laat ontdekt. V°. 993. Zaterdag 11 Juni 1904. Een en twintigste jaargang. EN J. Ut. C. POT, FEUILLETON. „H O L L A N D." nummer bestaat uit 2 bladen. Zij die zich van heden af op lad abonneeren, ontvangen de tot a.s. nog te verschijnen nummers IS. ouwe tariefwet en de draagkracht. Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLIOEN GULDEN. BINNENLAND. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, TOUW, pvijd au it Map oesterteelt, laoihnv, na. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, per drie maandeD, franco per post 65 cents, or het buitenland 90 cents. uKtnOin «tukken, enz. werden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan Uireau te T h In el vAAr DONDERDAGMIDDAG t»IJ enzen medewerker te lereeke. UITGEVER: Tiolsn. t.) doel, waarmede de nieuwe tariefwet door linister van financiën werd ingediend, is rieërlei aard. I alve technische verbetering van het tegen- g geldend tarief van invoerrechten en ering van de ontwikkeling onzer nijverheid den nationalen arbeid, beoogt hij daarmede 3 eerste plaats versterking van 's rijks den. ""■den aanhef zijner memorie van toelichting Ie Minister, dat bij het optreden van het roordig Kabinet aanstonds op de behoefte rsterking van 's rijks inkomsteu is gewezen, oor allereerst herziening van het tarief roerrechten in aanmerking komt." deze behoefte aan versterking van 's rijks iten werkelijk bestaat, wordt in de memorie «lichting verder met geen enkel woord wnd. In verband met 's Ministers laatste 1 oenrede zoude het inderdaad ook zeer zijn, de noodzakelijkheid van Cene ver- ring van 's rijks inkomsten met ruim millioen gulden aannemelijk te maken, men die wil verdedigen met een beroep ;gaven voor sociale wetten, die nog niet ingevoerd. Ter dekking van bestaande is deze som niet noodig. Toch wordt loefte daaraan als vaststaande aangenomen jnalt zich de Minister verder tot de roede- [jj|, dat v lgens eeue raming van de ver- delijke opbrengst van het voorgestelde eene totale opbrengst mag worden verwacht 20.0 0 0.0 0 0, zoodat, vergeleken met de igst der invoerrechten over 1903, zijnde 16.000, op eene vermeerdering kan worden d van f9.374.000. geeft de Minister aan hen, die misschien a schrikken van deze zeer aanmerkelijke ging der invoerrechten, bijna gelijkstaande me verdubbeling, de geruststellende ver- ig, dat bij de bepaling van het invoerrecht *1 mogelijk rekening gehouden werd met itrekkelijke draagkracht van degenen voor gebruik het artikel meer bijzonder bestemd het algemeen werd het recht laag gesteld artikelen van algemeene behoefte, hooger die, dienende tot nut of gemak, het hoogst die van weelde of genot." verduidelijking' van de beteekenis van druk eener belastingverhooging van .000 diene, dat de hoogste opbrengst van weer gesmade patentbelasting, afgeschaft wet van 2 Oct. 1893 (Stbl. No. 149) Naar het Duitsch. Cecile is de troost van mijn leven", i'dde mevrouw Förster. als Alexander op haar verliefd werd, zou niets tegen hebben". is wel vriendelijk van je, maar ik i haar hart reeds aan een ander toe- is dat, als ik vragen mag *ard Markwald". a', de man die verdacht wordt, dat hij dezelfde", hernam mevrouw Förster haastig, "1 niet wilde dat hare vriendin den zin (eindigen. gravin lachte minachtend en riep toen uit: eenvoudig schilder, en die van zóó iets wordtHoe zou hij in aanmerking komen tegenover mijn zoon, als deze in 1890/91 heeft bedragen f5.012.168, dat de bedrijfsbelasting in 1901/02 heeft opgebracht f 6.778.000, de vermogensbelasting in 1902/03 f7.730.000, de personeele belasting in 1902 f 9.740.000. De verhoogde bijdrage in 's rijks inkomsten, die de Minister verwacht van