«teUlai, pvijl au it btlaipn aan lesterteelt, iuüiif, tu. N°. 991. Zaterdag 28 Mei 1904. Een en twintigste jaargang. EN e laat ontdekt. „HOLLAN D. J. H. C. POT, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatie n. BINNENLAND. PEÏÏILLETOH. Mijnheer Markwald vroeg hij glimlachend. Van onze berichtgevers. Levensverzekering-Maatschappij EEN MILLIOEN GULDEN. Gemengd Nieuws. RSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maandeD, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan hel bureau te T h o I e n of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tholen. Advertention van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. ie Borgemeester der gemeente Tholen brengt ter der ingezeienen, dat de Heer Commissaris der ingin dezer provincie op Maandag den 30 Mei deze gemeente zal bezoeken en aan elk die Zijn ig Edel Gestrenge wenscht te spreken daartoe egenbeid zal geven ten raadhuize alhier des middags te ll1/2 ure. 'e dien einde zal op Zaterdag den 28 Mei a.s. voormiddags van 912 uur op de secretarie er gemeente een lyst in gereedheid liggen om daarop ter audiëntie te doen inschrijven, iet zal den Burgemeester zeer aangenaam zijn, ien de ingezetenen op bovengetnelden 30 Mei nationale vlag uit hunne woningen willen doen igen. 'holen, den 26 Mei 1904. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPKLTp- De katholieke kiesvereeniging in het district :gen op Zoom, heeft gesteld tot candidaten ir de Prov. Staten, de aftredende leden J. P. lelbergs, Az., O. J. Koenraadt, A. G. J. itboom en J. P. de Schamps. )e regeering heeft, naar wij van zeer rouwbare zijde vernemen, het plan opgevat eene itscommissie in te stellen, welke een onder- k zal doen naar den toestand van den handel eenden en industriëelen middenstand hier te de. Als voorzitter dezer commissie zal optreden heer R. P. J. Tutein Nolthenius, te Amsterdam, ijl verschillende bekende kooplieden en in- triëeleu uitgenoodigd zijn, om als lid in die omissie zitting te nemen. Tweede Kamer Gaat met de drankwet nog steeds den slakken- in twee dagen (Donderdag en Vrijdag) zijn hts twee artikelen afgehandeld, nam. de artikelen 7, waarvan het eerste handelt over verlaging, het andere over verhooging van het maximum lal vergunningen. Door die mogelijkheid tot in- nping en uitzetting verliest het woord maximum van zijn beteekenis, maar dat zal de grootste f niet zijn tegen de nieuwe drankwet, als zij komen mag. londerdag kwam er tegen het einde der zitting r het indienen van verschillende amendementen een verwarring van denkbeelden, er ontstond een gegons en lawaai, de leden (en de ministers V) eten zoo de kluts kwijt, dat de Kamer begon te flken op een Poolschen landdag en het den era zoo geduldigen voorzitter te machtig werd. klaagde, dat het zóó niet kon voortgaan, en dat hem op die manier onmogelijk werd de discussies leiden. Hij stelde voor de zitting te sluiten, welk werd aangenomen. 