:i vsttllil, pvijl aai Ie Mam fan oEsterteelt, Mint, bh 3: 997. Zaterdag 9 Juli 1904. Een en twintigste jaargang. EN e laat ontdekt. J. B. C. POT, nummer bestaat uit 2 bladen. "jjinstmest in den stal of op de 'e I vaalt. FEUILLETOM. BINNENLAND. ONDERWIJS. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. 'dn IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT, «t Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, per drie maanden, franco per post 65 cents. Iir het buitenland 90 cents. «gezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseko. UITGEVER Tnot E N. Advertentiën van I tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebraoht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. weinig gebruikelijke en toch zeer ge lijke en in vele gevallen ook doelmatige om sommige kunstmeststoffen, met name niet en het superphosphaat (of het super- aatgips) op den akker te brengen, is, deze reeds in den stal of op de mestvaalt leu stalmest te vermengen. Nieuw is deze Ir niet, want Wolft' schreef in zijn bekend jDüngerlehre" reeds daarover, zegt ongeveer bet volgende „Wanneer leent, dat het noodzakelijk is, den bodem ipoedig mogelijk een grootere hoeveelheid geven, dan kan dit, zonder nadeel voor olgend gewas, op de volgende wijze ge len Men breugt de kalizouten niet direkt it land, doch vermengt ze onder het lang hand bijeenverzamelen van den stalmest lede, terwijl men van tijd tot tijd een van humusrijke aarde er over uitstrooit, nor wordt bij het uitstrooien en onder- ia van den stalmest een zeer gelijkmatige ■eiding der kalizouten inden grond mogelijk .kt en men verkrijgt tevens het niet geringe il, dat de ontleding van den stalmest bij lurige bewaring in de mestvaalt langzamer leer gelijkmatig plaats vindt en tevens, dat ich vormende ammoniak in den mest zoo imen mogelijk bewaard wordt. In dit opzicht n de Stassfürter Kalizouten op dezelfde als het gipsde ruwe Kalizouten zijn voor loei in 't bijzonder aan te bevelen. Men {■verder voor dit doel gips met de Kalizouten lengen, of ook een mengsel met behulp van de kalk op de volgeode manier bereiden neemt op 100 K.G. Kaïniet 3040. K.G. gebrande kalk, die van te voren-tot een der gebluscht is, en bevochtigt bet mengsel, ijl men het goed dooreenmengt, met water, eenige dagen wordt de massa fijn gemaakt, met droge aarde vermengd en dan alles een zeef gewerkt. Het zoo bereide poeder iit men over den mest in den stal of in de Ivaalt." laar aanleiding van de „Untersuchungen den Stalmist" van Dr. Holdefleiss, voeg ik n nog het volgende toe Wil men mest bereiden, die snel, krachtig munddellijk werkt, maar waarbij het minder lomt op rijkdom aan koolstofhoudende, voor kumusvoruiing dienende, stoffen, b.v. voor gebonden, maar hurausrijken bodem, dan idekking met aarde bet doelmatigst. Wil men een mest, die eveneens snel en liddellijk werkt, doordien hij reeds een zekere eelheid salpeter bevat, maar die bovendien it is aan organische humusvorinende stoffen, dus doeltreffend voor een tragen, zwaren Naar het Duilsch. '1) lillwaldt spoedde zich onmiddellijk naar den ;ist, die hem naar zijn kantoor achter den vel bracht en hem in korte woorden ver- 1de wat hem bekend was. 