N°. 990. Zaterdag 21 Mei 1904. Een en twintigste jaargang. EN Pinksteren. e laat ontdekt. J. M. C. POT, ft nummer bestaat uit 2 bladen. BIN2ÏENLAND. FEUILLETOH. Van onze berichtgevers. RSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, pijjj aai la lalaapa ni atsltttsilt laailaai, m. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, frijs per drie maanden, franco per post 65 cents, foor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan bureau te T li o I o n of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER T H O L E N. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. It Pinksterfeest is nabij en brengt ons weer lioone verhaal voor den geest, dat ons in kinderjaren werd medegedeeld, het verhaal, apostelen „eendrachtelijk bijeen waren evangen werden door den heiligen geest." oot is de tegenstelling tusschen dat eerste erlijk samenzijn van toen, en de wereld, ns heden omringt. Bijeen zijn de menschen, niet eendrachtelijk. Het is éen maatschappij, Hen omvat, maar in den boezem dier rnaat- pij is tweedracht. En hoe weinigen zijn met en geestdrift bezield voor waarheid en zooals in den ouden tijd ilige geest, och, zij komt steeds minder nder voor door de dagelijksche beslomrae- van ieder, die den strijd om het bestaan leeren kennende tijd gaat zoo snel en oeten mee, steeds voorwaarts h is er iets geweldigs in den strijd onzer en al is de eendracht en de geestdrift ils bij de apostelen, er is toch iets te be waar als 't ware de gehecle roenschheid eerdere of mindere mate aan deelneemt. de groote massa, die tracht de slag en te breken, en liet belang van het al- n te bevorderen, die toenadering wil van in arm, die het beginsel van naastenliefde ruimsten zin wil toegepast zien. De der menschen, die 't bestaan van hulp- renden wil verbeteren zwelt aan en golft ig voort. Eendrachtelijk en met heilige taardiging wordt over gepleegd onrecht iken en liefde en medelijden brengen alles it verzachting en. hulp. Kracht, groote kracht :r van dien stroom uit, tot heil der mensch- llen we met dien stroom mee, dan moeten ze eigen idealen bezitten, dan moeten we erontwaardiging kunnen trillen over allerlei den en onrechtvaardigheden, die in onze zooveel strijd en lijden brengen, dan moeten iet een heiligen geest bezield, meewerken wat goed en edel is, in het vaste geloof, ns het licht de duisternis zal overwinnen, «arbeid en liefde in de toekomst de wereld beheerschen. Woorden zijn daartoe 011- J; de geest die ons bezielt, moet zich «ren door daden. kstereD, de dagen waarin de natuur in nllen bloei harer schoonheid prijkt, breDgt «zelf toe, aan deze dingen te denken en te spreken. Laten we elkander toe- ra ten, dat ook over ons iets moge komen lie oude geestdrift en bezieling, die ons 'n moed geeft om mede te arbeiden aan twezenlijking van een waarachtig hoog en levensideaal, en die ons vervult met de hoop, dat die heilige geest langzaam maar wereld doortrekt. In de Dinsdagavond te Goes gehouden ge meenteraadsvergadering werd, met 12 van de 13 stemmen benoemd tot secretaris dier gemeente de heer G. A. Hajenius, thans gemeente-secre taris te Burg op Texel. In de Commissie van Advies over Spoorweg dienstregelingen zijn tot lid en plaatsvervangend lid gekozen voor de provincie Zeeland de heeren Jos. van Kaalte en Mr. J. Smit, Azn. De eerstvolgende vergadering, waarin voor stellen gedaan kunnen worden omtrent den aan staanden winterdienst, zal plaats hebben in de maand Juni of begin Juli e. k. Belanghebbenden gelieven vooral tijdig hunne opmerkingen aan bovenbedoelde heeren kenbaar te maken, opdat nog tijd overblijve voor het inwinnen van inlichtingen. Benoemd met ingang van '1 Juni a.s. tot buitengewoon opzichter van den Rijks Waterstaat, bij de havenwerken te Scheveningen de