N°. 1000. Zaterdag 30 Juli 1904. Twee en twintigste jaargang. EN II. C. POT, FEUILLETON. |Te laat ontdekt. „HOLLAND.' Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatiën. BINNENLAND. Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLIOEN GULDEN. Van onze berichtgevers. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT «mtllad, pijifl au it Manen m OBsterteclt, luiiiiT, aai. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ing.zonden stukken, enz. werden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan het bureau te T h o I n ot v66r DONDERDAGMIDDAG bi) onzen medewerker te lerseke. UITGEVER T H O L K N. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt alechta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. De Burgemeester der gemeente Tholen brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen, dat bij betn ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Be lastingen ter invordering is verzonden, het kohier no. 1 van de belasting op bedryfs- en andere in komsten voor het dienstjaar 1904/5, met uitnoodiging aan een iegelijk wien zulks aangaat, om na bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. Tholen, den 26 Juli 1904. Se Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. (Geen mensch meer oud en arm.j Komt ALLEN op! trekt mee ten strijd, Ten slrjd voor d' ouden dag; Wij eischen slechts rechtvaardigheid Voor cl' ouderdom, die armoe lydt; Geen Kerkeleuze, die ons scheidt Noch politieke vlag! Komt ALLEN optrekt mee ten strijd, En volg onf reine vaan t In naam van de Gerechtigheid Geëischt, dat niemand armoe lijd' Die oud, met angst den dag verbeidt Dat 't scheidingsuur zal slaan! Onder de vele vraagstukken van den tegen- oordigen tijd moet wel in de eerste plaats ■genoemd worden de vraagHoe zal de mensch, £ils hij den leettijd van grijze haren en ver akte krachten, den winter des levens, bereikt leeft het best voor artnoê gevrijwaard worden! Want er zijn talloos velen, die met angst den «derdom tegemoet gaan, uit vrees voor armoede Mn gebrekvooral zij die een nuttig eu arbeid en leven achter zich hebben en op hun ouden tg, als zij niet meer werken kunnen, te eer- voelig zijn om het brood der liefdadigheid te en en liever in stille armoede wachten op den iddenden Engel des Doods, üe toestand, dien wij dagelijks in onze om- iving aantreffen op alle plaatsen van ons land, niet alleen in strijd met het Staatsbelang, «ar druischt ook in tegen alle gevoelens van jQuianiteit. 'tls plicht van ieder, zoo lezen we op een 'ender, uitgegeven door een der levensver- li'] Duizenden mannen en vrouwen hebben zich reeds bij den ld voor Staatspensionneering aangesloten, waarvan het Hoofd- duur is gevestigd te Arnhem. Zij, die lid wenschen te worden Irvoegen zich aan het bureau van dit blad, waar alle ge- ■•"schte inlichtingen te bekomen zijn. Naar het Duitsch. IDen volgenden morgen, nadat brigadier Wagner avonds laat zijn bericht van den man met pels had gebracht, was Gillwaldt reeds legtijdig op. Stellig was de ontdekking, wie chloroform had gekocht, van gewichtzij gegronde aanleiding om hoop te voeden, den anderen kant kon die ontdekking ook niets uitloopen de zaak was toch niet eenvoudig als zij scheen er viel nog veel j te helderen, ja, eigenlijk eerst nog te ont- Jtken. |tn de eerste plaats had hij er in het geheel fn bewijs van, dat het fleschje op het tijdstip r den moord nit den trein was geslingerd of r" den moordenaar voor zijn doel was gebruikt, fj' zelfs aangenomen dat dit zoo was wat f'P hem dat al De drogist herinnerde zich, zekering-maatschappijen, om te zorgen dat hij zich voor de geldelijke aangelegenheden van den ouderdom gedekt heeft.; Zeer mooi gezegd, maar de plicht, al willen we gaarne erkennen dat hij bestaat, laat zich maar niet zoo gemakkelijk tot een daad omzetten. Zoolang niet ieder op zijn ouden dag ge waarborgd wordt voor ellende en gebrek, zoolang zal het pauperisme in onze maatschappij blijven voortbestaan. Maar de tijd is, zoo wij hopen, niet verre, dat „oud en arm zijn" tot de geschiedenis behoort eu wij allen, wie we ook zijn, moeten mee werken om dezen ideaalstaat zoo spoedig moge lijk tot werkelijkheid te maken. Want nietwaar, wij allen zijn zoo al niet recht streeks, dan toch middellijk in dienst van den Staat. En als wij nu steeds met ijver hebben gewerkt, dan is 't toch onze schuld niet, wan neer wij op den ouden dag niet meer in ons onderhoud kunnen voorzien. En vele ouden van dagen, die thans een droevig bestaan leiden, hoewel zij steeds gewerkt hebben, hoe weinig wordt aan hen gedacht De Staat verplicht zich om den maatschappe- lijken rijkdom te beschermen daarvoor roept hij zijn leden