In Memoriam. Verkiezing Provinciale Staten. Gemengd Nieuws. THOLEN. Bij de 11 dezer gehouden open bare aanbesteding van het daarstellen eener om rastering van de aan te leggen gemeente-mest vaalt en het bouwen van een gemetselde beerput is ingeschreven doorC. J. Greep voor f 1359, •J. C. Gelderblom voor f1339, de Wed. M. L. Lindhout voor f 1267,50 en J. K. van Hiele en S. de Korte voor f 1249. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. De collecte voor den gewapenden dienst heelt alhier opgebracht f 15,68. Als teeken van rouw wegens het overlijden van zijn voorzitter, woei Donderdag van de muziek tent van „Concordia" de vlag halfctoks. Het ge zelschap zal ookniet deelnemen aan het festival te Halsteren op Zondag a.s. IZAaK VAN GORSEL. 1 Dec. 1851. 13 Juni 1904. Ach droeve dood 1 ach onvermurbre dood En jeugd èn ouderdom moet voor uw dam bezwijken Hoe bitter ook het harte treurt Om dierbren ons ie vroeg ontscheurd Geen zuchtendie we weenend slaken, Doen ze ooit uit d'ijzeren slaap ontwaken. De dood heeft alweder een onzer beste burgers aan Tholen ontnomen. De heer IZAaK VAN GORSEL is in de kracht van zijn leven op 52-jarigen leeftijd overleden. Geacht, geëerd en bemind door ieder, die hem kende, wist hij door zijn onkreukbaar en eerlijk karakter ieders hart te winnen. Innemend van persoon, gezellig in den om gang, welwillend en voorkomend voor wie zijn raad noodig had, was hij steeds ieder ter wille, waardoor hij de algemeene achting en genegenheid in Tholen verwierf. Zijn heengaan zal diep gevoeld worden door talloos velen. Sedert Sept. 1879 lid van den gemeente raad en sedert 1891 wethouder, later tevens ambtenaar van den burgerlijken stand, was het steeds zijn streven de belangen van Tholen te behartigen. Gedurende een aantal jareu had hij zitting als gezworene van het Waterschap ude vrije polders onder Tholen". Telkens bij zijn aftreden werd hij met groote meerder heid herkozen, wel een bewijs dat het door ingelanden op prijs werd gesteld, dat deze betrekking door hem werd waargenomen. Als Voorzitter van het depart. Tholen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd hij telken jare naar de vergadering te Amsterdam afgevaardigd. Met een vriendelijk woord werden spreek sters en sprekers door hem ingeleid. Velen, die de laatste vergadering, welke hij presi deerde, bijwoonden, vleiden zich met een hartelijk weerzien; dit heeft helaas niet mogen zijn. Gok uConcordia" mist in VAN GORSEL een voorzitter, die zeer moeilijk te ver vangen zal zijn, want hij was, van de op richting af, de bezielende geest van het gezelschap. Zijn flink optreden en vrede lievende woordeu vonden steeds ingang bij het corps. Mocht de krans, namens de leden op de baar gelegd, ook verwelken, zijn beeld zal voor immer in dankbare herinnering bij allen blijven voortleven. Als Floralia'svoorzitter betreurde hij, evenals alle leden, het heengaan van Dr. Boom, die dit jaar het 25 jarig jubileum niet mocht beleven, doch wie had gedacht dat hij zelf ook vóór dien tijd zou heengaan De droeve onverbiddelijke dood is gekomen en heeft hem voor eeuwig de oogen ge sloten, doch voorzeker zal zijn nagedachtenis bij allen, die hem van nabij keuden of met hem samenwerkten, in hooge eere blijven, want hij was een goed, rechtschapen mensch I Moge voor zijn diep bedroefde weduwe in deze dagen van rouw het bewustzijn, dat in dit verlies zoo oprecht gedeeld wordt door zeer velen en dat een lieve herinnering aan den te vroeg ontslapene bij ons allen levendig zal blijven, etnigszins tot troost verstrekken. Diepen rouw