N°. 1004. Zaterdag 27 Augustus 1904. Twee en twintigste jaargang. EN BEHOUDEN. Te laat ontdekt. „HOLLAND." J. M. C. POT, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatie n. FEUILLETON. BINNENLAND. Levensverzekering-Maatschappij E'EN MILLIOEN GULDEN. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT MM, pyjjl aai k talaipi ra ocMilt lanllaai, hl Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau Ie Tholen ot vóór DONDERDAGMIDDAG bi) onzen medewerker te lerseke. UITGEVER T N O L K N. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 ceuts; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt aleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. VERKIEZING VOOR DEN GEMEENTERAAD. De Burgemeester der gemeente Tholen brengt liennede ter openbare kennis, dat op Vrijdag den !en September aanstaande, zal plaats hebben de erkiezing van één lid van den Gemeenteraad, ter ervulling van de vacature ontstaan door bet over- ijden van den beer I. van Gorsel dat op dien dag, van des voormiddags negen tot s namiddags vier uren, bij hein kunnen woiden 'geleverd opgaven van candidaten, als bedoeld in rtikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de ioorletters en de woonplaats van den candidaat en inderteekend zijn door ten minste tien kiezers, evoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden per- oonlijk door één of meer der personen, die de pgave hebben onderteekend. De candidaat kan aarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt en bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ir Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar an heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering rtikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 ilevert, wetende dat zij is voorzien van hand- ekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot eeineming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering eachiedl, terwijl zonder die handteekeningen geen oldoend aantal voor eene wettige opgave zou over- lijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten oog8te drie maanden of eene geldboete van ten oogste honderd twintig gulden, Met gelijke straf wordt gestraft hy, die wetende il hij niet bevoegd is tot deelneming aan de ver- iezing, eene voor die verkiezing ter inlevering Nteinde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft iderteekend. Tholen, den 26 Augustus 1904. Be Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. Van wat de geslachten der oudheid hebben ut stand gebracht, ia niet veel overgebleven ills hun groote werken zijn waardeloos ge- orden. De steden, die zij bouwden, liggen in stof; ternauwernood is er de plaats van aan wijzen. De kanalen, waarmede zij hun woon- aats in verbinding braehttn met de zee, zijn ehtgeslibd of onder aardstortingen bedolven 111 havens zijn verzand. Hebben zij door kracht an arbeid hun land gemaakt tot een voorraad- buur van allerlei nuttige zaken, de demon n den oorlog is gekomen en heelt het tooneel hunner vlijt geslagen met het interdict van on vruchtbaarheid. Maar die arbeid heeft niet alleen stoffelijke voordeelen van tijdelijken aard opgeleverd, hij heelt tevens het verstandig en zedelijk peil der werkenden verhoogd. Zoodra de niensch begonnen is, zijn gedachten op een bepaald punt te richten, is ook aan hem een arbeid der veredeling aangevangen, die steeds is voortgegaan en gelijken tred hield met de verbetering van zijn werk zelf. Wanneer we bij onze beschouwingen alleen ietten op de ver gankelijkheid van het arbeidsproduct en daarop een redeneering bouwen, dan maken we een foutwe veronachtzamen datgene, waar het juist op aankomt. Het produet is dubbel, twee ledig. Er zijn in de natuur planten, die niet slechts bruikbare gedeelten opleveren in den vorm van bladeren en vruchten, maar bovendien den grond verbeteren, waarin zij wortelen, zoodat een volgend gewas, van welke soort het ook moge zijn, in gunstiger conditie verkeert dan een vroeger; welnu, daar hebben wij juist een beeld van den invloed van den arbeid op de raenschheid. Men zal zeggen Die volken zelve zijn ver dwenen, en met hen ook de geestelijke vrucht van hun arbeid, of zij hebben zeker hoogtepunt bereikt, dat niet kon worden overschreden en van hetwelk zij tot onbeduidendheid zijn weg gezonken, gelijk een grijsaard, die lot kindsch- heid vervalt. Elke beschaving heeft een tijdelijk bestaanen wordt door een nieuwe gevolgd, die ook weer tijd behoeft om zich te vormen. Maar het is niet tevergeefs, dat zij haar wortels schiet op het grat harer voorgangster. Deze laat aan gene iets na; het nieuwe geslacht is