opwelnu, moet dan die Staat zich ook niet verplicht gevoelen om voor zijn oud geworden leden te zorgen? nOud en arm zijn". Kunt ge n 'iets vreese- lijkers voorstellen en vindt ge „oud en afhanke lijk zijn" misschien wenscbelijk Zou de spaarzaamheid onder de arbeiders niet toenemen wanneer zij uitzicht hadden op een klein pensioen Door eigen zorg een matig inkomen te ver werven, bijv. een halven gulden per dag, is voor het overgroote deel van ons volk beslist onmogelijk. Wanneer de Staat deze zorg op zich nam, zou hij het geheele Nederlandsche volk aan zich verplichten, leder zou dan meer wel gemoed arbeiden, verzekerd als hij zou zijn, dat de angst en zorg voor zijn ouden dag was weg genomen. En het bedelen van oude menschen, een afschuwelijk bedrijf in een welgeordende maatschappij, zal daardoor geheel ophouden, terwijl ook niet langer uit onkunde dubb'el zal gegeven worden aan hen, die hunne armoede op indrukwekkende wijze weten te vertellen en tentoon te stellen. De liefdadigheid zal dan meer tot haar recht komen, daar zij bij ziekte en rampen, die niet in verband staan met den leeftijd, meer afdoende kan helpen. Tevens zal de werkeloosheid ver minderen, omdat de concurrentie, die tegen woordig de ouden van dagen verplicht zijn de jongeren aan te doen, niet langer noodzakelijk is. Wordt vervolgd.) Bij Koninklijk besluit zijn benoemd in het bestuur van den Houwerpolder tot dijkgraaf de aan een klant een fleschje chloroform te hebben verkocht, maar daarom behoefde het nog juist dit fleschje niet te zijn. De man had vermoedelijk wel meer dan dit eene fleschje chloroform ver kocht. Aan den keten ontbraken nog vele schakels, die hij moest smeden om den schuldige te vatten. Vóór alles moest hij den man uitvinden, aan wien de drogist de chloroform had verkocht. Dat was nu verder niet moeilijk meerzijn spoor was te vinden door middel van zijn naam, den zanger Harold Donati. Dan inoest uitgemaakt worden, waar deze man ten tijde van den moord verblijf had gehouden, en of er ook omstandig heden waren, die voldoende termen opleverden om hem van den moord te verdenken. Oogenschijnlijk betrof het hier een zeer lagen moord met het oogmerk om te stelen. De moordenaar had beproefd het te Monte-Carlo gewonnen geld in zijn bezit te krijgen. Die man was alzoo hoogstwaarschijnlijk in den tijd voor de daad, óf een arme drommel geweest, óf een avonturier, die zich als een heer voordeed, maar in werkelijkheid slechts leefde van den buil, dien hij aan domme en onvoorzichtige heer M. G. van Stapele te Tholen en tot plaatsvervangend dijkgraaf de heer G. Bolier, Gz. te Scherpenisse. Hoofdkautoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50 jarigen leeftijd 7,5°/0, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 °/0 en op 70-jarigeu leeftijd 13,5 °/0 rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. VAN RIJ8SEL, te 1 holenP. M. v. D. ENDE, te Oud- VosmeerJ: GELDEll- BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. GELE te Goes. IERSEKE. Er is hier een geziü, dat, behalve uit man eu vrouw, uit 7 kinderen bestaat, van welke de oudste drie leerplichtig zijn. Deze kwampn dan ook altijd trouw school, maar in Maart overleed een 'n paar jaar oudere dochter die '-ieder in het huishouden behulpzaam was. Nu werd het oudste der kinderen, een meisje van bijna 13 jaar, thuis gehouden. Doch na de gebruikelijke aanzegging, dat de administratieve behandeling der overtredingen was afgesloten, zond de vader, die liefst niet met den straf rechter in aanraking wenscht te komen, Dinsdag bedoeld meisje weer naar school. Als men nu weet, dat het oudste der vier niet schoolgaande kindereu nauwelijks 4 jaar is en de jongste twee respectievelijk een paar maanden en ongeveer l1^ jaar, dan is het duidelijk, hoe moeilijk de moeder, die bovendien niet sterk is, de hulp van het meisje kan ont beren. En vandaag (Dond.) ondervond zij reeds het gemis van oppas over hare kleine wichten een werd bezeerd door een omvallende tatel en twee andere kwamen nat thuis, zij hadden in een gelukkig niet diepen put gelegen. Is liet wonder, dat de vrouw van schrik en radeloosheid flauw viel Toch kwam het meisje 's namiddags weer naar school. Voorwaar een moeilijk geval, om trouw te blijven aan de wet 1 't Is waar, de vader ver dient een vast, een betrekkelijk flink weekloon (9 of 10 gld.) zoodat bezwaarlijk armoede kan gepleit worden, maar daarvan moeten ook 9 menschen leven, een bewaarschool is er niet, en nu is het maar de vraag of er genoeg over schieten kan, om vrouwelijke hulp in huis te halen. inenscheu afhandig maakte. Dat was een type dat volstrekt niet zeldzaam voorkwam, en ge makkelijk en met kans op