heer D. N. Visser," thans in gelijke betrekking te Spijkenisse. Tweede Kamer Hoewel art. 1 met zyn gehandhaafde onderschei ding van tapperijen en slijterijen van de baan is, vordert de behandeling der drankwet nog niet snel. In twee dagen zijn weinig meer dan twee artikelen afgedaan. Art. 4 handelt over de wyze van vergunnings aanvragen. Voorgeschreven was, dat de aanvrager moet opgeven, wie tijdens de uitoefening van zijn bedrijf zal inwonen. Een tamelijk lastige, men kan gerust zeggen onmogelijke eisch, daar de vergunning over jaren loopt. Een der leden was slim genoeg oin dit in te zien en het voorschrift werd dan ook zoo gewijzigd, dat alleen moet opgegeven worden, wie bij den aanvang van 't bedrijf inwonende zijn. Van den logementhouder werd bij hetzeltde art. geëischt, dat hij zou verklaren, slechis te zullen ver- koopen aan hen, die „naar redelijk inzicht" logeer gasten zijn. Ook dit werd geschrapt, daar men de rekbaarheid van dat „redelyk inzicht" begreep. Bij art 5, aangevende de gelegenheden, waarby di ank verkoop mag plaats hebben zonder vergunning, zijn gunstige uitzonderingen gemaakt voor wijnkoopers. Een amendement om distillateurs 2e kl. met hen gelyk te stellen, werd door den minister en anderen bestreden, doch had het gevolg, dat ook wynkoopers, behalve de thans levenden, hun bevoorrechting moeten missen. Vrijgesteld van vergunning zyn de openbare verkeersmiddelen in internationaal verkeer en in cantines, op militaire marschen en in legerplaatsen. De heer Rink vond het plagerij den stoombootreiziger zyn cognacje te ontnemen en wilde daarom die woorden „;n internationaal verkeer" schrappen. Doch anderen hingen van de tooneelen, ten gevo'ge van drankmisbruik op binnenlandsche stoombooten, byv. op marktdagen, zufke donkere schilderijen op, dal de bepaling behouden bleef. Een voorstander van het amendement kwam tot de verklaring, dat matig heid in t gebruik uit ethisch oogpunt hooger staat dan geheel-onthouding, omdat voor matigheid een zekere zelfbeheersching nood ig is. Deze verklaring verwekte (o. i. zonder grond) gelach en rumoer. Naar aanleiding van hetzelfde amendement slaakte de Minister een soort verzuchting: „Moet alles uit de wet worden genomen, om iedereen te believen, wat schiet dan van de wet overOok daarom werd gelachen en dèt begrypen we beter. De drank verkoop zonder vergunning in cantines enz. vond bestryding van de zijde der socialisten. Deze wilden de verkoop of verschaffing van sterken drank aan militairen, eenvoudig geheel verbieden. Zij moesten den strijd, die nog al lang duurde, verliezen, maar hadden toch de voldoening dat ver schillende leden zich althans voor geleidelijke af schaffing uitspraken en dat de minister van oorlog zich bereid verklaarde gaandeweg tot beperking te willen overgaan. Art. 5 werd met een geringe wijziging aangenomen. Naar het Duitsch. is een zeer schoon, edel gezicht", zeide '«ld plotseling, op de halfvoltooide studie van louwenkopje wijzende, i dat heb ik eenige maanden geleden "i toen ik in Italië was", antwoordde Orlow. Italië hernam hij, want dat woord trok lu bijzonder aan plotseling kwam hem 'd in Italië, Monte-Garlo, voor den geest, karei Förster het geld had gewonnen, dat 'et leven moest kosten. ik ben drie maanden op reis geweest, gustus, September en October", antwoordde ihtig. 