Ik S V°. 994. Zaterdag 18 Juni 1904. Een en twintigste jaargang. laat ontdekt. „HOLLAN D. J. M. C. POT, nummer bestaat uit 2 bladen. Zij die zich van heden af op abonneeren, ontvangen de tot a.s. nog te verschijnen nummers IS Publicatie n. FEUILLETON. Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLIOEN GULDEN. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. COURANT, Manen ra oMrttll, IuUiit, ai Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, ijs per drie maanden, franco per post 65 cents, jor het buitenland 90 cents, f Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk ep DONDERDAGAVOND ingewacht aan gureau te Tholon ot vóór DONDERDAGMIDDAG hij onzen medewerker te ierseke. UITGEVER THOLEN. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Burgemeester der gemeente Tholen waarschuwt de berichten in de nieuwsbladen of daartoe inden agenten, die soms met verstrekking van d voor de heenreis, ten behoeve van industrieele iemingen, Nederlandsche werklieden naar hland lokken. Bij hunne aankomst te dier V i toch is herhaaldelijk gebleken, dat zij daar ebruikt kunnen worden. is daarom geraden, dat die werklieden, al- op zulke berichten en voorspiegelingen der n af te gaan, bf zelt bf door tusschenkomst van Jurgemeester hunner woonplaats, zich tot den landschen Consul in de streek, waar die onder gen zich bevinden, om inlichtingen wenden, it de vooruitzichten in het bekomen van werk, onen en de huurprijzen der woningen aldaar. dit nalaat, stelt zich bloot aan groote teleur- g en schade. olen, den ISen «Juni 1904. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPELE. WAARSCHUWING het lokken van Nederlandsche werklieden naar Duitschland. Middelb. crl. dd. 13 Juni bevat in zijne wsche omtrekken" het volgende zeer lczens- ig artikel, waarmede wij ten volle sym- ieeren n wil in Zeeland een christelijk izinnigengesticht oprichten, „met het Protes- h christelijk Zeeland één en lotgemeen" de voorstanders van zoo'n exclusieve iog daartoe kans zien, hebben zij van hun rant gelijk, zijn daarvan natuurlijk geen voorstanders, allerminst als men hij het pogen in die ng reeds begonnen is met er een partijzaak maken. uwelijks wasthet uitstekende plan bekend, 'oor Zeeland en Noord-Brabant een flinke ting tot verzorging van krankzinnigen tot te brengen, ot men begon van Calvinis- zijde, zooals tegenwoordig te doen ge- elijk is, te werken om ook in deze voor parochie te preeken. nu trof ons vooral in de toen verspreide liire de vraag„moeten wij de liberalen toorgaan heeft nu toch liberaal, anti-revolu- air, vrijzinnig-democratisch of socialistisch en met dit werk der liefde en der barm- jheid, in 't kort der humaniteit P it nu wezenlijk ook hierbij de politiek een rol spelen is ergerlijk, zooals, vooral tegenwoordig, ike Naar het JDuitsch. nige dagen geleden had Cecile aan een uiing van den weg eeti natuurlijk platform lt, met mos en gras begroeid, van waar Ïeen prachtig vergezicht had op het eiland Zij had onmiddellijk het besluit genomen, ipoedig mogelijk weer daarheen te gaan tn schetsteekening van het eiland te maken, morgen was zij dadelijk na het ontbijt, d van den generaal, naar het platform graaf Alexaader kende het doel van tocht, maar zijn moeder had hein de den an de hand gedaan om zich van astigen derden persoon te ontdoen, tot hij ter bestemder plaatse was aangekomen, 'Ocile op een veldstoeltje voor haar schilders- terwijl de generaal languit op twee over gras uitgespreide dekens lag en kalm een van die zijde bij alles wordt getracht en dat onder schoonklinkende leuzen, die echter