vervulde elke woning, waar langs de lijkstoet zich gisteren bewoog om het stoffelijk overschot naar zijn laatste rustplaats te brengen. Onder de kransen, welke de kist bedekten, waren er van het Depart. Tholen der Maatij. tot Nut van 't algemeen, van het Panfare- gezelschap „Concordia, van Door oefening Volmaakter" van de Vereeniging van oud- leerlingen van den Landbouwcursus, enz. Vóór de lijkkoets gingen de leden van „Concordia» met omfloersd vaandel, dat ge dragen werd door het oudste bestuurslid, den heer J. B. Soomers. Een groote menigte had zich op den doodeuakker vereenigd, om getuige te zijn van deze droeve plechtigheid. Nadat de kist in de groeve was neerge laten, sprak de Burgemeester, de heer M. G. van Stapele, zichtbaar aangedaan, ongeveer het volgende Mijne vrienden 't Is nog zoo betrekkelijk kort geleden, dat ik op dezen zelfden doodenakker een woord sprak bij de groeve van een hoogst achtenswaardig burger onzer gemeente, en 't is met diepen weemoed, dat ik andermaal een woord wensch te wijden aan de heilige nagedachtenis van een niet minder achtens waardig burger, die we heden naar zijn laatste rustplaats hebben gebracht. Broeders, ik meen mij aan geen over drijving schuldig te maken, wanneer ik beweer, dat de plaats, die de overledene in verschillende besturen te dezer plaatse innam, moeilijk op waardiger wijze kan worden ver vuld. Ik verlies in hem niet alleen mijn oudsten wethouder en een mijner oudste gezworenen, met wien ik vele jaren in denzelfden geest werkzaam was, maar ik verlies bovenal in hein een beproefd en goed vriend, die ik door mijn hoogeren leeftijd als 't ware zag geboren worden, die als jongeling zoo vaak onder mijn dak vertoefde en die van toen af is geworden en gebleven de vriend van mij en de mijnen. Maar, nietwaar, hij was ons aller vriend, want wie eenmaal met hem in aanraking kwam, werd getroffen door zijne humaniteit en zijn nobel karakter. Waar dergelijke mannen ons ontvallen, daar kan het niet anders, of wij worden weemoedig gestemd. Wanneer wij een blik werpen in het ronde, dan zien wij zoo vele bewijzen van liefde en vereering. Een krans van het Departement Tholen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, waarvan de overledene voorzitter was, van het fanfaregezelschap „Concordia," waarvan hij eveneens voorzitter was, van de vereeniging Door oefening Volmaakter," waarvan hij een getrouw lid was, van landbouw, waarvan hij begunstiger was, van nog andere particulieren en eindelijk ook een krans van zijn vrienden, die elkander zoo gaarne noemden :de vrienden van de oude garde. Broeders, wij gedenken de plaats waar wij staan en daar denken wij aan onze geliefde dooden maar ook aan de levenden, en dan bepaalt zich aller aandacht voorzeker bij die diepbedroefde en diepbeproetde we duwe, die nog zoo kort geleden haar hoog bejaarde moeder zag heengaan uit haar huis en nu haar echtgenoot, en met hem als 't ware al datgene, wat haar nog aan de aarde bindt en het is met een traan in het oog eti een pijnlijke wond in de ziel, dat we de bede stamelen „God, wees Gij haar sterkte" en het vertrouwen uitspreken, dat de liefde harer vrienden vele droppelen verkwikking aanbieden in den beker van haar lijden. En nu vriend, wij gaan heen, maar gij blijft. Slaap zacht in 's aardijks kouden schoot, slaap zacht 1 Nadat de heer J. W. Wagtho den diep- betreurden doode hulde had gebracht als voorzitter van „Concordia", herdacht de heer De Eouw, zwager vaa den overledene, hem in zijn gelukkigen huiselijken kring, de toewijding, betoond ook aan de lieve oude moeder