e laat ontdekt. Va. 995. Zaterdag 25 Juni 1904. Een en twintigste jaargang. EN J. H. C. POT, Vriendschap. FEUILLETON VH O L L A N D. nummer bestaat uit 2 bladen. Graaf 1" Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLIOE N GULDEN. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. EKSCH THOOLSCHE Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, ijs per drie maanden, franco per post 65 cents, oor het buitenland 90 cents. ■linUsn stukken, enz. worden uiterlijk er DONDERDAGAVOND Ingewacht aan Sur.au te Tholen ol v66r DONDERDAGMIDDAG tij onzen medewerker te lereeke. UITGEVERF Tholen. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. n klaagt dat, als gevolg van het steeds Biend vereenigingsleven, de verslapping van looie sentiment vriendschap hoe langer hoe aan den dag treedt. En het is inderdaad pit, dat, wat er nog in de wereld is over- en van, laten wij zeggen ouderwetsche «hap, een product is van de jeugd. In gen, dat het leveu en de strijd om vooruit >men nog pas begonnen is een toekomst- te vormen, worden hechtingen gemaakt, iet door een windvlaag te verbreken zijn er dikwijls tot des levens einde haar weer- ivermogen behoudenop lateren leeftijd zulke banden ook wel aangeknoopt doch er is reeds het een en ander in, dat tot omzichtigheid aanspoort en er waarschuwt zich te spoedig te geven, althans ionder het terrein te hebben verkend. Ook worden opgemerkt, dat, waar ernstige komen tot een toenadering, die ten slotte zal tot het gezamenlijk volgen van den- n weg, dit niet op een nauwkeurig te oogenblik en volgens afspraakde schap groeit onmerkbaar en als men van bestaan het volle bewustzijn verkrijgt, t zij reeds de glans harer bloesems ten toon. n beweert, mogelijk is er op de juist- der stelling af te dingen dat de liefde is. Van de vriendschap mag dat zeker niet 1 worden. Vrienden we gebruiken dat hier nu in zijn diepe beteekenis, len moeten niet te weinig punten van over- imming hebben. In de uitingen van hun ter moge verscheidenheid zijn een licht jen man kan zeer wel gehecht zijn aan id met een kalm gemoedsbestaan maar ter zelf behoort echt te wezen en geen hoeken te vertoonen. Ieder heeft in zijn igeschiedenis wellicht iéts, een indruk, een nering, tot welke nooit de blik van een vermag door te dringen, docli zoodra dit ;en heiligdom een al te merkbare plaats mt, is voor het onderling vertrouwen geen snoeg overgebleven. Echte vriendschap, tormen kan doorstaan, is daarom zoo zeld- dewijl het zoo moeilijk is er den pas 'inden onmisbaren grondslag voor te leggen, iendschap moet gevoed worden en wederzijds eld onderhouden, dat wordt door menigeen tel vergeten. Vaak vertoont een niet aan- tekte vriendschap het beeld van een door iruikt liggen roest stuk gereedschapals het weder eens wil hanteeren, is liet niet lijk er wat glans op te krijgen. Vrienden, loor omstandigheden lang gescheiden, ver- 1 hebben elkander deelgenoot te maken hun lief en hun leed en van hetgeen zij lijk doorleven, worden van elkaar vervreemd, serste ontmoeting is soms pijnlijk door het Naar het Nuitsch. aar toch, hoe vrijmoedig de graaf ook was, te Cecile al spoedig wat zijn voornemen was, dor hij tot zijn eigenlijk aanzoek was ge- li, riep zij plotseling met smeekende oogen doh, spreek niet verder, graaf 1 Ik geloof k nn naar tante terug moet", aar de innige, smeekende blik harer oogen hgde hem meer aan dan dat hij er door teruggeschrikt, en in hartstochtelijke op- adenheid begon hij „Ik behoef niet te