m m e laat ontdekt. f®. 996. Zaterdag 2 Juli 1904. Een en twintigste jaargang. EN J. C. POT, PSÏÏU1EI0H.- „HOLLAN D. UITGEVER nummer bestaat uit 2 bladen, ekte gevolgen van de bemesting. BINNENLAND. 120) Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLIOEN GULDEN. IERSEKSCHE i vatl HOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Lijs per drie maanden, franco per post 65 cents, or het buitenland 90 cents. .iiezaiitan «tukken, onz. worden ■Itsrlljk «p DONDERDAGAVOND Ingewacht aan I karaaa ta T h a I a a ol vé4r DONDERDAGMIDDAG hl) onzen madewarkar ta lereehe. T O L S N. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt aleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. is duidelijk, dat het doel der bemesting eerste plaats is, voedingsstoffen aan de te geven. Toch is dat niet het eenige Vaak wil men nog iets anders bereiken, ient kalk niet in de eerste plaats als voe- itof. Kalk heet daarom een indirekte mest- Behalve de direkte werking komt bij de raten ook de indirekte in aanmerking, welke veroorzaakt wordt door in het kaïniet indere kalizouten aanwezige nevenzouten, het chloormagnesium, het chloornatrium, door het meer of minder groote chloor- Ite. Vroeger meende men, dat het chloor- lesium de planten vaak nadeel doet, een de werking er op uitoefent, zonder oen voor deze meening een anderen grond dan eenige proeven, genomen in water, in genoemde stof opgelost was. Op den heeft men integendeel vaak een bepaald lligen invloed van het zout, vooral voor de ikkeling der halmgewassen waargenomen en ilfde is het geval ten opzichte van het chloor- inm (keukenzout) waarvan het reeds vroeger ind was, dat het bij de halmgewassen de iomen ontwikkeling van de graankorrels be iert en tegelijk het rijpworden spoediger doet its hebben. In de laatste jaren hebben vooral 1 Wagner en Maercker door nauwkeurige :ven den gunstigen invloed van de in de kalizouten aanwezige nevenzouten, vooral het keukenzout en het chloormagnesium toond. De kalibemesting werkt niet alleen s kali-rijke planten gunstig, maar meermalen bij kali-arme. Men heeft b.v. bij de aan betrekkelijk arme halmgewassen gunstige ilgen waargenomen, in 't bijzonder op zand- id en gemergelden zandgrond, k vlas heeft onder den invloed dezer menigmaal betere en grootere oogsten Vooral echter oefenen zij een gunstigen id op die planten, welke een gemiddelde iveelheid Kali bevatten, dus op Weiden, op etgewasSen, op groenvoedergewassen, enz. is daarbij echter weuschelijk, dat de grond ligszins los is en genoegzaam water doorlaat. I de Kalizouten verder op den groei der ten inwerken, is eveneeDS bij eenige directe '(nemingen gebleken echter vertoonde zich niet bij, zooals bij de zomerhalmgewassen bespoediging van het rijp worden, doch 'gendeel werd het geheele bloei- en groei- «rk verlengd, wat bij dit gewas voor het in van alle peulen zeker niet onwenschelijk Wat de bemesting van suikerbieten aangaat, !t Dr. Wolf, dat op velden, die rijk zijn aan ismatoden" en welke dus zoogenaamde „bieten- icheid" vertoonen, een Kaïniet-bemesting nstig schijnt te werken. De bietenmoeheid, bijna overal na langdurige kuituur van suikerbieten zich vertoont, wordt voornamelijk door dierlijke parasieten (de nematode) direct of indirect veroorzaakt. Geheel te overwinnen is zij slechts daardoor, dat men het land eenige jaren voor de kuituur van andere gewassen gebruikt en daarbij door krachtige bemesting, bij jaarlijkschen toevoer van kalizouten, den bodem van lieverlede tot in de diepere lagen met werkzame plantenvoeding verrijkt en hem zoo weder in staat stelt loonende opbrengsten voort te brengen. Ja» van de Mark. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 5 Juli eu zal II of 12 Juli met de behandeling der Hooger Onderwijswet aan vangen. lu een uitvoerig antwoord op het voorloopig verslag der Kamer handhaaft minister Kuvper zijn standpunt in zake de Hooger Onderwijswet. Tweede Kamer In de Tweede Kamer ondervroeg Woensdag de heer Fock de Regeering over de zalmvisscherij en bij droeg daarbij een oude klacht voor: nam., dat de andere Iljjnoever-Staten, Duitschland en Zwitserland, het zalmtractaat niet naleven. Dat kan wel waar zijn, maar klagen Duitschland en Zwitserland wederkeerig niet over Nederland Hoe dat .zg, de Minister van Waterstaat belooide bij de Duitsche regeering op de stipte naleving der overeenkomst te zullen aandringen en werkzaam te zgn aan de bevordering der zalmteelt o. a. door het aanbrengen van zalmtrappen en uitbreiding der kunstmatige zalmteelt binnen redelgke grenzen. Herstemming voor de Provinciale Staten in Zeeland. Goes. Aantal kiezers 7213. Uitgebracht 3687 geldige stemmen. Gekozen de heer J. N. Elenbaas (lib.) met 2246 stemmen. De heer W. Kakebeeke (lib.) verkreeg 1441 stemmen. Sluis Aantal kiezers 3603. Uitgebracht 2719 geldige stemmen. Gekozen de heer W. C. de Smidt (lib. aftr.) met 1583 stemmen. De heer G. A. Vorsterman van Oyen verkreeg 1136 stemmen. De herstemming tusscheu de heeren J. N. Elenbaas en W. Kakebeeke, beiden vrijzinnige candidaten voor de Prov. Staten, heeft het door de vrijzinnigen gewensehte resultaat opgeleverd de heer Elenbaas is gekozen. Dat er zwak gestemd zou worden was te verwachten (door 3818 van de 7213 kiezers), zelfs zou het nog heel wat minder geweest zijn, als de tegenpartij geen reden gehad had, om den heer Kakebeeke te verkiezen boven den heer Elenbaas de eerste werd namelijk in de toekomst als een gevaarlijker Naar het Duitsch. Na had Gillwaldt dan toch eindelijk iets itbaars in handen hoogstwaarschijnlijk een lisman, die hem stap voor stap tot gewichtige itdekkingen zou voeren. Reeds bij den eersten inblik had hij gezien, dat het fleschje een rood let droeg met den naam eener groote drogist- na in de Frederikstraat. In den winkel, waar chloroform was gekocht, moesten de na gingen beginnenGillwaldt ging daar dan spoedig heen en verzocht den eigenaar een derhoud onder vier oogen. Ia het achtergedeelte van den winkel vroeg 's drogist hem vol verwachting.Nu, waarmee 'fcn ik u van dienst zijn Scheelt u wellicht iets?" „Neen, heelemaal niets", antwoordde Gill- 'sldt op eeaigszins spotteaden tooa. tegencandidaat beschouwd dan de laatste. Daarom luidde het parool „In geen geval Elenbaas" en kwam er van die zijde eenige actie. Evenwel niet overal, want te Ierseke stemden slechts 41 kiezers op den heer Kakebeeke. Deze had verzocht op den heer Elenbaas te steramen. 's RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. Hét belastingbetalend publiek wordt herinnerd aan de verplichting, dat vóór 1 Juli de helft van de Grond- eu van de Personeele belasting moet zijn betaald. Hoofdkautoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50 jarigen leeftijd 7,5°/0, op 55-jarigen leeftijd 8,5 °/0, op 65-jarigen leeftijd 11,3 °J0 en op 70-jarigen leeftijd 13,5 °/0 rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan liet Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. VAN RIJSSEL, te lholen P. M. v. D. ENDE, te Oud-VomeerJ: GELDER- BLOM te Poortvliet3. W. BENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierihee Mr. H. OELE te Goes. „Maar u wil mij onder vier oogen spreken „Ja en ik heb u ook