8- Naar het Nuitsch. aa zijn avontuur in den Dierentuin wist Cécile Is, daar Edward er voor had gewaakt, er van de nadere bijzonderheden daarom- it niets in de couranten kwamzelf had hij geen woord over het gebeurde geschreven, 'ijl hij zoo zat te peinzen en zich telkens ir in de liefdevolle woorden van haar briet liepte, werd er aan de deur geklopt. Hij binnen 1" en een jonge man trad het ier binnen, die, otschoon Edward hem te •a nooit had gezien, hem met een vriendelijke, ''ouwelijke beweging tegemoet trad. De 'indeling had een gezond uiterlijk, een dunne 'de snor er, welige, donkerbruine haarlokken, over zijn voorhoofd hingen. Zijn gestalte slaak en zijn kleeding elegant. De verslaggevers der groote bladen waren hel er over eens, dat de zitting werd wat men wel eens een janboel noemt, en een hunner voorspelde, dat op die manier allen gek zouden worden. Toch verminderde Vrijdag de breedsprakigheid nog weinig, althans toen iemand voorstelde ook Dinsdag te vergaderen, antwoordde de voorzitter, dat hij er vóór zou zijn, als hij maar eenigszins kon vermoeden, dat het de zaak kon bespoedigenen als een beter middel daarvoor prees hij korter rede voeringen aan. Art. 6 dan handelt over verlaging van. het gewone maximum-vergunningen, zullen we maar zeggen en opent daartoe de gelegenheid door een vergunning uit te geven, onder voorwaarde dat de afanvrager twee bestaande vergunningen opkoopt, terwijl ook de Kroon, evenals thans, op verzoek van den gemeente raad vermindering kan toestaan. Van de amendementen die dit art. uitlokte, was wel het ingrijpendst dat van den heer Ter Laan (soc.) en zijn partijgenooten, die ook vermindering door de Kroon wilden mogelijk maken op verzoek van de meerderheid der mannelijke ingezetenen. De heer Ter Laan heeft tut heden niet veel succes met zijn pogingen om deze wet naar zijn inzichten te verbeteren, en ook ditmaal ging zijn amendement, evenals alle andere op art. 6, den kelder in, maar voor hem werd de pil verguld door de verklaring van den minister, dat zyn voorstel hem sympathiek was, rnaar het was onuitvoerbaar en daarom onaannemelijk. Wat de vergunningen boven het gewone maximum (art. 7) betreft, in dat voorrecht deelen de inrichtingen voor buitengewoon maatschappelijk verkeer, bijv. een kurhaus op een badplaats en (volgens den heer Troelstra) een herberg midden op de hei Alweer een amendement van de socialisten, nataurlijk oin deze begunstiging voor die inrichtingen te schrappen maar alweer werd het art. 7 onveranderd aan genomen. By dit art. deed zich een onaangenaamheid voor de rechterzyde voor. De heer Nolting had voor gesteld, dat de nieuwe vergunningen, voortvloeiende uit den aankoop van 2 bestaande, eerst na 10 jaren kunnen worden vervallen verklaard, en de minister had dit amendement overgenomen. Maar het werd door de commissie van rapporteurs eenstemmig en met zooveel overtuiging ontraden, dat toen de minister weigerde de oorspronkelijke redactie te her stellen, de heer Talma (voorz. der commissie) daartoe een amendement indiende. Nu moesten de leden der rechterzij kiezen tusschen twee hunner vrienden. Sommigen, zegt men, ontweken de twee vuren, waar zij tusschen geraakt waren, door naar de koffiekamer te sluipen, een eenvoudige maar niet erg karaktervolle manier. De minister behaalde by de stemming de overwinning. ST. ANNALAND. In de algeineene ver gadering van ingelanden van het Waterschap St. Annaland werden behandeld en vastgesteld de rekeningen dienst 1903/4 en de begrootingen dienst 1904/5. De rekeningen bedroegen van //Zoo heet ik", antwoordde Edward opstaande. z/Ik ben aan uw huis geweest, maar aangezien ik u daar niet vond, ben ik naar uw atelier gekomen", ging hij voort, om zich heen ziende. „Wilt u mij spreken vroeg Edwaid. „Zeker". „Over zaken f" „Juist", antwoordde de vreemdeling. Edward werd eenigszins ongeduldig over deze besliste wijze van optreden van zijn bezoeker en vroeg op ietwat scherpen toon z/Wat