'e beschrijving van den man, die de chloroform gekocht, kwam geheel overeen met het lalement van het individu, dat naast Karei her te Monte-Carlo aan de speeltafel had 'ten. Gillwaldt's hoop steeg nu was hij lelijk den man op het spoor, dien hij. zocht, bad hij dat spoor maar eenmaal, dan zou slechts een quaestie van tijd zijn om den ordenaar te vatten. Bij was er zich wel degelijk van bewust, dat omstandigheid, dat iemand een flesehje chloro- heeft gekocht, hem nog niet tot een 'ordenaar stempelt, en dat er vele menschen humusarmen grond, zoo bereikt men zijn doel het best door superphosphaatgips als conser- veeringsmiddel te gebruiken. c. Heeft men daarentegen een lichten zeer werkzamen grond, waarop een snelwerkende mest te spoedig verteerd zou zijn, wil men daarop mest, die niet zoo spoedig wordt om gezet en bovendien nog veel organische stoffen bevat, welke ter vorming voor dezen grond zoo nuttigen humus kunnen dienen, dan is het conserveeren van den mest met een halizout het meest gepast. d. Om te voorkomen, dat het vee aan het ingestrooide zout lekt, als dit in den stal ge strooid wordt, is het wenschelijk dit strooien te laten geschieden, onmiddellijk vóórdat het vee nieuw stroo ontvangt. Een gelijke voorzorgs maatregel kan noodig zijn, als er vee op de mestvaalt loopt en het zout hiejrover gestrooid wordt. Jan van de Mark. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Juli jl. bevorderd tot opzichter van den Rijks waterstaat der 1ste klasse, de heer N. Visser te Tholen. Voorts zijn nog bevorderd tot opzichter van den Rijkswaterstaat der 3de klasse de heeren J. P. de Vries te Petten en W. A. Dormaar, Pz. te Crêveeoeur, thans 4de klasse. Bij Kon. beslnit is, boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 45 der onderwijswet, eene subsidie verleend o.a. aan de gemeenten Rilland Bath ad f 1300 en Waarde ad f 400, Provinciale Staten van Zeeland. De avondzitting der Slalen van Zeeland, Dinsdag 11. werd bijgewoond door 41 leden en den griffier. Na onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwgekozen leden, wordt, op advies der daartoe benoemde cornmissiën, tot hunne toelating be sloten. Zij leggen in handen des voorzitters de bij de wet vereiscble eeden af en nemen daarna zitting. Omtrent het ingekomen bezwaarschrift uit het district Tholen, inhoudende de klacht dat een eandidatenlijst is Rondgegaan, vóór dat die lijsten ter secretarie verkrijgbaar waren gesteld, en dat bovendien op die lijst een naam is door gehaald, was de commissie van oordeel, dat die klacht ongegrond is en bovendien deze aan gevallen lijst buiten beschouwing kan blijven, omdat de candidaten, daarop voorkomende, ook zijn gesteld op andere, in alle opzichten aan de voorschriften der wet voldoende, lijsten. De vergadering is het hiermede eens. Vervolgens herinnert de voorzitter aan de diensten, als lid der Staten bewezen door de hh. Van der Have, Kakebeeke en Bolier. De verschillende voorstellen van Gedeputeerde rondliepen, op wie dezelfde persoons-beschrijving van toepassing was, maar toch had hij de vaste overtuiging, dat het deze man was, die Karei Förster het leven had benomen. „Hun naam en adres zijn u zeker niet bekend?" vroeg Gillwaldt. ,/Neen maar zij moeten hier ergens in de buurt wonen. Tot Augustus toe kwamen beide heeren dikwijls in mijn winkel, verklaarde de drogist, en bijna altijd met hun tweeën. Maar tot gisteren toe, toen de grootste der twee alleen kwam, heb ik hen niet meer hier gezien". „Hoe jammer dat gij er niet aan gedacht hebt, den man te laten volgen." „O, hij zal stellig wel terugkomen en dan zal hij misschien ook zijn vriend wel meebrengen", meende de drogist. //Hoogstwaarschijnlijk. Er zijn al drie maanden verloopen sedert den moord. Wanneer die twee daaraan schuldig zijn, dan zullen zij denken, dat de moord na al lang vergeten is en dat de politie hare. nasporingen heeft gestaakt. Zij zullen zich dientengevolge veilig achten en tot hunne vroegere levenswijze terugkeeren. Nu, wij zullen Staten worden naar de afdeelingen verzonden en de volgende bijeenkomst bepaald op Woensdag 6 Juli des voorin. 