iets gewichtigs te zeggen". „Wat dan vroeg de man, hem strak aan ziende. „Ik ben de rechter-commissaris Gillwaldt De drogist keek hem min of meer verschrikt en in het bewustzijn, dat hij schuldig was, aan. Het was nu eenmaal in zijn zaak niet te ver mijden dat meende hij tenminste dat hij velerlei dingen verkocht, die hij eigenlijk niet mocht verkoopen. Hij hoopte nu maar, dat het nog zoo'n vaart niet zou loopen met den rechter commissaris. nIs er iets gebeurd vroeg hij daarom iD angstige spanning. „Wat ik u nu ga zeggen, moet gij bepaald geheim houden". „Zeker, gij kunt n geheel op mij verlaten", antwoordde de ander, eenigszius geruster. „Ik ben bezig nasporingen te doen in verband met een moord, die door chloroform is veroorzaakt en gistermorgen werd op een plek, waar het stellig na het bedrijven der daad door den moordenaar is neergeworpen, een chloroform- Üeschje gevonden met een etiket. Hier ie bet; Graaf Tolstoj over den oorlog. De N. Rolt. Crl. van Woensdag 11. bevat het volgende uittreksel uit een artikel van graaf Leo Tolstoj in de Times, waarin hij zijne meening over den oorlog zegt. Teekenend zijn daarbij de onder het aan Lucas XXII 53 ont leende motto„Maar dit is de ure, en de macht der duisternis" geplaatste woorden „Geen rechten voorbehouden". Het uittreksel luidt als volgt „Er gebeurt iets, dat onbegrijpelijk en on mogelijk is in zijn wreedheid, valschheid eu domheid. De Russische keizer, dezelfde man, die alle volkeren opriep voor de zaak des vredes, maakt openlijk bekend dat hij, ondanks al zijn pogingen, om den hem zoo dierbaren vrede te bewaren (pogingen, die zich openbaren in het vermeesteren van andermans land en het ver sterken zijner legers ter verdediging dier ge stolen landen) dat hij, wegens den aanval der Japanners, beveelt dat hetzelfde tegen dezen zal gedaan worden, d.w.z. wij hen naar het leven moeten staan. En terwijl hij zijn oproep om te moorden uitvaardigt, noemt hij den naam Gods, smeekt den zegen des hemels af op de verschrikkelijkste misdaad ter wereld. De keizer van Japan heeft precies hetzelfde afgekondigd ten aanzien der Russen." Sprekende van den Tsaar zegt Tolstoj verder „Deze ongelukkige, misleide jonge man, erkend als het hoofd van 130,000,000 menschen, die voortdurend bedrogen wordt en gedwongen zichzelf tegen te spreken, dankt vol vertrouwen en zegent de troepen, die hij de zijne noemt, voor het moordenaarswerk ter verdediging van het land, dat hij met nog minder recht het zijne noemt. Allen geven elkaar afschuwelijke ikons (heiligenbeelden) present, waaraan niet alleen geen een onder de ontwikkelde lieden gelooft, maar welke zelfs onontwikkelde boeren den rug beginnen toe te draaien allen buigen zich ter aarde voor deze ikons, kussen ze en spreken pralerige en misleidende rede voeringen uit, waaraan in werkelijkheid niemand gelooft." Tolstoj stelt zichzelf dan de vraag: wat is de plicht van ieder in Rusland? Wat moet de Tsaar doen, wat de soldaat, de officier, de generaal, de gewone burger Ook nu de vijand reeds duizenden Bussen heeft gedood, dreigt onze bezittingen te vernielen, het werk onzer handen te grijpen, gevangenen weg te sleepen en nog meer onzer menschen te dooden Zijn antwoord is Den oorlog staken, of Port Arthur wordt genomen of niet) of zelfs Moskou en St. Petersburg worden genomen. God verbiedt den oorlog en uit gehoorzaamheid aan Zijnen wil kan toch slechts goeds voortkomen. Tolstoj betoogt dan, dat de Russen geen vij anden zouden hebben, als zij slechts gedachtig waren aan het„Hebt uwe vijanden liet". Indien wij inderdaad onze vijanden