ten, dat' ik iets onbedachtzaams zeg, al heb •enige reden om te vreezen, dat nvv ant- d mogelijk zóo zal luiden, dat ik daarna epste smart zal ondervinden. Misschien spreek e vroeg, maar lieve Cecile plotseling besef van hetgeen men heelt doen verloren gaan. Het kan alzoo niet verwonderen, dat de echte vriendschap niet zoo algemeen is als de woordklank en dat wij in den regel het zullen moeten stellen met haar plaats vervangster, onderlinge welwillendheid. Hoofdkaotoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50 jarigen leeftijd 7,5°/0, op 55-jarigen leeftijd 8,5 °/0, op 65-jarigen leeftijd 11,3 °/0 en op 70-jarigen leeftijd 13,5 °/0 rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. VAN RIJSSEL, te ViolenP. M. v. D. EN DE, te Oud-VosmeerJ: GELDER BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierihzee Mr. H. OELE te Goes. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot gezworene van het Waterschap Oud-Vosseineer de heer M. A. Douwtot dijkgraaf van het Waterschap St. Annaland de heer A. J. Bierens, Jr., tot dijkgraaf van het Waterschap de Vrije polders onder Tholen de heer M. G. van Stapele en tot gezworene van idem de heer C. A. H. Wagtho tot dijkgraaf van den Nieuw Olzendepolder de heer L. Nieuwenhuijze te Kruiningentot dijk graaf van den Reigersbergschenpofder de heer J. J. van Gorsel, Hz., te Rilland-Bathtot dijkgraaf van den Nieuwlandpolder de heer P. .Nieuwenhuijze- te Krabbendijke. Het voornemen is, de Eerste Kamer in het begin van Juli a.s. bijeen te roepen. De maand Mei was niet voordeelig voor de schatkist. Zij bleef ruim 9 ton ten achter, bij Mei I9U3. Er is deze troost hij, dat de achter stand hoofdzakelijk ontstaat uit de altijd grillige successierechten. Het totaalcijfer der 5 verloopen maanden is-ruim 6 ton lager dan verleden jaar, en ruim 5 millioen lager dan 5/12 der raming. In de aanstaande zomervergadering der Provin ciale Staten van Zeeland zal o.tn. aan de orde worden gesteld de benoeming van leden van Gedeputeerde Staten tengevolge van de periodieke aftreding van de heeren J. A. van Rompn, M. de Jonge Jz. en P. P. Eruijtier en de aftreding van den heer W. A. Graaf van Lijnden als lid der Staten en van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet. Voorstel van Gedep. Staten, te besluiten, om te beginnen met 1 Januari 1905, voor rekening „Neen, ik kan niet langer zwijgen. Ik moet u. zeggen Cecile stiet plotseling een luiden kreet uit, het bijna voltooide schilderij, waaraan zij den geheelen morgen had gewerkt, was van den schildersezel gevallen, en wel met den be schilderden kant op het gras. Verschrikt zweeg hij, keek haar aan, en zeide: „Vergeef mij mijne onhandigheid, freule". „Het is heeiemaal bedorven", klaagde zij, met een zucht. „Hallo, graaf I" riep eensklaps een stem vlak bij. Beiden keerden zich verschrikt om en zagen den generaal aan de andere zijde van het plat form staan. De jonge graaf mompelde een paar toornige, maar onverstaanbare woorden, terwijl Cecile zich omkeerde om haastig hare schilders- gereedschappen bijeen te pakken. „Uwe moeder laat u verzoeken, dadelijk in het hotel te komen", zeide de generaal, naderbij tredende. Terwijl hij hen beiden aanzag, werd de toestand hem vrij duidelijk. „Moet ik dadelijk naar het hotel?" vroeg de graaf verwonderd, en hij was ten hoogste van de provincie uit te voeren een stoomboot- dienst tnsschen Walzoorden en Hansweert, en Gedeputeerde Staten te machtigen tot het doen bouwen van een stoomboot