e laat ontdekt. N°. 999. Zaterdag 23 Juli 1904. Twee en twintigste jaargang. EN EK J. M. C. POT, jit nummer bestaat uit 2 bladen. de weide na de eerste snede. FEUILLETON. !2) BINNENLAND. Van onze berichtgevers. RSEKSG THOOLSGHE COURANT, iitniail piiji au it inlaipi Tan oesterteel!, laiibaii, mz. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan li bureau te T h o I e n ot v66r DONDERDAGMIDDAG bi| onzen medewerker te lerseke. UITGEVER T H O L E N. Advertcntiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt alecjtte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Is te hopen, dat de tijd achter ons ligt, nn de weiden en graslanden niet bemest lentocb vrees ik, dat er hier en daar nog landbouwers gevonden worden, die het zonde en veel geld uit te geven voor de bemesting rerzorging der weiden. Veel geld is ook noodig, want de kunstmeststoffen, die de landen in de eerste plaats noodig hebben, niet zoo duur. Maar bemest moeten de len worden en wel oin verschillende redenen, de eerste plaats om den landbouwer te zien, dat hpt geld, dat aan kunstmest uitgegeven dubbel en dik terugkomt t inderdaad nergens ziet men zoo duidelijk rcrmeerdering van deu opbrengst als op de Doch niet daarom alleen eischt het gras ïesting. De weideplanten moeten niet alleen ïare opbrengst, maar vooral in hare hoedanig- verbeterd worden. Vooreerst moet het aantal (euaamde zure grassen verminderd en dat zoete grassen vermeerderd worden. Ten Ie moet het aantal klavers in behoorlijke louding gebracht worden tot de grassoorten, derde moet in 't algemeen aan alle weide den een hoeveelheid aschbestanddeelen gegeven den, waarvan het voornaamste is phosphorzure leze aschbestanddeelen zijn noodig, zijn on- leerlijk voor de beenvorming der dieren, zich met de opbrengsten der weiden voeden, in de eerste plaats voor kalveren en koeien, beenderen toch bestaan voor een groot deel phosphorzure kalk. Hoe zullen de diereu stof krijgen, als het niet is door de asch- auddeelen van het voer. Alzoo inoet er de eerste plaats ook phosphorzure kalk aan weiden gegeven worden. In welken vorm lever kan weinig getwist worden. Het thoinas- iphaat is de goedkoopste meststof, die de SDgde voedingsstof bevat. Doch daarom niet is zij de meest gewenschte. Ook en jZJral om haren kalkachtige» aard (ik bedoel scben of alkolischen aard voor hen, die dat )Vi rijpen.) Waarom wordt er in ons land tegen- I] rdig zooveel kalk op de weiden gebruikt? dat de boereu bij ervaring weten, dat de van «re zuurachtige neiging onzer weiden daar- tegengegaan wordt. Diezelfde werking doet masslakkeumeel. De meeste boeren hebben ondervonden, zullen dan ook nooit super- sphaat, maar altijd slakkenmeel op de weiden sgeu. De tijd, waarin het slakkenmeel op de len gebracht wordt, is niet beperkt tot het ar of het voorjaar. Er is geen enkel geldige ta, waarom we niet telkens, als we het voor voeding der planten geweuscht acbteu, het keumeel in den bodem zouden brengen, aueer de eerste snede der hooilanden is [gevoerd, en et dus heel wat phosphorzure uit den bodem verdwenen is, wanneer Naar het Duitsch. len volgenden morgen, toen Edward nog eens voorval van den vorigen avond overdacht, ,in hij tot het besluit, dat de gelijkenis met touw Orlow, die hij iu de vreemde dame iade gezien te hebben, slechts een product ziju eigen koortsachtige verbeeldingskracht geweest zijn. De lange wandeling had hem alleen opgelrischt maar ook lichamelijk uoeid, zoodat hij thuis gekomen, onmiddellijk een vasten en laugdurigen slaap viel, des igens eerst laat opstond en zich toen gezond wel gevoelde. Aan de ontbijttafel nam hij Ier den brief vau zijn oom met de photO' phie ter hand, stak ze beide in den zak en ig toen naar zijn