'sschien ook in Monte-Carlo vroeg hij, ekeurig in spanning gerakende bij de ge- k' dat, als zij daar geweest was, zij misschien den vermoorde had ootmoet en in staat zou zijn, door een zeldzamen samenloop van toe valligheden en omstandigheden, die in het werkelijke leven zoo dikwijls voorkomen, hem een aanduiding te geven, die voor zijne onder zoekingen van gewicht zou kunnen wezen. „Neen", antwoordde zij, „daar ben ik nooit geweest. Edward was min of meer teleurgesteld en antwoordde niets. „Mijn moeder, die helaas zwaar ziek is, ging met mij in Augustus naar Montreux, en het verblijf daar deed haar zoo goed, dat wij er den geheelen tijd bleven, op een kort uit stapje na, dat ik alleen maakte naar Noord- Italië. O, wat was het daar heerlijk, dat kan men zich hier te Berlijn niet voorstellen". Hij knikte toestemmend. „Maar nu is mijn moeder in zoover hersteld, dat zij het weer een winter kan uithouden. Wij wonen nu buiten aan de spoorlijn zij, mijn broer ik. Zij is echter nog zoo ziekelijk en moet zich zoo kalm houden, dat wij dien tengevolge geen bezoeken ontvangen, anders zou ik u uitnoodigen, ons eens te komen be- IERSEKE. Tot onderwijzer aan de Martha- Stichting te Alfen, a/d Rijn is benoemd de heer M. J. Steketee. SI. MAARTENSDIJK. 19 Mei Door inge landen van het waterschap St. Maartensdijk werd gisteren de jaarlijksehe algemeene verga dering gehouden. Ter voorziening in de vacatures van gezworenen, wegens periodieke aftreding der hh. P. Hage en N. J. Nelisse, werden de volgetide voordrachten opgemaakt vacature Hage: I. P. Hage [aftr.], A. Elenbaas en C. Noom, Nz.vacature Nelisse: N. J. Nelisse, [aftr.j, G. Hoek, Mz. en Jobs. Bastiaanse. Door den heer J. J. de Jonge werd nog ter sprake gebracht het aanbrengen van een nieuw scheprad in den watermolen volgens een nieuw sj"steem vervaardigd en waarmede volgens een ten vorigen jarc uitgebracht rapport de waterver plaatsing aanmerkelijk meer zou bedragen, dan met het bestaande scheprad. Na discussie werd besloten, dat het Bestuur een onderzoek in loco zou instellen en in de volgende vergadering van ingelanden zijn advies zou ter tafel brengen. Het dijkgeschot werd voor de verschillende polders vastgesteld op de volgende bedragen per H.A.: polder Oudeland f 11, Middelland f 4,50 Noord f 7, Uiterst—Nieuwland 1 4,50, Ravensoord t 5, Groote en Kleine Landekens f 3, Slabbecoorne f 11, Molen f'12, Pluiunpot f3, Vroonlanden Ravensoord f 2,30, overige vroonlanden f 0,30. OUD-VOSSEMI-.ER. In de vergadering van inge landen van dit Waterschap werd rekening en ver- aniwoording gedaan over 1903/04. Voor de ver schillende gecombineerde en afzonderlijk beheerde polders was de toesiand alzoo '1 Gemeeneland, ont vangsten t 108 895, uilgaven (4217,395, alzoo kwaad slot 14108,50. Vier kleine polders 1 nihil, 1912,83 en alzoo kwaad slol 1912.83. Drie groote polders t 9516,86, t 9438,23, goed slot 78,63. Slabbecoorn 1 1050.945, f 1031,695, t 29 2ó. Oud-Kijkuit I 361,19, 1 286.30. 1 74.89. Deguit f 1306.07, 1251.085, 1 54.985. Vogelsang 1 795.075, 1 620.07, 1 175 00's. Hikke i 1763.685, 1667.16 f 96.525. Kerke f 923.355, 1 883.025, f 40.33. Oud-Vossemeer t 2889.15, 1 2813.37a, f 75.77'/, en van het Stoomgemaal f 11407.821/,. 1 10481.55, 1 926.27'/,. Het dijkgeschot voor de polders werd bepaald per H.A. als volgt zoeken". „U is wel vriendelijk", antwoordde Edward, verheugd dat hij van deze uitnoodiging ver schoond bleef. „Ik moet haar verplegen, wanneer zij zich zieker voelt, en daar dat niet zelden gebeurt, wordt een groot deel van mijn tijd daardoor in beslag genomen, zoodat ik dikwijls weken lang niet op mijn atelier kom. Maar dat is nu eenmaal niet anders. Ik zou hare verpleging aan niemand anders willen toevertrouwen, want vreemde menschen kan zij niet uitstaan". „Schildert u dan thuis niet vroeg hij. „Dat zou ik onmogelijk kunnen als ik gestoord word, kan ik niets uitvoeren". „Is uw broer ook een kunstenaar „Neen, hij begrijpt niets van de kunst en stelt er ook geen belang in. Hij is aan een bankinstelling verbonden. Wilt u mijn andere schetsen nog zien „Zeker, met genoegen." Zij haalde een andere portefeuille, die nog voller was, en legde die op tafel. Maar terwijl hij daarin