liefhadden, indien wij zelfs de Japanners nu nog begonnen lief te hebben, zouden wij geen vijanden hebben. En de bevrijding van het menschdom niet alleen van de rampen des oorlogs, maar van alle rampen, die menschen elkaar aandoen, zal niet komen van hen, die keizers en koningen willen onttronen, niet door vredesbonden, niet door constituties, die vorsten aan banden leggen, noch door de vervanging van monarchieën door repu blieken, niet door vredesconferenties, niet door de verwezenlijking van socialistische programma's, niet door overwinningen of nederlagen te land of ter zee, niet door bibliotheken of univer siteiten, noch door die onbeduidende geestes- oefeningen, die men nu wetenschap noemt, neen, die bevrijding kan alleen komen, doordat er steeds meer en meer opstaan van die een voudige menschen als de Doechobors, de Drojjin, de Olchowiks in Rusland; de Nazarenen in Oostenrijk, Condalier in Frankrijk, Terwey in Nederland. "Van de dienstweigeraars, die niet naar uitwendige veranderingen in ons leven streven, maar 'nun doel zoeken te bereiken door de zorgvuldigste onderwerping aan den wil Gods, moet de verlossing des menschdoms van den demon des oorlogs en andere plagen uitgaan, volgens graaf Tolstoj. Het overige van Tolstoj's geschrift is een geeseling van de nuchtere verklaring van de militairen, dat 50,000 man zullen moeten vallen in het Oosten, om de Japanners buiten Mants- wees nu zoo goed, mij onmiddellijk het adres van den kooper mee te deelen 1" „Daartoe ben ik helaas niet in staat", ant- woorde de drogist, die nu weer in angstige spanning begon te verkeeren. „Wat? Gij zult toch niet willen beweren, dat gij zoo lichtzinnig zijt geweest, zulke streng verboden artikelen te verkoopen zonder ten minste den kooper te kennen en zijn adres te noteeren en op het fleschje een duidelijk merkteeken te plaatsen Ik raad u ernstig aan, uw geheugen eens wat in te spannen, anders zal ik er wel voor zorgen, dat het gebeurde u slecht bekomt. Ingeval gij mij echter binnen hoogstens een week het gewensehte antwoord brengt, sta ik u borg, dat gij van het gebeurde geen onaangename gevolgen zult ondervinden. Heeft een van uw bedienden misschien het fleschje verkocht „Neen. De bedienden mogen zoo iets niet verkoopen. Het is in onze zaak niet te vermijden, dat wij zoo nu en dan de politie-verordening overtreden, maar in alle geval houd ik er aan vast, dat ik dergelijke verboden waren persoonlijk verkoop. Op dit oogenblik ie het mij volstrekt oumogelijk mij te herinneren, wanneer en aan wien ik in den laatsten tijd chloroform heb verkocht het fleschje is wel van mij afkomstig, dat ontken ik nietik zal alle mogelijke moeite doen om het te weten te komen en ik hoop, dat het mij zal gelukken. Ik zal u dan dadelijk bericht zenden." „Goed", hernam Gillwaldt. „Krijg ik die tijding, dan zal mij dat helpen om het spoor van een ellendigen schurk te viuden, en tevens om een jongen man, die geheel onschuldig van den moord wordt verdacht, van alle schuld te zuiveren. Ik ben vast overtuigd, dat gij wel spoedig zult weten aan wien gij de chloroform hebt verkocht, dat gaat meer zoowanneer men aan zijn gedachten eerst maar de goede richting heeft gegeven, dan schiet plotseling de herinnering te binnen aan datgene, wat men zich te voren maar niet kon te binnen brengen. Het kan u slechts van dienst zijn, als dat n gelukt, hier is mijn adres, opdat gij mij dadelijk bericht kuut zenden wanneer ik te lang moet wachten, dan hebt gij de hoogst on- aaogename gevolgen daarvan aan u zelf te wijten".

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1