10 uur. In die vergadering werden herbenoemd als leden :van het Gedeputeerde college de heeren J. A. van Rompu, M. de Jonge, Jz., P. F. Fruijtier en W. A. graaf van Lijnden en als lid der Staten bedoeld bij art. 89 der provin ciale wet, de heer mr. A. A. de Veer. Na splitsing der vergadering in drie af deelingen, wordt besloten, de eerstvolgende zitting te houden op Vrijdag 15 Juli e.k., des voormiddags te 10 uren. Van zekere zijde wordt, om licht te be vroeden redenen, met voorliefde het gerucht verspreid, als zou het plan tot oprichting van een „neutraal" krankzinnigen-gesticht voor Zeeland en Noord-Brabant zijn of worden op gegeven. Ons is verzocht dit bericht ten stelligste tegen te spreken. Er wordt aan zulk een voornemen in 't geheel niet gedacht. Zelfs al mocht een enkele voorstander van het plan zich terugtrekken, dan nog blijven er van hen, die het initiatief tot zulk eene stichting namen, nog mannen genoeg over, die het plan met kracht en ijver zullen doorzetten. Midd. crt. De heer J. E. van der Slikke, hoofd der openbare lagere school te Hansweert, komt voor op de voordracht ter benoeming van een hoofd der openbare lagere school F op het eiland te Vlissingen. IERSEKE. In Juni werden op het telegraaf kantoor behandeld 341 telegrammen, waarvan 266 ontvangen en 135 verzonden. Op de postspaarbank werd ingelegd f 5237,443, en terugbetaald f2667,23. Uitgereikt zijn 7 nieuwe boekjes. Donderdag 1.1. deden eenige leerlingen van school 2 een reisje naar Middelburg en Vlissingen, in welke steden de voornaamste merkwaardigheden bezichtigd werden. De kinderen genoten volop en waren hoogst voldaan. De reiskosten konden, dank zij het goedkoope tarief voor schoolkinderen toegestaan, meer dan voldoende bestreden worden uit geringe spaar penningen, 2 en 1 cent per week. ST. MAARTENSDIJK. De collecte voor den gewapenden dienst in de Nederlanden, onlangs alhier gehouden, heeft bedragen f 18.50. OUD-VÖSSEMEER. Vrijdag 15 Juli zullen waarschijnlijk de leerlingen, behoorende tot het 5e en 6e leerjaar der o. 1. school een reisje maken naar Antwerpen, waarvoor ongeveer een zien." „Wat is u dan van plan «Ik .zal een mijner ondergeschikten, den brigadier Wagner, dien ik zelf heb opgeleid, en op wien ik mij geheel kan verlaten, bij u zenden, opdat hij, zoodra een van de twee zich in den winkel vertoont, hem kan volgen. Gij zult ze hem wel duidelijk aanwijzen, zoodat geen ver gissing mogelijk is, en dan zal hij hen niet weer uit het oog verliezen. Maar aangezien het niet zeker is, dat zij terugkomen, zal ik in- tusschen hier overal in den omtrek rmidwandelen, om te zien of ik hen niet toevallig tegenkom. Gij moogt er intusschen met niemand over spreken. Door de geringste onvoorzichtigheid uwerzijds kon de moordenaar ontsnappen. Ver geet niet, dat de zaak voor u zelf eeu onaan gename wending kan nemen, wanneer gij niet medewerkt, en zwijgen is niet zoo moeilijk het zou goed zijn, als er in de wereld wat meer werd gezwegen, dan zou er minder ellende wezen". „Gij kunt n geheel op mij verlaten", verzekerde de drogist op stelligen toon. Daarna begaf de ex-rechter-commissaris zich jaar door hen gespaard is. Mocht blijken, dat men aan het bespaarde te kort komt, dan zullen de onderwijzers zeker bij de meest gegoeden niet tevergeefs aankloppen. Het steeds stijgende bevolkingsgetal doet ook behoefte aan meerdere woningen gevoelen waar dit jaar reeds eeu vijftal nieuwe zijn bij gebouwd, is thans een begin gemaakt met nog een twaalftal. Aan Belgische vlashandelaars is onder deze gemeente verkocht voor f160.