atelier. Onderweg dacht hij voortdurend aan de be- waarschijnlijk nog genoeg stikstof en kali in den grond zal zijn, dan is het b.v. een uitstekende gelegenheid, om per H. A. 3 a 400 K.G. slakkenmeel uit te strooien, dus ongeveer een baaltje per gemet. Noemenswaardige kosten zijn dat niet en de grasopbrengst zal aanmerkelijk grooter worden. Alle boeren hebben belang bij krachtig gras, rijk aan phosphorzure kalk. Dat is in het belang van hun veestapel. Vooral het jonge vee dat vaak met dit gras gevoerd wordt, heeft behoefle aan deze beenderen-vormende voedingsstof. Al is het misschien nieuw, wat ik voorstel, probeeren kan men het licht. V. Wat wel haast te verwachten was, men geraakt zoo langzamerhand vertrouwd met de politiek van den laatsten tijd, is het besluit tot ontbinding der Eerste Kamer door H. M. de Koniugiu bekrachtigd. Alsnu wordl de Eerste Kamer den 23steu Juli a.s. outbonden, gelijktijdig met de sluiting der tegenwoordige zitting, terwijl de verkiezing zal plaats hebben op Woensdag deu 3den Augustus e.k. Te dien einde worden alsdan de Staten in de verschillende provinciën in buitengewone vergaderingen bijeen geroepen. I)e eerste samenkomst der nieuwe. Kamer zal plaats hebben op Dinsdag 20 September 1904. Tot het nemen van dit besluit is geen lange tijd gebruikt. Donderdag jl. werd het hoo^i - onderwijs ontwerp door de Eerste Kamer af gestemd, na afloop dier vergadering kwamen de ministers ten huize van Dr. Kuijper bijeen Vrijdag begaf de premier zich naar het Loo Zaterdag werd de voordracht van den raad van Ministers tot ontbinding opgemaakt en Dinsdag jl. werd het ontbindingsbesluit door Hare Majesteit onderteekend. Wat te denken van een dergelijke overijling in deze gewichtige zaak. Nog nooit dan bij eene Grondwetsherziening is de Eerste Kamer ontbonden, terwijl toch de reden tot ontbinding zoo nietig is. Wat verder gebeuren zal, is niet te voorspellen. Veel zal afhangen van de opkomst der leden van de Prov. Staten. Naar men meldt is door den minister van Binnenlandsohe Zaken, als voorzitter van den ministerraad, een onderzoek gelast inzake de schending van het geheim, die tot de publicatie van het bekende communiqué omtrent het voor stel aan H. M. de Koningin, tot ontbinding der Eerste Kamer aanleiding gaf. Bij Kon. Besluiten van 20 Juli is benoemd tot Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië luitenant-generaal J. B. van Heutz. PROVINCIALE STATEN. In de Zomervergadering van de Provinciale Staten van Zeeland werden onder andere ook behandeld voorstellen voor het verleeuen van subsidie voor den wagendienst van ïholen stelling van zijn oom, maar hij wist op dat oogenblik geen enkel bekwaam portretschilder, op wien men zich geheel kon verlaten en aan wien hij de bestelling kon opdragen. Telkens zeide hij bij zichzelf, dat geen enkel kunstenaar van naam deze bestelling op zich zou kunnen nemen, omdat het weergeven van een werkelijk levendige gelijkenis te zeer van het toeval zou afhangen, waar slechts eene photographie en eene persoonsbeschrijving als grondtrekken van het schilderij konden dienen. Ja, als hij een schilder kon vinden, die den overledene nog Lij zijn leven had gekend, dan zou hij alle bezwaren te boven zijn maar Karei Pörster had helaas I bijna in het geheel niet in kunstenaarskringen verkeerd, zoodat op zulk een mogelijkheid bijna niet te rekenen viel. Nog altijd hierover nadenkend, kwam Edward in de nabijheid van zijn atelier. Daar het een buitengewoon schoone en heldere dag was, be sloot hij zoo lang mogelijk aan het werk te blijven. En zoo was dan de schemering reeds bijna aangebroken, toen hij in opgewekte stem ming het penseel neerlei. Juist was hij voor nemens te vertrekken, toen er op de deur werd St. Maartensdijk, en van Wolphaartsdijksche veerGoes. Van beide voorstellen bracht het lid Hollestelle verslag uit. Beide verzoeken werden ingewilligd. Aan den wagendienst tusschen Tholen en St. Maartensdijk werd een subsidie van f 300.aan die tusschen Wolphaartsdijksche veer en Goes een van f 250.