonv, m. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingszonëen stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan at bureau te T h e I e ol viir DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerteke. t orgemeester en Wethouders van Tholen brengen kennis van belanghebbenden, dat ingevolge ar- 13 der Leerplichtwet ten behoeve van werk- iheden in of voor de bedrijven van landbouw, jouw en veehouderij aan den Arrondissements- olopziener verlof kon worden aangevraagd over eek van Donderdag 8 tot 15 en van Donderdag it 22 September 1904. olen, den 7en Sept. 1901. orgemeester en Wethouders van Tholen brengen kennis der ingezetenen dat de Ityksweg in de der gemeente Poortvliet van Woensdag Hen tot Maandag den 19en September a. s. het verkeer met rijtuigen en vee zal zijn af ten en als doortocht de achterweg dier gemeente iDgewezen. holen, 10 Sept. 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. G. VAN STAPELE, Burgemeester. P. LABAN, Secretaris. v UITGEVER Tholen, Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maat in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. et is al wel honderd jaar geleden, dat Benjamin tklin aan een landgenoot, zekeren Webb, jds ook in Fraukrijk vertoevende, en die, uit de kommervolle omstandigheden te ge- l, waarin hij zich bevond, een beroep ge had op Franklin's hulpvaardigheid, schreef schildering, die gij mij van uw toestand I, bedroeft mij. Ik zend u, ingesloten, een e van tien louis. Mijn bedoeling is niet lom te geven, ik leen ze u slechts. Als gij uw vaderland zal zijn teruggekeerd, zult ipoedig bezigheid vinden, die u in staat zal en al uw schulden te betalenin dat geval, gij een eerlijk man ontmoet, die zich in bevindt, evenals gij op dit oogenblik, zult mij betalen door Rein die som te leeuen, en tuit hem opdragen zijn schuld oj? gelijke te voldoen. Ik hoop, dat de tien louis door veel handen zullen gaan, alvorens te in die van een oneerlijke, die er den van stuit. Dit is een kunstje, hetwelk ik uik om met weinig geld veel goed te doen. beste wenscheu enz." t is hier een les gegeven aan alle volgende ihten. De hulpbronnen, waarover zoowel nkele mensch als de maatschappelijke groepen beschikken hebben, zijn beperkt, en er is leg noodig om met hetgeen wij hebben zoo- goeds te doen als bereikbaar is. He stoffelijk bezit is de vrucht vau besparing, ha meer is geproduceerd dan voor de ver eg van oogeublikkelijke behoefte noodig was, len een weg had gevonden om aan dat meerdere lasten en blijvenden vorm te geven, begon gtoote proces der kapitaalbelegging. Deze economische waarheid wordt niet weer sproken door het feit, dat niet zelden de eerste spaarders, zooals wij hen gemakshalve maar noemen zullen, op wederrechtelijke wijze van hun bezit zijn beroofd geworden in elk geval, de bespariug hield aan, werd steeds grooter en vormde het onafzienbaar geheel, 't welk met den naam van algemeenen rijkdom wordt aangeduid, en dat deels aan de eene of andere gemeenschap toebehoort, deels op zeer ongelijkmatige wijze over de individuen is verdeeld. Kapitaal nu is een der middelen, die worden aangewend om door een vermeerdering van in komsten boven het peil der behoeften, nieuwe welvaart te kweeken, nieuw kapitaal te doen groeien. De opvolgende generaties der menschen, dragen het aan elkander over, onder toevoeging der behaalde winst. Er is een gestadige aanwas. Voortdurend wordt een deel der verworven rente in de gemeenschap gebracht, tengevolge van een natourlijk socialisme, dat aan de verzorging