zijne herziening van het tarief van invoerrechten, staat dus ongeveer gelijk met eene verdubbeling van de personeele belasting. Zoude men bereid gevonden worden deze laatste goed te keuren, op 'sMinisters, met geen enkel motief aanneembaar gemaakte, verklaring, dat de schatkist aan eene verdubbeling der personeele belasting behoefte heeft Het*' antwoord op die vraag is niet twijfelachtig. Welke reden zoude er dan bestaan minder bezwaar te maken, nu het geldt eene verhooging van het tarief van invoerrechten Omdat de eene belasting is eene directe en de andere een indirecte, van welke laatste men veelal meent, dat zij gemakkelijker gedragen wordt dan de eerste Maar beide moeten toch betaald worden, het verschil bestaat slechts hierin, dat eene directe belasting wordt betaald in enkele termijnen, een indirecte, als de ingediende, voortdurend, eiken dag, van verreweg de meeste levens behoeften. Eene directe belastiug kan bovendien gemakkelijk geregeld worden naar de draagkracht van den belastingbetaler, bij eene indirecte is dat veel moeilijker, bij eene heffing van in voerrechten als de voorgestelde is dat onmogelijk. Deze laatste werkt zelfs progressief in de ver keerde richting, niettegenstaande de verzekering van den Minister, dat bij de bepaling van het invoerrecht rekening werd gehouden met de draagkracht. Wanneer men de ingediende tariefwet van dit standpunt beziet en de artikelen, waarvan invoerrechten zullen worden geheven, met de daarvan geraamde opbrengst indeelt naar hunne bestemming, vindt men dat in de totale op brengst van f 20.000.000 wordt bijgedragen voor f8.000 000 door de rubriek-nijverheid, eveneens f 8.000.000 door artikelen van algemeene be hoefte en slechts voor f 4.000.000 door artikelen bestemd voor weelde of genot. Nu moge het juist zijn, dat de rechten voor deze laatste rubriek het hoogst zijn gesteld, uit hare be trekkelijk kleine bijdrage in de totale opbrengst blijkt, dat de Minister, toen hij zocht naar vermeerdering van de opbrengst van het tarief van invoerrechten, door uitbreiding van het gebied van heffing, niet bij voorkeur heeft betreden het gebied van de artikelen, welke dienen tot weelde of genot, maar wel tot voor ziening in de algemeene behoefte. De f 4.000.000 zullen worden gedragen door hen, die zich de weelde kunnen veroorloven van porselein, wilden gevogelte, oesters, fijne vruchten, fijne eetwaren en specerijen, thee, tabak, ingevoerde dranken en zoetigheden, fijnere meubelen, schil derijlijsten en spiegels. Het dubbele van dat bedrag zal echter worden geheven van eieren, gezouten vleesch, havermout, meel- en meel- haar werkelijk ten huwelijk vraagt „Cecile geeft weinig om aanzien en rijkdom". „Zijn zij al geëngageerd „Dat waren zij in stilte en zijn het nu eigenlijk nog. Maar Markwald heeft verklaard, dat hij haar niet zal trouwen vóór hij zich volledig van deze verdenking heeft gezuiverd". „Maar lieve vriendin, dat zal wel nooit ge beuren. Je zoudt er toch niets tegen hebben, als je nicht met mijn zoon trouwde „Dat zou mij erg veel genoegen doen". „Dan zullen wij niets aan Alexander zeggen van Cecile's engagement. Wanneer wij hem maar ongehinderd zijn gang laten gaan, zal hij ongetwijfeld wel het jawoord krijgen". Snel en aangenaam vloden de weken voorbij voor dit kleine gezelschap in het stille hotel te Sorento. Langzaam maar zeker herstelde mevrouw Förster en begon langzamerhand hare vroegere frischheid en zelfs haar vroolijkheid terug te krijgen. De trouwe vriend, dien zij reeds als jong meisje had vereerd, was steeds aan hare zijde, waakte tegen al wat haar goede stemming kon verstoren, was er voortdurend op Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. zal treffen door het verhoogd invoerrecht. Let men daarnevens op de invoerrechten, welke ge heven zullen worden van eeu geheele reeks levensbehoeften, met name benoodigdheden voor de kleeding, waarvan ook al weder het hoofd contingent wordt geleverd door de goedkoopere soorten, dan blijkt, dat aan den eisch van be taling van het recht in verhouding tot de draag kracht de ingediende tariefwet allerminst be antwoordt. fabrikaten, eenvoudige meubelen, klompen en schoenen, maar in hoofdzaak van petroleum en manufacturen, kleêren, hoeden enz. enz. Onder de derde rubriek van de nijverheids-voortbreng selen, die de ontbrekende f 8.000.000 zullen opbrengen, komen o. a. voorgrof aardewerk, verf en vensterglas, behangselpapier, kramerijen, geschaafd hout en timmerwerk voor huizenbouw, metselsteen en bewerkte steen, gootsteenen, vloer- en muurtegels, dakpannen, goten en af voerpijpen, welke alle tevens voor een aanzienlijk deel behooren tot de levensbehoeften. Wanneer men zich er rekenschap van geeft, waar de druk van zulke invoerrechten het meest zal worden gevoeld, dan valt het niet te betwijfelen, dat men dien zal moeten zoeken bij hen, die dien druk het minst gemakkelijk kunnen dragen. Bijna alle benoodigheden voor het bouwen van een huis, voor het inrichten der huishouding, voor de voeding, maar vooral de kleeding van zijne bewoners, zullen, na de invoering der in gediende tariefwet, onderworpen worden aan verhoogde invoerrechten. Bij het betrekkelijk klein aantal dergenen, wier inkomens van dien aard zijn, dat voor hen de noodzakelijke, dagelijks terugkeerende meer dere uitgaven niet van groot belang zullen zijn, spreekt het vanzelf, dat de opbrengst van het tarief, voor zoover daardoor verbruiksartikelen zullen getroffen worden, in hoofdzaak zal worden betaald door de groote meerderheid dergenen, wier beperkte inkomens zonder eene tariefsver- hooging nu reeds veelal ontoereikend zijn om daarmede te kunnen voldoen aan de eischen, die behooren te worden gesteld aan doelmatige en voldoende voeding, kleeding en woning. Aan deze bezwaren komt de minister niet tegemoet door zijne verzekering rekening te hebben ge houden met de draagkracht dergenen voor wier gebruik de artikelen bestemd zijn. Daarvan zijn in de ingediende tariefwet weinig andere be wijzen te vinden, dan dat een invoerrecht wordt voorgesteld op schapenvleesch, ineerendeels be stemd voor de tafel der raindergegoedendat vruchten, welke dienen als consumptieartikel ook voor de mindergegoeden, met slechts 6 pCt. zullen worden belast, terwijl van vruchten voor weeldegebruik bestemd, 10 pCt. zal worden ge heven dat fijnere meubelen aan een invoerrecht van 12 pCt., eenvoudige van slechts 8 pCt. zullen worden onderworpen. De invoer van meubelen bestaat echter hoofdzakelijk uit een voudige, fabriekmatig gemaakte meubelen. Fij nere worden niet alleen weinig ingevoerd, maar dank zij de zich in ons land meer ontwikkelde kunstnijverheid, neemt de uitvoer van fijnere meubelen voortdurend toe, zelfs naar die landen, die daarvan hooge invoerrechten heffen en onze koopers met meer bescheiden beurzen voorzien van hun fabrikaat, dat niet beantwoordt aan hooge eischen van smaak, maar voldoet aan de behoefte van hen, voor wie de prijs van grooter belang is dan de sierlijkheid. De grovere meubelen zijn het, die de minister uit, haar plannen aan de hand te doen om haar afleiding of geuoegen te verschaffen. Me vrouw Förster was erkentelijk voor zijn toe wijding en toonde hem dan ook de dankbaarheid, die een alleenstaande vrouw gevoelt tegenover een man, die haar zooveel toewijding schenkt. De generaal