li m 1002. Zaterdag 13 Augustus 1904. Twee en twintigste jaargang. EN D ALGEMEENE VERGADERING eleurstelling. Ie „HOLLAND.' e laat ontdekt. 91 J. H. C. POT, iha >0 ÜïDdüU r*! i ijïL'Lï I Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, AGENDA: „Een en ander over bemesting." nummer bestaat uit 2 bladen. FEUILLETON. Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLIOEN GULDEN. BINNENLAND. 0 N D E R W IJ S. Van onze berichtgevers. lERSEKSCHE THOOLSGHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, ijs per drie maanden, franco per post 65 cents. ior het buitenland 90 cents. igezon4eo stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan elll te Tholen of vóér- DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lereeke. UITGEVER: T H O L E N. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. 'ïjze 121 A van de afdeeling „THOLEN" DINSDAG 16 AUGUSTUS 1904, des voormiddags 10]/2 uur in het logement van den C. Rijstenbil te Scherpenisse. Verslag afgevaardigden naar de Zorner- adering van het Hoofdbestuur en naar de uneene vergadering. Wijziging artikel 18 der Statuten. N.B. Na afloop der vergadering zal de heer L. K. VAN DIJK,landbouw- irvrijzer te T holen, eene voordracht houden, getiteld Namens het Bestuur, 10 L. J. DORST, voorzitter. J. VAN GORSEL, secretaris. menschelijk bestaan zonder illusiëff is denkbaar. Zij zijn de liefelijke bloemen, jeur het hart verkwikt en den geest frisch De bloemen, kindereu van één dag, ver maar zij laten een bekoring na, die ird blijft in de schatkamer der herinnering, tegenwoordige is slechts een stip, het vooruitschuivend grenspunt tusschen het len en de toekomst. Lu het verleden wij geleefd, in de toekomst leven we. haar geven we onze ziel, onze gedachten, bouwen we op, met al het materieel, dat ebben kunnen verzamelen, en deze arbeid eenige, die de aanwending van al onze ten waard is. beginnen daarmede, zoodra we het bewust- an onze persoonlijkheid hebbeu verkregen, kind stamelt van groot zijn en drukt iade een voorstelling uit van iets zeer lijks. Dat zijn illusiën van den meest eu aard. een ideaal van vrijheid, van zelf- gheid, waaraan alle beg.ip van de werkelijk- Jreemd is, omdat het deze niet kent. Wij hebben dat ondervonden'' en weten hoe ihterend de vervulling was. Het dartele heeft geen denkbeeld van de teugels, de jonge mensch den knapenleeftijd nadert, komen de leermeesters met hun eischen, de plicht wordt aangelegd' als een band, de taak wordt voorgeschreven in soms vriendelijken maar toch altoos knellenden dwang, de ge droomde vrijheid is zeker de vergankelijkste van alle illusiën. En naarmate de ziel zich ontplooit, en het leven zijn schatkamers opent, maar ook zijn zorgen niet spaart, ontluiken nieuwe bloesems der verbeelding. Vriendschap en liefde ont vouwen haar kelken, zij bloeien en geuren in de verte, en wij snellen daarheen, waar wij hopen ze te plukken. O voorzeker, niet ver- geefsch zijn de pogingen, die wij aanweuden om ze binnen ons bereik te brengende indivi duen, die de menschheid vormen, zij hebben allen dezelfde behoefte aan samenstelling der harten en j}ct is ons een onschatbare troost bij alle wederwaardigheden, menschen te hebben gevonden met wie wij meeleven, die van ons overnemen en aan ons overgeven wat het gemeen schappelijk geluk uitmaakt. Maar toch, er blijft een tekort. Niemaud is er, die ook in dat opzicht al zijn illusiën verwezenlijkt ziet. De begeerde bloemen staan te midden van distelen en doornen, en ook dezen hebben we te plukken om het verlangde te bereiken. De onbaatzuchtige toewijding wordt niet door gelijk gevoel beantwoord, althans niet in die mate als we meenden te mogen verwachten, en een kille adem van egoïsme doet van de schoonste bloemen de kleuren verbleeken vóór wij ze konden plukken. Dan komt wel eens het kritieke oogenblik, waarin ons geloof aan de menschen een ruwen schok ondergaat. Als een bittere teleurstelling ons treft, als de ontronw dergenen, op wie wij meenden ons geheel te kunnen verlaten, ons als het ware