wel onbewust en zijns ondanks genoodzaakt dat over te nemen. Hetgeen geweest is en gestorven schijnt, leeft inderdaad voort, in sluimerenden toestand soms, maar toch dringt het oude bloed in de nieuwe aderen en werkt daarmede tot een krachtiger groei. De groote volksverhuizing om een bekend voorbeeld aan te halen vernietigde schijnbaar al hetgeen de Romeinsche beschaving had voortgebracht, maar de geest der stervenden plantte zich over in het lichaam van zijn overwinnaar. Zoo stapelt, in de tropische natuur, een nieuwe vegetatie zich boven de ver molmde en ter aarde gestorte massa eener vroegere, en ontleende daaraan de kracht om nog forscher vormen te voorschijn te brengen. De natiën volgen elkander op en hebben haar onbeholpen jeugd, haar vurig jongeliugstijdperk, haar kloeken mannelijken leeftijd, maar bij elke volgende reikt het hoogste punt hooger dan door een vroegere is bereikt, omdat er stof afwezig was, die het leven der beschaving kon voeden. Zoo is er dan wezenlijk iets duurzaams in de schijnbare vergankelijkheid, en mag het de moeite waard geacht worden aan den opbouw daarvan mede te werken. We hebben voor dat blijvende, dat bestemd is om steeds te groeien, om alle schokken te weerstaan en immer krach tiger en heerlijker te voorschijn te treden, een naam we noemen dat hel ideaal. Welk peil door onze maatschappij in haar tegenwoordige samenstelling kan worden bereikt, niemand die het weetmaar de besten onder ons stellen het zeer hoog, op grooten afstand van het punt, waar thans zij, en hun tijdgenooten met hen, zioh bevinden. Is dat een overschatting van krachten Willen en kunnen zijn niet altijd ééjj, doch waar de daden uitwijzen, dat het streven met het willen overeenstemt, daar past héf niet te wanhopen. ;En wat bij alle wisselingen als een lokkende ster den weg wijst, en ons moed geeft om vóört te gaan met onbezweken trouw, dat is het bewustzijn, dat wij iets kunnen doen om alle menschengroepen, en ook voor de natiën. Daar is haar bestemming, nergens anders. Zoo lang zij die volgen, leven zij krachtig. Verliest een volk haar uit het oog, dan is zijn rol uit gespeeld en moet het zijn plaats aan een ander afstaan. Naar het Duitsch. 28) „Dat moet gij maar aan anderen overlaten", twoordde Gillwaldt, terwijl hij opstond om en te gaan. „Gij behoeft alleen uwe oogen ooren opea te houden en dan vervoegt gij dadelijk aan dit adres, of gij telegrapheert J, of gij zendt mij per telephoon bericht, «dra gij maar eenige tijding voor mij hebt", «gde hij er bij en gaf hem zijn adres in de mingstraat, maar in plaats van zijn eigen Km verwisselde hij dien met den naam van een der dien hij voor zulke gevallen pleegde te dgen. „Gij kunt u geheel op mij verlaten", ant- brdde de bediende, hem uitlatende. „In ieder geval zullen wij elkaar weerzien", 'woordde Gillwaldt, die de trap afging. Toen Markwald in den namiddag van den dag, waarop fimilie Orlow door het gezicht van het portret van den vermoorden Karei Förster zulk eene heftige gemoedsbeweging had onder vonden, zich weer alleen in zijn atelier bevond, werden zijne gedachten onwillekeurig in beslag genomen door de zeldzame gebeurtenissen van het laatste uur. Vermoedelijk had de man, die zoo verrassend geleek op den vermoorde, eene gewichtige rol gespeeld in het leven van de jeugdige schilderesmisschien had hij haar hart veroverd en haar, toen hij haar moede werd, eenvoudig verlaten, zonder haar ook maar met één enkel woord of één regel schrifts mede te deelen waarheen hij ging. Was dat zoo, dan behoefde hij er zich niet verder over te verwonderen, dat de gelijkenis van een photographie met dezen man de jonge kunstenares zoo zeer van streek had gebracht, smartelijke gedachten en bittere gramschap in haar had opgewektmaar het kwam toch hoogst zelden voor, dat twee mannen zóo verrassend op elkander geleken, vooral wanneer zij in het geheel niet aan elkaar verwant waren, en Karei Förster had immers geen mannelijke bloed- Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50 jarigen leeftijd 7,5°/0, op 55 jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 °/0 en op 70-jarigen leeftijd 13,5 °/0 rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H H. C. M. VAN RIJSSEL, te 1 holenP. M. v. d. ENDE, te Oud-VosmeerJ: GELDER BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierihiee Mr. H. OELE te Goes. het geluk der mensehheid te bevorderen. Elke beschavingstrap moet een schrede zijn in die richting. Het aantal van hen vermeerderen, die het leven beschouwen als een kostelijke gave, waarvan zij gaarne gebruik maken, om weer anderen het leven te doen