der openbare belangen een steeds ruimer plaats aanwijst; hetgeen daarna overblijft moet aan-, gewend worden evenals de gift van Eranklin om geluk te brengen waar het niet is, en, heeft het daar zijn taak volbracht, weer elders het zelfde gaan doen. Kapitaal, dat niet aan die be stemming beantwoordt, en er zijn duizenden manieren, waarop dit kan geschieden is dood. Ware Franklin geen zuinig man geweeet, hij zou niet zooveel hebben kunnen doen voor an deren. Hij, die eenmaal aan zijn dochter schreef, toen zij hem verzocht wat veereu over te zenden ter garneering vau haar hoed, dat zij maar eens moest kijken of er in de staarten van de hanen van Nieuw-Engeland niet zulke versierselen te vinden waren, was steeds bereid om bij te springen als hij met een geldelijk offer een goede daad kon verrichten. Maar op economisch gebied heeft men andere beginselen op den voorgrond te stellen dan op het terrein der philantropie. De 10 louis moeten daar geen gevaar loopen tenslotte te verdwijnen in den zak van iemand met een minder nauw geweten. De besparingen moeten behouden blijven en vermeerderd worden. Zal dus het kapitaal zijn een werkelijk maatschappelijke macht, dan moet het niet alleen zich snel en vrij kunnen bewegen, maar bovendien beveiligd zijn tegen de aanslagen der oneerlijkheid. Er zijn in onze dagen, zooals er altijd ge weest zijn, maatschappelijke groepen, die de Franklin-rol kunnen spelen, anderen, die de plaats van Webb innemen. Blijven deze ge scheiden, dan houdt de eerste zijn geld in de portefeuille als dood kapitaal, de andere blijft in zijn treurigen toestand verkeeren. Werken zij samen, dan kan Webb behouden blijven, zich tot een betere positie opwerken en op zijn beurt als Franklin optreden. De gevallen, waarin deze overdracht van taak en roeping kan plaats hebben, zijn menigvuldig. Ten onrechte wordt beweerd, dat de verdeeling Naar het Duilsch. ic 3s de man werkelijk naar Petersburg ver in ten, of was deze adresseering van zijn je slechts een list, om den bediende, in- er nasporingen mochten worden gedaan, dwaalspoor te brengen. De moordenaar Karei Förster had tot nu toe getoond, dat landig en slim was vertoonde Stöszer 'kien dezelfde sluwheid en voorzichtigheid 'ja maatregelen tegen mogelijke ontdekking psporing "e dingen moesten nog opgehelderd worden •aar Stöszer zich destijds ophield, waar hij twiDtigsten September was geweest, en of iti ook bij den moord betrokken was. iliwaldt had nvoudig den zanger kunnen 'ken, om hem te vragen naar het adres Stöszer, maar dan had deze vermoedelijk bi ontkend te weten, waar zijn vriend zich ophield, en tegenwoordig, nu men de pijnbank niet meer mag gebruiken, kon Donati met gemakkelijk worden gedwongen eene verklaring af te leggen. Bovendien zou eene stellige vraag, of ook slechts eene aanduiding, dat men Stöszer zocht, de twee mannen nog omzichtiger maken en Gill- waldt's verdere taak nog meer bemoeilijken. Op de tweede en derde vraag zou ge makkelijker een antwoord te vinden zijn. Stöszer had gedurende zijne afwezigheid vermoedelijk regelmatig briefwisseling gehouden met Donati. Van den zanger zou het een schromelijke on voorzichtigheid zijn, om ook maar een vau de brieven te bewaren, waarin een bewijs stond van zijn eigen schuld of die van zijn vriend maar het was zeer wel denkbaar en mogelijk, dat een man als hij, zich aan een dergelijke zorge loosheid had schuldig gemaakt en dingen be waarde, die hij liever had moeten vernietigen. Een eenvoudig velletje papier met datum en Stöszer's