en vergunning te vragen voor den aanleg en de exploitatie van een paardentramweg tusschen Hansweert en het station Vlake van den Staatsspoorweg. Voorstel van Gedep. Staten tot verhooging van de subsidie aan de Zeevaartschool te Vlissingen met f 250. Idem tot het verleenen van een jaarlijksche subsidie tot een maximum van f 10.414 gedurende twintig achtereenvolgende jaren voor het aan leggen en exploiteeren van een stoomtramweg Borselen-Goes-Wolphaartsdijk Idem tot inwilliging van het verzoek van W. Moelker e.s. te Tholen om subsidie voor een wagendienst TholenSt. Maartensdijk en van het verzoek van L. G. Overbeeke te Goes om subsiclie voor een wagendienst Wolphaartsdijksche veer-Goés Idem, tot wijziging van het besluit der Staten tot verleening van een renteloos voorschot voor wegsverbetering aan de gemeente Hontenisse Idem1 tot toekenning van een renteloos voor schot voor wegsverbetering aan den polder Oud- Kempem-hofslede Idem tot toekenning van een renteloos voor schot voor wegsverbetering aan het waterschap Slavenisse Ideoj^.tot opening van een crediet van ten hoogste f 3550 aan de Maatschappij tot be vordering Van Landbouw en Veeteelt in Zeeland ten behoeve der paardenfokkerij, voor de jaren 1905 en 1906 Idem tot vervanging van het besluit der Staten, tot het aangaan eener geldleening van ten hoogste f 100.000, door een nader besluit Idem om aao H. M. de Koningin voor te dragen de heffing van respectivelijk 28 en 36 opcenten op de hoofdsommen der belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen en van 21 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting over 1905. Naar aan de Midd. crt. wordt gemeld, bestaat bij eenige kiezers in het district Thulen het plan om bezwaren in te brengen tegen de laatste verkiezing voor leden van de Provinciale Staten. O.in. zal worden aangevoerd, dat de lijst, waarbij de heeren A. Hollestelle en J. N. Elenbaas candidaat gesteld werden, reeds circu leerde, vóór dat formulieren van candidatenlijsten ter secretarie verkrijgbaar waren. Naar gemeld wordt, zal in het begin van het volgende jaar in de provincie Zeeland van wege den Bond van waterbouwkundige ambte naren in Zeeland weer gelegenheid gegeven worden aan jongelieden, bij de waterkeerende werken jin betrekking, om het diploma van polderopzichter te verwerven. De commissie, daarvoor aangewezen bestaat uit de heeren Bulier te Westcapelle, Van de Velde, te Scherpenisse, Koole te Ellewoutsdijk, Van Rooijen te St. verbitterd bij de gedachte, dat zijn moeder misschien plotseling van gedachten veranderd was en dat zij nu hoopte, door een toevallige stoornis nog bijtijds te verhinderen, dat hij Cecile ten huwelijk zou vragen. „Ja, zij kreeg zooeven een telegram van huis, waarover zij met u wilde spreken", hernam de generaal, die met opzet deed, alsof hij niets bemerkte van Cecile's verrassing. Nu was de graat vast overtuigd, dat zijn wantrouwen gerechtvaardigd was, want zijn moeder was anders nooit gewend eerst zijn opinie in te winnen, alvorens zij een besluit nam. Nu zou hij dus ook nog de tegenwerking van zijn moeder moeten overwinnen. Als Cecile hem maar liefhad, zon hij alle bezwaren echter wel te boven komen. „Waar is mijn moeder?" vroeg hij op ver- drietigen toon. „Nog in bet hotel. Ik kwam alleen bier met bet rijtuig, waarmee wij ons uitstapje zouden doen, opdat gij onverwijld naar het hotel zoudt kunnen terugkeeren". „Maar zoudt u en freule Van Heldberg dan ook niet mee terugrijden Philipsland, Koole