telt. Ir" i laat ontdekt. 1003. Zaterdag 20 Augustus 1904. Twee en twintigste jaargang. EN ZEDELEER. 4! J. B. C. POT, nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatie n. \ri FEUILLETQH. „Neen," autwoordde de bediende na eenig BINNENLAND. 0 N D E R W IJ S. Van onze berichtgevers. et IERSEKSCHE ITHOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, s per drie maanden, franco per post 65 cents, ir het bnitenland 90 cents. Itzonden stukken, enz. warden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan jreau te T h o I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tnotiu, Advertcntiënvan 1 tot 4 regels 40 c-ntsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slecht* 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering- imeester en Wethouders der gemeente Tholen, p artikel 203 der gemeentewet, brengen bij kennis van de ingezetenen, dat de begrooting plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer ge- voor het jaar 1905, op heden aan den raad boden, en, voor een tijdvak van veertien dagen, ieder ter lezing is nedergelegd op de secre- r gemeente, alwaar tegen betaling der kosten, en van dezelve kunnen worden verkregen. len, den 15 Augustus 1904. EN, meester en Wethouders van Tholen brengen, e art. 83 der algetneene politie-verordening, nis van de ingezetenen dezer gemeente, dat voer van secreetmest kan plaats hebben ge- den nacht van dag 22 Aug. op Dinsdag 23 Aug. lag 23 Aug. op Woensdag 24 Aug. isdag 24 Aug. op Donderdag 25 Aug. 1904. en, 20 Augustus 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. 6. VAN STA PEL K, Burgemeester. 1\ LABAN, Secretaris. 100 bestaan met betrekking tot de gezondheid hoogst eenvoudige, niet moeielijk toe te voorschrilten, welker inachtneming een storingen zou voorkomen. Gewoonlijk zijn it in de laatste jaren, zelts niet in de eeuwen ontworpenvruchten van reeds wijsheid, heeft liet eeue geslacht ze aan dere nagelaten als een soort van erfstuk, en, wegens zijn beweerden ouderdom, met eerbied behandelt en graag ongeschon- maar dat, wellicht ook om die reden, einig in gebruik is genomen. Want, hoe wij verzekeren, dat die regels proef- id zijn, het nemen der proef laten we iljjk aan anderen over. gaat het ook en zoo is het altijd gegaan 3 e onderrichtingen betreffende het zedelijk Ieder erkent haar hooge waarde, zelfs in tijd van critiek, die geneigd is het oude litioneele reeds daarom te verwerpen ora- st afkomstig is uit laugvervlogen tijden, i toch nog weinigen het gewaagd hun e verheffen ter bestrijding van die enkele, kelijk te begrijpen, in weinig woorden drukken grondbeginselen, die op de golven iwen tot ons zijn gekomen, b.v. onrechtmatig verkregen bezit niemand ig maakt, kunnen we ons wel voor- Naar hel Duilsch. nheer Stöszer had zeker weinig geld hij was altijd slecht bij kas, maar oet toch wel wat geld hebben, want hij niets uit, waarmee hij geld kou ver- is hij niet aan een of ander theater ver- ten, dat heeft hij wel beproefd, maar succes. Zijn stem was te zwak voor het al klonk zij in de kamer ook vrij voldoening constateerde Gillwaldt bij zich- 7JI lat Stöszer arm was en dus aan de ver- li geen weerstand had kunnen bieden, die reis naar het buitenland moest hij nog iets naders vernemen, en daarom stellen, dat er ooit een tijd geweest is, waarin men dat niet wist Dat waar en oprecht te zijn, in het kleine zoowel als in het groote, ons veilig en met een gerust geweten heenvoert door de stormen des levens, zou er wel ooit aan getwijfeld worden En toch Zoek, van welke zedeleer gij wilt, onverschillig of zij al dan niet steunt op eenig stelsel van godsdienstige begrippen, de kern, altijd vindt ge, nagenoeg ongewijzigd, diezelfde grondregels der moreele gezondheidsleer terug. Gewoonlijk worden zij, als een handelsartikel, de wereld rondgedragen in allerlei verpakking; men heeft ze gebezigd als materiaal voor philosofische be schouwingen, die als iets geheel nieuws aan den man werden gebracht, zoodat het eenige moeite kostte onder de veelsoortigheid der om hullingen de oude bekende waar te ontdekken. Doch er is geen buitengewone scherpzinnigheid noodig om van het schijnbaar verschillende het overeenkomstige af te zonderen, en alzoo ge drongen te worden tot de betuiging, dat er op het gebied van de zedelijkheid niet