zijner vrouw, voor wie hij alles was, tot dat zij hen ontviel. Maar ook buiten dien kring was hij nuttig werkzaam, hiervan getuige de deelnemende belangstelling, aan de groeve betoond door vertegenwoordigers van instellingen en ver- eenigingen zoowel als door tal van vrienden en kennissen. „Zoolang," aldus besloot hij, „erkenning van maatschappelijke deugden in eere gehouden wordt, zoolang zal ook de nagedachtenis van lzaiik van Gorsel in eere blijven." Diep bewogen dankte de heer J. van Gorsel, burgemeester van Rilland, allen voor de eer, zijn overleden broeder bewezen. Uitslag in het district Tholen. v. G. H. T. 97 113 77 64 177 132 71 125 105 Stemdistricf. E. St. Anualaud 111 St. Maartensd. 7 5 Oud-Vossemeer 53 St. Philipsland 36 Poortvliet 16 Scherpenisse 35 Stavenisse 33 Tholen 56 48 103 58 41 170 110 115 99 117 273 99 70 78 98 164 Totaal uitgebracht op de heereu Elenbaas 415, Van Gorsel 652, Hollesteile 1129, Tichel man 823 stemmen. Alzoo gekozen de heer A. Hollesteile en waarschijnlijk ook de heer Tichelman, anders herstemming tusschen de hh. Tichelman en Van Gorsel. Te Bennekom had een heer het ongeluk bij het laten aanrijden van het aangespannen paard, bekneld te raken tusschen een karboom en een muur. Zwaar gekneusd werd hij op genomen en naar Utrecht vervoerd waar men hem door een operatie nog trachtte te behouden. De operatie gelukte uitstekend dooh de on gelukkige overleed nog dienzelfden dag. Het in een boschje te Overveen gevonden lijk van een man moet zijn van een typograaf uit Denemarken, die sedert eenige maanden in ons land vertoefde. De Dordrechtsche Roei- en Zcilvereeniging is voornemens, op Zondag 17 Juli a.s een internationalen zeilwedstrijd te houden op het Hollandseh Diep van einde de Kil naar het eiland Tiengemeten en terug. Aan dezen wedstrijd kunnen ook deelnemen visschersvaartuigen van eiken vorm en tuigage, waarvoor wordt uitgeloofd een prijs van honderd en een premie van vijf en twintig gulden. De inschrijving sluit op Maandag 11 Juli a.s. Te Gorinchem hielden zich jongens bezig met het schieten met flobertgeweren. Eén had daarbij de onvoorzichtigheid om een bord vast te houden, waarop geschoten werd. Opeens trof het schot dezen knaap in het hoofd nabij het linkeroog. Zijn toestand is zorgwekkend. Op een hofstede te Dinteloord is een bizondere arend gescholen, met een vlucht van 6.6 M., welke aan de Broeders te Oudenbosch is geschonken, om in hun museum op te zetten. De hals en kop zijn grijswit en kort vederig rug en buik zijn geelbruin, vleugels en staart zwart. Te Dantumadeel had een 7-jarig meisje haar breiwerk op een wagen gelegd om er daarna op te klimmen, doch zij viel, met het treurig gevolg dat de breipriem haar door den mond in het hoofd drong en de punt door het oog te voorschijn kwam. Aan rijks- en gemeente veldwachters is het gelukt drie personen te arresteeren, die verdacht worden van 4 op 5 dezer de inbraak gepleegd te hebben op de hofstede van K., te Rilland. Geboeid en onder geleide van rijkspolitie zijn ze tegen den avond naar de gevangenis te Middelburg overgebracht. De milicien, die te 's-Hertogenbosch op de Veghtsche heide bij bet schijfschieten bij ongeluk werd getroffen, is gisteren aan de be komen wonde overleden. Bij nader onderzoek is gebleken, dat hij juist aan de schijf bezig was, toen geschoten werd. Hij kreeg het schot in den rog en de kogel doorboorde zijn geheele lichaam en kwam door de buik weer uit. De schijfschieter, die zoo ongelukkig mis schoot is radeloos. De militaire autoriteit te 's-Hertogenbosch heeft het gebruik van