- toegestaan Tevens werden in die vergadering behandeld voorstellen tot het verleenen van rentelooze voor schotten voor wegsverbeteringen aan de polders Oud-Keinpenshofstede en Stavenisse. Ook om trent deze voorstellen bracht het lid Hollestelle het algemeen verslag uit, dat in betrekking tot de aanvraag door ingelanden van Oud-Kempens- hofstede luidde Voor een lid van een der afdeelingen werd opgtmerkl, dat een aangevraagd renteloos voorschot voorj de helft in te willigen is een in den laatsten tijd. toegepast beginsel voor wegen van meer onder geschikt belang. DU is dus regel geworden, en hierin is te berusten, ook omdat geen regel bestaat zonder -uitzonderingen. I Wanneer men de volgende aanvraag vergelijkt niet deze, dan kan allicht neiging ontstaan, om aan ingelanden van Stavenisse eene grootere male van' bescheidenheid toe te kennen dan aan die van hei naburige Oud Kempenshofstede, 't geen toch stellig wel niet. het geval zal zijn. De toe standen in de beide polders loopen te zeer uiteen, om aan die gedachte recht van beslaan te geven. 'rn Stavenisse geldt het de begrinding van twee gedeelten van ondergeschikte polderwegen ten koste van een aanzienlijk waterschap met gunstige draag kracht in Oud-Kempenshof stede, betreft het daarentegen een kostbaarder begrinding van een hoofdweg, levens leidende naar Moggershil, voor rekening van een betrekkelijk kleinen polder met zwakker draagkracht. liekening houdende met een en ander en met de omstandigheidwaarin de polder verkeert door diens calamiteus-verklaring, had dat lid gaarne gezien, dat men hier met eene uitzondering op den regel had te doen gehad en het geheele voor schol ware toegestaan en dat te meer, wijl bij het tegendeel vrees bestaat voor het niet totstand komen van die ook hier zoo gewenschte verbetering T)e uitkomst der beschouwing in deze afdeeling was, dal zeven leden waren vóór het voorstel van (iedepuleerde Stalen, terwijl vier leden zich hunne slem voorbehielden. In de beide andere afdeelingen gaf hel voorstel geene aanleiding tot opmerkingen. llesumecrende blijkt, dat 33 leden waren vóór het voorstel van Gedeputeerde Staten vier leden behielden zich hunne slem voor." Bij de daarop gevolgde discussiën werd het verzoek van ingelanden van Stavenisse, houdende aanvraag om de helft der aanlegkosten van de begrinding, ingewilligdhet verzoek van in gelanden van Oud-Kempenshofstede, om het geheele bedrag hunner uitvoeringskosten, werd ook hier slechts voor de helft toegestaan, on- geklopt en de stem van de binnentredende hem op vroolijken toon toeriep „Wat nog aan het werk „Is u het, juffrouw Orlow? Ik ben klaar en was juist bezig, mijn werk van vandaag te be- oordeelen". „Ook daarvoor wordt het te donker. Ik heb juist koffie gezet wiltu niet even bij mij komen en een kop koffie mee drinken „Gaarne," antwoordde hij, zijn peuseelen in een glas water stekende en zijn palet wegleggende, en toen volgde hij haar door de gang naar haar weelderig ingericht atelier. De met rose schennen bedekte lampen waren reeds aangestoken, een helder vuurtje knapte in den haard en de damp uit een glimmenden bouilloir vulde het vertrek. Een klein koffieserviestafeltje eu terwijl Emilie twee kopjes inschonk, merkte zij op schijnbaar onverschilligen toon op „Ik voelde mij vandaag in een bijzonder goede stemming om te werken. Ik heb in lang niet zoo goed geslapen als van nacht. Mijn moeder is meestal zeer ziek, zoodat ik des nachts dik wijls moet opstaan, om haar te helpen verplegen, maar van nacht heeft zij mij geen enkele maai danks de voorstellen tot inwilliging van het aangevraagde in zijn geheel of tot een nader daarbij komend bedrag door de heeren Van der Lek de Klercq en Bolle, met steun van deu heer Tichelman en anderen. 