nieuws is onder de zon. Over die voorschriften, welker aantal niet meer dan een cijfer noodig heeft om de ver zameling compleet te maken, wordt in alle talen sedert onheugelijke tijden gepredikt en geleer- aard. Men heeft boeken geschreven, groot van omvang, om ze aan te bevelenmillioenen kansels worden geregeld beklommen met geen ander doel dan om ze in een helder licht te stellen. Eeuwenlang is dat alles gezegd en zeer dik wijls heel goed gezegd. Beantwoordt het resul taat van die oceanen van gesproken en geschre ven woorden aan hetgeen men er billijkerwijs van zou mogen verwachten Houdt het doen gelijken tred met het zeggen Of is die uit komst misSchien zoo gering, dat het ernstige overweging zou verdienen, den woordenvloed wat te stuiten, de spreekgestoelten meer met rust te laten en de pen voor een wijle neer te leggen Neen, hoe schraal de oogst ook was, dikwijls ternauwernood teruggevende het uitge strooide zaad de zaaier is niet ontmoedigd. Na hem traden weer anderen op den akker, en al was de grond zoo hard dat er bijna geen voren in getrokken konden worden, steeds is men blijven nederwerpen wat bestemd was te rijpen en vrucht te geven. Er bestaat een drang tot spreken, alleen of hoofdzakelijk over deze dingen, en wie dien gevoelt, moet wel het voor beeld volgen van eeu zangvogel, die immers zelfs in gevaDgen staat, zijn gekweel doet hooren. En wat de resultaten aangaat, wie zou durven zeggen hoe laag wel het beschavingspeil zou wezen, indien niet de prediking van het zede lijk ideaal, in tallooze vormen, met rusteloozen „Hoe weet gij, dat hij Berlijn verliet „Omdat ik hem over zijn reis hoorde spreken en omdat ik zelf de adressen op zijn bagage heb geplakt." „Waarheen was deze geadresseerd „Naar Lncern." „Weet ge zeker, dat het niet Nizza of Moiite- Carlo was „Zeer zekerhij wilde ook nog de September maand in Zwitserland doorbrengen." „En heeft hij dat gedaan „Vermoedelijk wel." „Kunt ge mij ook soms een bewijs geven, dat hij werkelijk daarheen is gegaan?" „Ja, eenige dagen na zijn vertrek heb ik een brief vau mijnheer, aan hem gericht, op de post gebracht, en de brief was geadresseerd aan het „Schweizer Hof", te Lucern. „Hebt gij later soms nog eeu brief voor hem op de post gebracht „Neen". „Nu is het voor mij van gewicht om te ver nemen, waar hij in September was. Kunt ge mij dat niet zeggen ijver werd volgehouden, door de eeuwen heen? Zeker, op het doen komt het aan. Woorden zijn ijdele klanken, als zij niet worden omgezet in daden. Maar toch als er zoo aanhoudend gehamerd wordt op hetzelfde aanbeeld, dan zou het wel wonder zijn indien zulks niet van in vloed was op de dagelijksche verrichtingen der menschen. Klanken, die we zoo lang achtereen en in zoo veelvuldige herhaling vernemen, ruischen ons ook in de ooren op het oogenblik, dat zij niet gehoord worden, en hoe menigeen, die misschien op hel punt stond iets te doen dat in strijd is met de grondbeginselen der zedelijksheidsleer, wordt tegengehouden door een gedeelte kort te voren langs den weg der zintnigelijke waarneming in zijn ziel overge bracht. Het vermogen van het woord is onbereken baar, juist omdat het de daad in zijn gevolg heeft. H. M. de Koningin en Prins Hendrik ver trokken Woensdag naar 's Hertogenbosch voor een bezoek aan deze en andere gemeenten in Noord-Brabant en H. M. de Koningin-Moeder bezoekt lieden, Vrijdag, Middelburg. Juli is weer niet voordeelig geweest voor de schatkist, de opbrengst was ruim 3 ton minder dan verleden jaarin de 7 verloopeu maanden is de achterstand in vergelijking met 1903 geklommen tot ruim 7 ton, zijnde het totaal bijna 2'/2 mill. beneden 7/)2 der aaming. In een bijvoegsel van de SI. Cl. zijn opgenomen de statuten van de Afdeeliug Kruiningen-Schore der Zuidhevelandsche vereeniging Het Groene Kruis, te Kruiningen. De afdeeling stelt zich ten doel: 1. het nemen en ondersteunen van maatregelen ter voorkoming van ziekten 2. het verkenen van hulp bij de verpleging van zieken. De middelen om dit doel te bereiken bestaan in 1. het aanschaffen, bijeenhouden en beschik baar stellen van materiaal voor ziekenverpleging ten dienste der leden en voor onvermogende niet-leden 2. het verleenen van bijstand, vooral in den vorm vau versterkend voedsel, aan min vermogende zieken en herstellenden, zoo