handschrift, zelfs een envelop met zijn adres, door zijn vriend geschreven, waarop het poststempel duidelijk te ontcijferen was, zou voor Gillwaldt's doel voldoende zijn, en daarom van den maatschappelijken rijkdom, de spil is, om welke het sociaal vraagstuk draaithet is veeleer de vraag, hoe die rijkdom kan worden aangewend om op ruime schaal welvaart te verspreiden en het getal te vermeerderen van hen, die van hulpbehoevenden hulpverschaffers worden. Dit te overdenken en er naar te handelen is ons aller plicht. Bij Kon. besluit is benoemd tot gezworen van, het waterschap „de vrije polders onder Tholen" de heer A. M. Geluk. ijoor den Commissaris der Koningin in deze provincie is bepaald, dat het jaarlijksch onder- zoehi- der verlofgangers van de landweer zal plaats hebbente St. Maartensdijk op Maaudag ld November te 12,30 uur voor de gemeenteu St. ^.nnaland, St. Maartensdijk, Scherpenisse en StaMjenisse en te Tholen op 15 November, des vooi*m. 9 uur voor de gemeente Tholen en te 10.30 uur voor de gemeenten Oud-Vossemeer, St. Philipsland en Poortvliet. De Zeeuwsche Courant van 30 Aug., klagende ovet de steeds voortgaande uitzetting der uit gaven voor oorlog en marine berekent, dat dit jaar iedere soldaat te water en te land ons gemiddeld f 828 kost. In Zwitserland met zijn volksleger is dit slechts f 86 en in België f498,— Die f 86 is om van te watertanden, maar de vergelijking met België heeft weinig zin. België heeft geen vloot en wij hebben nu eenmaal riviermonden en zijn een koloniale mogendheid, die geen schepen kan ontberen. En dat maakt het duur. Eén schip van eenige beteekenis kost thans zooveel als vroeger een tamelijke vloot. 't Is overigens al erg genoeg een uitgave van bijna 44 miil. voor menschenmoorderij. Hoofdkaotoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50 jarigen leeftijd 7,5°/0, op 55-jarigen leeftijd 8,5 u/0, op 65-jarigen leeftijd 11,3 °/0 en op 70 jarigen leeftijd 13,5 °/0 rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor eD bij H.H. Agenten de H H. C. M. VAN RIJSSEL, te 1 holenP. M. v. D. ENDE, te Oud- Posmeer,- J. GELDER- BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS tZierikzee Mr. H. OELE te Goes. besloot hij, met behulp van den bediende, Donati's schrijftafel nauwkeurig te doorzoeken. Intusseheu stelde Gillwaldt nog in een andere richting onderzoekingen in, om voor de ver klaringen van den bediende nog nadere be vestiging te vinden en om nauwkeurig te weten te komen, waar Donati was tijdens het plegen vau den moord. Hij geloofde stellig resultaten te verkrijgen wanneer hij de couranten doorzocht. Omstreeks dien tijd verschenen in de plaatsen, waar Donati gastvoorstelliugen gaf en de be richten in die bladen bevestigden ook de mede- deelingen van den bediende. Maar dat was nog geen bewijs. Juist op het critieke tijdstip kou de zaDger zeer goed twee dagen verwijderd zijn geweest van de plaats, waar hij gastvoorstelliugen gaf, zonder dat daarvan iets in de courant stond. Daarom deed Gillwaldt nog een verder onderzoek. Des avonds, nadat de voorstelling in den schouw burg was geëindigd, ging hij voor den uitgang staan om te zien, welk restaurant de tooneel- spelers bezochten, en volgde hen daarheen in eene zoodanige vermomming, dat hij hun als een col'ega voorkwam. Hij had ook in zoover succes, lat hij in eea levendig, vertrouwelijk ST. ANAiALAND. Op de voordracht ter benoemiug van 2 leden van het college van zetters zijn geplaatst de aftredende leden, de keereu J. Zaudee en J. Gocdegebuure Jz., be nevens de heeren D. Quakkelaar en A Soeters. Bij de door de vereeniging Landbouw belang alhier gehouden aanbesteding van 24160 Kg. Superphosphaat 14 en 1460 Kg. Ammoniak Superphosph. 