wenscht u //Dat zult u spoedig hooren", hernam de ander kalm. z/Hoe eer hoe liever". De vreemdeling legde zijn hoed en stok op de tafel, liet zich in een leunstoel vallen en vroeg op vriendelijken toon //Wilt u ook niet liever gaan zitten?" De kunstenaar was op het punt een toornig antwoord te geven, maar hij begon het belachelijk optreden van dezen man toch vermakelijk te vinden en hij zeide daarom slechts „Ik heb geen tijd, zeg mij daarom spoedig en zonder omwegen wat u mij hebt mee te het Waterschap, ontvang 13991,69, uitgaaf f3376,30, goed slot f615,39; Algemeene Wa tering, ontvang f934,83, uitgaaf f477,275; goed slot f457,555; Oudeland en Annavosdijk, ontvang f7218,84, uitgaaf f6460,61, goed slot f-768.23; Suzanna, ontvang f324,59, uitgaaf f314,035, goed slot f 10,555; Breedenvliet, ontvang f 1111,19, uitgaaf f 998,15, goed slot f 113,04; Maria, ontvang f87,59, uitg. f74,14, goed slot 113,45; Pluimpot, ontvang f 127,79, uitgaaf t'112,635, goed slot f 15,155. De begrootingen vau het Waterschap, in ont vang en in uitgaaf eene gelijke som vanf3828,02; Algemeene Watering id. 14785,575; Oudeland en Annavosdijk id. f7240,415; Suzanna id. 1317,08; Breedenvliet id. f 1175,09 Maria id.f 93,53 Pluimpot id. f 136,025. Het Dijkgeschot voor 1904/5 werd per H.A. vastgesteld alsvolgtOudeland en Annavosdijk t 9.—, Suzanna (binnenbeheer) f 4.50, Breeden vliet f 6.Maria f 6.50, Pluimpot f 6,In den afgeloopeu dienst was dit respectievelijk f 9.jf4.50, f5.50, 16.en f5.50. Ter benoeming van een dijkgraaf, door de periodieke aftreding op 1 Augustus a. s. van deö heer A. J. Bierens, Jr., werden op de voordracht geplaatstno. 1 de heer A. J. Bierens, Jr.. aftr. dijkgraaf, no. 2 de heer J. Boogaard, no3 de heer B. Kodde. De uitvoering der voorgenomen werken tot herstelling der zeesluis zal dit jaar plaats hebben, terwijl ter bestrijding der kosten eene geld- leeniug wordt aangegaan, groot f3000. Hoofdkautoor te Amsterdam, Keizersgracht 292. Maatschappelijk Kapitaal Door de verzekering eener dadelijk ingaande lijfrente maakt men op 50 jarigeu leeftijd 7,5°/0, op 55-jarigeu leeftijd 8,5 u/0, op 65-jarigen leeftijd 11,3 °/0 en op 70-jarigen leeftijd 13,5 °/0 rente van zijn gestort kapitaal. inlichtingen en tarieven verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor en bij H.H. Agenten de H.H. O. M. VAN HUSSEL, te 2holenP. M. v. D. ENDE, te Oud-VosmeerJ: GELDER- BLOM te PoortvlietJ. W. PENSEN en notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee Mr. H. OELE te Goes. Voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan de o. 1. school alhier hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. Op de voordracht zijn geplaatst de damesT. P. Slager te Oud- Vossemeer, deelen". Zijn gast keek hem aan, lachte overluid en sloeg hem toen met de hand op de knie, zoodat Edward vreesde, dat de man uit een krank zinnigengesticht was ontsnapt. „Kent u mij dan niet vroeg de vreemdeling eindelijk. „Neen riep Edward ongeduldig uit. „Gillwaldt, om u te dieneu", luidde het ant woord, op den natuurlijken toon vau den spreker gegeven. Edward staarde hem een seconde in stomme verbazing aan, herstelde zich toen en riep ver heugd uit„Juist weuschte ik nu te zien, meer dan iemand anders 1" //Nu, hier ben ik, mijnheer Markwald". //Ja, maar waar zijt gij al dien tijd ge weest //Op reis". z/Hebt gij gehoord wat mij is overkomen?" //Zeker, gij hebt een goede gelegenheid laten voorbij gaan