een slag in het aangezicht geeft, en een onzer edelste illusiën als een zeepbel uiteenspat, dan daalt er somberheid over de ziel en is het alsof een steun ons ontzinkt. En niet zelden gebeurt het, dat deze indruk bestendig blijft. Dit verklaart ons ook, waarom zoo vaak jonge menschen een pessimistischen blik op de wereld verkrijgen, en meest jonge menschen van den nobelsten aanleg. Onbekend met de werke lijkheid, hebben zij hun verwachtiugen hoog gespannen en het gebouw hunner illusiën op getrokken tot een grootscb, fantastisch paleis. Op dien schoonen droom volgde een plotseling ontwaken en zij voelden zich eenzaam wat daar schitterde in hun voorstellingen, was een door hun milde fantaisie verlicht nevenbeeld. Het contrast wat te sterk, aau hun vertrouwen werd een wonde toegebracht, die soms onher stelbaar bleek. Maar daarom is het ook goed, dat zij keunis makeu met de wezenlijke wer kelijkheid de natuur, niet met een fictieve, zooals hun wordt geboden door de scheppingen der verbeeldingskracht voor anderen. De natuur leert ons, dat het goed is illusiën aan te kweeken. De bloemen des levens groeien Hoofdkautoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50 jarigen leeftijd 7,5°/0, op 55-jarigen leeftijd 8,5 °/0, op 65-jarigen leeftijd 11.3 °/0 en op 70-jarigeu leeftijd 13,5 °/0 rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. VAN RIJSSEL, te IholenF. M. v. D. ENDE, te Oud- VosmeerJ: GELDER- BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. OELE te Goes. is hun bijgebleven, is sterker geworden naarmate hun ondervinding is gerijpt. De vrucht des levens is geen menschenhaat. En spreekt men soms van „gevaarlijke illusiën", ook die zijn er, wanneer zij in strijd zijn met de aanwijzingen van het gezond verstand, ge vaarlijker is het ze niet te bebben, en het allergevaarlijkst, ze bij anderen te vernietigen. Dat is een Mephisto-arbeid, waarop geen zegen kan rusten, en er kan geen treuriger inbeelding bestaan, dan de meening, dat men geroepen is daaraan de macht zijner overreding te wijden. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat de kleine schutsluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert, in verband met uit te voeren werkzaamheden, te beginnen met middernacht tusschen 28 en 29 dezer, tot nadere aankondiging, vermoedelijk gedurende 48 dagen, voor de scheepvaart gesloten zal zijn. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat de scheepvaart door de draaibrug over het zijkanaal van het kanaal door Walcheren, in den spoorweg nabij Arnemuideu, voor vaar tuigen, welke niet onder de gesloten brug kunnen doorvaren, zal gestremd zijn van middernacht tusschen 10 en 11 dezer tot uiterlijk middernacht tusschen 12 en 13 dezer. De heer J. Bakker, brigadier-titulair te Zierikzee, ontving bij de herdenking van zijn vijftig-jarigen rijks-dienst, van de brigade Zierikzee, Brouwershaven en Tholen een gouden bril, als geschenk, en daarna in de raadkamer der rechtbank, na toespraken door den president, mr. Cau, en den officier van justitie, mr. Engel- berts, een prachtig gouden horloge met inscriptie. Naar kei Duitsch. leem mij niet kwalijk, mijnheer, hernam aldt, maar ik hoorde mijnheer Donati itraks toch duidelijk zingen." lij vergist u". En toen, na eene pauze//Dat li zelf." kerkelijk Is u dan een vriend van ti een", antwoordde de ander, en hij voegde tzelend bij „Ik beu zijn bediende." 'ij verrast mij bepaald", riep Gillwaldt uit en toon van zulk een oprechte verbazing, dit laatste compliment op den bediende meer indruk maakte dan al de andere Ti- bediende was blijkbaar door de dwaling verwondering van dezen vreemden heer it aangenaam verrast. Zijn norsche gelaats uitdrukking maakte plaats voor een vrieudelijken glimlach, en hij knikte met eeu toestemmend gebaar, alsof hij zeggen wilde, dat menigeen in het leven niet die plaats innam, die hem van rechtswege toekwam. „Bepaald, gij boezemt mij belang in, waarde vriend, en daarom zou ik u willen verzoeken om een onderhoud van eenige minuten", ging