de schietbaan aldaar tijdelijk geschorst. Het Gewest Zeeland van het Ned, Gymn. Verbond zal dezen zomer een gewestelijke uit voering geven met daaraan verbonden wedstrijden te Bergen op Zoom op 31 Juli a. s. De vereeniging Spartaaldaar, die dit jaar haar tienjarig bestaan viert, zal met de inrichting daarvan worden belast. Het nieuwe gewest geeft hiermede blijk van groote werkkracht, 't ls te hopen, dat alle vereenigingen uit Zeeland en Westelijk Noord-Brabant de feesten en wedstrijden zullen bijwonen. Sportlerrein „De Raaiberg." Programma der intern, wedstrijden te Bergen op Zoom, op Zondag 26 Juni. Aanvang 2 uur. 1. Nieuwelingen 2 K.M. 2. Amateurs. 1 K.M. 3. Multiplexrace. 5 K.M. 4. Amateurs. 10 K.M. par ólemination. 5. Motorrace. heid overtuigd,»» was het antwoord van metgezel en hij laat u hierbij een 20 geven, omdat gij de eerste zijt door „stommerd* werd genoemd. Vóór de voerman van zijne verba bekomen, was de prinselijke automo dwenen. Gewoonlijk hebben dergelijke uitin het adres van vorstelijke personen t gunstigen afloop. Te Kroonstad heeft een matroos om een bergplaats van ontplofbare i brand te steken. Door den krijgsraad - dood veroordeeld. Twee vrouwen moorden te Berlij een zenuwachtige roerigheid veroorzaal de bevolking en reeds verscheidene werden op straat aangehouden. Een mo onder politie-bescherming worden genou ander sprak er met zijn kennissen over daarna door de politie verhoord. Thuis t meende hij vervolgd te worden en in hing hij zich op. H ij werd nog tijdig afg maar toen hij bijgekomen was en een w ging doen, sprong hij in het water en r Hoofd en armen van de vermoorde zijn bij de haven gevonden. r Te Kampen is een vreeselijk ongeluk ge beurd. Een kok, aldaar voor enkele dagen aan genomen tijdens het vijftigjarig feest derTheol. School, is gisterennacht in zijn bed in brand geraakt vermoedelijk door een brandende sigaar. Omstreeks 4 uur hoorde men een vreeselijke schreeuw en bij onderzoek bleek, dat de onge lukkige geheel met brandwonden overdekt was. Hij werd terstond naar het hospitaal vervoerd waar hij onder vreeselijke pijnen is overleden. Door een visscher te Texel is een scholletje gevangen, voorzien van een plaatje met het merk B 302. Volgens mededeeling van het Rijks-Instituut voor het onderzoek der zee, was dit een van de vele vischjes, die door de aan het internationale onderzoek der zee deelnemende landen gemerkt en weer losgelaten zijn, om den trek der visscheti te bestudeeren. De letter B wil zeggen, dat de schol door België was ge merkt. Voor elk vischje met merk, dat wordt aan gebracht, betaalt het Instituut fl.20, voor elk merkje alleen f 0,60. Visschers en verkoopers doen dus wel, met acht te geven op die merken, waarmede zij de wetenschap dienen en zich- zelven een voordeeltje bezorgen. Prins Heinrich van Pruisen had dezer dagen te Kiel een eigenaardige ontmoeting. Z. K. H. zat in een automobiel, toen een voerman met zijn zwaarbeladen kar voor hem uit reed. Deze bleek zich niet om den naderenden motor te bekommeren en toen de automobiel in snelle vaart rakelings langs de kar voorbij snorde, riep de voerman »Zeg, je hadt wel wat verder kunnen uitwijken, stommerd 1" Een oogenblik later hield de automobiel stil en 's Prinsen metgezel stapte uit en ging naar den voerman toe, om hem te vragen of hij met „stommerd» Z. K. H. Prins Heinrich had bedoeld. De man schrok. „De Prins. Dat heb ik niet geweten I» stamelde hij. Daarvan is Zijn Hoog- LANDBOUW-VEETEELT. Men meldt uit het eiland Algemeen is het bekend, dat de varkei in ons eiland in de laatste jaren