en die zal voor u nooit terug- keeren. ik had eigenlijk gedacht, dat gij kalmer en verstandiger zoudt gehandeld hebben, maar dat is nu eenmaal voorbij C. J. Rijnberg te Oud-Vossemeer en A. Noteboom te Amerongen. Door Burgemeester en Wethouders is aanbesteed het uitdiepen der haven alhier. Ingeschreven daarvoor is door Johs. Van Vessem f475, Jb. den Engelsman f398,50, C. M. van Beveren f365, Adr. van Vossen f329, Jb. van Vossen, Wz. f319,50, C. van den Boogaart, Pz. f 309, allen te St. Annaland. Den laagsten inschrijver is het werk gegund. IERSEKE. De werklieden-kiesvereeniging „Vooruit" alhier besloot bij de verkiezing voor de Prov. Staten te steunen de candidaten der centrale vrijzinnige-kiesvereenigingen, de heeren W. Kakebeeke, J. H. O. Dominicus, J. N. Elenbaas en P. Tazelaar. OUD-VOSSEMEER. Donderdagavond overleed alhier de heer J. L. Lindhout, Senr., sedert 1895 lid van den Raad en sedert 1897 tevens wethouder, plaatsvervangend burgemeester. In die jaren heeft hij getoond door grooten ijver, dat de gemeentezaken hem zeer ter harte gingen en noode zal het Dagelijksch Bestuur zijue ad viezen, die hij als oud-ambachtsman en deskun dige ten beste gaf, kunnen missen. STAVENISSE. De heeren J. van Gorsel te Poortvliet en J. N. Elenbaas te Krabbendjjke, hebben de candidatuur voor het lidmaatschap der Prov. Staten (kiesdistrict Tholen), hun aan geboden door de kiesvereeniging „Algemeen Belang* te Stavenisse, aangenomen. THOLEN. De werkzaamheden aan den z. g. „duiker' nabij de stoombootloods naderen hare voltooiing. Het geheel ziet er hecht en sterk uit. In het midden is eene trap van bazalt-brokken gemaakt, met paaltjes afgezet, wat voor velen, die vroeger langs de gebrekkige trap moesten afdalen, een groot gemak zal zijn. Wij wagen de bescheiden uitdrukking, dat een en ander nu wel eeuige jaren zal stand houden. Men schrijft uit Apeldoorn aan „De Avondpost", dat jl. Zondag H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins aan een groot gevaar ontsnapt zijn. In het park rijdende, gingen de paarden op hol. Gelukkig, dat de brug over den vijver pas vau nieuw hekwerk was voorzien, anders waren zij iu volle vaart in den vijver geloopen, doch de sterke leuning stuitte nt* de vaart, zoodat alles goed afliep. Bij een landbouwer te Biervliet zijn de vorige week twee koeien de halzen afgesneden, wijl zij anders zouden gebarsten zijn. Ze waren te dik geworden door het grazen in een nieuwe weide. „Ik weet, dat ik te overijld heb gehandeld, maar mijn bloed kookte en ik kou niet anders dan dien kerel bij de keel grijpen, zonder dat ik aan de gevolgen dacht. Maar zeg mij nu eens, wat hebt gij ontdekt f" z/Dit hier", antwoordde Gillwaldt, uit zijn zakboekje een halvemaanvormig vleeschkleurig stukje fijn leder halende, aan welks een zijde wit haar was vastgeplakt. z/Wat is dat vroeg Edward verwonderd. z/Een witte snor". »Maar dat beteekent niets". z/Het werd gedragen door den man, dien wij zoeken". z/Zijt gij hem dan op het spoor //Tot op zeker punt, maar alleen om hem dan weer uit het oog te verliezen ten minste voorloopig". //Vertel mij alles", vroeg Edward dringend, en ging weer zitten. "Daarom ben ik juist hier. Zooals u weet, reisde ik direct naar Monte Carlo. Waarschijnlijk weet gij, dat gewoonlijk politiebeambten in het speelhof aanwezig zijn. Ik wendde mij dadelijk tot Monceux, een vriend van mij uit Parijs,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1