liefhebben en be nuttigen, dat is de arbeid der eeuwen, het groote werk, dat door geen beroeringen van welken aard ook wordt afgebroken. Dat is de eigenschap bij uitnemendheid van de menschelijke natuur, dat zij in dien arbeid zich volkomen thuis gevoelt. Wie er iets van verricht, voelt dat hij hooger stijgt, beter wordt, aan eigen geluk heeft gewerkt. Een zedelijke solidariteit is ons aangeboren, Het geldt voor de individuen, het geldt voor verwanten meer. Toen schoot Edward ploseling een gedachte door het hoofd, waaraan hij eerst niet wilde toegeven, omdat die gedachte hem zeer onrechtvaardig scheen tegenover den doode, maar die hem toch steeds waarschijnlijker voor kwam. Kon het misschien wezen, dat de vermoorde en Emilie Orlow's vriend een en dezelfde persoon waren geweest? Ja, toen Edward Markwald den naam van Karei Förster noemde, verklaarde zij, dat zij dien naam te voren nooit had gehoord, ja zelfs niet eens van den moord wist. Misschien had de overledene echter, zooals zoovele jonge mannen in zulk een geval doen, zijn werkelijken naam voor haar geheim gehouden en alleen onder een aangenomen naam met haar omgegaan. Niet alleen zijn verrassende ge lijkenis met haar vriend, maar ook de om standigheid, dat hij naar het buitenland was gegaan en sedert niets meer van zich had laten hooren, wezen daarop, en toch kon Edward slechts met tegenzin tot het besluit komen, dat Karei Förster zulk een bedriegelijk spel had gespeeld. Hij zelf was zoozeer een man van eer, hij Bij Kon. besluit is met ingang van 1 September a.s. op nieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Tholen de heer W. F. J. Wagtho te Kloetinge. Benoemd tot notaris te St. Annaland de heer B. Timmerman, candidaat-notaris te Wieringerwaard. Aan den heer G. J. de Graaff, Az. te Oud- Vossemeer, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf van den Van Haaftenpolder De Staatscourant brengt ter kennis van be langhebbenden, dat de schuttingen door de groote sluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldinge, met ingang van 29 dezer, weder geregeld zullen plaats hebben. Woensdag werd te 's-Qraven hage gehouden de 23e algemeene vergadering van den „Alge- meenen Nederlandschen Politiehond" Het ledental bleek van 3773 gestegen te zijn tot 3847.' De rekening sloot met een batia saldo ad f8174.956. Met groote meerderheid werd besloten, zich tot den Minister van Justitie te wenden met het verzoek, bij de aanstelling van onbezoldigde rijksveldwachters in particulieren dienst het minimum der bezoldiging vast te stellen en hein tevens te doen verzekeren tegen invaliditeit Wegens den slechten toestand, waarin het verkeerde, is het stoomschip „Argus", dat jaren lang als politievaartuig op de Zeeuwsche Stroo men in gebruik geweest is, buiten dienst gesteld en tijdelijk door een Belgisch stoomschip ver vangen. Door den heer L. G. Overbeeke te Goes is aan de gemeentebesturen van Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk en Stavenisse een request gericht om subsidie voor de oprichting van eeu motor-omnibusdienst tusscheu genoemde plaatsen, aanvangende, bij gunstige beschikking, den len Januari 1905. De gemeenteraad vau Stavenisse beschikte afwijzend op dit verzoek. STAkENISSE. In de heden Woensdag alhier gehouden raadsvergadering werd het nieuw be noemde lid, de heer C. L. Dorst, beëedigd en geïnstalleerd. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van den heer L. G. Overbeeke te Goes, had zulk een openhartig karakter, zulke streug- zedelijke principes, dat hij niet kon gelooven, dat Förster zich werkelijk aan zulk een schurken streek had schuldig gemaakt. Wat voor nut of genoegen had de vermoorde er ook van kunnen hebben Hij had Cecile toch oprecht liefgehad en in zijn laatsten brief aan zijn gevoel van vreugde over hun aanstaand huwelijk ten volle uiting gegeven. En een man, die Cecile liefhad, kon toch onmogelijk behagen scheppen in deze jonge kunstenares. Hoe weinig de gestorvene ook zijn vriend was geweest moest Edward zich tocli bekennen dat Förster hem steeds openhartig en eerlijk was voorgekomen Toch kwam de gedachte telkens weer bij hem boven, dat de gelijkenis met het portret en al wat dien morgen gebeurd was, er op wezen dat Karei Förster de vriend was geweest van Emilie Orlow. Ofschoon het de jonge kunstenares pijnlijk had aangedaan, besloot Edward toch haar bij de eerste de beste gelegenheid er naar te vragen, om zich uit zijne onzekerheid te bevrijden. Maar die gelegenheid deed zich niet zoo spoedig voor. Versoheidene weken lang zag hij

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1