niet anders dan klanken zijn scheiding te weeg te brengen en den godsdienst overal in te mengen. Waarlijk, vooral bij verpleging van onge- lukkigen, onder wie juist zoovelen, volgens de statistieken, door overdrijving op dat gebied, gekomen zijn in hun treurigen toestand, moest men voorzichtig zijn met den godsdienst, d. w. z. wat als zoodanig wordt gepredikt, er bij te halen. Want, zooals het nu ook is voorgesteld, blijkt maar weer al te zeer, dat ook van deze nuttige zaak, met zulk een treurigen achtergrond, weer een propaganda-middel wordt gemaakt. Zelfs onder de kerkelijken heerschte hierover kwestie Op de 20 Mei te Middelburg gehouden vergadering was er, naar wij vernamen, heel wat spanning. En nu moge men met veel ophef verkondigen, dat er samenwerking is verkregen tusschen Gereformeerden en Ned. Hervormden, die tot stand te brengen heeft heel wat moeite gekost. De voorzitter heeft geen gemakkelijke taak gehad om beide partijen tot elkaar te brengen. Er is eindelijk eene concessie van Gereformeerde zijde gedaan, maar aan dien kant blijft men toch de eerste rol spelen. Het gold hierbij, hoorden wij, eene kwestie van macht en gezag. Zoo dringt zelfs de christelijke liefde ook bij zulk een taak der barmhartigheid hen, die zoo hoog opgeven van hun geloot, nog niet dadelijk tot eendractitig samenwerken, tot zelfverlooche ning, maar staat de kwestie van machtsuitoefening op den voorgrond Men wil nu op bescheidener schaal dan het andere aanhangige plan iets inrichten„een gesticht van bepaalde kleur, een gesticht tot christelijke verzorging van krankzinnigen." Bij ons bestaat in zulke zaken het „christelijk" in goede en Helder ij ke verpleging, ruime en flinke inrichting der verblijven, waarin de ongelukkigeu hunne dagen moeteu doorbrengen. En wij hopen daarom, dat het plan, van neutrale zijde gevormd en waarvan wij een en ander meedeelden, zal worden doorgezet en tot uitvoering zal komen, gesteund door allen, die daartoe financieel in staat zijn en wien eene behoorlijke rente van hun kapitaal wordt ver zekerd. Al komt dat gesticht dan ook niet in Zeeland zelf, het ligt toch kort nabij en is gemakkelijk te bereiken. Vélen, zoowel Protestanten als Katholieken, wenschen zeker voor hunne ongelukkige familie leden geen uitsluitend Protestantsch gesticht, d. w. z. Protestantsch, orthodox-gereformeerd. Men late hun, die dat wel verlangen, hunne instelling. Aan een flink gesticht, waar tevens gelegen heid bestaat, aan de godsdienstige behoeften sigaar rookte. Cecile had bijna den ganschen tijd, gelijk zij altijd deed als zij met den gene raal alleen was, over Edward gesproken. „Aha, generaal, eindelijk heb ik u dan ge vonden I" riep Alexander uit. „Ja, hier zijn wij, het jongere deel van het gezelschap als altijd ijverig aan het werk, en ik als gewoonlijk in een zalig nietsdoen verzonken. „Nu, generaal, het komt mij voor, dat die dames u maar zelden met rust laten, niet waar, freule Het spijt mij dubbel, dat ik u nu moet storen, maar mijn moeder wenscht u dringend te spreken over een uitstapje met u, waarvan zij van middag met mevrouw Förster het plan heeft opgemaakt. De dames rekenen daarbij op uw geleide." „Nu, dan moet ik mij haasten", antwoordde de generaal, aangenaam verrast door het voor uitzicht, een uitstapje te makeu met zijn vriendin, de gedachte dat dc gravin ook van de partij zou zijn, hinderde hem niet, en hij vergat heelemaal, welk gevaar zijn neef dreigde van de zijde van Alexander. Daarop stond hij op, nam van beiden afscheid en ging met vluggen tred heen. van de inwonenden te voldoen, blijft toch behoefte bestaan. Dat de mannen, die zich daarvoor spannen, voortgaan in die goede richting werkzaam te zijn En dat het einde hun arbeid krone 1 Hoofdkautoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50 jarigen leeftijd 7,5°/0, op 55-jarigen leeftijd 8,5 °/0, op 65-jarigen leeftijd 11,3 °/0 en op 70-jarigen leeftijd 13,5 °/0 rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. C. M. VAN RIJSS EL, te 1 holen,- P. M. v. D. ENDE, te Oud- Vosmeer,- J: GELDER BLOM te PoortolietJ. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. OELE te Goes. Tweede Kamer EifcoSlyk is de behandeling der drankwet, met uitzondering van de eindstemming, achter den rug. Dinsdag kwam zij klaar. De wet heelt de laatste drie dagen nog eenige aderlatingen ondergaan. Het leek wel een wedstrijd om haar nog wat te verzachten of te verzwakken. Bijv.Bepaald werd dat bierhuishouders wel sterke drank in huis mogen hebben (wat oor spronkelijk verboden was) maar niet in de gelag lokalen, en niet in voorraad in andere vertrekken. Bestaande bierhuishouders krijgen tot 1916 tyd om hun lokalen volgens de wet in te richten. Ver gunningen aan wachtkamers in stations zullen tot. 1910 bestendigd blijven. De tegenwoordige wijnhandelaars met verlengbaar crediet mogen ook sterke dranken bij hoeveelheden van minstens 3 L. verkoopen. De splitsing tusschen tapperijen en slijterijen, die al zoo weinig meer beteekent (hoe betrekkelijk weinig gemeenten zyn er met een kom van meer dan 5000 zielen) is nogmaals krachteloozer gemaakt door de aanneming van een door de regeering overgenomen amendement van Bijlandt, waarbij bepaald wordt, dat in bijzondere gevallen de splitsing niet van toepassing is voor afgelegen wyken, al heelt de kom ook meer dan 5000 inwoners. De heer Fock vond het vreemd, dat de minister dit amendement, nu het van bevriende zyde kwam, overnam, terwijl hij dit met een bijna overeenkomstig amendement van den heer Borgesius geweigerd had. De minister, de heer Tal ma en andere leden der rechterzijde werden boos over deze opmerking, en toen dezelfde spreker vroeg: Waarom hebt U den heer Borgesius niet verzocht zyn voorstel in uw geest te wijzigen? antwoordde de minister: Denkt gij. dat ik den heer Borgesius helpen zal, waar deze ver klaart. zooveel beier wetten te kunnen maken dan ik Omdat er nog al wat in de wet veranderd was zyHet is toch een flink oud heer", zeide Alexander, hein nastarend. Hij is mijn dierbaarste vriend op de wereld", antwoordde Cecile uit volle overtuiging. De generaal bleef bij de eerste kromming van den weg plotseling staan, alsof de gedachte, die hem te binnenschoot, plotseling zijn gang vertraagdehij keek peinzend om, maar kon Cecile en Alexander niet meer zien. ,/Ik zou wel eens willen weten of hij ernstige plannen heeft", zeide hij bij zich zelf. //Nu, als het gemeend zoo is, kan ik hem er ook eigenlijk geen verwijt van maken, want Cecile is werkelijk een lief meisje. Maar toch spijt het mij, want zij zal haar woord aan mijn neef nooit breken. Alexander is een flinke jongen, maar ik kan hem niet helpen liefde en ontgoocheling, zonneschijn en schaduw behooren uu eenuiaal bij het leven". Graaf Pforten lag op de dekens op het plat form, die ver van den schildersezel van Ceciie, onder de schaduw van de hoornen, welke nog in hun vollen bladertooi prijkten, al had het groen der bladeren reeds hier en daar voor (algemeen gelach aan de linkerzijde !j werd de eind stemming tot een nader te bepalen dag uitgesteld. Woensdag is een wijziging der jachtwet, waarbij het gebiuik van lichtbakken