verbazen genomen, zoowel voor eigen consumptie, alt handel en dat bijna geen enkel veldarbeid bestaat die niet een ot meer „keuen" groot Bekend is dat er ook een streven ontstaan minder gegoeden te vrijwaren tegen bet ver dikhHidigen, daar bet baast een onovert ramp is als de keu in de zomermaandei gedood door de „vlekziekte"of men len overtuigd is van de werking van het serum, voorbehoedmiddel, heelt bewezen van 'tboo te zijn, laten wij rusten of 't ook zal moei als met de vaccinatie, wij weten het niet, i: weten wij, dat er meer is waar op gewezen mag De heer Mol te Waarde wijst in het Maand het zoogenaamde tarwevoerbloem, dat ook omgeving veel gebruikt worden. Hij heeft di daartegen aangebonden en het blijkt hem, ziekten en ongesteldheden onder de varkeus door het gebruik van sommige partijen van z. i. bleek aan het proefstation, dat men v moet staan, wat de viervoeters soms te slikken krijgen een monster was sterk bezet met bevatte zooals vele der andere, koffiedoppen b vele minerale (zandbestauddeelen. Een en ander zegt genoeg en het wordt ti aan den heer Mol, die het initiatief daarlt dat er een einde aan deze knoeier ij wordt g want hier geldt het nu werkelijk het belang „kleine lujjdeit" en dan zijn de Besturen vai ons eiland bestaande varkeiisvereenigingen de die den heer Mol moeten sleuuen in het hunner Bomlen. Te Oud-Vossemeer is in den tuin van M. J. Ainpt een proefveld aangelegd voor lingen, die dezen winter den landbouwcurss leiding van den heer L. K. van Dijk volgden uitgezaaide gewassen schijnen niet opgekomen maar de andere staan er keurig op gelej den openbaren weg, waar veel passage is, tt veld natuurlijk zeer de aandacht. Woensdag werd te Hulst de jaarlijki getneene vergadering gehouden van de schappij tot bevordering van Landbouw en V in Zeeland. De voorzitter, de heer mr. P. C. J. Hem besprak in zijn openingsrede o. m. de pt fokkerij. Verbetering van het manuelij materieel werd beoogd, dat, blijkens de tentoonstelling in 1901 te Middelburg geh in Zeeland niet achterstaat bij andere prov De inerriën laten echter veel te wenschep doch de pogingen tot heden aangewend hierin verbetering aan te brengen, kunDe bevredigend genoemd worden. Een groot bezwaar echter tegen de ge maatregelen achtte spr. de verplichte stationn doch deze is te verdedigen als men be dat het niet in de eerste plaats de vf waar de paarden zich bevinden, doch noodig zijn. Vervolgens besprak de voorz. de cursut hoefbeslag, de rundvee- en de varkensfol welke laatste in deze streek een groote toe tegemoet gaat, de pluimveeteelt, het land onderwijs, enz. Het ledental der Maatschappij gaat f en bedraagt thans 2520, doch dit getal te klein, daarom wekte de voorz. de ledi ieder in zijn kring werkzaam te zijn to breiding, waardoor grooter kracht kan ontwikkeld. Daarna hield de heer L. J. M. Koet voordracht over „Nieuwe proeven bij het van vlas» eu de heer Swaving over „Bot tröle," in het bizonder met het oog de te strekken lot de z. g. boerenboter. Op de afdeelingstentoonstelling, den volg dag gehouden, werd o. a. bekroond me len prijs de firma Wed. J. C. Massee te Goes, voor de volledigste verzameling nieuwste en meest verbeterde lanbouwwerktu ook voor de meest doelmatige wiedmachi voor den besten aardappelrooier. Buiten het program werd een derde pri gekend aan den heer W. J. Boogaart te vliet, voor eene verzameling landbouwwerktt Verder een zeer eervolle vermelding o, den heer J. Cappon te Heinkenszand voor plo Het bezoek aan de tentoonstelling wat druk.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 2