Gillwaldt voort, terwijl hij den bediende een twintigmarkstuk in de hand stopte. Deze bekeek het goudstuk nauwkeurig, als om zich te overtuigen, dat hij niet droomde, stak het toen snel in den zak, opdat het Diet teruggevorderd zou kunnen worden, en vroeg toen met niet geringe verwondering „Wat wilt u dan eigenlijk „Ik wensch alleen eenige inlichtingen van u te verkrijgen." Waarover?" vroeg de bediende, nog meer verbaasd. „Over uw heer", De bediende wilde even nadenken, maar Gillwaldt liet hem daartoe geen tijd, want hij ging voort: „Wanneer gij in staat zijt mij de vereischte inlichtingen te geven, zullen nog slechts op het pad desgeuen, die weet, dat zij er zijnwie dat besef mist, gaat ze voorbij, maar krijgt ze niet te zien. Zoo is het ook met de verwachtingen, die we hebben van onze medemenschen voldoen zij er niet geheel aan, voor een groot deel toch zal dit afhangen van het vertrouwen dat wij in hen stellen. Menschen van hooge zedelijke waarde kunnen, wanneer zij het eind van een lang leven naderen, vele illusiën hebben zien verdwijnen, zich dikwijls teleurgesteld hebben gevoeld, maar het geloof in- en de liefde voor de menschheid een aantal goudstukken dit eerste volgeu". De bedieude dacht opnieuw na. Daar werd hem eene gelegenheid geboden om snel geld te verdienen. Van al wat hij van zijn heer wist was zijns inziens niets in staat om dezeu te benadeelen en zelfs wanneer dat het geval was, behoefde zijn heer toch niet te weten, wie over hem gesproken had en daarom zeide hij „Zult u ook tegeu niemand zeggen van wieu gij gehoord hebt, wat gij van mij wilt weten Daar ge.ef ik u mijn woord op". „Komt u dan maar biunen en zeg mij maar wat gij wilt weten", antwoordde de bediende terwijl hij Gillwaldt naar het salon bracht. Daar aangekomen, nam Gillwaldt in een ge- makke,lijken leunstoel voor den haard plaats en begc.n „Ik wensch alles van u te hooren wat gij, mij maar van uw heer weet te vertellen". „Is dat niet eeu beetje veel?" vroeg de be diende, zich in den tegenoverstaandeu leun stoel behagelijk uitstrekkende. „Ik begrijp u. Gij zult goed voor uwe moeite j beloond worden". De heer M. Bal, te Hansweert, verwierf te 's-Graveuhage de akte Fransche taal 1. o. en de heer M. A. Naerebout, van Breda, slaagde te 's-Hertogen bosch voor de hoofdacte. Voor het examen handteekenen slaagde de heer C. de Lange, leeraar aau de ambachtsschool te Amersfoort. OUD-VOSSEMEElt. Op de aanbeveling voor leden van het college van zetters zijn geplaatst de heeren C. A. Gunst en C. W. Snijder, welke aan de beurt van aftreding zijn op 1 Dec. a.s., en C. Westmaas en J. A. Dorst. SCHERPENISSE. Voor het examen van leerling-vroedvrouw te Rotterdam slaagde o.a. mej. L. van de Velde, alhier. THOLEN. Naar aanleiding van ons schrijven over den Bond van Staatspeusionneerir.g in de twee voorafgaande nummers van dit blad, kunnen we thans uieedeelen, dat alhier reeds zooveel „lk denk minder aan de moeite", antwoordde de bedieude met een sluwen glimlach, terwijl hij zijn beenen over de zijleuningen van den stoel legde. „Dat praten alleen geeft mij niet veel moeite, maar ik zou niet graag het in mij ge stelde vertrouwen beschamen, en dat verwacht u toch van mij". „Hebt gij dan gewetensbezwaren?" vroeg Gill waldt, die met genoegen bemerkte, dat de kerel heelemaal niet dom was en hem dientengevolge van meer nut kon zijn, dan hij te voren had durven hopen. „Juist", antwoordde de bediende. Gillwaldt nam uit zijn portefeuille een nieuw, klein bankbiljet van honderd mark, vouwde het laugzaam op en reikte het den bediende over, die het dadelijk greep, zoodra hij zich overtuigd had, dat het echt was, en het on middellijk in zijn zak stak. „Nu kunt u vragen wat u wilt!" riep hij verheugd uit. „Maar toe, zeg mij eerst even, wat gij zijt". „Ik beu gepensionneerd rechter-commissaris eu nu is mij door een particulier opgedragen onderzoekingeu te doen ten behoeve van een bijzondere zaak. Verder behoeft gij niets te weten,"

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1