mogelijk ook aan behoeftige kraamvrouwen 3. het onder steunen van maatregelen, die door het openbaar gezag in het belang der openbare gezondheid worden genomen 4. het opsporen en ter kennis brengen van gemeentebestuur en publiek van invloeden, die de gezondheid der ingezetenen kunnen benadeeleu5. het bevorderen van reinheid en ontsmetting 6. het vestigen, exploi- nadenken. „Ik geef u nog een bankje van honderd mark, als ge mij met zekerheid kunt zeggen, waar hij in September was." De kleine oogen van den bediende fonkelden eerst van begeerigheid, toen hij dit aanbod hoorde, maar toen keek hij treurig voor zich en hernam „Dat kan ik helaas niet, want ik weet het niet zeker." „Hebt gij geen brieven gezien, die mijnheer Donati van hem ontving „Neen, Donati is een paar dagen na Stöszer vertrokken". „Maar uw heer was toch in October hier?" „Alleen tot het midden van de maand en in dien tijd kwam ook Stöszer terug". „Kwam die in October terug vroeg Gill waldt met vernieuwde belangstelling. „Ja, even voor het vertrek van Donati kwam Stöszer op zekeren morgen vroeg hier aan. Hij zeide, dat hij een langen rit achter zich had en hij zag er ook zeer vermoeid en overspannen uit". „Op welken dag was dat teeren en in stand houden van stichtingen ter bevordering van het doel der afdeeling. Op de voordracht voor onderwijzeres te Dreischor komen voor de dames C. Rietdijk te St. Maartensdijk en A. Notenboom te Amerongen en voor onderwijzer de heer M. Stoutjesdijk te Oud-Vossemeer. IERSEKE. Een werkman, A. v. d. Kuijl alhier, heeft Maandag te Kapelle zijn been gebroken, doordat hij door een gedeelte van een voer erwten bedolven werd, dat van een wagen viel, die men met geweld door de mendeuren heen op den dorschvloer vau een boerenschuur wilde duwen. Het fanfaregezelschap Mozart was zoo gelukkig Maandag op het festival van Middelburg eeu geldpremie van f 50 te loten. OUD-VOSSEMEER. Door zeer onbesuisd rijden rond het dorp kwam een leerling der H. B. S. te Bergen op Zoom, alhier thuis behoorende, op zeer onzachte wijze in het raam bij een bakker terecht. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en de bekomen wonden aan het hoofd genaaid. STAVENISSE. De aardappelhandel alhier is weer in vollen gang. In de laatste week zijn hier circa 8U00 tl. L. verscheept. De prijs is f 1.70 a fl.75 per H.L. De opbrengst is be vredigend. THOLEN. In de Maandag 1.1. gehouden gemeenteraadsvergadering werd de rekeuing over het dienstjaar 1903 voorloopig vastgesteld in ontvang op f38968.05, in uitgaaf op f 32733.93, goed slot alzoo f6234.12. De begrooting voor f905 werd aangeboden in ontvang en in uitgaaf op f31748.98. Op de lijst van voordracht voor zetters bij 's Rijks directe belastingen werden gebracht de hh. J. Lindhoot en U. C. M. Geluk, beiden aftredend, benevens de hh. J. C. van der Stel en J. M. C. Pot. Nog deelde de voorz., naar aanleiding eener opmerking van den heer Wagemaker, mede, dat het bestuur der gasfabriek de bestraling, daar waar die opgebroken moest worden voor het nazien en herstellen der gasleiding, overeen komstig de voorwaarden van verlichting in den vorigeu toestand zal doen brengeu en dat in Januari a.s. wanneer de grond vaster zal zijn geworden, andermaal van gemeentewege eene opnatne zal plaats hebben. „Dat kan ik niet nauwkeurig zeggen-mis schien den zestienden. In ieder geval was het op een Vrijdag". „Bracht hij ook bagage mee?" „Neen, hij had alleen een zwart hand koffertje". Dadelijk herinnerde Gillwaldt zich, dat de man, die een week in het pension had gewoond, geen andere bagage bij zich had dan een zwart hand koffertje maar honderden menschen hebben niets bij zich dan zulk een zwart handkoffertje. Gewichtiger was de omstandigheid, dat, wanneer Förster door Stöszer was vermoord, de laatste in September moest teruggekeerd zijn, en verder, dat hij, wanneer hij den moord had bedreven, geen reden had om des middernachts de een zaamheid van het park nabij liet nieuwe meer op te zoeken, om daar Donati tot zijn ver trouwde te maken, waar hij met hem in hetzelfde huis woonde. Of het werkelijk Donati was, met wien de moordenaar dien bewusten nacht had loopen praten, en of Stöszer de moordenaar was Daaromtrent verkeerde Gillwaldt nog in het duister,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1