7 X 9 is ingeschreven: Voor de Superphosphaat doorKostense te Wemeldinge f 2.44, Maatsch. Hulpmest. Dordrecht 12,36, P. J. van Aardenne, Dordrecht f2,34, Kunstna. Maatseh., Dordrecht f2,3I, Gebr. Theunisse, St. Annaland f2,29, Gleruin, Vlake f 2,29, Internationale Zwijndrecht f 2.21. Voor de Ammoniak SuperphosphaatKostense te Kruiniugen f7,85, Gebr. Theunisse te St. Annaland f7,26, Internationale te Zwijndrecht f 7,65, Kunstna. Maatsch. te Dordrecht f7,04, Maatsch. Hulpmest, te Dordrecht f 7, P. J. van Aardenne te Dordrecht f 6,98. Den laagsteu inschrijvers is de levering gegund. IERSEKE. 't Is bij den bekenden afkeer van belastingbetaling wel opmerkelijk, dat de voor genomen straatbelasting zoo kalm opgenomen wordt. In den raad was er voor zooverre bleek, slechts één lid beslist tegen, en builen den raad hoort men geeu bezwaren opperen. Is het de overtuiging, dat ons gemeentebestuur een goede zaak voorslaat en dat een straatbelasting daarvan een onafwijsbaar aunnangsel is? We hopen hetde raad kan dan met meer ver trouwen en kalmte deze taak afwerken. Is eenmaal het beginsel aangenomen, dan zullen nog wel vragen van beteekenis verrijzen en daaronder wellicht de belasting verdeeling. De billijkheid brengt mee deze naar den besten maaistat in te richten, en bijv. te voorkomen, dat huizen van een zekere huurwaarde minder betalen dan andere van geringere huurwaarde. Dit zal, als men de gevellengte als maatstat aanneemt, licht kunnen gebeuren, of minstens kan daaruit onevenredige aanslag ontstaan, t is daarom van belang naar een andere basis te zoeken. Te Middelburg is, naar wij ineenen als zoodanig de huurwaarde voorgesteld. Ook komt het ons voor, dat de vierkante inhoud te verkiezen is boven de gevelleugte, al willen wij niet beweren, dat daardoor alle onbillijk heden worden algesueden. OUD-VOSSEMEER. Tot secretaris-penning meester vau het algemeen armbestuur is benoemd de heer F. W. O. Wiskerke, in de plaats van den heer G. J. de Graatf, Az., burgemeester, die als zoodanig ontslag had gevraagd. SI. PHILIPSLAND. In de Dinsdag alhier gehouden raadsvergadering werd tot wethouder gekozen de heer W. C. vau Nieuwenhuizen (aftredend) en tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim in het dorp de heer C. Clarisse. gesprek met hen kwam, maar ofschoon hij er den halveu nacht aan gat, kon hij van heu niets omtrent Donati te weten komen wat hém voor zijn doel vau nut kon zijn. Daarom begat luj zich den volgenden avond tegen acht uur weder naar de woning van den zanger. Ihaus werd de deur dadelijk voor hem geopend, zoodra hij had gebeld. Maar de be diende, die gekleed was in een pak, dat ver moedelijk aan zijn heer toebehoorde, met ge- pommadeerde haren, was volstrekt niet verheugd over het bezoek van Gillwaldt en verklaarde hem botweg, dat hij niet veel tijd had, omdat hij met zijn meisje had afgesproken, dezen avond met haar naar een bal te gaan, en dat zij waarschijnlijk al op hem wachtte. „Dat spijt mij", antwoordde Gillwaldt, „maar dan moet uw meisje maar even wachten. Daar is nu eenmaal niets aan te doen. Gij moet minstens twee uur hier bij mij blijven". „Zij zal het mij nooit vergeven, als ik haar in den steek laat". loch wel, als ge haar schadeloos stelt met een fraai geschenk vroeg Gillwaldt met een sluwen glimlach.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1