verboden wordt, verder behandeld en aangenomen, na felle bestrijding door de oppositie en verwerping, van een motie Troelstra om het ontwerp in te trekken en af te wachten de voorstellen der Staatscommissie, die een algeheele herziening der jachtwet voorbereidt. ST. ANNALAND, 16 Juni 1904. Bij de op heden gehouden aanbesteding van het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1905 van de aarde-, kram- rijs- en steenglooiing- werken aan de waterkeering van den calnniteusen Suzauna-polder, zijn ingeleverd 12 biljetten. Ingeschreven is door II. J. Romeijn te Burgh f 5350, L. van Popering Dz. te Bruinisse f 5320, M. Kleppe te Seherpenisse f5120, P. Dronkers te Kapelle f 5058, J. Lindenberg Cz. te Wemeldinge f 4990, W. v. d. Klippe te Serooskerke f 4-949, P. Beznijen te Schorendijke f4910, J. de Jong te Middelburg f 4890, Jb. Moerland Cz. te St. Annaland 4880, V. C. P. Bolier te Seherpenisse f 4669, C. Bolier Cz. te Bruinisse f 4660, J. Elenbaas Jz. te St. Annaland 14624. De Begrooting was f5356.685. Den lnagsteu inschrijver is het werk ouder nadere goedkeuring gegund. IERSEKE. Dinsdag nam een mooie, zes jarige jachthond, die met zijn meester op den weg was, vrijwillig een bad. ('t Was zeer warm). Toen hij uit het water kwam, draaide hij een paar malen rond en viel toen dood neer. ST. MAARTENSDIJK, 16 Juni. Hedenavond werden de bouw- en weilanden der Herv. kerk alhier ter grootte van 38 HA. in 46 perceelen verpacht. De prijs per gemet was variëerende tusschen f23 en f26. Enkele perceelen werden tengevolge van vijandschap opgejaagd tot f 59, f70 en f80 per gezegde grootte. OUD-VOSSEMEER. Door den dijkwerker M. deu Engelsman in den Vauhaaftenpolder werd dezer dagen een verbazend groote bruiu- visch geschoten, die bij opening bleek een geheel voldragen jong te bevatten. Jammer, dat hem voor dit dier geen premie wordt toe gekend, zooals voor een zeehond. De tijd is ook voorbij dat bruinvischspek op de tafel der koningen verscheen. In het paardenspel, dat met de kermis alhier zijn standplaats vond, werd deze week nog een extra-voorstelling gegevenvooraf was een extra-kwaad paard gevraagd van een der landbouwers, om dat in eenige uren gedwee te maken. De heer Tholenaar leverde een dier dat niet erg gemakkelijk is en werkelijk is het gelukt dit beest in korten tijd aan den wil van den kunstrijder te onderwerpen. Een en ander lokte honderden naar het paardenspel. STAVENISSE. In de Woensdagavond te St. Annaland gehouden vergadering van de afd. Tholen en St. Philipsland van den Bond van Ned. Onderw., werd in de plaats van den heer W. J. Woittiez, die naar elders vertrokken is, benoemd als secretaris de heer C. Kabbendijk te St. Annaland. Besproken werd het noodige in zake de kouist van den heer Th. M. Ketelaar, lid der 2e Kamer, op Vrijdag 8 Juli te Seher penisse. Uit de kas der afd. werd f 2.50 gegeven aan het fouds ter ondersteuning van de uitge sloten diamantwerkers. bruin, geel en oranje plaats gemaakt. De zon stond hoog aan den hemel, waaraan geen wolkje te bespeuren was, terwijl de donkerblauwe zee, bijna geheel kalm en vlak, zich aan hunne voeten uitstrekte. De jonge graaf had een gevoel alsof hij op zulk een schoonen, helderen dag bijna niet behoefde te vreezen voor eeii mislukking van zijn voornemenhij begon zijn gesprek op vriendelijken, onbevangen toon met die eigen aardige vrijmoedigheid van den man van de wereld, die, in het besef van zijn rang en aan zien, overtuigd is dat zijn aanzoek zal worden ingewilligd. (Wordt vervolgd).

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1