- per ge met, waarlijk wel een prijs waarvoor gezaaid kan worden. Men schat de uitgestrektheid vlas onder deze gemeente liggende, op circa 200 gemeten. SCHERPENISSE. Op het hulpkantoor alhier werd in de maand Juni met 41 inlagen een bedrag van f 2572.05 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd en aan 15 inleggers een bedrag van van f 622.60 terugbetaald. In dezelfde maand werden 78 telegrammen behandeld t. w. 42 ontvangen en 36 verzonden. STAVËNISSE. In het 2e kwartaal dezes jaars werd alhier in de Rijkspostspaarbank in gelegd in 96 inlagen f 4959,50, terwijl er 39 terugbetaliugen tot een badrag van f4287,99 plaats hadden. Er werden 6 nieuwe boekjes uitgegeven. Door het Rijktelefoonkantoor alhier werden in het 2e kwartaal verhandeld 651 berichten, nl. 371 verzonden en 280 ontvangen. In 1903 waren deze cijfers 818, 436 en 382 en in 1902 bedroegen ze 550, 250 en 300. THOLEN. Maandag jl. was een drietal jongens in de haven aan het spelevaren. Een der jongens viel overboord. Gelukkig dat spoedig hulp kwam opdagen, anders was het ongeluk minder goed atgeloopen, daar nu de jongen nog juist intijds kon worden gered. De werkzaamheden aan den beerput aan den Molenvlietschen dijk zijn aangevangen. Een flinke kuil toout de plaats aau waar een eu ander moet gebouwd worden. Als een eigen aardigheid daarbij kan gemeld worden, dat been deren van vroeger daar begraven varkens en paarden nu te voorschijn komen. Er worden pogingen in het werk gesteld om te komen tot de oprichting van een Centraal Israëlietisch Krankzinnigengesticht in Nederland. De vereeniging, met dal doel opgericht, heeft in de nabijheid van Apeldoorn een uitgestrekt terrein aangekocht. Te Waspik is gisterenmiddag denzoon van een landbouwer, die iu een voederbak eeu kanaaltje wilde oversteken met die bak om getuimeld en verdrouken. naar den president van politie en kreeg op zijn verzoek van dezen hoofdambtenaar, die een groot vertrouwen in hem stelde, de beschikking over den door hem verlangden politie-beambte. Een uur later zat de brigadier in burgerkleeding, in het kantoortje van den drogist op een plaats, van waaruit hij een vrij uitzicht had over den winkelhij wachtte geduldig op den man met den pels of diens vriend. Intusschen wandelde Gillwaldt langzaam door de omliggende straten, opmerkzaam alle hem voorbijgaande menschen aanziende, terwijl hij ook den politie-agenten, die in die wijk dienst deden en die hem allen nog van vroeger kenden, vroeg of zij niemand hadden gezien, die met de beschrijving van den moordenaar overeenstemde doch alles te vergeefs. Acht dagen verliepen, zonder dat er iets bijzonders gebeurde, tot op zekeren avond tegen halfzes een droschke voor den drogistwinkel stil hield en de heer met den pels den winkel binnentrad. Hij had den kraag van zijn pel» opgeslagen en hals en mond zorgvuldig in eeiv grooten zijden doek gehuld, waardoor de uit drukking van zijn gelaatstrekken niet goed ziolil»

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1