1ERSEKE. In de Maandagavond alhier ge houden vergadering van den varkenshond „Voorzorg" kwam ter tafel en werd besproken een verzoekschrift van ingezetenen aan den raad, tot het aanstellen van een keurmeester van vleesch en visch. Het werd door alle aan wezigen geteekend. Voorts werden tot vice- voorzitler benoemd de heer M. Lindeubergh en tot commissaris de heer J. van der Have. De Zangvereeniging „Excelsior" zal op Woensdag-kermis een rijtoer naar Ellewoutsdijk doen, en de bakkersvereenigiug maakt op 28 dezer een tochtje naar Dordrecht en Rotterdam. ST. MAARTENSDIJK, 21 Juli. De veemarkt op heden was niet druk bezocht. Er waren slechts aangevoerd 13 stuks rundvee. De handel was als eeu gevolg van deu geringen aanvoer ea de schraalheid der weiderij, miniem - er werden verkocht 2 oude koeien voor de prijs van f 90.- h t 100.-. OUD-VOSSEMEER. Vorige week Vrijdag zijn 66 leerlingen der O. L. S. per tram naar Antwerpen geweest, waar o. a. werden bezocht de Beurs, de Lieve-Vrouwe Kerk, de haven werken aan de Schelde, de voornaamste pleinen eu standbeelden enz., wat, dank zij het bereid willig geleide van deu secretaris der Antwerpsche onderwijzers-vereeuiging, betrekkelijk niet veel tijd kostte. Ook was door dien heer gezorgd voor een plaats waar „geschaft" kon worden en ook dit voldeed, naar den kostendeu prijs afgemeten, uitmuntend. Het slot was, dat eeu bezoek werd gebracht aan deu Dierentuin en het laat zich begrijpen, dat dit het aan- trekkiugspunt voor allen was. De terugreis werd aanvaard en het muziekgezelschap haalde de jeugd iuvoor de leerliugeu is het bepaald een onvergetelijke dag. Er is een tweede jachtopziener aangesteld in de jacht ondei' deze gemeente, n.1. C. J. Boogaart te Grauw, welke voortaan met M. van Gorsel het terrein vau den lieer Volker vau Soelen te Vooist moet bewaken. STAVENISSE. Maandag is met goed succes en onder begunstiging van prachtig weer en getij aan het dijkvak Oud-Kempenshofstede gezonken een zinkstuk van 117 bij 2U Meter, op een diepte van 3 a 3(1 Meter beneden laag- water. 5 groote steenschepen, inhoudende circa 700 ton met 7 hoogaarzen en 1 bakschuit met 130 man kwamen hierbij te pas. Nog 39 scheepston steen zal voor de na- bestorting noodig zijn. Het iu 1881 begouueu gestoord, zoodat ik onafgebroken van tien uur 's avonds tot van morgen acht uur heb geslapen. Denk eens aan tien uur onafgebroken ge slapen I Daarom voel ik mij vandaag ook zoo friscb en had ik zoó'u lust iu mijn werk als ik iu langen tijd niet heb gehad." Wanneer bij Edward nog eenige twijfel ware overgebleven aan de onjuistheid zijner ver onderstellingen ten opzichte van zijn avontuur van den vorigen avond, dan zouden deze woorden hem volkomen van zijne dwaling hebben overtuigd. Wat heett u vandaag gedaan vroeg hij. „Ik heb het portret gemaakt van een kind, dat den geheelen morgen als model voor mij beeft gezeten. Ziet u maar, is liet niet een aardige jongeu Eu daarbij hield zij het paneel bij het lamplicht eu toonde hein de schets van een blonden jongen met roode wangen. Edward bekeek en bewonderde de schets ze was bepaald mooi en getuigde van talent. Toen schoot het hem plotseling te binnen, dat hij de bestelling vau mevrouw Förster aan baar zou kunnen geven, en hij verbaasde zich er over, dat hij daar niet eerder aan bad ge dacht.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1