succes was op te sporen. Maar bij dat alles moest de grootste voor zichtigheid in acht worden genomen. De kerel moest er geen vermoeden van hebben, dat hij verdacht, in het oog gehouden of achtervolgd werd. Aangezien er drie maanden waren ver kopen sedert den moord, zonder dat hij ergens was lastig gevallen, zou hij zich vermoedelijk weer geheel en al veilig gevoelen, minder op zijn hoede en daarom gemakkelijker te vatten zijn. In ieder geval stond het bij Gillwaldt vast, dat hij eerst een persoonlijk onderhoud met Harold Donati moest hebben, om daarna uit voerig onderzoek te doen naar diens karakter en vroegere levensomstandigheden. De man, dien de brigadier Wagner gisteravond had gesproken, geleek weliswaar niet precies op de beschrijving, door den hotelhouder te Monte-Carlo en door Gillwaldt'a Erauschen collega gegeven, maar deze Donati kou toch wel medeplichtig zijn aan den moord of minstens met de nadere bijzonderheden bekend zijn De leerplichtwet is hoogst nuttig, maar al is zij er niet minder om zij kan wel eens hard zijn. ST. PHIL1PSLAND. In de Donderdag jl. gehouden Raadsvergadering werd voorloopig vast gesteld de rekening over 1903 in ontvang op 114673,43 en in uitgaaf op f 14655,415. Alzoo met een goed slot vau f 18,(Jl5. Voorts werd nog opgemaakt eene voordracht voor de benoeming van twee leden van het College van Zetters, waarop voorkomen de heeren P. v. Dijke, J. Dorst (aftredende leden), F. C. Geense en C. Clarisse. In navolging vau andere gemeenten hebben Vrijdag jl. de kinderen der hoogste klassen van de school in den Anna Jacobapoider, van de door hen bespaarde centen, een reisje ge maakt naar Rotterdam. STAVENISSE. In de Woensdag 11. alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad werden de geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid, den heer C. L. Dorst, onderzocht en goedgekeurd, zoodat tot zijn toelating besloten werd. Als lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer A. J. Steendijk. Aangeboden werd de gemeeute-reke- ning over 1903, terwijl er afwijzend beschikt werd op eenige reclames hoofdelijken omslag. In eene eveneens Woensdag alhier ge houden vergadering van den dijkraad der water- keering van het calain. waterschap „Stavenisse" eu den calam. polder „Oud-Kempeushofstede", werd besloten tot wijziging der begrooting, in zake een post vau f 209,voor een adsistent- waterbouwkundig ambtenaar aan den Oud-Kem- penshofstedepolder. Op het verzoek van den heer J. de Brée uit Terneuzen, om vrijstelling van opgelegde boete werd afwijzend beschikt. Op een dergelijk verzoek van de heeren P. vau Bezuijeu te Scharendijke en J. Lindenberg te Wemeldiuge werd gedeeltelijk goedgunstig beschikt. De borg tocht van den Secretaris-Penningmeester voor beide polders werd goedgekeurd, en de oude borgtocht voor het waterschap „Stavenisse" werd opgeheven. Er werd nog besloten voor 1)02.peilbehoeften aau te schaffen (dijkvak Uud-Kempeusholstedepolder.) I HOLEN. In de Dinsdag 11. gehouden ver gadering van ingelanden van het waterschap „de Vrije polders onder Tholen" sprak de voorzitter een waardeerend woord ter nage dachtenis vau het overleden bestuurslid, den heer 1. vau Gorsel. Daarna werd ter voorziening in deze vacature, de volgende voordracht voor gezworen opgemaaktNo. i de heer A. M. Geluk, no. 2 de heer 1. vau 't Hof) uo. 3 de heer J. M. Wagemaker. Vrijdagavond was de 12-jarige A. D. aan het baden in de Eendracht, toen hij plotse ling in de sluis, vau de oesterpul van de firma Wagtho wegzonk. Op het hulpgeroep van altijd in de veronderstelling, dat Donati juist de chloroform had gekocht, waarmee Karei Förster was vermoord. „In ieder geval moet ik hem zelf zien, om mij daaromtrent een oordeel te vormen", zeide Gillwaldt bij zichzelf. „Ik kan dan dadelijk zien of ik met een eerlijk mensch of met een schurk te doen heb. Heeft deze man een moord op op zijn geweten, dan zal ik dat wel duidelijk op zijn gezicht lezen. Ik elk geval wil ik hem eens nauwkeurig opnemen". Toch scheen Gillwaldt niet veel haast te maken. „Als een echt tlieatermensch zal deze Donati vermoedelijk laat opstaan", dacht hij, en daarom ging hij eerst wat couranten van de laatste dagen lezen, om te zien of hij daarin ook iets omtrent Donati kon vinden, en hij was zeer verheugd, in een critiek omtrent de nieuwe operette te lezeu, dat die voortreffelijke baszanger nu juist, na een lange afwezigheid, weder te Berlijn was opgetreden. Peinzend legde Gillwaldt de courant weder neer, .want deze ontdekking scheen hem toe van groot gewicht te zijn voor zijn verder onder zoek. Hij keek op zijn horloge en daar het nog

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1