bladerde, maakte zij plotseling een beweging alsof zij de portefeuille weer wilde Slabbecoorne f 30.Oad-Kijkuit f 5.50 Legait f 20.Vogelsang f 16.Hikke f 7.75 Kerke f 6.60 Oud-Vosseraeer f 6.60 Stoomgemaal (gemid deld) 12.80. Aan de beurt van aftreding ala ge zworen was de heer M. A. Douw, waarvoor de vol gende voordracht werd opgemaaktle M. A. Douw, 2e C. W. Snijder en 3e L. Knook, allen landbouwers fe Oud-Vossemeer. Verder werd een besluit genomen om aan den machinist van het stoomgemaal P. den Engelsman een verhooging van f 50.in zijne jaarwedde toe te kennen, waardoor deze is gebracht van f 500. op f 550. Tot heden werd afgemalen tot een peil van J,50 M. tot 2 M. bij besluit der vergadering werd dit ge bracht op 2,20 M. In de vergadering van de ingelanden der polders van Vrijberghe is tot dijkgraaf-ontvanger- grfffier benoemd de heer D. J. Ampt, Gz., in de plaats van zijn vader, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. SCHERPENISSE. Een schoolgaand kind, dat bij zijn grootmoeder verblijf hield, omdat de ouders buiten de gemeente wonen, was met eenige zijner makers naar de haven gegaan, waar een caroussel werd gelost. Op een hoop steenen, aldaar opgestapeld, geklommen, en daar afgeduwd, viel het met zijn hoofd op den grond. Bewusteloos werd het opgenomen en naar huis gebracht. Zijn toestand is niet buiten gevaar. STAVENISSE. LI. Woensdagavond werd te St. Annaland eene vergadering gehouden de afd. Tbolen en St. Philipsland van den bond van Ned. Onderwijzers. Tegenwoordig waren leden uit Stavenisse, St. Annaland, Oud-Vossemeer en Poortvliet. Na afdoening der huishoudelijke zaken en behandeling der ingekomen stukken werd met algemeene stemmen besloten pogingen aan te wenden, in den loop van Juli a.s. den heer Th. M. Ketelaar, lid der 2e Kamer, te Scherpenisse als spreker te doen optreden. De heer L. E. Roozemond alhier heeft bedankt voor de benoeming als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. - In de hedenavond alhier gehouden ver gadering van de kiesvereeniging „Algemeen Belang" zijn geproclameerd als leden der Prov. Staten de heeren J. N. Elenbaas te Krabben- dijke en J. van Gorsel te Poortvliet. THOLEN. In de Bewaarschool alhier waren Zaterdag 11. de teekeuingen en schildersstalen van de leerlingen der verschillende afdeelingen van de f/School voor hand- en bouwkundig leekencn tentoongesteld, die door velen met belangstelling werden bezichtigd. Van deskundigen vernamen wij dat in de uitvoering zoowel van de teekeuingen als van de schildersstalen vooruitgang was waar te nemen. Te 7 uur had de prijsuitdeeling plaats. Hierbij waren velen, naast de Bestuurscommissie en ouderwijzers, aanwezig, terwijl een groot getal leerlingen, prijswinners en niet-prijswinners, be- wegnemen. Vóór dit haar echter gelukte, had hij de vluchtige schets van een mannekop in de hand, slechts eenige potloodstrepen op ruw, donkerblauw papier, meer de bloote aan duiding dan de schets van een portret. Hij hield het een armlengte van zich af en keek het met een onrustige, verwonderde uitdrukking aan, terwijl het meisje hem in spanning aan keek. „Mie is dat?" vroeg hij na een lange pauze, terwijl een donkere schaduw over zijn gelaat scheen te komen. „Een vriend van mij", antwoordde zij on verschillig, terwijl zij de schets op zij legde en de portefeuille wegborg. //Hij lijkt sterk op iemand dien ik gekend heb", prevelde hij voor zich heen, en keerde zich naar de deur, terwijl die droevige, bedrukte stemming van de laatste weken hem weer geheel scheen te overmeesteren. „Hoe heet hij „Karei Förster". „Ik heb nooit van hem gehoord". „Neen", antwoordde hij, en toen herinnerde hij zich, dat zij op reis was, terwijl de moord

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1904 | | pagina 1