te Vlissingen en Louwerse te Cats (N. Beveland), waarvan de eerste ver vangen wordt door den heer Nieuwdorp te Willielminadorp. Tot Gemeente-secretaris van Middelburg is benoemd de heer Mr. G. J. Sprenger. IERSEKE. Deze week had hier een ernstig ongeluk plaats. Op een hier thuisbehoorend motorvaartuig waren twee personen, waarbij de schipper, bezig een onderzoek in te stellen naar de machine, die eenigszins defect was, toen bij het ontsteken van een lucifer een benzine-gas- ontploffing ontstond. Beide mannen werden ver schrikkelijk aan de handen en ook eenigszins in het gelaat gebrand, zoodat het lang zal duren, eer zij volkomen hersteld en weer bekwaam voor hun werk zijn. ST. MAARTENSDIJK. Tot secretaris van het Weezen Algemeen Armbestuur alhier, is door den raad benoemd de heer J. L. Groenewege, en zulks in de plaats van den heer J. Polderman, benoemd ambtenaar van den burgerlijken stand, welke bedieningen onvereenigbaar kijn. OUD-VOSSEMEER. Onophoudelijk werden in de laatste weken postduiven in onze om geving opgevangen, zoodat vermelding daarvan zeker vrij overbodig wordt. Vorige week werd er een gtnrangen, waarop het adres vermeld stond J. Nijsse te Haarlem. Na een briefkaart gezonden te hebben ontving men het vriendelijk verzoek, bij gunstig weer precies twee uren des middags de duif te laten vliegen en den volgenden dag kreeg men bericht dat ze precies kwart voor vieren te Haarlem was gearriveerd. Tot de paarden, die bij het paardenspel behooren, hetwelk bier op de kermis stond, behoorde ook een oud versleten beestje, dat ruim 30 jaren telde en vroeger in het spel veel had gepresteerdthans genoot het zijn welverdiende rust en werd door de eigenaars in hooge eere gehouden. Onderling medelijden onder de dieren schijnt somwijlen niet te bestaan, want een stalgenoot sloeg het arme dier dezer dagen een poot stuk, zoodat het afgemaakt moest worden. Vooral onder de rijderesseu wekte de dood van het dier groote droefenis. Door C. Hasselton alhier, werd uit de waterleiding langs den dijk Oud-Vossemeer Tholen bij het vissollen een paling opgehaald, die niet minder woog dan 41-/2 pond. Een reus onder zijn soortgenouten SCHERPENISSE. Op de Woensdag alhier gehouden veemarkt zijn aangevoerd: slechts 9 stuks hoornvee, waarvan er nog 5 stuks zija verkocht. Er was veel kooplust, jammer dat de aanvoer zoo gering was. STAVENISSE. Het gewone, wel oude, maar daarom nog niet verouderde dorpsfeest, de kermis, is weder aangebroken, zooals gewoonlijk staat „Ik loop liever, altijd wanneer de generaal niet te vermoeid is", zeide Cecile. „Vermoeid maar lief kind, houd je mij dan voor een oud man antwoordde de generaal. „Dus dan moet ik alleen rijden", hernam Pforten, nam zijn hoed af en stapte in het rijtuig, dat op den landweg stond te wachten. Hij was zóo van streek, dat hij zich niet eens afvroeg waarom het rijtuig eigenlijk was gezonden om hem af te halenhij dacht er zells niet aan, dat zijn moeder, wanneer zij werkelijk van gedachten was veranderd, wel zelve zou gekomen zijn in plaats van hem te laten halen. Hij was geheel buiten zichzelf door deze wispelturigheid van zijn moeder en tevens dan ook vast besloten, haar zoo beslist mogelijk zijn meening te zeggen. Hij vond haar in het hotel alleen in haar salon en zij begroette hem dadelijk met de vraag „Welnu, heb je aanzoek gedaan om hare hand „Neen, zij wilde mij daartoe volstrekt geen gelegenheid geven".

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1