verheugde zich ook oprecht over hare toenemende beterschap en over zijn verblijf in Italië. Toch was er iets, dat hem ernstig hinderde, namelijk die gravin Pforten en haar zoon. De gravin was min of meer egoïstisch en wilde hare gansche omgeving beheerschen, evenals haar zoon. Daardoor kreeg de generaal, evenals Cecile, een niet geringen afkeer van haar, die nog toenam doordat zij bijna uit sluitend beslag legde op mevrouw Förster, en als deze zich eens niet wèï genoeg gevoelde om het hotel te verlaten, preste de gravin den armen generaal om met haar een wandeling te gaan doen, waardoor hij niet in het gezelschap kon verkeeren van zijn vriendin, die hij nog eens zijn vrouw hoopte te mogen noemen. Ja zelfs des avonds moest hij met haar kaartspelen terwijl de gravin op den divan lag. Eu de generaal had reden om nog boozer te Hoofdkantoor te Amsterdam, Keizersgracht 292 Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50 jarigen leeftijd 7,5°/0, op 55-jarigen leeftijd 8,5 op 65-jarigen leeftijd 11,3 en op 70-jarigen leeftijd 13,5 rente van zijn gestort kapitaal. Inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor eD bij H.H. Agenien de H.H. G. M. VAN RIJ SSEL, te 1 holenP. M. v. D. ENDE, te Oud- VosmeerJ: GELDER. BLOM te Poortvliet; J. W. RENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. OELE te Goes. Bij Kon. besluit is benoemdtot lid van het bestuur van het waterschap voor de uitwatering door de sluis in de Piek de heer J. J. van Weel te Wolfertsdijk; tot dijkgraaf van het waterschap Poortvliet de heer J. van Gorsel en tot gezworen de heer N. A. Bruijnzeel; tot dijkgraaf van den polder Moggershil de heer H. Elenbaas, Jz. te St. Annaland; tot gezwo rene van het waterschap De Breede Watering bew. Ierseke, de hh. A. de Broekert, te Wemel- dinge, M. van lwaarden, te's Hecr-Arendskerke eu W. Dekker, Pz. te Wemeldinge; tot ge zworene van het Waterschap St. Maartensdijk de hh. I. P. Hage en N. J. Nelisse te St. Maartensdijk. In de openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is Woensdag behandeld het beroep van den dijkraad voor de waterkeering van het calamiteuse waterschap Slavenisse eu den cala- miteusen Oud-Kempenshofstede polder te Stave- nisse tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan zijn besluit tot vaststelling der bezoldiging van den secretaris-ontvanger der waterkeering. De beslissing volgt. Tweede Kamer De behandeling der drankwet duurt te lang om op den duur de belangstelling der courantenlezers worden, toen hij bemerkte, dat de gravin van hèm diensten vorderde, die anders door haar zoon werden verricht, en wel met de kennelijke bedoeling om aan Alexander volop gelegenheid te geven, Cecile het hof te maken. Het duurde verscheidene weken vóór de generaal deze ont dekking deed, maar toen nam hij ook het vaste besluit, goed op te letten en er voor te zorgen, dat te Sorento zijn neef geen poets werd ge speeld. Intusschen was de gravin ook steeds er op uit den generaal van de jongelui te scheiden, omdat zij terecht vermoedde, dat hij zijn iuvloed zou aanwenden ten gunste van zijn neef. Eenige weken later besprak de gravin met hare vriendin weder het plan, dat zij met al haar energie poogde door te zetten. „Ik ben nu vast besloten, dat hij met Cecile zal trouwen", zeide zij. „Tegenover een lieve oude vriendin behoef ik het niet te verzwijgen, dat hij een veel betere partij kan doen. Menige dame uit hoogen stand zou er trotsch op zijn hem tot man te krijgen, maar ik mag Cecile nu eenmaal bijzonder graag lijden en bovendien ben ik vast overtuigd, dat zij mij nooit ergernis

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1